IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Кој ја присвојува историјата?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој ја присвојува историјата?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8485868788 147>
Автор
Порака
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2008 во 14:25
И глаголицата не се распространувала низ Бугарија туку Кирилицата....
Затоа не ми збори дека Глаголицата и Кирилицата биле финансирани од Балгарија кога Кирил и Методиј не ни стапнале во Бугарија......за Климент и Наум е веќе друга приказната.....

Ако не си знаел Кирилицата се употребува во Охридската Школа тек од 12 век па натака..

Изменето од Vladimir88 - 14.Мај.2008 во 14:25
Кон врв
bgmk Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 10.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bgmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2008 во 14:53
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Па по се изгледа си погрешил со мапата на Античка Македонија

Пајонците се народ кој живееле во Вардарска Македонија и под владеењето на Филип они се МАКЕДОНИЗИРАЛЕ..

Некои викаат и дека биле Античко Македонско племе
Дури и да одиме по таа логика, кажи ми Егејот до 47 година од кој беше најмногу населен
Се сеќаваш дека беа протерани 1 милион Егејци или си заборавил на тоа????
И ден денес живеат 400 000 Македонци во Егејска Македонија
Брзо заборавате вие некои работи...друго знаеш ли дека Кирил и Методиј се словени, знаеш ли како ја создале они глаголицата.....врз база на говорот на словените што живееле во и околу Солун......
И не е битно дали бил владетел на Бугарија, битно е која култура он ја ширел...
Он не ширел словенска култура, ти денеска ја продолжуваш словенската култура.
А ако не ја шириш протобугарската култура, а ја шириш словенската култура тогаш ти немаш никакво право врз Аспарух зошто тој е Протобугар а ти си Словен

Него ајде да те потсетам нешто низ вековите...








А чим овие потклекнале на Македонската кауза и во Римската Империја тоа се сметало за Македонска територија тогаш и Пиринска Македонија веќе станала Македонија...


Мапата не сум jа измислувал jас. А дека се сега теа 1 млн. протеирани от Егеjска Македониjа? Дали повеке от 90% не се во Бугариjа и се нарекуваат бугари? И кога се преселувале во Буигариjа дали знаеш? Ке ти кажам, кога Бугариjа загубила воjната и оваа тероториjа. После втората балканска воjна, па и после другите воjни. И зашто отишле от окупирана Егеjска во "окупирана" Пиринска Македониjа? Зашто не отишле во Вардарско тие 1 млн? Дали Пиринска не била единствената слободна?

За Кирил и Методиj во Солун знам, ама jа добро виж дали Солун бил во Античка Македониjа и мораш ли да ми кажеш кога Солун бил дел от државата Македониjа - како словенска држава? Точно никогаш. Инаку е верно дека сум словен, но не мора да каже дека сум "чист словен" какво вие се вели "чисти македонци на Александар". Сигурно денешните бугари имат и прабугарска крв, мора и 1% да е ама имаат. Како имаме и ние в Бугариjа и вие во РМ, затоа зашто векове наред оваа териториjа е дел от Бугариjа.

На првата мапа црвеното е ок, другото се догадки, втората мапа е се CONQUESTS, значи Александар Македонски завоювал земите, не бил старосделец во Вардарско. Излегува дека Вардарско не е стара териториjа на Алескандар а завоювана от месното автохонно племенно население, нели? А денешните македонци какво са? Од теа кои са завоювачите или от автохоннот население кое што поробил Александар? :)
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2008 во 15:38
Епа и јас не ја измислував таа мапа погоре што е.....
Ако одиме по таа логика тогаш сега ќе треба да се иселат 15 милион турци од Истанбул зошто Истанбул беше Византиски град а не Турски, ама не е битно тоа што живеат Турци битно е тоа што е Византиски град..
Да не зборам колкав дел ќе треба да и се врати на Германската Империја....
И тие 1 милион Македонци ако не си знаел не отишле само во Бугарија туку и во Македонија, и во Чешка и во Австрија и низ цел свет........и битното е дека тие Егејци што се во Егејска и што се во Македонија се осеќаат за наследници на Александар и тоа ни дава на нас Македонците целосно право да се осеќаме како такви и никој неможе тоа да го забрани..
И незнам дали си слушнал за словенските кнежевства на територијата на Македонија а Солун бил дел од тие словенски кнежевства....а ако постоеле словенски кнежевства значи дека тие кнежевства не биле Бугарски
Каде се протобугарите во Македонија да основаат држава??
Каде е мојата поврзаност со твојата кога ПротоБугарите не стапнале на територијата на Македонија...
Точно ја не сум Бугар туку сум Македонец...јас сум се претопил со Македонците, а не со Бугарите..
Македонците мене ми дале име, исто како што тебе ти дале име ПротоБугарите.
И ако гледаме така Македонија беше под 500 години турско ропство...а исто така и Бугарија
Можам да ти кажам дека можеш да се сметаш за чистокрвен турчин...слободно тоа....


