IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Македонско-Албанско пријателство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонско-Албанско пријателство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 40>
Автор
Порака
Epirot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Мај.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 157
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Epirot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 19:19
ne sine , albancite ne spijat tuku si gi barat svoite prava
BACHIOS:Ismail Qemajli vo 1912 vo Vlora rekoll:"Edno dete koe spie raste,ama eden narod koj spie UMIRA."
„Едно дете кое спие Расте,ама еден народ кој спие Умира„
Ismajl Qemajli
Кон врв
ivan_grozni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2008
Локација: Western Sahara
Статус: Офлајн
Поени: 267
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivan_grozni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 19:20
mi zdodea da izigruvam dezuren kavgadzija ama na vakvi nebulozi i gluposti ne mozam da ostanam ramnodusen .... vprocem , vakvite mi se dusevna hrana .... pa samo ce napisam vaka : " Da , ce se sluci i toa ama koga ce prdne mrtov " голема%20насмевка
VOLIM PARTIZAN ..... CRNO BELE BOJE ....GROBARI SU NAJJACI ......
Кон врв
Duduk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Duduk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 19:38
Originally posted by Epirot Epirot напиша:

ama ti shto mislaat deka na Albancite vo Ilirskiot poluostrov treba da im se vrati tova shto im e odzemeno so Berlinskiot Kongres 1878,Ambasadroskata konfernenca vo London 1912 - 1913,i Konferencijata na mirot vo Versaj 1919 - 1920. pa duri togash ke si ima dolgotraeen mir vo segashniot Balkan (ILIRIA).


Ojhaaa,voden spored tvojava logika,ajde da zamislime sto ke ostane od tvoite pobrakja Amerikkanci ako pocnat da vrakaat se sto bezpravno odzemale.....za pocetok da im gi vratat California, Texas, Colorado, Arizona itn. , na Meksikancite,itn. itn. ,pa konecno da zavladee "dolgotraen mir" na globalno nivo.
Кон врв
ivan_grozni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2008
Локација: Western Sahara
Статус: Офлајн
Поени: 267
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivan_grozni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 19:40
ce ostanat toa sto bile ... kriminalci ..... isto kako koga go naselile severnoamerikanskiot kontinent , isto sto se i sega .... glavni kriminalci no ovoj pat na posirokata svetska scena ....
VOLIM PARTIZAN ..... CRNO BELE BOJE ....GROBARI SU NAJJACI ......
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 11:04
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Kako samo da mu objasnis na prost narod deka prvo sme luge a posle Makedonci,Albanci , Romi, Vlasi,Srbi, Hristijani i Muslimani.


кога навистина би верувал самиот во тоа што го имаш напишано, не верувам дека би бил толку негативно настроен спрема Албанците,,или спрема тоа тие да си зборуваат на свој јазик,,да си веат свое знаме,,,итн,,,бидејки НЕЛИ ПРЕД СЕ ,,,СМЕ ЛУЃЕ...


Da pred se sme luge koi ziveat vo nekoja drzava koja treba da ja pocituvaat, a ne da plukat vrz nejze.
Ti rekov pred se sme luge i treba da se pocituvame, a toa sto go spomena gore e se samo ne pocit i pruzena raka za sozivot.
Taka da zaprasaj se samata zosto ne ja pocituvas ovaa drzava, zosto i go gazis jazikot, znameto ,kulturata identitetot, posle baraj odgovor na tvoeto prasanje.
I da rekov pred se sme luge, i zatoa nasite baranja treba da bidat covecki, taka i treba da se odnesuvame za da bideme kako luge pocituvani.
Koga ke go dostignes ovoj stepen i koga realno ke gi sogledas rabotie , pisi , pa ke pieme kafe,
kako luge.


kazi mi po sto se gazi jazikot, kluturata i idenditetot. Tuka so vo greska, Albancite se tie koi makedoncite gi priznavaat celosno


