IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Македонско-Албанско пријателство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонско-Албанско пријателство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 40>
Автор
Порака
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 12:51
Па и ја ти кажувам за македонските албанци,а само земав пример од север... Мислиш дека овие нашиве се нешто друго??? И дека сакаат со тебе и мене да живејат??? Нееее... Гадно се лажеш пријателу... Само види ги кој ги води т.е. кои имсе партиите и дали развеале Македонско знаме некогаш... А Америчкото не го симнуваат од рака... Нејќам да дојде тоа време кога ќе се увериш, зошто тогаш ќе биде касно, сакам сега да разбереш...
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 14:25
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Па и ја ти кажувам за македонските албанци,а само земав пример од север... Мислиш дека овие нашиве се нешто друго??? И дека сакаат со тебе и мене да живејат??? Нееее... Гадно се лажеш пријателу... Само види ги кој ги води т.е. кои имсе партиите и дали развеале Македонско знаме некогаш... А Америчкото не го симнуваат од рака... Нејќам да дојде тоа време кога ќе се увериш, зошто тогаш ќе биде касно, сакам сега да разбереш...


Drugo se Makedonskite Albanci i toa sekoj ke ti go kaze, i go kazale ovde na forumot i toa luge so licni iskustva.

Znaes li koga pocnaa vistinskite problemi i meguetnickata netrpelivost megu Albancite i Makedoncite vo Makedonija.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 15:35
... da se razbereme...ne zboruvam protiv Albancite.... jas od mojata fela imam mnogu prijateli Albanci na koi isto taka im smeta ova shto jas go zabelezav...odnosno im smeta nacionalizmot...separatizmot na politicarite... narodot e narod... siromashtijata e siromashtija...
...i ke vi navedam eden primer za covecnosta... neodamna so ucenicite bev na eksk*rzija vo Struga... na ulica ni prijde eden postar covek...ne pozdravi na albanski... i otkako mu otpozdraviv mu kazav deka ne sme Albanci...ljubezno se izvini.... ne upati do prirodnonaucniot muzej... i ljubezno ni objasni deka treba da poprzame... bidejki ke zavrne... Po razgleduvanjeto na muzejot i kratkata proshetka niz strushkata carshija... zavrna.... istiot gospodin koj sedeshe vo dno blisko kafance.... strca...ne povika i ne vnese vnatre vo trgovskiot centar... tuka stoevme dodeka ne prevrna...potoa ljubezno se pozdravivme... i si zaminavme... dobroto e dobro.... covecnosta e covecnost...

Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 15:49
Се е тоа ОК... НО проблемот е во тоа што брзо се трансвормираат... И додека сватиш........   
Кон врв
Red`Black Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 845
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Red`Black Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 16:05
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

... da se razbereme...ne zboruvam protiv Albancite.... jas od mojata fela imam mnogu prijateli Albanci na koi isto taka im smeta ova shto jas go zabelezav...odnosno im smeta nacionalizmot...separatizmot na politicarite... narodot e narod... siromashtijata e siromashtija...
...i ke vi navedam eden primer za covecnosta... neodamna so ucenicite bev na eksk*rzija vo Struga... na ulica ni prijde eden postar covek...ne pozdravi na albanski... i otkako mu otpozdraviv mu kazav deka ne sme Albanci...ljubezno se izvini.... ne upati do prirodnonaucniot muzej... i ljubezno ni objasni deka treba da poprzame... bidejki ke zavrne... Po razgleduvanjeto na muzejot i kratkata proshetka niz strushkata carshija... zavrna.... istiot gospodin koj sedeshe vo dno blisko kafance.... strca...ne povika i ne vnese vnatre vo trgovskiot centar... tuka stoevme dodeka ne prevrna...potoa ljubezno se pozdravivme... i si zaminavme... dobroto e dobro.... covecnosta e covecnost...

 
Luge toa e vistina
vakvi slucai ima i od makedoncite
 
Po proglasuvanje na Nezavisnost na Kosovo
kako site i jas ja staviv Znameto vo Krovot
i site komsii makedonci
dojoda da mi cestitat
 
i ne znam zs ne nekoj mu boli tolku mnogu za Serbi a
na niv nisto
 
pa i koga e 11. septemvri i site mak praznici jas odam kaj niv
 
sve e OK 
Кон врв
Red`Black Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 845
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Red`Black Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 16:12
@KULTIZUN Vo pravo si deka 2001 a i sekoja druga vojna vo svetot e katastrofalna, megutoa pak ke rti kazam i Albancite treba poveke da se osvrnat na socijalnite i ekonomskite prasanja a pomalce na radikalizam i nacionalizam i otvaranje prasanje koj ama bas na nikoj ne mu nosat dobro tuku naprotiv.
Sigurno deka MAKEDONCITE nema so plesok da go prifatat sramnoto baranje za jazik i znaminja koe pak od druga strana sigurno nema da ti go podobri zivotot vo MAKEDONIJA.
Zatoa spored mene edinstvebni baranja na Albancite koi se vo red se onie od obrazovanieto i socijalata.
Se drugo e nacionalizam i obid za destabilizacija.

