IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Вонредни Избори во Македонија..потреба?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вонредни Избори во Македонија..потреба?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 18>
Прашање: Дали сега е мигот за Вонредни Избори во Македонија?
Одговор Гласови Статистика
30 [42,86%]
39 [55,71%]
1 [1,43%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 12:31
Ke bide pokonstruktiven zatoa sto ke se prepolovi brojot na pratenici od SDSM a kolku pomalce gi ima tolku pogolema konstruktivnost.
Ako dosega pravele opstrukcii so 2000 amadmani odsega ke podnesuvaat po 1000, sto znaci deka normalnata rabota ke se zabrza dva pati.
Osven toa Albancite nema da mozat da pretat so izleguvanje i vleguvanje od vlada bidejki VMRO ke ima celosno mnozinstvo.
Pozdrav do tebe PAVLINE milo mi e sto se vrati.
Кон врв
Gorg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 142
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 15:13
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Gorg Gorg напиша:

Da go trgneme na strana sporot so Grcija. Neli Gruevski e nasiot spasitel i ke im plesne dva samari na Grcite i oni ke izbegaat na Peloponez od kade i zapocna Grckata drzavnost.

Uste pobitno prasanje e sto ke pravi Gruevski so slednite tri prasanja:

1. Penzii za ONA
2. Znaminja na malcinstvata (citaj: Albancite)
3. Jazikot na malcinstvata (citaj: Albancite)

toa se neisporacani vetuvanja od razni martovsko/majski dogovori na Gruevski so DPA i DUI. Ke moze li Gruevski da izbega od niv...a ako misli deka ke gi mafta albancite okolu ovie prasanja, se zaebal.

Ima li Gruevski koncept okolu ovie prasanja, oti tie od edna strana zadiraat vo bezbednosta na drzavata dokolku ostanat neispolneti, a od druga strana zadiraat vo rejtingot na Gruevski dokolku se ispolnat. E sega ako nekoj me prasa: "Pa sto ima Gruevski so ovie prasanja"...pazi..Gruevski si go opasa sam so Majskiot dogovor so Ali. Ne e bitno potpisan-nepotpisan, EU i USA mu go stavaat pod nosot kako nesto neispolneto na patot kon EU integraciite...i ne e bitno toa, najstrasno e sto Ali e ubeden deka takov dogovor ima i gi drzi na stand-by svoite stari drugari po planinite vo zapadna Makedonija

p.s. Go spomnuvam Gruevski ovde, oti, neli toj e siguren deka ke dobie uste eden mandat na eventualnite izbor. Unapred cestitam


Prvo rasprasaj se od koj gi nasledi ovie prasana pa posle.
Gruevski mora da pere tugi sranja i da vraka tugi dolgovi.
Sepak ako citas spokojno i bez predrasudi site promeni ke se pravat vo soglasnost so momentalniot ustav i nema da se izmisluva topla voda , tuku ke se isoplnuvat baranja koi veke od nekogo i nekogas bile obekani i vneseni vo ustavot.
Luge razmislete malce kolku vreme e Gruevski na vlast, pred da mu sudite.
Navistina e nevkusno i neseriozno da se obvinuva nekoj koj najmalku ne e kriv za momentanata bezizlezna situacija.


... ne e strasno za drugite, no penziite oficijalno prv Gruevski gi dogovori...a i ke mu bide polesno, oti po site anketi pak DUI ke bide pred DPA, pa sega ke mora da koalicira so niv, iako vo 2006 izbega so "natural" partner DPA...

...a ako veke zborime za minato iskustvo, Gruevski bese minister vo vlada na Ljubco i toa za finansii...da ne zborime sto se mu proagalo niz race...zatoa ne e on nov vo politikata.
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 15:15
blagodaram kultuzin...krevkata makedonska politicka elita nema sto da ponudi na izbori povekje....jas licno nema da glasam za nikogo zasto nitu eden ne go zadovoli toa sto narodot go barase od niv, a toa e vlez vo NATO i EU...zalam sto ke ostaneme samo uste edna izgubena generacija koja za glaven grad ke go gleda Belgrad 
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 15:17
Originally posted by Gorg Gorg напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Gorg Gorg напиша:

Da go trgneme na strana sporot so Grcija. Neli Gruevski e nasiot spasitel i ke im plesne dva samari na Grcite i oni ke izbegaat na Peloponez od kade i zapocna Grckata drzavnost.