So baranjeto zakon za znaminja i jazik ( sto e apsolutno absurdno ) se udira direktno vrz identitetot na ovaa drzava, sto ke rece ne se pocituva unitarnosta na drzavata...
Nemoze nekoj da mi kaze deka go pocituva jazikot ako ne saka da go zboruva, iskreno neznam sto falese koga vo sobranieto albancite zboruvaa makedonski.
Sga koga ke gi vidam zbor ne izustuvaat na makedonski.
Ahmeti nema kazano recenica na makedonski, toa li e pocituvanje.
Na kraj doktore ovaa drzava se vika Makeodnija i redno e da se zboruva ( oficijalno ) Makedonski, da se vee Makedonsko zname i tn.
Nemam nisto protiv albanskiot jazik i zname megutoa zatoa postoi Albanija.
Kolku pobrzo gi svatite ovie raboti tolku pobrzo ke se podobri etnickata klima, vo sprotivno makedoncite sekogas ke cuvstvuvaat nedoverba kon albancite i nivnite nameri.
I nezaboravaj Makedonecot bil od sekogas fer i korekten kon onie koi barem malku respekt pokazale kon onaa sto za nego e sveto.



Изменето од kultuzin - 14.Април.2008 во 11:06
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 21:16


So baranjeto zakon za znaminja i jazik ( sto e apsolutno absurdno ) se udira direktno vrz identitetot na ovaa drzava, sto ke rece ne se pocituva unitarnosta na drzavata...
Nemoze nekoj da mi kaze deka go pocituva jazikot ako ne saka da go zboruva, iskreno neznam sto falese koga vo sobranieto albancite zboruvaa makedonski.
Sga koga ke gi vidam zbor ne izustuvaat na makedonski.
Ahmeti nema kazano recenica na makedonski, toa li e pocituvanje.
Na kraj doktore ovaa drzava se vika Makeodnija i redno e da se zboruva ( oficijalno ) Makedonski, da se vee Makedonsko zname i tn.
Nemam nisto protiv albanskiot jazik i zname megutoa zatoa postoi Albanija.
Kolku pobrzo gi svatite ovie raboti tolku pobrzo ke se podobri etnickata klima, vo sprotivno makedoncite sekogas ke cuvstvuvaat nedoverba kon albancite i nivnite nameri.
I nezaboravaj Makedonecot bil od sekogas fer i korekten kon onie koi barem malku respekt pokazale kon onaa sto za nego e sveto.

da zboruvaa i se gubea vo prevodot i gugaa. Za jazikot apsolutno ne si vo pravo, a za znameto sum soglasen deka ne treba da istiot od albanija ( iako nie sme nacionalno i istoriski povrzani so toa zname). ,,I nezaboravaj Makedonecot bil od sekogas fer i korekten kon onie koi barem malku respekt pokazale kon onaa sto za nego e sveto,, - Kolku sto svatam sveta vi e drzavata, crkvata , nacionalnosta, jazikot- kazi mi koja od ovie ti se NEGIRA od strana na albancite (BTW drugite sosedi ,kolku sto znam sekoj apstenira vo nekoj od gorenavednite) i albancite se edinstveni na koi ne im interesira MK istorija i poteklo vo sporedba so vasite sosedi koi sekogas nekade zaglavuvaat. Ne znam koja si vozrast, no kazi mi porano kolku albanci bez vraboteniu primerno vo administracija, policija, armija , kolku od niv predavale   
vo fakulteti- mozes da gi brois na prsti. Kultuzine ne ti        bese malku somnitelno, zosto taa brojka e mala, zemajki go brojot na albnacite vo MK. Ke ti kazam zosto- zosto albancite vo MK bez prosto ignorirani od ova drzava ( posleden primer se barase od albanskite parti ucestvo vo sporot za imeto, a tie bez ignorirani).Tolku zasega

[/QUOTE]
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 21:19
Originally posted by ivan_grozni ivan_grozni напиша:

mi zdodea da izigruvam dezuren kavgadzija ama na vakvi nebulozi i gluposti ne mozam da ostanam ramnodusen .... vprocem , vakvite mi se dusevna hrana .... pa samo ce napisam vaka : " Da , ce se sluci i toa ama koga ce prdne mrtov " голема%20насмевка


