IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - МУХАММЕД А.С.
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МУХАММЕД А.С.

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 27>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 14:28
Drzhete se za temata.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 14:37
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

ne li e tochno deka bil osvojuvach ,nekade imashe i slika na edna od negovite sablji so koi shirel islam,ne go izmisluvam jasovaa toa se istoriski fakti.



lucky ne e ubavo koga saka de se iskrivi nekoja stvar. Mnogu postovi se pisani na forumot okolu toa, a ima i edna cela tema Arapskite osvojuvanja i Islamot, mislam deka taka bese naslovot. Podobro ce bide ako se interesiras da naucis nesto da procitas nesto okolu toa, i da vidis deka nee vistina toa sto go zboruvas, no ako ne se interesirs nemoj da predizvikuvas konflikt, i nepotrebni diskusii.
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 15:00
pogledni ja temata ,, Najgolem msd'u najgolemite ,, c'e vidish shto pishal kalefah ,a pishal komandir znachi vojskovodec
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 18:33
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

pogledni ja temata ,, Najgolem msd'u najgolemite ,, c'e vidish shto pishal kalefah ,a pishal komandir znachi vojskovodec


Лаки, мислам дека си сосема во право и дека воопшто не ја извртуваш вистината.
Во поглед на војсководните карактеристики на Мухамед а.с. е напишано Во Првата Мојсеева 16:12

Имено, кога Сара ја избркала Агара поради тоа што оваа, слугинка, се возгордеала пред својата господарка Сара, ангел Господен и рекол Врати се кај господарката своја и покори и се!“ (Внимавај на овој стих)

“Ете ти си бремена и ќе родиш син, и ќе го наречеш со името Исмаил, оти Господ ја чу маката твоја. Тој ќе биде силен човек, раката негова ќе се крева против секого, и сечија против него и ќе живее пред лицето на сите браќа свои“ Толку за карактерот на исмаилците, т.е. мухамеданците, а со тоа и за војсководната природа на Мухамед
Ова секако би требало да ни помогне подобро да се запознаеме меѓусебе.среќа
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 18:39
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

pogledni ja temata ,, Najgolem msd'u najgolemite ,, c'e vidish shto pishal kalefah ,a pishal komandir znachi vojskovodec
Лаки, мислам дека си сосема во право и дека воопшто не ја извртуваш вистината.Во поглед на војсководнитекарактеристики на Мухамед а.с. е напишано Во Првата Мојсеева 16:12Имено, кога Сара ја избркала Агара поради тоа што оваа, слугинка, се возгордеала пред својата господарка Сара, ангел Господен и рекол Врати се кај господарката своја и покори и се!“ (Внимавај на овој стих)“Ете ти си бремена и ќе родиш син, и ќе го наречеш со името Исмаил, оти Господ ја чу маката твоја. Тој ќе биде силен човек, раката негова ќе се крева против секого, и сечија против него и ќе живее пред лицето на сите браќа свои“ Толку за карактерот на исмаилците, т.е. мухамеданците, а со тоа и за војсководната природа на МухамедОва секако би требало да ни помогне подобро да се запознаеме меѓусебе.среќа



A neli toa taa vasha Biblija ne kazuvashe Nisto za Muhammed.a.s.????

Kako? do sega negiravte deka Biblijata nisto ne zborela za Muhammed.a.s.?A sega kazuvash deka vo Mojsievata Kniga se spomnuval Muhammed.a.s.!!???

P.s.I ne ne narekuvaj Muhammedanci!!
Nie sme Elhamdulillah Muslimani!!


Изменето од Halid ibn Velid - 09.Април.2008 во 19:04
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 19:16
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

I ne ne narekuvaj Muhammedanci!!
Nie sme Elhamdulillah Muslimani!!

PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 19:19
OK, незнаев дека тоа создава некаков проблем, се извинувам.
Во секој случај, јас мислев на потомците на Исмаил, т.е. Исмаилците.
Молам да го примите моето извинување ако тоа претставува било каква деградација, навреда и слично.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Gazija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gazija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 20:31
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

pogledni ja temata ,, Najgolem msd'u najgolemite ,, c'e vidish shto pishal kalefah ,a pishal komandir znachi vojskovodec
Лаки, мислам дека си сосема во право и дека воопшто не ја извртуваш вистината.Во поглед на војсководните карактеристики на Мухамед а.с. е напишано Во Првата Мојсеева 16:12Имено, кога Сара ја избркала Агара поради тоа што оваа, слугинка, се возгордеала пред својата господарка Сара, ангел Господен и рекол Врати се кај господарката своја и покори и се!“ (Внимавај на овој стих)“Ете ти си бремена и ќе родиш син, и ќе го наречеш со името Исмаил, оти Господ ја чу маката твоја. Тој ќе биде силен човек, раката негова ќе се крева против секого, и сечија против него и ќе живее пред лицето на сите браќа свои“ Толку за карактерот на исмаилците, т.е. мухамеданците, а со тоа и за војсководната природа на МухамедОва секако би требало да ни помогне подобро да се запознаеме меѓусебе.среќа


Mnogu interesno tolkuvanje na Bibliskite Citati.A znaes li maria_magdalena spored Biblijata koj go nagovoril Avraama da ja zeme robinkata Hagara za zena,za da imaat porod?

I uste edno,ako vo Prvata Mojseeva 16:12,se zboruva za karakteristikite na Muhammed a.s.,normalno toa go konstatiras preku ismaila a.s.,zosto Ismail a.s. e tatko na Arapite,zarem ova ne otvora prostor da se prodiskutira i za mnogu drugi Bibliski prorostva koi go najavuvaat posledniot Pejgamber?

Ili samo selektirano gi prifacate Bibliskite citati,da ne recam samo ona sto vi odgovara i sto go tolkuvate kako sto vi odgovara?
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 20:37
Kako ova,prevedeno od knigata "sta biblija kaze o Muhammedu s.a.w.s"
Цитирај
"PODIGNUCU IM PROROKA IZMEU NJIHOVE SABRACE, KAO STO SI TI...." Naglasokot e "Izmedju njihove sabrace." Mojsije i negoviot narod ovde se nasloveni kako rasen entitet,a kako takvi nivnite "sabrace" se bez somnenie Arapite.

Vidite,svetata biblija zboruva za Ibrahim a.s (Abraham) kako Bozji prijatel. Ibrahim imal dve zeni-Sara i Hadzera. Hadzera (hagara) mu rodila na Ibrahim sin-negoviot prvenec. "...A Abram (11) SINU STO MU GA RODI HAGARA NADJENU IME JISMAEL." (Ismail, alejhisselam)" (Postanak, 16:15) "Uzme zatim Abraham SVOGA SINA, Jismaela..." (Postanak, 17:23) "A NJEGOVU SINU Jismaelu bijase trinaest godina kad ga obreza." (Postanak, 17:25) Se do dobata od 13 godini Ismail a.s bil EDINSTVEN sin,seme Ibrahimovo.Bog mu podaruva na na Ibrahim a.s drugi sin so SARA po ime Isak a.s (Ishak) koi bil mnogu pomlad od negoviot brat Ismail a.s. ARAPI I EVREI. Ako Ismail i Isak se sinovi na eden tatko,tie se brakja. Taka decata na edniot brat se "SABRACE" na drugiot brat. "I pred licem drugih on ce stan podici." (Postanak, 16:12) "Zatim izdahnu; umrije i bi pridruzen svojim precima." (Postanak, 25:17) Isakovite deca se bratucedi na Ismailovite. Na slicen nacen Muhammed a.s poteknuva od Izraelcanskite bratucedi,zatoa sto toj e poteklo na Ismail a.s sin Ibrahimov a.s. "PODIGNUCU IM POSLANIKA IZMEU NJIHOVE BRACE" (Pon. zakon, 18:18)

"...I STAVICU SVOJE RIJEcI U NJEGOVA USTA..."

