IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали би промениле вера за милион долари?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали би промениле вера за милион долари?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2021222324 25>
Автор
Порака
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 01:30
~,,~

Изменето од Vlad Tepesh - 14.Април.2008 во 01:38
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 01:44
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~


Касно палиш болан,веќ је снимљено.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 10:50
Значи, некако се сложив со Мухаџир дека постојат такви конвертити кои од полза се “обратиле“. Иако, за муслиманите е тешко тоа да го прифатат, јас веќе имам дадено и по некој пример мислам кај Конвертити во Ислам, не е важно.

Но она што ми падна во очи е дека Омер но и други муслимани порано, изјавуваат дека “тие што примиле ислам од полза се Шутка транс“

Па сега, почитувани, ме интересира дали на некој верник му приличи да омаловажува некој етнос ако се земе предвид дека пред лицето на Бога сите сме еднакви? Барем според христијанството. Или во Исламот е поинаку?збунетост


P.S. Освен тоа, ова ме интересира и во прилог на вчерашната дискусија од која на миг се оградив токму затоа што дојде до етнички препукувања, а ваму испаѓа дека сепак и вие не секој етнос го сметате рамноправен.
Благодарамсреќа



Изменето од maria_magdalena - 14.Април.2008 во 11:00
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
KUKOC7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Барон Минхаузен

Регистриран: 26.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1852
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KUKOC7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 10:59
pa neznam bas dali nekoj musliman od soalija ili etiopija ili od avganistan sto se posiromasni ne bi prifatile za milion dolari!!!голема%20насмевка
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 11:44
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Значи, некако се сложив со Мухаџир дека постојат такви конвертити кои од полза се “обратиле“. Иако, за муслиманите е тешко тоа да го прифатат, јас веќе имам дадено и по некој пример мислам кај Конвертити во Ислам, не е важно.Но она што ми падна во очи е дека Омер но и други муслимани порано, изјавуваат дека “тие што примиле ислам од полза се Шутка транс“Па сега, почитувани, ме интересира дали на некој верник му приличи да омаловажува некој етнос ако се земе предвид дека пред лицето на Бога сите сме еднакви? Барем според христијанството. Или во Исламот е поинаку?збунетостP.S. Освен тоа, ова ме интересира и во прилог на вчерашната дискусија од која на миг се оградив токму затоа што дојде до етнички препукувања, а ваму испаѓа дека сепак и вие не секој етнос го сметате рамноправен.Благодарамсреќа



Многу се преувеличуваш себеси,и се поставуваш во позиција на аналитичар,а дури и ги извртуваш работите поинаку од тоа како се кажани.Затоа да те поправам,јас не реков дека од полза примаат Ислам некои од Шутка Транс,туку обратно ОД ПОЛЗА ПРИМААТ ХРИСТИЈАНСТВО.

Инаку си останувам на мојот првичен став дека ВЕРАТА СЕ ПРИМА ОД УБЕДУВАЊЕ,А НЕ СО ПАРИ.

И да кажам за препукувањата дека и ти имаш колку-толку удел,па затоа не изигравај мајка Тереза,затоа што не си!
Не треба многу умешност за да се согледаат некои работи,затоа што од чиста тема направивте Политичка,во која мета е еден етнос,еден народ,кого го земате за потсмев и со кого со задоволство си поигрувате,а тие се Торбешите.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 12:33
Нема да ја коментирам твојата анализа за мојата личност, бидејќи и јас не анализирав никого, но ќе се фокусирам на конкретното прашање:
Дозволено ли е омаловажување на поедини народи во исламот, со оглед на тоа што овие последниве од “Шутка транс“ се честопати мета на омаловажување од страна на муслиманите?среќа


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 12:45
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Нема да ја коментирам твојата анализа за мојата личност, бидејќи и јас не анализирав никого, но ќе се фокусирам на конкретното прашање:Дозволено ли е омаловажување на поедини народи во исламот, со оглед на тоа што овие последниве од “Шутка транс“ се честопати мета на омаловажување од страна на муслиманите?среќа



Пак не си реална и нешто што јас во шега сум го рекол,сакаш да им го препишеш на многумина муслимани тука на форумов,сестрата Аиша јасно даде опомена дека не треба ниеден народ да се навредува или квалификува.

А сега одговор на твоето прашање(иако онака ради ред тие поставено,оти многу тие јасен одговорот):Исламот е единствената вера која не дозволува луѓето да се гледаат низ призмата на нацијата,бојата,класата или расата на кои им припаѓаат.Исламот не дозволува омаловажување на НИКАКВИ НАРОДИ.

Затоа она што јас сум го рекол немој да му го припишуваш на Исламот,тоа е моја изјава,а не изјава на Исламот.Тоа е моја грешка,а не грешка на Исламот.Ако треба некој некому да се извини,тоа треба да бидам јас а не Исламот
.

Кон врв
petar_thegreat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar_thegreat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 12:52
ludje .... badijala raspravanje .... i to so kogo ? .... so nekoj koj vece ednas " dobrovolno " e smenil verata ? .... koga " dobrovolno " e smenil pa sto ostanuva da se kaze na prasanjeto dali za pari bi e smenil ? .... suvisno prasanje ......
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 12:52
Ке те замолам без анализи на мојата личност и претпоставки што сум мислела, што сум сакала, што ми е јасно, дали сум прашала ради ред, што изигрувам и слично.