Sakas da kazes Srbija do tokija ( ko nokija)
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 10:37
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:



So baranjeto zakon za znaminja i jazik ( sto e apsolutno absurdno ) se udira direktno vrz identitetot na ovaa drzava, sto ke rece ne se pocituva unitarnosta na drzavata...
Nemoze nekoj da mi kaze deka go pocituva jazikot ako ne saka da go zboruva, iskreno neznam sto falese koga vo sobranieto albancite zboruvaa makedonski.
Sga koga ke gi vidam zbor ne izustuvaat na makedonski.
Ahmeti nema kazano recenica na makedonski, toa li e pocituvanje.
Na kraj doktore ovaa drzava se vika Makeodnija i redno e da se zboruva ( oficijalno ) Makedonski, da se vee Makedonsko zname i tn.
Nemam nisto protiv albanskiot jazik i zname megutoa zatoa postoi Albanija.
Kolku pobrzo gi svatite ovie raboti tolku pobrzo ke se podobri etnickata klima, vo sprotivno makedoncite sekogas ke cuvstvuvaat nedoverba kon albancite i nivnite nameri.
I nezaboravaj Makedonecot bil od sekogas fer i korekten kon onie koi barem malku respekt pokazale kon onaa sto za nego e sveto.

da zboruvaa i se gubea vo prevodot i gugaa. Za jazikot apsolutno ne si vo pravo, a za znameto sum soglasen deka ne treba da istiot od albanija ( iako nie sme nacionalno i istoriski povrzani so toa zname). ,,I nezaboravaj Makedonecot bil od sekogas fer i korekten kon onie koi barem malku respekt pokazale kon onaa sto za nego e sveto,, - Kolku sto svatam sveta vi e drzavata, crkvata , nacionalnosta, jazikot- kazi mi koja od ovie ti se NEGIRA od strana na albancite (BTW drugite sosedi ,kolku sto znam sekoj apstenira vo nekoj od gorenavednite) i albancite se edinstveni na koi ne im interesira MK istorija i poteklo vo sporedba so vasite sosedi koi sekogas nekade zaglavuvaat. Ne znam koja si vozrast, no kazi mi porano kolku albanci bez vraboteniu primerno vo administracija, policija, armija , kolku od niv predavale   
vo fakulteti- mozes da gi brois na prsti. Kultuzine ne ti        bese malku somnitelno, zosto taa brojka e mala, zemajki go brojot na albnacite vo MK. Ke ti kazam zosto- zosto albancite vo MK bez prosto ignorirani od ova drzava ( posleden primer se barase od albanskite parti ucestvo vo sporot za imeto, a tie bez ignorirani).Tolku zasega

[/QUOTE]

Za vrabotuvanja vo administracija , policija , armija i vo site ostanati drzavni instituciji sum apsolutno soglasen, toa mora da se iskoreni i na lugeto da se gleda spored nivniot kvalitet i dosie sto go nudat a ne prema nacionalna ili verska pripadnost.
Ne se soglasuvam samo toj broj da bide strikno vo procenti izrazen mene ne mi preci i 100% Albanci da bidat vo nekoja institucija ako go zasluzuvat toa spored nivniot kvalitet.

Za jazikot da mi preci ne zatoa sto e Albanski i Srpski da e i Bugarski i Grcki i Angliski i Germanki bi mi precelo. Mislam deka treba da ima eden oficijalen jazika vo ovaa drzava i mnogu mi e milo koga ke slusnam Albanski politicar kako se obraka na Makedonski zatoa sto toa e jazikot sto site go razbirame i treba da go razbirame.

Sto ti fali tebe sto ovde pisuvas makedonski, se razbirame a so toa i go dobivas mojot respekt i poverenje.
Zatoa sto samiot fakt deka odlicno go govoris makedonskiot pokazuvas nekakov pocit kon ovaa drzava.

Ke ti kazam eden drug primer imav gazda Srbin koga studirav vo Skopje.
Tipov 30godini zivee vo Skopje a samo srpski govori, mu rekov vo oci toa e ponizuvanje na drzavata vo koja zivees posle 30 godini vo Makedonija srpski mi zboruva klosar eden.