Sto znaci da se stavat moite zborovi vo necija usta ? Koga bi ve ucel jas Arapski jazik koj vam ne vi e poznat i ako vi velam da gi povtoruvate zborovite odkako ke gi izgovoram jas na primer: Kul huvallahu ehad.Allahus-Samed.lem jelid ve lem juled,ve lem jekun lehu kufuven ehad. Neli na ovoj nacin bi gi stavil moite zborovi vo vasata usta ? OVDEKA PATEM I ZA ONIE KOI NE JA ZNAAT ISTORIJATA KAKO NASTANAL ISLAMOT. Istorijata ni kazuva deka Muhammed a.s imal 40 godini. Bil vo pesterata,tri milji severno od gradot Mekka.Toa bila 27 nok od Muslimanskiot verski praznik ramazan.Vo pesterata melekot Dzibril mu naredil na negoviot majcin jazik: "IKRE"-Sto znaci "UCI" ili "CITAJ" ili "PROGLASI" ili "RECITIRAJ" Muhammed a.s preplasen i vo svojata zbunetost odgovoril: "Me ene bi kari'in." Sto znaci: "Ja ne znam da citam!" Melekot mu nareduva po drug pat.So isti rezultat. Po tretiot pat Melekot (Angelot)prodolzil:"Ikre' bismi Rabbikellezi halek." Sega Muhammed s.a.w.s svakja ona sto se bara od nego,da povtoruva. I toj gi povtoruval zborovite,onaka,kako sto mu bile staveni vo negovata usta. Ikre' bismi Rabbikellezi halek. 1. citaj, u ime Gospodara tvoga koji stvara, Halekal-insane min 'alek. 2. Stvara covjeka od ugruska! Ikre' ve Rabbukel-Ekrem. 3, citaj, plemenit je Gospodar tvoj, Ellezi 'alleme bil kalem. 4. koji poucava peru, 'Allemel-insane ma lem ja'lem. 5. koji covjeka poucava onome sto ne zna."   Ova se prvite 5 aeti koi se objaveni do Muhammed s.a.w.s. Odma posle zaminuvanjeto na Melekot,Muhammed s.a.w.s se upatil kon negoviot dom,preplasen i celiot naznoen. Pobaral od negovata zena Hatidza da go pokrie. Koga se smiril,mu objasnal na svojata zena sto mu se slucilo,taka go uverila taa za negovoto pratenistvo koe bilo veke najaveno. Da ne ja dolzam,prodolzuvajki go ovoj razgovor bi ja videle reakcijata na Poslanikot s.a.w.s i negovata naj mala potreba za lazenje.

Da prodolzam so drugo prorocanstvo. I vaka da mi objasnis i ti so dokaz i argument.

Muhammedovoto Iskustvo vo pesterata Hira,poznata kako Dzebelun-nur - Planina na Svetlosta,i negovoto reagiranje na prvata objava,tocno go Ispolnuva drugoto Biblisko prorocanstvo: "ILI KAO KNJIGA KOJA SE DAJE cO-VJEKU KOJI JE NEPISMEN, GOVORECI: cITAJ OVO, JA TE MOLIM, A ON ODGOVORI: JA NISAM UcEN" Ili po hrvatski prevod na biblija: A dade li se kome ko ne zna citati govoreci: "citaj to!" - On ce odvratiti: "Ne znam citati." (Izaija 29:12)

Treba da zaprimetime deka nemalo Arapska biblija vo sestiot vek po hristijanska era,koga Muhammed s.a.w.s propoveduval. Osven toa,toj bil nepismen,neobrazovan. Nitui edno covecko bitie nego poducilo.Nego go ucel STVORITELOT. Ve ma jentiku 'anil-heva. 3. On ne govori po hiru svome- in huve illa vahjun juha. 4. to je samo Objava koja mu se obznanjuje, 'allemehu sedidul-kuva. 5. uci ga jedan ogromne snage." (casni k*r'an 53: 3-5)


Sega EvAngelos prasaja Marija magdalena sto bil Muhammed a.s i na kogo se odnesuva sevo onoj citat.



Изменето од svemirski_duh - 09.Април.2008 во 20:40
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 20:48
Видиш Газија, јас воопшто не ги толкувам цитатите. Само ги наведувам.

