IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Мемоарите на Барон Де Тот 1786
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мемоарите на Барон Де Тот 1786

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
Автор
Порака
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Мемоарите на Барон Де Тот 1786
    Испратена: 17.Април.2008 во 13:11











Хмм
Македонци???
Ја пееле песната победите на Александар??
Па што е ова??
Нели нашите не се осеќале во тие времиња за потомци на Александар Македонски?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 13:35
Браво бе владе - прави прока проналазач сиголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 13:36
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Браво бе владе - прави прока проналазач сиголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголема%20насмевкаголема%20насмевка





Утре Божидар Димитров ќе ја најави својата нова книга

"Србоманството на францускиот барон Де Тот"



Изменето од Vladimir88 - 17.Април.2008 во 13:38
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 16:45
Во "Таверна" одат само грци... дали сакаш да кажеш што тие 22 "македонци" са славофони? Мислим што во ХVІІІ век се уште под поимот "Македониjа" се е разбирало "Одринска Тракиjа". Соответно под "македонци" се е разбирало што са жителите на "Одринска Македониjа" (по сека вероjатност - грци). Штото грците одат во "таверните" и таму пиjат и чупат чинии.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 16:58
Originally posted by дуле дуле напиша:

Во "Таверна" одат само грци... дали сакаш да кажеш што тие 22 "македонци" са славофони? Мислим што во ХVІІІ век се уште под поимот "Македониjа" се е разбирало "Одринска Тракиjа".





??????


Или пак Одринско било Македонска Територија влегувала во рамките на Македонија и соработувале македонците заедно со тракијците за ослободување нејзино....



П.С.

А постирам нешто и ти одма се јавуваш како струја

И како може грци, кога македонците се посебен народ од грчкиот?




Гледам те немаше цела недела, сега постирав јас нешто и оп ти одма се јави...


И Дуле и кај мене има таверни..
Сега и јас ли сум грк што одам по таверни???



Изменето од Vladimir88 - 17.Април.2008 во 17:06
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:17
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:



Гледам те немаше цела недела, сега постирав јас нешто и оп ти одма се јави...


И Дуле и кај мене има таверни..
Сега и јас ли сум грк што одам по таверни???



Говорим за ХVІІІ век... Таверните са грцко питеjно заведение. Нормално е во таверните да одат грци. Тугинци може и да одат, ама баш да се распасат да пеат во грцката таверна? Не ми се верва.
Гледам што барон Де Тот никаде не кажал на каков език е пеана песната. Мислам што под поимот "македонци" баронот е влагал совсем друга смисла. За него "македонци" са грци од областа "Македониjа" (без значение дали Одринска или Солунска).
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:31
Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:



Гледам те немаше цела недела, сега постирав јас нешто и оп ти одма се јави...


И Дуле и кај мене има таверни..
Сега и јас ли сум грк што одам по таверни???



Говорим за ХVІІІ век... Таверните са грцко питеjно заведение. Нормално е во таверните да одат грци. Тугинци може и да одат, ама баш да се распасат да пеат во грцката таверна? Не ми се верва.
Гледам што барон Де Тот никаде не кажал на каков език е пеана песната. Мислам што под поимот "македонци" баронот е влагал совсем друга смисла. За него "македонци" са грци од областа "Македониjа" (без значение дали Одринска или Солунска).



Па што има врска тоа...
Во Солун имаш и евреи, имаш и грци, но имало и македонци..
Фала богу дека ќе отварале свои бизниси..
Еве јас сум одел по таверни и сега тоа ме прави ли грк???

Што има врска тоа???
Зошто да не отишол и бугар на пример по таверните??
Смешно, на никој не му е забрането да оди во таверни??
Нити тогаш, нити сега...
Дај те молам размисли пред да кажеш нешто
Ако е за тоа и јас сега можам да отидам пример на одмор во Грција, ќе влезам во таверна или во Бугарија и сега тоа автоматски ме прави грк ли???
Човек неможе да ви се изначуди на вас бугарите..


И како може да се грци??
Можам да ти посочам еден милион примероци каде се двојат македонците од грците..

Изменето од Vladimir88 - 17.Април.2008 во 17:33
Кон врв
ntg2006 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2006 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:35
Originally posted by дуле дуле напиша:

Во "Таверна" одат само грци... дали сакаш да кажеш што тие 22 "македонци" са славофони? Мислим што во ХVІІІ век се уште под поимот "Македониjа" се е разбирало "Одринска Тракиjа". Соответно под "македонци" се е разбирало што са жителите на "Одринска Македониjа" (по сека вероjатност - грци). Штото грците одат во "таверните" и таму пиjат и чупат чинии.


А, па не беа ли тракийци тие грци....
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:44
Originally posted by ntg2006 ntg2006 напиша:

Originally posted by дуле дуле напиша:

Во "Таверна" одат само грци... дали сакаш да кажеш што тие 22 "македонци" са славофони? Мислим што во ХVІІІ век се уште под поимот "Македониjа" се е разбирало "Одринска Тракиjа". Соответно под "македонци" се е разбирало што са жителите на "Одринска Македониjа" (по сека вероjатност - грци). Штото грците одат во "таверните" и таму пиjат и чупат чинии.