Uste pobitno prasanje e sto ke pravi Gruevski so slednite tri prasanja:

1. Penzii za ONA
2. Znaminja na malcinstvata (citaj: Albancite)
3. Jazikot na malcinstvata (citaj: Albancite)

toa se neisporacani vetuvanja od razni martovsko/majski dogovori na Gruevski so DPA i DUI. Ke moze li Gruevski da izbega od niv...a ako misli deka ke gi mafta albancite okolu ovie prasanja, se zaebal.

Ima li Gruevski koncept okolu ovie prasanja, oti tie od edna strana zadiraat vo bezbednosta na drzavata dokolku ostanat neispolneti, a od druga strana zadiraat vo rejtingot na Gruevski dokolku se ispolnat. E sega ako nekoj me prasa: "Pa sto ima Gruevski so ovie prasanja"...pazi..Gruevski si go opasa sam so Majskiot dogovor so Ali. Ne e bitno potpisan-nepotpisan, EU i USA mu go stavaat pod nosot kako nesto neispolneto na patot kon EU integraciite...i ne e bitno toa, najstrasno e sto Ali e ubeden deka takov dogovor ima i gi drzi na stand-by svoite stari drugari po planinite vo zapadna Makedonija

p.s. Go spomnuvam Gruevski ovde, oti, neli toj e siguren deka ke dobie uste eden mandat na eventualnite izbor. Unapred cestitam


Prvo rasprasaj se od koj gi nasledi ovie prasana pa posle.
Gruevski mora da pere tugi sranja i da vraka tugi dolgovi.
Sepak ako citas spokojno i bez predrasudi site promeni ke se pravat vo soglasnost so momentalniot ustav i nema da se izmisluva topla voda , tuku ke se isoplnuvat baranja koi veke od nekogo i nekogas bile obekani i vneseni vo ustavot.
Luge razmislete malce kolku vreme e Gruevski na vlast, pred da mu sudite.
Navistina e nevkusno i neseriozno da se obvinuva nekoj koj najmalku ne e kriv za momentanata bezizlezna situacija.


... ne e strasno za drugite, no penziite oficijalno prv Gruevski gi dogovori...a i ke mu bide polesno, oti po site anketi pak DUI ke bide pred DPA, pa sega ke mora da koalicira so niv, iako vo 2006 izbega so "natural" partner DPA...

...a ako veke zborime za minato iskustvo, Gruevski bese minister vo vlada na Ljubco i toa za finansii...da ne zborime sto se mu proagalo niz race...zatoa ne e on nov vo politikata.


Bese vo vladata i bese edinstven minister koj si ja vrsese rabotata kako sto treba, samo edna lastovicka nenosi prolet.
A za zakonite nisto Gruevski ne donesuva ni pocnuva ni izmisluva ,site baranja ke se resavat na osnova na postojanite zakoni koj sigurno toj ne gi pravel i izmisluval.
Tuku mnogu si mi tivok nesto i nemas bas nekoj pokonkreten odgovor.
Кон врв
JASEN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Септември.2007
Локација: Qatar
Статус: Офлајн
Поени: 95
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JASEN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 15:39
Odmeruvanje na silite.
.....NE SVRTUVAJ SE SINE!!!!!!
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 15:57
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:

blagodaram kultuzin...krevkata makedonska politicka elita nema sto da ponudi na izbori povekje....jas licno nema da glasam za nikogo zasto nitu eden ne go zadovoli toa sto narodot go barase od niv, a toa e vlez vo NATO i EU...zalam sto ke ostaneme samo uste edna izgubena generacija koja za glaven grad ke go gleda Belgrad


Jas nikogas ne sum go gledal Belgrad za glaven grad ( iako imam ziveeno tam ), nisto poveke od Makedonija ne me interesiralo, ke glasam za VMRO bas poradi toa sto se edninstvenite koi rabotat isklucivo za interesite na nas MAKEDONCITE a so onie sto go gledaa i go gledat Belgrad kako glaven grad ke zavrsime na ovie izbori kako sto zavrsivme so onie koi ja gledaa Sofija kako glaven grad na MAKEDONIJA.
Кон врв
Gorg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 142
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 16:07
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Gorg Gorg напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Gorg Gorg напиша:

Da go trgneme na strana sporot so Grcija. Neli Gruevski e nasiot spasitel i ke im plesne dva samari na Grcite i oni ke izbegaat na Peloponez od kade i zapocna Grckata drzavnost.

Uste pobitno prasanje e sto ke pravi Gruevski so slednite tri prasanja:

1. Penzii za ONA
2. Znaminja na malcinstvata (citaj: Albancite)
3. Jazikot na malcinstvata (citaj: Albancite)

toa se neisporacani vetuvanja od razni martovsko/majski dogovori na Gruevski so DPA i DUI. Ke moze li Gruevski da izbega od niv...a ako misli deka ke gi mafta albancite okolu ovie prasanja, se zaebal.

