IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - што се случува со фото идивиди?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

што се случува со фото идивиди?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 20>
Автор
Порака
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 21:02
Se sozreva....pa i foto.idividi,

a da sozree ochigledno deka e potrebno vreme.....!
Se soglasuvam so zabeleshkata na Sasho a i na Mire a i na Tegla.....edinstveno shto treba da razbereme e deka se potrebni izlozhbi a na sajtov da se prezentirame vo shto podobro svetlo.....i bi NAGLASIL vo shto poindividualno svetlo.....zatoa shto spored mene vo razlichnoto viduvanje lezhi bogatstvoto i INTERESOT an general....! Promeni sleduvaat na sajtov ...kje ima podobri uslovi za rabota.....kje dojdat promeni i vo nachinot na razbiranje na fotografirajata kaj sekoj od nas.
Sega za sega gledame se i seshto no iskreno se nadevam deka vo idnina kje ne zaintrigira povekje koncept vo fotografijata, neguvanje na stil, filozofija emocija i slichno......a do togash sekoj od nas so individualen primer neka doprinese....eve jas sekogash komentiram za stil i filozofija vo fotografija i kompoziciski i tehnichki aspekti ne me interesiraat mnogu tuka bi gi nabroil i BrankoK Tegla Vojkan Sasho Marie Janus Maja M Zdenko ...Mire na primer povekje za tehnichkiot kvalitet i kompozicija.....tuka bi gi nabroil i Zoran K, Martin, Nina, Sanja, Ilcho, Jane i taka .......nekoi komentiraat emotivno.......nekoi komentirat samo interesni fotografii....se grupirame vo nekakvi grupacii,......koi komentirajki na kraj davaat kompleten i celosen komentar....CELO E KOGA IMA SE>....!!

NO i drugo e vistina......kako komentirame i kakvi fotografii boduvame i odat vo TOP....taka i kje se razviva sajtot......! Prema tome dabome.....!


NEMA PROBLEM SAMO NAPRED BEZ NERVIRANJE

P.P.S Sigurno mnogu lugje izumiv i ne gi spomenav....izvinuvanje odnapred.
P.S Sekoj spored afinitetite i ona shto go chini srekjen....!!



pozdrav

I.S
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2008 во 01:18
Aferim Doc, aferim Tegla!

Vo sekoj slucaj, nikoj od nas, nemoze nisto povece, otkolku da postapuva najdobro sto znae i kolku sto moze pokorektno pred sebe i svojata sovest.

Mislenjata, nitu mora da ni se soglasuvaat, nitu pak e toa dobro da bide taka. Dosadno ce bide, a bogami i neprirodno намигнување


Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
ANGELCHE Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANGELCHE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 12:49
EPA AJ KE VE MOLAM OBJASNETE MI ZASTO NOVITE STOO DOAGAAT NA SAJTOT KAKO MENE ODMA GO NAPAGAAT. NE MU PRUZAAT IC PODRSKA DOSEGA SAMO 2 MI PRUZILE PODRSKA A VEKE 2 MESECI SUM NA SAJTOV. ZNACI AKO NE SE ZNAEME MEGU SEBE I AKO SI NOV ODMA NAPAGAAT. TOA MISLAM DEKA SEPAK VOOPSTO NE E PRAVILNO
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 13:06

Ангелче, па треба прво да ни се претставиш, нели?! намигнувањеголема%20насмевка Инаку од каде знаеме дали имало или не поедршка?

Инаку јас мислам дека се дава воглавно се дава подршка на новите членови. (ако не терат мајтап или постираат не нивни фотографии)
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 22:38
Originally posted by ANGELCHE ANGELCHE напиша:

EPA AJ KE VE MOLAM OBJASNETE MI ZASTO NOVITE STOO DOAGAAT NA SAJTOT KAKO MENE ODMA GO NAPAGAAT. NE MU PRUZAAT IC PODRSKA DOSEGA SAMO 2 MI PRUZILE PODRSKA A VEKE 2 MESECI SUM NA SAJTOV. ZNACI AKO NE SE ZNAEME MEGU SEBE I AKO SI NOV ODMA NAPAGAAT. TOA MISLAM DEKA SEPAK VOOPSTO NE E PRAVILNO




Еве и зошѕо никој не ти обрнува внимание или ти дава подршка ... 3 од 5 фотографии не се твои, туку се преземени од интернет ...

Што мислиш ти, дали е доволна причина за игнорирање ???
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 16:25
Bobs, daj mi link do portfoliovo ako ne ti e tesko.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 20:12
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 22:54
Thanks mdeni среќа

Duri i linkot stoi na ednata ... c c c c

Ilina, na naslovna strana imas link koj veli "Uslovi i pravila"
Poseti gi.
Ludjeto ovde se osetlivi na objavuvanje na neavtorski fotografii (so drugo ime gi narekuvaat kradeni!)



Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 23:31
Mire, а да опнете еден банер на насловна, „забрането крадење фотографии„?
не оти ги читаат децава правилата.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 23:50
Џабе е тоа ... тогаш од инат ќе ставаат такви фотки за некој да има работа, да трчка по нив и да ги брише
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 23:52
jas ke pisham za ona pogore- za toa shto e namenata temava
  • ne e prasanje na vkus-prasanje na osnovno foto znaenje e ! a za takvi vkusovi se rasprava, i tokmu za toa e sajtot... zalosno e zatoa shto so Mire se prepukuvavme okolu negovoto, od ovaa perspektiva ocigledno namerno spamiranje na sekoja konstruktivna namera na sajtot da se podigne na nekoe kvalitativno nivo pogore... ocigledno e deka na najgolem del na juzeri toa ne im odgovara...
  • fotkata...ufff-mislam deka site koi dale 5ki (posebno takvite koi se sebesi se smetaat za PRO (SIC!) i takvite koi dale 5ki zatoa sto se Nikon useri i  poradi toa infantilno-tendenciozno davaat 5ki na se i seshto - po nekoi drugi kriteriumi-za mene nerazbirlivi)- treba da si go preispitaat svoeto znaenje/razbiranje za fotografijata ili svojata sovest odnosno - iskrenosta kon sebe... odnosno ako jas bev na nivno mesto-ke se sramev...zatoa shto-ulogata koja si ja dale sebesi-da mozat da davaat mislenja ili soveti (!!!) odnosno da kreiraat normi i vrednosti na sajtov-da se modeli za toa kako treba a kako ne, e poprilicno odgovorna rabota - abe ej !... sho ke si pomisli nekoj klinec/klinka (so celo pocituvanje na pomladite od mene)  koj dosle na sajtov da naucat ? - deka taka treba ??!?! ... ej klinci - NE TREBA TAKA !!!!...toa e drugata strana na medaljata na toa - nati go em daj mi go od koe site se ogradivte-cicko pushti letki za nash*te petki ???..so pumpanjeto na takva fotka za top, modelot koj go prezentirate e totalno pogresno prenesuvanje na fotografijata na onie koi dosle da naucat i toa e za mene potpolno neodgovorno... i zalosno... i mnogu, mnogu neubavo
    mi se prakjaat nekakvi LPja za toa deka ke bilo vaka ili onaka ... jas nikogas nemav problem so tehnikaliite na sajtot... so licemerieto imav i imam... no... ako nece sajt meni ja cu izvan sajta (i pls nemojte da mi vrakjate  deka ucenuvam so ova... ne se smetam jas za velicina, pa da mozam da ucenuvam...daleku e od toa), no prosto se pocituvam malku poveke sebesi... mislam deka se obidov da napravam mnogu poveke od ona shto bi se ocekuvalo no... seto ova me potsetuva na edna indiska prikazna ... ke ja karikiram... edna zaba si ziveela vo eden bunar... super... sve po default.. eden den doagja druga... laf muabet .. od kaj si sho si ...
od moreto...
ejjj- so e toa more ?
pa toa ti e edna golema voda ...
e kolku golema - kolku bunarot?
ovaa od moreto se nasmeala i veli-ne, ne, mnogu pogolema od bunarot
e kolku pogolema ? kolku 2 bunari ?
ne, ne, mnooogu pogolema od 2 bunari !
e kolku ? kolku 5 bunari ?
....
zabata gostinka po nekoe vreme sfatila deka ne moze da i objasni so e toa more i kolku e toa pogolemo i nesporedlivo so bunarot
zabata od bunarot si mislela deka taa vecer i bila na gosti nekoja zaba koja ili e luda ili bezobrazno laze i izmisluva - posto kade se videlo da ima voda pogolema od 3 bunari...

koj gleda - ke vidi

b good

objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 01:17
haha imenjak me iznasmea so prikaznata :))))))))
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 01:36
abe zemjak - tazna e prikaznata vo sushtina ...
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 01:38
I jas sekojdnevno gledam vo TOP fotografii totalni gluposti. No, po se izgleda deka se gluposti za mene i uste nekolku. Na povekjeto m se svigja ili e nati-dajmi. Ne sakam da se zamaram, imam popametni raboti odkolku da se zamaram okolu foto.idividi. Ednostavno nemam vreme. Zatoa se odaleciv od celoto postiranje na fotografii na internet.
Na flickr retko, na idividi nikako zatoa sto sum egocentricen i  samobendisan.
Mislam deka imam podobri fotografii od 90% clenovi na idividi. Mislam deka 90% pojma nemaat sto e fotografija, a pak ne fotografska umetnost. 90% ne znaat kako da procitaat svetlomer. 60% nikogas ne stavile film vo foto aparat.

Zatoa jas odamna go izbisav moeto portfolio na idividi i nema da postiram dodeka ne se ispolni ova:

1. Site moi fotografii bi trebalo so samoto objavuvanje da imaat 100 poeni samo zatoa sto se najdobri i da nema potreba da bidat komentirani tuku vednas da bidat vo TOP.
2. Ova da vazi i za uste 20 portfolija po moj izbor.

Toa e mojot pridones za ideite za promeni na sajtot. Dodeka ne bide po moe ne postiram

A, na forumov kje se gleame намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 20>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.