А, па не беа ли тракийци тие грци....


Влади беше постнал преди време как бугарските воjски при напуштането на Одрин през 1913 г. са убили неколцина тракиjци. Па те се оказаха тракиjски грци.
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:50
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


Па што има врска тоа...
Во Солун имаш и евреи, имаш и грци, но имало и македонци..
Фала богу дека ќе отварале свои бизниси..
Еве јас сум одел по таверни и сега тоа ме прави ли грк???

Што има врска тоа???
Зошто да не отишол и бугар на пример по таверните??
Смешно, на никој не му е забрането да оди во таверни??


22-ма македонци одат во грцка таверна со пушки (мускети) на рамо. И тоа става у Цариград. Уж са обични градежни работници.
Jа да видим как го разкажува целиот епизод Александар Донски:

Веќе го спомнавме францускиот барон Франсоа де Тот, кој работел во Цариград во 18 век (конкретно од 1768 до 1775 година) како главен изведувач на градбите на важни објекти каде имал ангажирано поголем број работници Македонци. Во своите "Спомени" тој запишал:

"Прибрав и сместив покрај работните места 1500 Македонци...".

Во продолжение тој пишува дека Македонците биле неуморни во работата и дека затоа им дал слободни ден. Потоа тој пишува како некои од нив отишле во една кафеана и почнале да пеат песни за победите на Александар Македонски, па вели:

"Дваесет и двајца Македонци,секој со пушка на рамо,дојдоа тука и собрани во една крчма пееја песна за победите на Александар ".

Во продолжение читаме дека еден од Македонците излегол од кафеаната и налетал на група од деведесет турски морнари. Франсоа де Тот во продолжение пишува:

"Еден од моите работници ги напушти своите другари и отиде да подиши воздух, се проближил до брегот каде ги видел новоистоварените вооружени до заби. Еден од нив горд на бројноста што неговата војска му ја обезбедуваше, се приближил до Македонецот и му удрил шлаканица со сета сила. Овој без оружје за да се одмазди за својата навреда и ненавикнат на турскиот јазик, му дал само знак на шампионот кој го нападнал за да го почека бидејќи требало да се врати. Тој се вратил во крчмата, не им рекол ни збор на своите другари, си ја зел пушката без тие да го забележат и се вратил на брегот каде што Турците се уште се наоѓале. Таму го препознал својот противник и покажувајќи му го својот образ му дал знак повторно да почне. Но, Турчинот кој веќе имал пиштол в раце, испукал од непосредна близина, меѓутоа не го погодил Македонецот, а овој за час му ја ставил цевката од пушката на стомакот и пукнал, но и самиот загинал од 80 к*ршуми што ги испукале другите Турци. Ова пукање го привлекло вниманието на останатите дваесет и еден Македонец. Виделе дека недостасува еден од нивните другари. Се вооружиле и се стрчале кон брегот. Пристигнувајќи таму, го виделе својот другар спружен крај еден Турчин и без распрашување ги нападнале непријателите, убиле деветмина на самото место, а другите ги потиснале кон морето со таква брзина што еден дел избегал со чамец, а друг пливајќи. Така, овие "храбри луѓе" дошле до бродот, го пресекле јажето и се спасиле, бегајќи во морската шир. Двајца Македонци беа пратени кај мене и ме известија за ова. Тргнав веднаш кај првиот министер, каде што се јавив како тужител во врска со навредата нанесена на работниците на замоците".

Во продолжение читаме дека везирот се налутил и рекол дека загинале девет муслимани, а само еден неверник и дека тоа биле многу жртви. Франсоа де Тот сепак инсистирал да се обезбеди сигурноста на работниците, на што везирот смеејќи се, му рекол:

"Добро. Со Вашите 1500 Македонци вие би ја освоиле земјата. Вашиот начин да се чувате зарем не вреди повеќе од оние кои јас би можел да ви ги пружам?"
----
Влади, като читам, ич не ми се чини што става дума за македонци во совремината смисла на думата.... Тие македонци дето одат со пушка на рамо таверните и се биjат со многоброjни турски аскери, но не за свобода, а еj така си - од келешлък... Неее ова не са славофони македонци.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:55
Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


Па што има врска тоа...
Во Солун имаш и евреи, имаш и грци, но имало и македонци..
Фала богу дека ќе отварале свои бизниси..
Еве јас сум одел по таверни и сега тоа ме прави ли грк???

Што има врска тоа???
Зошто да не отишол и бугар на пример по таверните??
Смешно, на никој не му е забрането да оди во таверни??


22-ма македонци одат во грцка таверна со пушки (мускети) на рамо. И тоа става у Цариград. Уж са обични градежни работници.
Jа да видим как го разкажува целиот епизод Александар Донски:

Веќе го спомнавме францускиот барон Франсоа де Тот, кој работел во Цариград во 18 век (конкретно од 1768 до 1775 година) како главен изведувач на градбите на важни објекти каде имал ангажирано поголем број работници Македонци. Во своите "Спомени" тој запишал:

"Прибрав и сместив покрај работните места 1500 Македонци...".