Ima li Gruevski koncept okolu ovie prasanja, oti tie od edna strana zadiraat vo bezbednosta na drzavata dokolku ostanat neispolneti, a od druga strana zadiraat vo rejtingot na Gruevski dokolku se ispolnat. E sega ako nekoj me prasa: "Pa sto ima Gruevski so ovie prasanja"...pazi..Gruevski si go opasa sam so Majskiot dogovor so Ali. Ne e bitno potpisan-nepotpisan, EU i USA mu go stavaat pod nosot kako nesto neispolneto na patot kon EU integraciite...i ne e bitno toa, najstrasno e sto Ali e ubeden deka takov dogovor ima i gi drzi na stand-by svoite stari drugari po planinite vo zapadna Makedonija

p.s. Go spomnuvam Gruevski ovde, oti, neli toj e siguren deka ke dobie uste eden mandat na eventualnite izbor. Unapred cestitam


Prvo rasprasaj se od koj gi nasledi ovie prasana pa posle.
Gruevski mora da pere tugi sranja i da vraka tugi dolgovi.
Sepak ako citas spokojno i bez predrasudi site promeni ke se pravat vo soglasnost so momentalniot ustav i nema da se izmisluva topla voda , tuku ke se isoplnuvat baranja koi veke od nekogo i nekogas bile obekani i vneseni vo ustavot.
Luge razmislete malce kolku vreme e Gruevski na vlast, pred da mu sudite.
Navistina e nevkusno i neseriozno da se obvinuva nekoj koj najmalku ne e kriv za momentanata bezizlezna situacija.


... ne e strasno za drugite, no penziite oficijalno prv Gruevski gi dogovori...a i ke mu bide polesno, oti po site anketi pak DUI ke bide pred DPA, pa sega ke mora da koalicira so niv, iako vo 2006 izbega so "natural" partner DPA...

...a ako veke zborime za minato iskustvo, Gruevski bese minister vo vlada na Ljubco i toa za finansii...da ne zborime sto se mu proagalo niz race...zatoa ne e on nov vo politikata.


Bese vo vladata i bese edinstven minister koj si ja vrsese rabotata kako sto treba, samo edna lastovicka nenosi prolet.
A za zakonite nisto Gruevski ne donesuva ni pocnuva ni izmisluva ,site baranja ke se resavat na osnova na postojanite zakoni koj sigurno toj ne gi pravel i izmisluval.
Tuku mnogu si mi tivok nesto i nemas bas nekoj pokonkreten odgovor.


Ne be ne sum tivok, bev (i uste sum) vo guzva denovive, oti neli ne se samo forumive, treba nesto i da se sraboti, za lebce nase nasusno ...a i sto da se kaze, ideme na izbori taka odlucija, samo sumljam deka ke glasam za nekogo, oti vise site igraat isto, zavisno od toa dali se vo pozicija ili opozicija...
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 16:15
Tvoe pravo e da glasas ili ne i za kogo ke glasas, sepak vo momentov e mnogu bitno da se odlucime pravilno, bidejki uste go plakame cehon na nasite pogresni odluki iako pred dve godini i nemase izbor sega ima.
Nemoj da me svatite kako agitator zosto navistina nemam partiska kniska ustvari imam edna od SDSM koja seuste ne sum ja odjavil, megutoa intenzivno pratam sto se slucuva vo drzavata i odgovorno tvrdam deka momentalnata vlast e dosega najodgovornata sto nekogas sme ja imale iako ne im bese tesko toa da bidat posle dvete katastrofi ( SDSM i VMRO so tatarot Ljubco ) sto ni se slucija vo izminative 16 godini, i se prvite koi na mene licno mi vnesoa nadez vo Makedonija posle 16 razocaruvacki godini.
Кон врв
Gorg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 142
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 16:23
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Tvoe pravo e da glasas ili ne i za kogo ke glasas, sepak vo momentov e mnogu bitno da se odlucime pravilno, bidejki uste go plakame cehon na nasite pogresni odluki iako pred dve godini i nemase izbor sega ima.
Nemoj da me svatite kako agitator zosto navistina nemam partiska kniska ustvari imam edna od SDSM koja seuste ne sum ja odjavil, megutoa intenzivno pratam sto se slucuva vo drzavata i odgovorno tvrdam deka momentalnata vlast e dosega najodgovornata sto nekogas sme ja imale iako ne im bese tesko toa da bidat posle dvete katastrofi ( SDSM i VMRO so tatarot Ljubco ) sto ni se slucija vo izminative 16 godini, i se prvite koi na mene licno mi vnesoa nadez vo Makedonija posle 16 razocaruvacki godini.