И реков веќе за освојувањата...тие биле освоени, населението било Македонизирано, и тие делови станале дел од Македонците........нешто што неможе да се поврати и затоа цела оваа територија била позната под името Македонија......2500 години од Филип па навака.....
Ако одиме по таа логика....Германија ќе треба да ја добие пола Полска.....а Грција ќе треба да си го врати Константинопол.....нели ова е се според твојата логика
Смешно
Инаку во Пиринска беа детектирани 350 000 македонци..
Каде се тие Македонци, асимилирани од Бугарските комунисти..????
И за Егејот и ден денес во Егејска Македонија живеат Македонци ако не си знаел и на број се 400 000...
И да е таа територија завземена од Александар тие се одлучиле да ја продолжуваат Македонската кауза..
Затоа низ вековите таа територија била позната како Македонија.....
Врти сучи, кога некој се одлучил да ја продолжува Македонската кауза...а во овој случај Пајонците тогаш они се Македонци......
А за ПротоБугарите реков ти немаш никакво право на Аспарух зошто он е продолжувач на култура која нема никаква врска со словенската...
Ова по твоите логики и примери де..

Инаку горе викаш таа мапа што е е во ред...(за првата)
А да ја прочиташе легендата да видиш како што се означени Пајонците...?


Originally posted by bulgarian_sunrise_ bulgarian_sunrise_ напиша:

[QUOTEако не си знаел АлександЪр Македонски ги учеше грците дека може да спијат и со ЖЕНИ

ТОВА БЕШЕ ДОБРО


Добро е Ганчо конечно се разбравме

Изменето од Vladimir88 - 14.Мај.2008 во 15:46
Кон врв
bgmk Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 10.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bgmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2008 во 16:03
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Епа и јас не ја измислував таа мапа погоре што е.....
Ако одиме по таа логика тогаш сега ќе треба да се иселат 15 милион турци од Истанбул зошто Истанбул беше Византиски град а не Турски, ама не е битно тоа што живеат Турци битно е тоа што е Византиски град..
Да не зборам колкав дел ќе треба да и се врати на Германската Империја....
И тие 1 милион Македонци ако не си знаел не отишле само во Бугарија туку и во Македонија, и во Чешка и во Австрија и низ цел свет........и битното е дека тие Егејци што се во Егејска и што се во Македонија се осеќаат за наследници на Александар и тоа ни дава на нас Македонците целосно право да се осеќаме како такви и никој неможе тоа да го забрани..
И незнам дали си слушнал за словенските кнежевства на територијата на Македонија а Солун бил дел од тие словенски кнежевства....а ако постоеле словенски кнежевства значи дека тие кнежевства не биле Бугарски
Каде се протобугарите во Македонија да основаат држава??
Каде е мојата поврзаност со твојата кога ПротоБугарите не стапнале на територијата на Македонија...
Точно ја не сум Бугар туку сум Македонец...јас сум се претопил со Македонците, а не со Бугарите..
Македонците мене ми дале име, исто како што тебе ти дале име ПротоБугарите.
И ако гледаме така Македонија беше под 500 години турско ропство...а исто така и Бугарија
Можам да ти кажам дека можеш да се сметаш за чистокрвен турчин...слободно тоа....


И реков веќе за освојувањата...тие биле освоени, населението било Македонизирано, и тие делови станале дел од Македонците........нешто што неможе да се поврати и затоа цела оваа територија била позната под името Македонија......2500 години од Филип па навака.....
Ако одиме по таа логика....Германија ќе треба да ја добие пола Полска.....а Грција ќе треба да си го врати Константинопол.....нели ова е се според твојата логика
Смешно
Инаку во Пиринска беа детектирани 350 000 македонци..
Каде се тие Македонци, асимилирани од Бугарските комунисти..????
И за Егејот и ден денес во Егејска Македонија живеат Македонци ако не си знаел и на број се 400 000...
И да е таа територија завземена од Александар тие се одлучиле да ја продолжуваат Македонската кауза..
Затоа низ вековите таа територија била позната како Македонија.....
Врти сучи, кога некој се одлучил да ја продолжува Македонската кауза...а во овој случај Пајонците тогаш они се Македонци......
А за ПротоБугарите реков ти немаш никакво право на Аспарух зошто он е продолжувач на култура која нема никаква врска со словенската...
Ова по твоите логики и примери де..