А за тоа кој го наговорил Аврам да ја употреби робинката за пород, јасно, тоа го сторила Сара. Таа немала деца.

Во Прва Мојсеева 16:2 Сара му вели на Аврам: “Ете, Господ ми ја затвори утробата за да не можам да раѓам, туку оди при слугинката моја, можеби ќе добијам деца од неа“ (За Агара никаде не пишува дека му е жена на Аврам, таа е слугинка на Сара, а по смртта на Сара Аврам за жена ја зема Хетура, значи Агара е слугинка)

Во Прва Мојсеева 16:4, се вели “И тој влезе при Агара и таа зачна, а кога виде дека зачна се возгордеа пред господарката своја.“

Понатаму, Прва Мојсеева 16:5, Сара се кае и вели: “Навредата моја е вина твоја, јас тија препуштив во преград слугинката моја , а таа гледајќи дека зачна се возгордеа пред мене. Бог нека суди меѓу мене и тебе“

Тогаш Аврам во Прва Мојсеева 16:6 и вели на Сара: “Ете, слугинката е во твои раце, прави со неа што сакаш!. И Сара почна да ја злоставува и таа избега од неа.

Понатаму....следува она што го наведов во претходниот пост.

Тука немаме никаква најава за вашиот Пејгамбер, но за Исмаил и неговото потомство, т.е. Арапите.
Каде гледаш тука најава за пејгамбер?
трепкање


Изменето од maria_magdalena - 09.Април.2008 во 20:49
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Gazija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gazija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 22:37
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Видиш Газија, јас воопшто не ги толкувам цитатите. Само ги наведувам.А за тоа кој го наговорил Аврам да ја употреби робинката за пород, јасно, тоа го сторила Сара. Таа немала деца.Во Прва Мојсеева 16:2 Сара му вели на Аврам: “Ете, Господ ми ја затвори утробата за да не можам да раѓам, туку оди при слугинката моја, можеби ќе добијам деца од неа“ (За Агара никаде не пишува дека му е жена на Аврам, таа е слугинка на Сара, а по смртта на Сара Аврам за жена ја зема Хетура, значи Агара е слугинка)Во Прва Мојсеева 16:4, се вели “И тој влезе при Агара и таа зачна, а кога виде дека зачна се возгордеа пред господарката своја.“Понатаму, Прва Мојсеева 16:5, Сара се кае и вели: “Навредата моја е вина твоја, јас тија препуштив во преград слугинката моја , а таа гледајќи дека зачна се возгордеа пред мене. Бог нека суди меѓу мене и тебе“Тогаш Аврам во Прва Мојсеева 16:6 и вели на Сара: “Ете, слугинката е во твои раце, прави со неа што сакаш!. И Сара почна да ја злоставува и таа избега од неа.Понатаму....следува она што го наведов во претходниот пост.Тука немаме никаква најава за вашиот Пејгамбер, но за Исмаил и неговото потомство, т.е. Арапите.Каде гледаш тука најава за пејгамбер?трепкање


Malce mi se nelogicni ovie pasusi koi gi citira,so onie prethodnite.Zatoa i te prasav koj go nagovoril Avraama da ja zeme Hagara sluginkata za toj da ima porod.Znaci toa bila negovata zena Sara,koja podocna stanala ljubomorna na toa,za na krajot Bog da napravi kvalifikacija na eden narod a diskvalifikacija na drug.

No,so tvoeto trepkanje na ocite na krajot od postot mi stavi do znaenje kade gledam najava za pejgamber vo pogornite Bibliski citati.Ako dobro go pratese mojot prethoden post,ce ti bese jasno deka ne mislev na ovie citati tuku na nekoi drugi,kako na primer:

Slugata Bozji vo Svojata blagost
e svetlina za idolopoklonicite
i vodac na zaslepeniot narod


