IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - ПАНК-РОК--->Што мислите за него?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПАНК-РОК--->Што мислите за него?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака Обратен редослед
LSFC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1004
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LSFC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2009 во 12:07
Nisto ubavo nemislim za punk-rock
Кон врв
Предраг Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Предраг Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 17:06
Панк-Рок,неслушам често.

Тие што ги слушам не се чист Панк-Рок.Како на примeр
Hladno Pivo и Gogol Bordello
Кон врв
Рокси Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Рокси Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 11:45
Originally posted by R-C-F R-C-F напиша:

 

pa  sekoj   stil  na  muzika  odgovara  na  edna  grupa  na  lujdze  koja  vo  zavisnost  od  toa  kakov  zivot   zivee  takva  i  muzika  slusa 

    rokot  e  za  grajdzani  so  vozrast  do  30  god  koi  imaat  primajne  kolku  da  preziveat  i  najgolemiot  del  od  vremeto  go  pominuvaat   lezejci  po  stanovite*  a  po  nekogas  znaat  da  uzivaat  vo   marihuanata 

 

  a  sto se  odnesuva  do  drugiot  stil  na  muzika  nea  ja  percepiraat   lujdze  koi se  ralikuvaat  od  prethodnite  samo  radi  toa  sto  imaat  uslovi  da  ziveat  poklasicen  zivot -so  podobri  primajma  ,poluksuzna  garderob........


Кој те излажал така?
И да, кој си ти да судиш?
Си бил некогаш дел од тој живот, па да знаеш како е?
Се разбира дека не, некој ти го има тоа набутано во глава, а ти без да одвоиш минута од твоето време да размислиш за тоа само го имаш прифатено бидејќи (можеби) така ти одговарало, или можеби немаш доволно потенцијал за да мислиш.

Онтопик: Панк и панк-рок... ги поштувам иако не сум голем обожавател. Од овие гранки на рокот најмногу ги сакам Рамонс. Не ги доживувам како сите класични панк/панк-рок бендови.
Секс пистолс се легенди, ама имам слушнато само 3 албуми па не можам мн мн да дискутирам.
Eternity is a mere moment.. just long enough for a joke!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2009 во 14:42
кој не слуша пак уште не ги слушнал домашните и останатите бендови од просторите на Југославија голема%20насмевка
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Предраг Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Предраг Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2009 во 12:55
Originally posted by R-C-F R-C-F напиша:

Originally posted by UnforgiveN UnforgiveN напиша:

Според мене-Нешто за нијанса послабо од рокот мене многу ми се свиѓа и го поштувам. Ако сте љубители на рокот тогаш верувам ке ви се свѓа и панк-рокот..ама секој си има свој мислења.. [;)] Поздрав

[DIV] [/DIV]
[DIV]pa  sekoj   stil  na  muzika  odgovara  na  edna  grupa  na  lujdze  koja  vo  zavisnost  od  toa  kakov  zivot   zivee  takva  i  muzika  slusa  [/DIV]
[DIV]    rokot  e  za  grajdzani  so  vozrast  do  30  god  koi  imaat  primajne  kolku  da  preziveat  i  najgolemiot  del  od  vremeto  go  pominuvaat   lezejci  po  stanovite*  a  po  nekogas  znaat  da  uzivaat  vo   marihuanata  [/DIV]
[DIV] [/DIV]
[DIV]  a  sto se  odnesuva  do  drugiot  stil  na  muzika  nea  ja  percepiraat   lujdze  koi se  ralikuvaat  od  prethodnite  samo  radi  toa  sto  imaat  uslovi  da  ziveat  poklasicen  zivot -so  podobri  primajma  ,poluksuzna  garderob........[/DIV]
Добро бе,каква врска има облеката,марихуаната и сите други глупости кои ти се вртат по главата со Панк-Рокот,јас незнам што ти е и како можеш да имаш толку низок морал и да обвинуваш толкава маса на луѓе само заради музиката за којашто очигледно немаш појма...ебаго... [X(] [X(]

Изменето од Предраг - 09.Јули.2009 во 12:59
Кон врв
macaparket Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај macaparket Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 18:31
Originally posted by ...Well... ...Well... напиша:

The RAMONESPet cemeteryhttp://www.youtube.com/watch?v=8TR85UmYEyw&feature=related

Закон песна.Рамонес се едни од најдобрите во Панк иторијата.(ИДоли им се на нашиве панкери,Паркети).
Добри се и Секс Пистолс.
UMRENI LJUGE UMRENI LJUGJE
NA UVO MI SE DERAT
UMENI LJUGJE UMRENI LJUGE
MNOGU GOMNA SERAT

Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 22:21
Кон врв
Tonchie Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Поискрен од Мона Лиза

Регистриран: 02.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tonchie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2008 во 11:52
Бидејќи освен мене, Лу Уид и Б’рн 84, нема други рокери, панкери уште помалку дајте кључ на темава да лупаме празна слама.

Ако има некој/а панкер/ка се гледаме на настанов

Немам потпис, ама имам профил на YouTube
Кон врв
Kiniki Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Мај.2008
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kiniki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2008 во 17:16




.











Изменето од Kiniki - 31.Декември.2009 во 09:44
Кон врв
macaparket Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај macaparket Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2008 во 18:34
Pankot i pank rokot se najdobri!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
UMRENI LJUGE UMRENI LJUGJE
NA UVO MI SE DERAT
UMENI LJUGJE UMRENI LJUGE
MNOGU GOMNA SERAT

Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 01:17
Punk-ot voopsto ne pretstavuva subkultura kako sto nekoj tuka na forumot miluva da go narece...punk is not dead........ inaku tatkoto na punk-ot e Lou Reed, ne znam dali znaete, a najdobro se dozivuva i pretstavuva na ovoj nacin: http://www.youtube.com/watch?v=DXCr1M7-Nx4.....

Изменето од moira - 30.Април.2008 во 17:12
Кон врв
star Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај star Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 20:33
Инаку ми се допаѓа овој стил,како и впрочем се што е рок,но најмногу Grunge и аlternative rock.си ги сакам Faith No More,Nirvana,Cranberries,Red Hot chili Peppers,Stone Temple Pilots,Soundgarden,Beck,Garbage,Offspring,Pearl Jam,Therapy,Smashing Pumpkins...не ми текнуваат,но ги има уште.
Кон врв
star Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај star Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 20:22
Панк (енг. Punk) је суб-култура, алтернативна култура и култура младих заснована на међудејству културолошких елемената различитих од елемената популарне културе и осталих суб-култура. Панк поседује сопствену препознатљиву музику, идеологију, стил облачења, визуелни идентитет, игру, књижевност и филм. Панкери су углавном млади људи другачијег мишљења, којима је заједнички дух анти-естаблишмента и непризнавање канона. Након што је испливао на површину у Великој Британији и Сједињеним Државама средином '70-их, панк се раширио по целом свету и претрпео буран развој. Панк чини спој одабраних, мањих суб-култура, од којих свака истиче свој јединствени спој културолошких елемената панка. Неколико суб-култура развиле су се од панка и добиле свој препознатљиви изглед (готик, гранџ и емо). Панк поседује јединствени однос са другим алтернативним културама и популарном културом у целини.
Oд wikipedia(се извинувам што е на српски,ме мрзеше да преведувам)

Изменето од star - 08.Март.2008 во 20:34
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 19:38
Ми се свиѓа панк рок музиката
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.