Инаку горе викаш таа мапа што е е во ред...(за првата)
А да ја прочиташе легендата да видиш како што се означени Пајонците...?

Цитирам: "Каде е мојата поврзаност со твојата кога ПротоБугарите не стапнале на територијата на Македонија..." ова буди бурен смев...некаде бех поствал во кои години регионот "Македониjа" бил дел од Бугариjа - неколку векови. Да не сборуваме за Кубер, коj што се заселил таму уште преди Дунавска Бугариjа.

Изгледува штом сме словени значи Аспарух имал некаква роля. Ако го немаше и државата Бугариjа немаше да jа има. Немаше каде да се напишува кирилицата, сите словенски племена ке да бидеха дел од Византиjа, како се биле преди Аспарух и ке да бидеха неписмени :) Немаше да го има и бугаринот Джон Атанасов да создаде компутера ;)

А за Истанбул е jасно, турците се завоеватели, не се автохоно население.

Вие вакви сте ви прашам, от Пајонците кои биле поробени од Александар или од поробувачите на Александар, кои jа завоювале денешна Вердарска Македониjа?
Кон врв
bulgarian_sunrise_ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bulgarian_sunrise_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2008 во 16:18
ЛЕЛЕЛЕ МАЛЕ КОЛКО СТЕ СТЕ СЕ ИЗГУБИЛИ

....И ВАЛДО, ТЕЗИ БЪЛГАРИ ДЕТО СИ ГИ СЛОЖИЛ НА ПОДПИСЪТ ТИ АКО ТЕ ВИДЯТ КВИ ГИ ПИШЕШ...МАЛЕЕЕЕ ПЪРВО ЩЕ ТИ СЕ СМЕЯТ И ПОСЛЕ КАТО ИМ МИНЕ СМЕШНОТО КЕ ТЕ ТЕПАТ ЯКО

Изменето од bulgarian_sunrise_ - 14.Мај.2008 во 16:21
Кон врв
bgmk Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 10.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bgmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2008 во 16:31
Originally posted by bulgarian_sunrise_ bulgarian_sunrise_ напиша:

ЛЕЛЕЛЕ МАЛЕ КОЛКО СТЕ СТЕ СЕ ИЗГУБИЛИ

....И ВАЛДО, ТЕЗИ БЪЛГАРИ ДЕТО СИ ГИ СЛОЖИЛ НА ПОДПИСЪТ ТИ АКО ТЕ ВИДЯТ КВИ ГИ ПИШЕШ...МАЛЕЕЕЕ ПЪРВО ЩЕ ТИ СЕ СМЕЯТ И ПОСЛЕ КАТО ИМ МИНЕ СМЕШНОТО КЕ ТЕ ТЕПАТ ЯКО


Толкова им е голям "идентитетот", че вече са се изгубили в него.
Кон врв
bulgarian_sunrise_ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bulgarian_sunrise_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2008 во 16:33
ПИСАНИЯТА НА ИВАН(ВАНЧО)МИХАЙЛОВ ЧЕТЕТЕ И ЩЕ СЕ НАМЕРИТЕ