Ova samo kako primer deka ne sum strikno protiv albanskiot jazik tuku sum protiv toa da ima dva oficijalni jazika.
Кон врв
KUKOC7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Барон Минхаузен

Регистриран: 26.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1852
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KUKOC7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 10:46
Kolku i da sakame da prikrivame... ili da se pravime naudreni... kolki da mene mi se dopaga odnosot na Taci kon SDSMголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка edno e jasno albancite nemaat cisti nameri kon ovaa drzava!!! sozivot ne moze da ima se dodeka ednite mislat samo na prasanja od nacionalen a drugite od ekonomski karakter... so toa nema ni prijatelstvo!!! toa e realnosta sakale vie da priznaete ili ne...Mozebi Ljubco e kradec i lopov ja opljacka drzavata no e golem vizioner toj sto kazuva vo globala dosega  i se ostvaruva ...zatoa misalm onaa negovana za razmena na teritorii e nesto sto e noramalno no sepak ne izvodlivo!!samo taka ke imame miren zivot!!! poinaku ne!!!
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 10:48
i sto kaza lupco deka mk treba da se deli, i ti vo toa go podrzuvas
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
KUKOC7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Барон Минхаузен

Регистриран: 26.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1852
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KUKOC7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 10:52
Nikogas jas ne bi ostapil ni tetovo ni gostivar sto ti ja znam debar ili nesto drugo ama toa ni se edinstvenite opcii!!! da bidem realni......toa ne moze da se sluci vo realnosta no.....samo toa pravi da ima miren zivot...inaku vaka samo ke se prerpirame!!!
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 10:58
sega vikas deka si soglasen, posle ne .. odluci se ednas
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 11:04
Originally posted by KUKOC7 KUKOC7 напиша:

Nikogas jas ne bi ostapil ni tetovo ni gostivar sto ti ja znam debar ili nesto drugo ama toa ni se edinstvenite opcii!!! da bidem realni......toa ne moze da se sluci vo realnosta no.....samo toa pravi da ima miren zivot...inaku vaka samo ke se prerpirame!!!


Nema vrska KUKOC, zosto do pred 1981 pa i pokasno si ziveevme super so Albancite.
Problemot e od onie sto dojdoa od Kosovo ti ni gi uvezoa nemirite i omrazata.
Poznavam mnogu Albanci od Makedonija za koj dusa davam i nikogas ne me izeverile pa dure ne i za vreme na uvezenata vojna.
Znaes li na kolkumina od niv nasilno im zemaa pari za UCK, znaes li kolkumina od niv vojuvaa pod prisila a na onie pomladite im bese isperen mozokot.
Zosto vo Aracinovo nemase problem pred da go naselat Kosovarite, zosto vo Gostivar se zivee seuste prekrasno,a zosto vo Tetovo se desavaat site sranja.
Neka si odat Kosovarite i ke vidis deka povtorno ke se zivee so Albancite.
Licno mislam deka idejata golema Albanija podteknuva od kosovo, i tamu se radikalnite Albanci.
A ne vo Makedonija ili Albanija.
Duri ni Albancite od Albanija ne gi sakat Kosovarite ...
Кон врв
KUKOC7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Барон Минхаузен

Регистриран: 26.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1852
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KUKOC7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 11:10
Znaci sekoja cest i vo zitoto ima puplci i site prsti na racete ne se isti...i megu nas ima losi luge misalm na makedoncite toa znaci deka i kaj albancite ne somneno ima dobri luge...Jas kazav ..nie da imavme politicar ko Taci i Gaferi ke bevme zverovi....megu albancite ima intelektualci dolzni za pocit Abudrahman Aliti,Vejseli, koi jas i poveke od toa gi cenam no... edno neka ni stane jasno na site....Nema zivot vaka toa e i poveke od ocigledno .... ke ima togas koga ke pocnat albanicte da mislat na ekonomski prasnaja a ne samo na nacionalnite!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 40>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.