А за ова “ Затоа она што јас сум го рекол немој да му го припишуваш на Исламот,тоа е моја изјава,а не изјава на Исламот.Тоа е моја грешка,а не грешка на Исламот.Ако треба некој некому да се извини,тоа треба да бидам јас а не Исламот.“-благодарам за одговорот. Не попусто ми беше прашањето, зашто токму кај тебе имам од поодамна забележано еден  дискриминирачки став кон поедини етноси, како што сега и сам потврди, но и кон христијанството (мислам, ако си заборавил, јас ќе те потсетам на твојот исказ дека “Христијанството е буниште за фрлање измет“)




Изменето од maria_magdalena - 14.Април.2008 во 12:52
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 13:02
Originally posted by petar_thegreat petar_thegreat напиша:

ludje .... badijala raspravanje .... i to so kogo ? .... so nekoj koj vece ednas " dobrovolno " e smenil verata ? .... koga " dobrovolno " e smenil pa sto ostanuva da se kaze na prasanjeto dali za pari bi e smenil ? .... suvisno prasanje ......


тагаИ овој кажа нешто. Кој ја сменил некој пат верата. Ние ли? Не!!! 
Ако некој некојпат ја сменил верата во Ислам, тоа било доброволно и затоа што ја согледал вистината.
За пари ли ја сменил? Не!!!!


И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
STEPSKI-VOLK Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 12.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај STEPSKI-VOLK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 13:05
Originally posted by petar_thegreat petar_thegreat напиша:

ludje .... badijala raspravanje .... i to so kogo ? .... so nekoj koj vece ednas " dobrovolno " e smenil verata ? .... koga " dobrovolno " e smenil pa sto ostanuva da se kaze na prasanjeto dali za pari bi e smenil ? .... suvisno prasanje ......
Jas licno sum Makedonec MUSLIMAN.ili kako sto vie vikate"torbes"i se soglasuvam so vasiot stav deka sme ja smenile verata za torba urda.Znaete zosto?Zatoa sto taa vera tolku i vredi.I sekoj den sum mu blagodaren na mojot pradedo sto go napravil vistinskiot izbor.Go prodal hristijanstvoto za torba urda zasto uvidel deka tolkava mu e vrednosta.SEGA DA MI DADAT I TORBA ZLATNICI NE BI JA SMENIL VERATA ZASTO ISLAMOT E VISTINSKATA VERA
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 13:08
Originally posted by STEPSKI-VOLK STEPSKI-VOLK напиша:

Originally posted by petar_thegreat petar_thegreat напиша:

ludje .... badijala raspravanje .... i to so kogo ? .... so nekoj koj vece ednas " dobrovolno " e smenil verata ? .... koga " dobrovolno " e smenil pa sto ostanuva da se kaze na prasanjeto dali za pari bi e smenil ? .... suvisno prasanje ......
Jas licno sum Makedonec MUSLIMAN.ili kako sto vie vikate"torbes"i se soglasuvam so vasiot stav deka sme ja smenile verata za torba urda.Znaete zosto?Zatoa sto taa vera tolku i vredi.I sekoj den sum mu blagodaren na mojot pradedo sto go napravil vistinskiot izbor.Go prodal hristijanstvoto za torba urda zasto uvidel deka tolkava mu e vrednosta.SEGA DA MI DADAT I TORBA ZLATNICI NE BI JA SMENIL VERATA ZASTO ISLAMOT E VISTINSKATA VERA



аплаузаплаузаплауз
Кон врв
petar_thegreat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar_thegreat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 13:09
eve vaka .... vo kontekst na raspravijata pomedju marija i FERUK ( si zemam za pravo da go imenuvam kako mi odgovara od prosta pricina sto znam deka nema da se navredi poradi faktot sto koga mozel da si ja smeni " dobrovolno " verata , sto bi bilo problem da mu go smenime i imeto ) , mozam da kazam samo edno ... deka zborovite izreceni od srana na FERUK vo vrska so hristijanstvoto , pokazuvaat samo edno ... deka nemu navistina mu nedostasuva osnoven bon-ton , razgovara so dama , i vtoro , mrazi se sto e podobro od ona vo sto toj se obiduva da veruva , deka negovite pretci  pra dedo mu na pr ., ne pogresile vo izborot da za sitni pari e smenat verata ..... e pa vaka ..... stom ednas " dobrovoln " e smenile , ne mu postavuvajte dali za pari bi ja smenil .... odgovorot e mnogu ednostaven ....
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 13:10
Originally posted by STEPSKI-VOLK STEPSKI-VOLK напиша:

Originally posted by petar_thegreat petar_thegreat напиша:

ludje .... badijala raspravanje .... i to so kogo ? .... so nekoj koj vece ednas " dobrovolno " e smenil verata ? .... koga " dobrovolno " e smenil pa sto ostanuva da se kaze na prasanjeto dali za pari bi e smenil ? .... suvisno prasanje ......
Jas licno sum Makedonec MUSLIMAN.ili kako sto vie vikate"torbes"i se soglasuvam so vasiot stav deka sme ja smenile verata za torba urda.Znaete zosto?Zatoa sto taa vera tolku i vredi.I sekoj den sum mu blagodaren na mojot pradedo sto go napravil vistinskiot izbor.Go prodal hristijanstvoto za torba urda zasto uvidel deka tolkava mu e vrednosta.SEGA DA MI DADAT I TORBA ZLATNICI NE BI JA SMENIL VERATA ZASTO ISLAMOT E VISTINSKATA VERA


torba urda????
vaka
ako ne si ja zapoznal svojata vistinska vera
od kaj znaes deka taa vo islamot e vistinskata
ti ja nemas vo srceto kristijanskata
od kade togas znaes deka ne e vistinska

ova vazi i za obratno

pozdrav

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2021222324 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.