Изменето од bulgarian_sunrise_ - 14.Мај.2008 во 16:34
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2008 во 16:54
Originally posted by bgmk bgmk напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Епа и јас не ја измислував таа мапа погоре што е.....
Ако одиме по таа логика тогаш сега ќе треба да се иселат 15 милион турци од Истанбул зошто Истанбул беше Византиски град а не Турски, ама не е битно тоа што живеат Турци битно е тоа што е Византиски град..
Да не зборам колкав дел ќе треба да и се врати на Германската Империја....
И тие 1 милион Македонци ако не си знаел не отишле само во Бугарија туку и во Македонија, и во Чешка и во Австрија и низ цел свет........и битното е дека тие Егејци што се во Егејска и што се во Македонија се осеќаат за наследници на Александар и тоа ни дава на нас Македонците целосно право да се осеќаме како такви и никој неможе тоа да го забрани..
И незнам дали си слушнал за словенските кнежевства на територијата на Македонија а Солун бил дел од тие словенски кнежевства....а ако постоеле словенски кнежевства значи дека тие кнежевства не биле Бугарски
Каде се протобугарите во Македонија да основаат држава??
Каде е мојата поврзаност со твојата кога ПротоБугарите не стапнале на територијата на Македонија...
Точно ја не сум Бугар туку сум Македонец...јас сум се претопил со Македонците, а не со Бугарите..
Македонците мене ми дале име, исто како што тебе ти дале име ПротоБугарите.
И ако гледаме така Македонија беше под 500 години турско ропство...а исто така и Бугарија
Можам да ти кажам дека можеш да се сметаш за чистокрвен турчин...слободно тоа....


И реков веќе за освојувањата...тие биле освоени, населението било Македонизирано, и тие делови станале дел од Македонците........нешто што неможе да се поврати и затоа цела оваа територија била позната под името Македонија......2500 години од Филип па навака.....
Ако одиме по таа логика....Германија ќе треба да ја добие пола Полска.....а Грција ќе треба да си го врати Константинопол.....нели ова е се според твојата логика
Смешно
Инаку во Пиринска беа детектирани 350 000 македонци..
Каде се тие Македонци, асимилирани од Бугарските комунисти..????
И за Егејот и ден денес во Егејска Македонија живеат Македонци ако не си знаел и на број се 400 000...
И да е таа територија завземена од Александар тие се одлучиле да ја продолжуваат Македонската кауза..
Затоа низ вековите таа територија била позната како Македонија.....
Врти сучи, кога некој се одлучил да ја продолжува Македонската кауза...а во овој случај Пајонците тогаш они се Македонци......
А за ПротоБугарите реков ти немаш никакво право на Аспарух зошто он е продолжувач на култура која нема никаква врска со словенската...
Ова по твоите логики и примери де..

Инаку горе викаш таа мапа што е е во ред...(за првата)
А да ја прочиташе легендата да видиш како што се означени Пајонците...?

Цитирам: "Каде е мојата поврзаност со твојата кога ПротоБугарите не стапнале на територијата на Македонија..." ова буди бурен смев...некаде бех поствал во кои години регионот "Македониjа" бил дел од Бугариjа - неколку векови. Да не сборуваме за Кубер, коj што се заселил таму уште преди Дунавска Бугариjа.

Изгледува штом сме словени значи Аспарух имал некаква роля. Ако го немаше и државата Бугариjа немаше да jа има. Немаше каде да се напишува кирилицата, сите словенски племена ке да бидеха дел од Византиjа, како се биле преди Аспарух и ке да бидеха неписмени :) Немаше да го има и бугаринот Джон Атанасов да создаде компутера ;)

А за Истанбул е jасно, турците се завоеватели, не се автохоно население.

Вие вакви сте ви прашам, от Пајонците кои биле поробени од Александар или од поробувачите на Александар, кои jа завоювале денешна Вердарска Македониjа?

Нажалост Пајонците се Античко Македонско племе....
Читај ја погоре легендата на мапата реков дека некои зборат дека биле Македонизирани а некои дека биле Античко Македонско племе..
А државата Бугарија во времето на Аспарух ја немаше на територијата на денешна Македонија, тоа јас ти го зборам...туку имаше словенски кнежевства..
Каде е Аспарух тука да основа држава Балгарија??
Каде е Аспарух тука, тоа те прашувам ја тебе, го нема...го нема и неговиот брат Кубер...како што тврдевте вие...
Ти смешкај се колку што ти душа сака, но тоа ти се фактите..
А реков Македонија била под различни ропства, била под Бугарско, била под Српско, била под Византиско, но едно е важно..
Македонска национална свест имало, и словенските кнежевства кои биле на територијата на Македонија се немале претопено со Протобугарите...
И Турците да се завојуватели, и Полјаците да се завојуватели тоа не го менува фактот дека тој град е оддамна загубен....тој град е веќе Турски братче...а ти колку сакаш лути се....
Тој град е веќе Турски, исто како што пристаништето Данциг во Полска не е веќе германско туку е Полско..
Исто како што Пиринска Македонија на времето станала Македонска Територија а населението во неа било Македонско...и сега има додуша Македонци во Пиринска Македонија...