Изменето од moira - 14.Април.2008 во 17:32
Sakaj go svojot sosed, no pazi se da ne te fatat
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 19:54
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Tvoe pravo e da glasas ili ne i za kogo ke glasas, sepak vo momentov e mnogu bitno da se odlucime pravilno, bidejki uste go plakame cehon na nasite pogresni odluki iako pred dve godini i nemase izbor sega ima.
Nemoj da me svatite kako agitator zosto navistina nemam partiska kniska ustvari imam edna od SDSM koja seuste ne sum ja odjavil, megutoa intenzivno pratam sto se slucuva vo drzavata i odgovorno tvrdam deka momentalnata vlast e dosega najodgovornata sto nekogas sme ja imale iako ne im bese tesko toa da bidat posle dvete katastrofi ( SDSM i VMRO so tatarot Ljubco ) sto ni se slucija vo izminative 16 godini, i se prvite koi na mene licno mi vnesoa nadez vo Makedonija posle 16 razocaruvacki godini.


ке гласаш за Дпмне а имаш членска на сдсм...и љупчо е татар и македонија е у к*рац...браво нема што...а овој па ти аплаудира без дискусија и едноставо....NO Coment
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 20:58
i od mene aplauz. covekot se svestil, i sto ima loso vo toa?
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 22:23
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:


cccccccccccccccc .... i sto novace sega, koi se tvoite novi koncepcii, ziti se....opozicijata nema da pobedi kako pred dve godini, bidejki za protivnik togas go imaa Buc, ova e sosema pogresen poteg - po prvi juni parlamentot nema sansi da bide pokonstruktiven kako dosega samo polos...ama toa e legitimno pravo ,,,vidi anketa
 
Какво нетрпение од твоја страна!!!
Како Рада-парада да ти е блиска роднина???
Почекај малку..па лично ќе видиш ...сигурно нешто поинакво..од досега виденото..
А и време е за тоа...
Сите околу нас не престигнаа..нас...досега водени од сдсм-ОФЦИВЕ..
пс
Повеќето од соседите ...пред 1-2 децении беа заостанати како во среден век..споредено со Македонија......и ние сме сега сеуште тука..а тие „фатија„ магла..ама напред..
голема%20насмевка
 
намигнување
 


Изменето од novace - 14.Април.2008 во 22:34
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Gorg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 142
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 10:03
Spored poslednata anketa:

DPMNE bi imal 32 pratenici
DUI - 12
DPA - 6
SDSM - 12
NSDP - 1
Ostanati partii - 4
Neopredeleni - 53

Kako i da se raspredelat ovie neopredelenite, pak ke bide kalak*rnica parlamentot. I uste ako go ostavat triler-reziserot za predsedatel na sobranie, pak parlamentot ge bide cista zaebancija za bezrabotniot narod
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 10:11
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:


Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Tvoe pravo e da glasas ili ne i za kogo ke glasas, sepak vo momentov e mnogu bitno da se odlucime pravilno, bidejki uste go plakame cehon na nasite pogresni odluki iako pred dve godini i nemase izbor sega ima.
Nemoj da me svatite kako agitator zosto navistina nemam partiska kniska ustvari imam edna od SDSM koja seuste ne sum ja odjavil, megutoa intenzivno pratam sto se slucuva vo drzavata i odgovorno tvrdam deka momentalnata vlast e dosega najodgovornata sto nekogas sme ja imale iako ne im bese tesko toa da bidat posle dvete katastrofi ( SDSM i VMRO so tatarot Ljubco ) sto ni se slucija vo izminative 16 godini, i se prvite koi na mene licno mi vnesoa nadez vo Makedonija posle 16 razocaruvacki godini.
ке гласаш за Дпмне а имаш членска на сдсм...и љупчо е татар и македонија е у к*рац...браво нема што...а овој па ти аплаудира без дискусија и едноставо....NO Coment


Znam deka ti e tesko da svatis koga nekoj e rastereten od partiski tovar i koga trezveno razmisluva.
I pred se razmisluva za dobroto na site nas vo Makedonija, a ne za svoj licen interes.
Ako sakas da znaes licno imam pogolem interes vo SDSM, tebe moze ti e smesno ama mnogu pobiten mi e nacionalniot interes otkolku licniot, se e djabe prijatele ako drzavata ti tone, ako go rasprodades identitetot, ako koga bugarot Prvanov ke ti kaze deka ja krades istorijata ti nema da odgovoris ,bidejki pojma nemas sto si i kako si ,tuku bitna ti e samo predsedatelskata fotelja i nisto drugo.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.