42Eve go Mojot Sluga, Kogo Go
poddrzuvam, Mojot Izbranik,
ljubimecot na dusata Moja. Ce Go
polozam Duhot Svoj vrz Nego, i Toj ce
im donese pravda na narodite;
2 nema da vikne, nitu da go podigne
glasot Svoj, nema da dozvoli da go cujat
na ulicite;
3 skrsenata trska nema da ja zdrobi, i
cadlivata lamba nema da ja ugasne; ce
sudi spored vistinata;
4 nema da oslabne, nitu ce iznemosti,
dodeka na zemjata ne vospostavi pravda,
narodite ce se nadevaat na Negoviot zakon.
5 Taka veli Gospod Bog, Koj gi sozdal
nebesata i nivnoto prostranstvo, Koj ja rasiril zemjata so nejzinite proizvodi,
Koj mu dava zdiv na narodot sto e
na nea, i duh na onie sto odat po nea .6 Jas, Gospod, Te povikav vo pravda,
cvrsto ce Te drzam za raka i ce Te pazam,
ce te postavam za zavet na narodot,
svetlina za neznaboscite,
7 za da im gi otvoris ocite na slepite,
da gi izvedes vrzanite od zatvor i
onie sto sedat vo temnina - od temninata.(Isaija,42:1-7)

11 Neka izdigne glas pustinata i nejzinite
gradovi, naselbite, kade sto
ziveat Kedarci; neka likuvaat onie
sto ziveat vo sala, neka voskliknuvaat
od vrvovite planinski.
12 Neka Mu oddadat slava na Gospod,
pohvalata Negova neka ja razglasat po
ostrovite.
13 Gospod ce izleze kako junak, revnosta
ce ja pobudi kako vojnik; ce izvika
i ce podigne vojnicki vik; ce se pokaze
silen protiv neprijatelite Svoi(Isaija,42:11-13)

17 Togas ce otstapam i so golem sram
ce se pokrijat onie, sto se nadevaat na
idoli, koi im velat na idolite: vie ste
nasi bogovi.(Isaija,42:17).

Za kogo stanuva zbor vo ovie prorostva?


Изменето од Gazija - 09.Април.2008 во 22:38
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 23:10
Malce mi se nelogicni ovie pasusi koi gi citira,so onie prethodnite.Zatoa i te prasav koj go nagovoril Avraama da ja zeme Hagara sluginkata za toj da ima porod.Znaci toa bila negovata zena Sara,koja podocna stanala ljubomorna na toa,za na krajot Bog da napravi kvalifikacija na eden narod a diskvalifikacija na drug.

Пази, тоа не се мои цитати, Тоа е Божја работа. А кој може да Му суди на Бог? Па тоа е Негова волја.


А за пророштвата сигурно не се за Мухамед.Размисли добро.
А ти што мислиш, за Кого се?

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Gazija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gazija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 23:20
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Malce mi se nelogicni ovie pasusi koi gi citira,so onie
prethodnite.Zatoa i te prasav koj go nagovoril Avraama da ja zeme
Hagara sluginkata za toj da ima porod.Znaci toa bila negovata zena
Sara,koja podocna stanala ljubomorna na toa,za na krajot Bog da napravi
kvalifikacija na eden narod a diskvalifikacija na drug.
Пази, тоа не се мои цитати, Тоа е Божја работа. А кој може да Му суди на Бог? Па тоа е Негова волја.А за пророштвата сигурно не се за Мухамед.Размисли добро.А ти што мислиш, за Кого се?



Aha,znaci sto Bog saka,toa i ce bide! Ednostavno toj odredil ednite da bidat nad drugite.Interesna Bozja Pravda.

Iako ti ne mi odgovori na kogo se odnesuvaat prorostvata,a od druga strana bese sigurna deka tie ne se za Muhammed a.s.(a neznaes za kogo se),jas ce ti recam deka ne mislam tuku sum ubeden deka tie se odnesuvaat na Posledniot Allahov Pejgamber Muhammed Sallellahu Alejhi Ve Sellem.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 23:29
Сите пророштва на Исаија го најавуваат доаѓањето на Спасителот Исус Христос. За тоа има и посебна тема.

А за претходното, само ќе ти кажам, Бог не е несправедлив. Бог никого не дисквалификува. Пази го ова: “Зар има неправда во Бога? Никако“ Римјани 9-14


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.