Изменето од Vladimir88 - 14.Мај.2008 во 17:05
Кон врв
bgmk Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 10.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bgmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2008 во 17:35
Добро бе Владо, ти каков си дате прашам, от Пајонците кои биле поробени од Александар или од поробувачите на Александар, кои jа завоювале денешна Вердарска Македониjа или си од некое друго словенско племе? Само не ми кажуваj дека си од племето на македонците, зашто во ова време такова словенско племе нема. Паjонец ли си или Агарjанин? :)
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2008 во 17:41
Originally posted by bgmk bgmk напиша:

Добро бе Владо, ти каков си дате прашам, от Пајонците кои биле поробени од Александар или од поробувачите на Александар, кои jа завоювале денешна Вердарска Македониjа или си од некое друго словенско племе? Само не ми кажуваj дека си од племето на македонците, зашто во ова време такова словенско племе нема. Паjонец ли си или Агарjанин? :)



Не биле поробени..реков дека е докажано дека се тие античко Македонско племе..а и да одиме по твојата логика они веќе ја прифатиле самите Македонската кауза во времето на Филип тоа не е поробување кога ќе прифатиш нечива кауза да продолжуваш......поробување е кога ќе тушираш 1 милион Егејци со напалм во Егејска Македонија...
И што е најтрагично меѓу тие избеглици имаше и Бугари, а Бугарите денеска им даваат поддршка на нивните браќата Грчки
И Да, такво словенско племе нема, но Словенските кнежевства го добиле името од Македонците, кои живееле на оваа територија и се имале претопено со словените исто како што словените во Бугарија се претопиле со ПротоБугарите и го имаат добиено името од нивните ПротоБугари кои не биле Словени туку биле една ограбувачка орда која дошла на Балканот и со текот на време исчезнала(или се претопила) со словените од Бугарија...
Тоа тешко ли ти е да го разбереш?

Изменето од Vladimir88 - 14.Мај.2008 во 17:46
Кон врв
bgmk Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 10.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bgmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2008 во 17:50
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Не биле поробени..реков дека е докажано дека се тие античко Македонско племе..а и да одиме по твојата логика они веќе ја прифатиле самите Македонската кауза во времето на Филип тоа не е поробување кога ќе прифатиш нечива кауза да продолжуваш......поробување е кога ќе тушираш 1 милион Егејци со напалм во Егејска Македонија...
И што е најтрагично меѓу тие избеглици имаше и Бугари, а Бугарите денеска им даваат поддршка на нивните браќата Грчки
И Да, такво словенско племе нема, но Словенските кнежевства го добиле името од Македонците, кои живееле на оваа територија и се имале претопено со словените исто како што словените во Бугарија се претопиле со ПротоБугарите и го имаат добиено името од нивните ПротоБугари кои не биле Словени туку биле една ограбувачка орда која дошла на Балканот и со текот на време исчезнала(или се претопила) со словените од Бугарија...
Тоа тешко ли ти е да го разбереш?


Значи кога словенските племена прифатат "бугарската кауза" е поробуване, а кога прифатат "македонската кауза" не е ?
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2008 во 17:52
Originally posted by bgmk bgmk напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Не биле поробени..реков дека е докажано дека се тие античко Македонско племе..а и да одиме по твојата логика они веќе ја прифатиле самите Македонската кауза во времето на Филип тоа не е поробување кога ќе прифатиш нечива кауза да продолжуваш......поробување е кога ќе тушираш 1 милион Егејци со напалм во Егејска Македонија...
И што е најтрагично меѓу тие избеглици имаше и Бугари, а Бугарите денеска им даваат поддршка на нивните браќата Грчки
И Да, такво словенско племе нема, но Словенските кнежевства го добиле името од Македонците, кои живееле на оваа територија и се имале претопено со словените исто како што словените во Бугарија се претопиле со ПротоБугарите и го имаат добиено името од нивните ПротоБугари кои не биле Словени туку биле една ограбувачка орда која дошла на Балканот и со текот на време исчезнала(или се претопила) со словените од Бугарија...
Тоа тешко ли ти е да го разбереш?


Значи кога словенските племена прифатат "бугарската кауза" е поробуване, а кога прифатат "македонската кауза" не е ?

Нормално ако присилно ја прифатил таа кауза е поробување, ако не ја прифатил присилно не е поробување негов личен избор...





