IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Статусот на жената во Библијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Статусот на жената во Библијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425 28>
Автор
Порака
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 01:08
Dobro, Temp. mozeme da diskutirame normalno. "Kaj nas" ima tema za zenata vo Quranot, pa se sto te int. prasaj.
Sega obidi se kako vozrasen covek da diskutiras, bez da go posocuvas prstot kon drugite.
 
Znaci spored temp. Biblijata smeta deka zenata ne moze da svedoci. Za nea svedocat drugi.
E sega pak ne mi e jasno. Spored bibliskiot stih gore, svedocenjeto na zenata nema vrednost, a od druga strana svedocenjeto na zenite, posle raspetieto za Isus, e edinstvenot validen dokaz, deka se raboti za nego.
Sega ne mi e jasno. Na edno mesto biblijata veli, zenata nemoze da svedoci za raboiti koi se LICNO vrzani za nea, a od druga strana, svedocenjeto na zeni, za osnovite na hristijanstovoto e dozvoleno.
Ne kontam!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 01:09
Колку да ве потсетам ,темата е статусот на жената во Библијата.Држете се за темата!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 01:12
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Dobro, Temp. mozeme da diskutirame normalno. "Kaj nas" ima tema za zenata vo Quranot, pa se sto te int. prasaj.
Sega obidi se kako vozrasen covek da diskutiras, bez da go posocuvas prstot kon drugite.

 

Znaci spored temp. Biblijata smeta deka zenata ne moze da svedoci. Za nea svedocat drugi.

E sega pak ne mi e jasno. Spored bibliskiot stih gore, svedocenjeto na zenata nema vrednost, a od druga strana svedocenjeto na zenite, posle raspetieto za Isus, e edinstvenot validen dokaz, deka se raboti za nego.

Sega ne mi e jasno. Na edno mesto biblijata veli, zenata nemoze da svedoci za raboiti koi se LICNO vrzani za nea, a od druga strana, svedocenjeto na zeni, za osnovite na hristijanstovoto e dozvoleno.

Ne kontam!



Aisha, citiraniot del e od Stariot Zavet, a Isusovoto propovedanje e od Noviot Zavet. Sega znaesh zoshto Isus doshol so svpjot mech i rekol deka chovekot od toj moment ke se upravuva po noviot zakon.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 01:12
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Aisha, devojkata nemozhe da svedochi za neshto takvo, tuku mozhe samo da go dokazhi so tragata na beliot charshav. Toa e nejziniot neoboriv dokaz.

Kako sto ne mi se dopagjaat i ne se slozhuvam so nekoi raboti od drugite religii, taka ne mi se dopagjat i mnogu raboti od Stariot Zavet. Zatoa im go ostavam na evreite i go pochituvam Isus koj doshol so mech da go oddeli od novit chovek. Ne da go menuva, bidejki nema shto da se menuva tamu, tuku da gi postavi rabotite onaka kako sto mu prilega na SVESNIOT chovek.

Zarem tebe svesta ti veli deka treba da kamenuvash devojka ako taa vleze vo brak so ljubeniot so izgubeno devstvo?
 
Da ama roditelite kakva vrska imaat so carsavot???
Zenata ima, nejzina intima e vo prasanje....Nikoj ne znae pa ni roditelite.....Samo taa znae.
 