Miolim te kazi mi dali mislis deka e vo red sto na Albanskite mitinzi nikogaas nemalo Makedonsko zname, KADE ZIVEETE VIE?
 
Mene licno me mi preci da se vee mak zname na mitinzite i bilo kade
no i na vas treba da ne mu preci jas da zboruvam na ALbanski
i pred instituciite kade ima 20% albanci da se vee i nase zname
ja ne kazuva vo strumica pred vlada i pred parlament da ima albansko zname toa nikoj ne go bara
 
No i vie barate mnogu barate vo tetovo 99% albanci da se vee makedonsko zname da se govori samo na Makedonski toa e paradox
 
Dodeka ne se ispolnuvat ovie 6 tocki na taka nareceni
6 baranja na taci jas mislam deka tuka nema sozivot
ke si prodolzime po staro da se Jademe megusebe
bez nikakov koris ni za vas ni za nas 
 
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 16:40
Originally posted by Red`Black Red`Black напиша:

Mene licno me mi preci da se vee mak zname na mitinzite i bilo kade no i na vas treba da ne mu preci jas da zboruvam na ALbanski i pred instituciite kade ima 20% albanci da se vee i nase zname
No i vie barate mnogu barate vo tetovo 99% albanci da se vee makedonsko zname da se govori samo na Makedonski toa e paradox Dodeka ne se ispolnuvat ovie 6 tocki na taka nareceni 6 baranja na taci jas mislam deka tuka nema sozivot ke si prodolzime po staro da se Jademe megusebe
bez nikakov koris ni za vas ni za nas




Нема повеќе што да се збори... Македончиња еве овој ви кажа се на кратко... Па како ви изгледа... Се обраќам на оние кои сметаат дека треба да се признае Косово... Еве каков "соживот" ќе имаме после... Наздравје нека ни е...
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 16:44
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:


Нема повеќе што да се збори... Македончиња еве овој ви кажа се на кратко... Па како ви изгледа... Се обраќам на оние кои сметаат дека треба да се признае Косово... Еве каков "соживот" ќе имаме после... Наздравје нека ни е...
 
Само откога нивното знаме ќе се вее пред палатата на ООН..
И откога ќе си ги дефинираат границите..со соседите..
голема%20насмевка
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2008 во 14:00
Турскиот амбасадор Танер Каракаш излезе на мегдан во Струмичко

Турскиот амбасадор во нашата земја Танер Каракаш ги исполни ветувањето дека на жителите од струмичкото село Висока Маала, населено исклучиво со Турци, ќе им изгради мегдан за свадба. Мегданот беше предаден во употреба со оро на кое се фати и Каракаш, заедно со својата сопруга и градоначалникот на Општина Василево, во чиј атар е Висока Маала.Мегданот е на сретсело и има површина од 350 квадратни метри. Каракаш на жителите на селото им порача секој викенд на мегданот да одржуваат свадби и музиката да ечи што посилно.Досега жителите на Висока Маала патуваа и по 50 километри до други села во кои има мегдан. При последната посета на селото, турскиот амбасадор вети дека ќе им ја исполни желбата на селаните. Пред тоа, турскиот амбасадор донираше 35.000 евра за изградба на водовод и филтер-станица во селото.



VAKA SE GRADI SOZIVOT SO ORO PESNA I DOVERBA, A NE SO PUKANJE , UBISTVA, TERORIZAM.

CUDNO E KAKO SITE MALCINSTVA VO MAKEDONIJA SE ZADOVOLNI SLOBODNO ZIVEAT, IMAT RAZBIRACKA EDNI SO DRUGI, SAMO ALBANCITE SE OBESPRAVENI, NE IM E UDOBNO VO OVAA DRZAVA.

SE RADUVAM ZA LUGETO OD VISOKA MAALA KAKO COVEK OD STRUMICKIOT KRAJ I BI SAKAL GOSPODATA ALBANCI DA ODAT I DA GI PRASAT OVIE LUGE KAKO SE ZIVEE SO MAKEDONCI.

AKO DAVAS LJUBOV TAA KE TI SE VRAKA AKO PUKAS I UBIVAS NEMOZES DA OCEKUVAS PRIJATELSTVO I PODDADENA RAKA.