Изменето од Vladimir88 - 14.Мај.2008 во 17:52
Кон врв
FLooK Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FLooK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2008 во 18:20
Ова тема не оди на никаде, оти овде се сборува на различни jазици. И не е проблемот оти jазиците са Бугарски и Македонски, а е оти мисленето е различно, да не кажа туго.

Што е поентата? Во Бугариа, племе, народ и нациа не е исто. Секо си има своето место и време. Прото-бугарите са племе, кое е дало името на овоj народ, самиот народ е формиран после покрствуването и приемането на словенската писменост и е словенски народ, а Бугарската нациа се формира много по-касно во 19 век. Кога кажеш историjа на Бугариjа се разбира историjата на државата и бугарските земи (кога не е имало држава). От таа гледна точка не е проблем, оти сме имале по народност царе такви или онакви, исто како не е проблем за вас оти Тоше Проески е влав.

Сето тоа го пишам да го разберете бугарскио став.

Към Българите:
Под македонска история македонците  разбират  история  на македонския народ, а не на територията  - Македония. В македонската уикипедия има  "
Историја на македонскиот народ", "Историја на Република Македонија", но няма "Историjа на Македонија".  Разбирането е същото и във всеки друг сайт в който става въпрос за  история и Македония. За тях <<Македонска история>> е равнозначно изключително и само с история на македонския народ (разбирай македонската нация). В същото време в съзнанието на повечето македонци -  племе, етнос, народ, нация са почти равнозначни понятия, между които трудно се прави времева или обстоятелствена разлика.

Разбирането на двете гледни точки би ни помогнало за един по-нормален и смислен диалог, а не за непрекъснато "негиране" на едните или другите.  
   

Изменето од FLooK - 14.Мај.2008 во 18:24
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2008 во 23:21
Originally posted by FLooK FLooK напиша:



Ова тема не оди на никаде, оти овде се сборува на различни jазици. И не е проблемот оти jазиците са Бугарски и Македонски, а е оти мисленето е различно, да не кажа туго. Што е поентата? Во Бугариа, племе, народ и нациа не е исто. Секо си има своето место и време. Прото-бугарите са племе, кое е дало името на овоj народ, самиот народ е формиран после покрствуването и приемането на словенската писменост и е словенски народ, а Бугарската нациа се формира много по-касно во 19 век. Кога кажеш историjа на Бугариjа се разбира историjата на државата и бугарските земи (кога не е имало држава). От таа гледна точка не е проблем, оти сме имале по народност царе такви или онакви, исто како не е проблем за вас оти Тоше Проески е влав.



А јас што зборев пред малку...
Мислам дека 5 страни напишавме за ова, и јас го кажувам она што го кажа ти..
А вие цело време ги прашувате Македонците со кое право они се декларираат за луѓе кои ги наследуваат древните Македонци..
Едноставно е како што словените на територијата на Бугарија се имаат претопено со ПротоБугарите, го имаат добиено името од нив и знамето така и Словените од територијата на Македонија се имаат претопено со Македонците кои живееле на оваа територија...и го имаат добиено името од нив
Цело време ги прашувате Македонците
Со кое право вие се декларирате за потомци на Александар..
Јас ве прашувам вас..
Со кое право вие го сметате Аспарух за ваш владетел и ваш човек, кога и он е продолжувач на култура далеку поразлична од Словенската...

И Тоше Проески да е влав он е застапник на Македонската Кауза а чим е он застапник на Македонската Кауза тогаш е Македонец..
И Рајко Жинзифов беше влав па беше застапник на Бугарската кауза и сега што? тоа не го прави него Бугар??
А за Македонците...не бери гајле Македонците имале историја.....факт е дека имало Македонска национална свест уште пред МРО....
А и во периодот на МРО имало Македонска национална свест....
Значи врти сучи, покажувај ми документи од Македонија дека некои се декларирал за Бугарин, дека некој се декларирал за Србин.....тоа во ред...но не го менува фактот дека имало и луѓе кои се осеќале за Македонци, се декларирале како такви и биле продолжувачи на Македонската Кауза.....а такви со таква национална свест имало и во МРО.....и тоа е доволен доказ дека имало Македонци

Прави се наудрен, не ги прифаќај намерно фактите, пак ти е џабе
Тоа не ги брише фактите...и не го брише фактот дека постоеле Македонци

Изменето од Vladimir88 - 14.Мај.2008 во 23:27
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8485868788 147>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,422 секунди.