Krvta na carsavot, ama nisto ne oznacuva.....Od sekoj del na teloto moze da potece krvсреќа. No zosto, roditelite, zarem zenata ne e individua, licnost, koja moze SAMATA da im se obrati na staresinite....Zs, polnomosnici збунетост
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 01:13
Аиша - пак се навраќаме на Стариот Закон... Во случајов, дури и тој закон има смисла. Во конкретниов случај, се бара материјален доказ за конкретната ситуација, кој многу лесно може да се приложи доколку е девојката во право. За конкретната работа, нема како девојката да посведочи - затоа што по првата ноќ со мажот, таа нема веќе да е девствена. Затоа - има начин - да приложи доказ.
Но, во врска со казнувањето, пак ќе речам - Новиот Закон, Законот на Љубовта и Простувањето го поништува сето тоа... Не учи да простуваме! За тоа има многу добро позната случка, при која Исус и Проштева на Марија Магдалена и и го спасува животот со тоа - не само физички, туку и духовно и таа станува друг човек. Од таа случка се учиме дека при простувањето - човекот на кој му е простено, има можност да се промени, да се освести и да почне да живее праведно.
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 01:14
ZOSTO NE BARATE CARSAV I OD MAZITE,TAKA POLESNOKE BIDE
KOJA E RAZLIKATA OD TOJ ASPEKT POMEGU ZENATA I MAZOT...SAMO ZATOASTO ZENATA POCUVSTVITELNO I POVREDNO SUSTESTVO OD VAS MENALNI MASKI UMOVI
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 01:15
DA KAMENUVAME I MAZI TOGAS
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 01:16
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Аиша - пак се навраќаме на Стариот Закон... Во случајов, дури и тој закон има смисла. Во конкретниов случај, се бара материјален доказ за конкретната ситуација, кој многу лесно може да се приложи доколку е девојката во право. За конкретната работа, нема како девојката да посведочи - затоа што по првата ноќ со мажот, таа нема веќе да е девствена. Затоа - има начин - да приложи доказ.
Но, во врска со казнувањето, пак ќе речам - Новиот Закон, Законот на Љубовта и Простувањето го поништува сето тоа... Не учи да простуваме! За тоа има многу добро позната случка, при која Исус и Проштева на Марија Магдалена и и го спасува животот со тоа - не само физички, туку и духовно и таа станува друг човек. Од таа случка се учиме дека при простувањето - човекот на кој му е простено, има можност да се промени, да се освести и да почне да живее праведно.



А ќе можеш ли малце да детализираш која била мариа-магдалена,и што бил нејзиниот грев,кој и го простил Исус?

А,да сега се сетив,проституцијата беше во прашање,па кога сакале да ја каменуваат.....Ок,не мораш да одговараш.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 01:16
moon, ajde drzhi se do temata.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 01:18
Originally posted by *moon* *moon* напиша:

ZOSTO NE BARATE CARSAV I OD MAZITE,TAKA POLESNOKE BIDE
KOJA E RAZLIKATA OD TOJ ASPEKT POMEGU ZENATA I MAZOT...SAMO ZATOASTO ZENATA POCUVSTVITELNO I POVREDNO SUSTESTVO OD VAS MENALNI MASKI UMOVI




А што ќе ние чаршав од мажите,жити се?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 01:19
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Аиша - пак се навраќаме на Стариот Закон... Во случајов, дури и тој закон има смисла. Во конкретниов случај, се бара материјален доказ за конкретната ситуација, кој многу лесно може да се приложи доколку е девојката во право. За конкретната работа, нема како девојката да посведочи - затоа што по првата ноќ со мажот, таа нема веќе да е девствена. Затоа - има начин - да приложи доказ.
Но, во врска со казнувањето, пак ќе речам - Новиот Закон, Законот на Љубовта и Простувањето го поништува сето тоа... Не учи да простуваме! За тоа има многу добро позната случка, при која Исус и Проштева на Марија Магдалена и и го спасува животот со тоа - не само физички, туку и духовно и таа станува друг човек. Од таа случка се учиме дека при простувањето - човекот на кој му е простено, има можност да се промени, да се освести и да почне да живее праведно.



А ќе можеш ли малце да детализираш која била мариа-магдалена,и што бил нејзиниот грев,кој и го простил Исус?

А,да сега се сетив,проституцијата беше во прашање,па кога сакале да ја каменуваат.....Ок,не мораш да одговараш.



Ako na prashaniot mu velish deka ne sakash odgovor na prashanjeto sto lichno mu go postavuvash, togash zoshto go prashuvash ???
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 01:24
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Aisha, devojkata nemozhe da svedochi za neshto takvo, tuku mozhe samo da go dokazhi so tragata na beliot charshav. Toa e nejziniot neoboriv dokaz.