TURCITE KAKO ISKLUCITELNO DRZAVOTVORNO MALCINSTVO VO OVAA DRZAVA ZASLUZUVAAT RESPEKT I VNIMANIE.
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2008 во 14:32
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Турскиот амбасадор Танер Каракаш излезе на мегдан во Струмичко Турскиот амбасадор во нашата земја Танер Каракаш ги исполни ветувањето дека на жителите од струмичкото село Висока Маала, населено исклучиво со Турци, ќе им изгради мегдан за свадба. Мегданот беше предаден во употреба со оро на кое се фати и Каракаш, заедно со својата сопруга и градоначалникот на Општина Василево, во чиј атар е Висока Маала.Мегданот е на сретсело и има површина од 350 квадратни метри. Каракаш на жителите на селото им порача секој викенд на мегданот да одржуваат свадби и музиката да ечи што посилно.Досега жителите на Висока Маала патуваа и по 50 километри до други села во кои има мегдан. При последната посета на селото, турскиот амбасадор вети дека ќе им ја исполни желбата на селаните. Пред тоа, турскиот амбасадор донираше 35.000 евра за изградба на водовод и филтер-станица во селото. VAKA SE GRADI SOZIVOT SO ORO PESNA I DOVERBA, A NE SO PUKANJE , UBISTVA, TERORIZAM. CUDNO E KAKO SITE MALCINSTVA VO MAKEDONIJA SE ZADOVOLNI SLOBODNO ZIVEAT, IMAT RAZBIRACKA EDNI SO DRUGI, SAMO ALBANCITE SE OBESPRAVENI, NE IM E UDOBNO VO OVAA DRZAVA. SE RADUVAM ZA LUGETO OD VISOKA MAALA KAKO COVEK OD STRUMICKIOT KRAJ I BI SAKAL GOSPODATA ALBANCI DA ODAT I DA GI PRASAT OVIE LUGE KAKO SE ZIVEE SO MAKEDONCI. AKO DAVAS LJUBOV TAA KE TI SE VRAKA AKO PUKAS I UBIVAS NEMOZES DA OCEKUVAS PRIJATELSTVO I PODDADENA RAKA. TURCITE KAKO ISKLUCITELNO DRZAVOTVORNO MALCINSTVO VO OVAA DRZAVA ZASLUZUVAAT RESPEKT I VNIMANIE.
-------- Kultuzin fala mnogu sto gi podrzuvas turcite...

Изменето од moira - 02.Јуни.2008 во 15:15
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2008 во 14:34

 Uste ednas, Golem pozdrav do kultuzin i do site Makedonci vo svetot, kade i da se! ...големо%20гушкање



Изменето од xxll - 02.Јуни.2008 во 14:37
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2008 во 14:37
SEKOJ STO JA SAKA OVAA DRZAVA MORA DA IMA PODRSKA I DA BIDE RAVNOPRAVEN, SITE OSTANATI VO KOI SPAGAT ALBANSKITE TERORISTI, MAKEDONSKITE TATAROFILI I SRBOFILI, NA KOI NEKOJ DRUGI DRZAVI IM SE POMILI, KOMOTNO MOZE DA SE SPAKUVAT I DA SI KUPAT KARTA VO EDEN PRAVEC.
MAKEDONIJA NEKA NI JA OSTAVAT NA NAS KOI SAKAME VO NEJZE RAMNOPRAVNO I MIRNO DA ZIVEEME.
I GI ZNAM OVIE OD VISOKA MAALA, E DA BEA SITE KAKO NIV KE CVETAVME, ZATOA I GRADONACALNIKOT NA VASILEVO ZAIGRAL ORO SO NIV.

OVA E SAMO DOKAZ DEKA KOGA ALBANCITE BI BIE BAREM MALCE NORMALNI I KOGA NIVNITE BARANJA BI BILE ISKRENI I REALNI VO MAKEDONIJA BI SE PEELA DRUGA PESNA I SITE BI IGRALE ORO, KAKO STO IGRALE VO GORNA MAALA.
Кон врв
Red`Black Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 845
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Red`Black Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2008 во 15:27
Tie od tetovo ne su albanci tie su BANDITi
 
i jas se otkazuvam od nie
 
ve molam da ne gi mesete albancite od drugi regioni so tetovski albanci
 
tie koj za da vlezat vo vlada ubijat luge tie ne se luge ti su Kanibali
 
ncnncncnncnc ova e scenario na poznatiot vojvoda TACI
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2008 во 15:32


Ова ви е сценариото за заедничката кауза и немаше инциденти само во Тетово, туку насекаде кадешто мнозинското население се македонци со албански префикс.

Сценаристите и актерите се едни те исти, исто како и режисерот, истиот оној од 2001 година.

Истите сценаристи, актери и режисер роварат и ја уназадуваат државава, така да ти можеш да се оградуваш колку сакаш, но тоа е вистината и фактичката состојба!




Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 40>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.