Во продолжение тој пишува дека Македонците биле неуморни во работата и дека затоа им дал слободни ден. Потоа тој пишува како некои од нив отишле во една кафеана и почнале да пеат песни за победите на Александар Македонски, па вели:

"Дваесет и двајца Македонци,секој со пушка на рамо,дојдоа тука и собрани во една крчма пееја песна за победите на Александар ".

Во продолжение читаме дека еден од Македонците излегол од кафеаната и налетал на група од деведесет турски морнари. Франсоа де Тот во продолжение пишува:

"Еден од моите работници ги напушти своите другари и отиде да подиши воздух, се проближил до брегот каде ги видел новоистоварените вооружени до заби. Еден од нив горд на бројноста што неговата војска му ја обезбедуваше, се приближил до Македонецот и му удрил шлаканица со сета сила. Овој без оружје за да се одмазди за својата навреда и ненавикнат на турскиот јазик, му дал само знак на шампионот кој го нападнал за да го почека бидејќи требало да се врати. Тој се вратил во крчмата, не им рекол ни збор на своите другари, си ја зел пушката без тие да го забележат и се вратил на брегот каде што Турците се уште се наоѓале. Таму го препознал својот противник и покажувајќи му го својот образ му дал знак повторно да почне. Но, Турчинот кој веќе имал пиштол в раце, испукал од непосредна близина, меѓутоа не го погодил Македонецот, а овој за час му ја ставил цевката од пушката на стомакот и пукнал, но и самиот загинал од 80 к*ршуми што ги испукале другите Турци. Ова пукање го привлекло вниманието на останатите дваесет и еден Македонец. Виделе дека недостасува еден од нивните другари. Се вооружиле и се стрчале кон брегот. Пристигнувајќи таму, го виделе својот другар спружен крај еден Турчин и без распрашување ги нападнале непријателите, убиле деветмина на самото место, а другите ги потиснале кон морето со таква брзина што еден дел избегал со чамец, а друг пливајќи. Така, овие "храбри луѓе" дошле до бродот, го пресекле јажето и се спасиле, бегајќи во морската шир. Двајца Македонци беа пратени кај мене и ме известија за ова. Тргнав веднаш кај првиот министер, каде што се јавив како тужител во врска со навредата нанесена на работниците на замоците".

Во продолжение читаме дека везирот се налутил и рекол дека загинале девет муслимани, а само еден неверник и дека тоа биле многу жртви. Франсоа де Тот сепак инсистирал да се обезбеди сигурноста на работниците, на што везирот смеејќи се, му рекол:

"Добро. Со Вашите 1500 Македонци вие би ја освоиле земјата. Вашиот начин да се чувате зарем не вреди повеќе од оние кои јас би можел да ви ги пружам?"
----
Влади, като читам, ич не ми се чини што става дума за македонци во совремината смисла на думата.... Тие македонци дето одат со пушка на рамо таверните и се биjат со многоброjни турски аскери, но не за свобода, а еj така си - од келешлък... Неее ова не са славофони македонци.



Дуле а за што се бијеа македонците со турците????
Можеби станува збор за Марсовци кои се претставиле како македонци, а Дуле???

Изменето од Vladimir88 - 17.Април.2008 во 17:56
Кон врв
makenot Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 17.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makenot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 18:05
Абе Влади защо не постира последната страница / последния параграф, не ти харесва нещо ли?


Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 18:06
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


Дуле а за што се бијеа македонците со турците????
Можеби станува збор за Марсовци кои се претставиле како македонци, а Дуле???

Во 1785 г. не знам зашто тие "македонци" са се били со турски морнари. Убили са 9, а са дали само една жертва... И сичко е минало гратис? Неее...
Слафоните македонци са мирни хора. Не одат по таверни со пушка на рамо. Не се биjат до смрт заради наранена гордост. Тоа е во крвта на албанците. Турците биха разрешили само на едноверци да одат со пушки во Цариград. Во оние времиньа каурите са немали право да носат дури нож.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 18:14
Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


Дуле а за што се бијеа македонците со турците????
Можеби станува збор за Марсовци кои се претставиле како македонци, а Дуле???

Во 1785 г. не знам зашто тие "македонци" са се били со турски морнари. Убили са 9, а са дали само една жертва... И сичко е минало гратис? Неее...
Слафоните македонци са мирни хора. Не одат по таверни со пушка на рамо. Не се биjат до смрт заради наранена гордост. Тоа е во крвта на албанците. Турците биха разрешили само на едноверци да одат со пушки во Цариград. Во оние времиньа каурите са немали право да носат дури нож.



Неее Дуле, Неее
Дефинитивно станува збор за Марсовци...
Нели Славофоните Македонци не одат по таверни со пушки на рамо....
А што правеа Македонците кога беа турците тука??

Си го дрвеа к*рот




Изменето од Vladimir88 - 17.Април.2008 во 18:15
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.