Kako sto ne mi se dopagjaat i ne se slozhuvam so nekoi raboti od drugite religii, taka ne mi se dopagjat i mnogu raboti od Stariot Zavet. Zatoa im go ostavam na evreite i go pochituvam Isus koj doshol so mech da go oddeli od novit chovek. Ne da go menuva, bidejki nema shto da se menuva tamu, tuku da gi postavi rabotite onaka kako sto mu prilega na SVESNIOT chovek.

Zarem tebe svesta ti veli deka treba da kamenuvash devojka ako taa vleze vo brak so ljubeniot so izgubeno devstvo?
 
Da ama roditelite kakva vrska imaat so carsavot???
Zenata ima, nejzina intima e vo prasanje....Nikoj ne znae pa ni roditelite.....Samo taa znae.
 
Krvta na carsavot, ama nisto ne oznacuva.....Od sekoj del na teloto moze da potece krvсреќа. No zosto, roditelite, zarem zenata ne e individua, licnost, koja moze SAMATA da im se obrati na staresinite....Zs, polnomosnici збунетост


Колку сум благодарна на Исус што ме ослободи со Своја жртва од јаремот на Законот. Он го исполни Законот. Тешко на тие што се под тој јарем...Христијанинот го носи тоа во себе.големо%20гушкањеСлобода. Мир со Бог. Да можам да Му се обратам со Татко, да Му кажам се...


Сретнав една жена, муслиманка нормално, која стапи нормално во договорен брак...
Првата брачна ноќ, тапоглавецот, се извинувам, сакал да провери дали е девојката невина па пробал со прст да ја дефлорира.
Заклучил дека не е невина и другиот ден ја вратија.
Родителите отидоа на лекар кој ја докажа девственоста на девојката.
Бракот се разведе, а како очтета за претрпениот срам, на семејството на момата и се даде паричен надомест и некоја камила.
Па вие размислете сега за девственоста. И прочитајте за хименопластика каде и кој најмногу ја бара.

Па сега видете.





Изменето од maria_magdalena - 04.Мај.2008 во 01:24
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 01:25
Originally posted by *moon* *moon* напиша:

ZOSTO NE BARATE CARSAV I OD MAZITE,TAKA POLESNOKE BIDE
KOJA E RAZLIKATA OD TOJ ASPEKT POMEGU ZENATA I MAZOT...SAMO ZATOASTO ZENATA POCUVSTVITELNO I POVREDNO SUSTESTVO OD VAS MENALNI MASKI UMOVI
 
E mnogu dobro razmisluvanje!
mi se dopaga!
 
Bidejki Quranot veli: Cesni zeni se za cesni mazi!
 
Inaku zidarski i Mess. razbiram deka stanuva zbor za Star zavet, no ne mi e jasno omalovazuvanjeto na glasot na zenata, mislenjeto i sl.
Od edna strana vo Stariot zavet, ne se prifaka, a vo Noviot e biten faktor.
Jas doma ja imam biblijata vo celo izdanie.
I ako Stariot Zavet e derogiran, zosto togas se pecati? Samo ne zbunuva!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 01:27
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Но, во врска со казнувањето, пак ќе речам - Новиот Закон, Законот на Љубовта и Простувањето го поништува сето тоа... Не учи да простуваме!




Vaka,Zidarski,me interesirat okolu ova..Znaci Isus go razdeli Stariot od noviot zakon!?

Isus go ponistil toa od Stariot so Noviot zavet!?

Sega znaci devojka koja ja Izgubila svojata Devtsvenost,(spored Noviot zakon),Ne treba da se sankcionirat,neli??
Treba da i se prostet!!??

A me interesirat,Dali i se prostuvat na taa Zena,koja svojata Devstvenost ja Izgubila so nekogo,a se omaluvat za drug!!!,Dali mazot i prostuvat,Dali vasiov zakon na Ljubovta go prostuvat toa,Dali Hristijanstvoto go prostuvat toa!>?>??

Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.