IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Како да се надминат болката и тагата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како да се надминат болката и тагата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 55>
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2008 во 21:45
со спиење голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2008 во 22:47

Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2008 во 22:57

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2008 во 13:50
Многу убава фотографија, навистина! Невиност, нежност, безгрижност, мирен сон....

Можеби во процесот на надминување на болката и тагата треба да го побараме и ДЕТЕТО кое секогаш останува скриено во нас.

Да разговараме со него. Токму така. Да се замислиме себеси како мало дете, а од друга страна себе како возрасни. Да започнеме еден дијалог со детето.
Да му ги поставиме следниве прашања:„Што те мачи“, “Што те тишти“, “Што можам да сторам сега за тебе да бидеш посреќно“.....
Послушајте ги неговите одговори.
На крај-прегрнете го детето во себе.
САКАЈТЕ СЕ СЕБЕСИ....
Тоа е многу важно во целиот тој процес. Што и да ни се случило, мораме да бидеме најпрвин во мир со себе.големо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2008 во 17:02
Ono nesto kazuva, ama ja ne go slusam ic
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2008 во 21:04

KOGA KJE TI DOJDE NA GOSTI NEKOJ PROBLEM, IMAS DVA IZBORA:

DA BEGAS OD NEGO BESKRAJNO KAKO GLUVCE (kaj ima dupka?, kaj ima dupka?)
ILI DA GO POGLEDNES VO OCI
AKO GO IZBERES VTORIOV, TREFNI GO AGOLOT NA GLEDANJE:OD KADE TOJ IZGLEDA NAJMAL. SEKOJ PROBLEM IMA AHILOVA PETA. TUKA UDRI GO, MAMICETO NEGOVO
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2008 во 10:11
Originally posted by RUSHKA RUSHKA напиша:

[QUOTE=seka] [QUOTE=RUSHKA]

Draga moja ,pricinata za mojata bolka e zaguba i nisto ne moze da go promeni toa i nikoj ne moze da mi pomogne i da me soslusa......nistoтага


И секој што ќе ви рече “Знам“, “Ве разбирам“ и слично-верувајте, никогаш нема да ве разбере. Никогаш никој нема да може да биде во вашата, мојата, нечија кожа.

Доколку пак сме во улога на утешител, подобро е да -МОЛЧИМЕ и да СЛУШАМЕ.

Но животот продолжува и после загубата. Мора да се најде смисол и некаква цел во она што преостанало.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 18:26
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Interesno razmisluvanje...no pred se dali si zagubil nekoj blizok i kako si se custvuval togas? I dali koga nekoj ke zapadne vo depresija poradi smrt na blizok-toa e sebicnost zatoa sto se zali sebesi?збунетостKade e tuka potrebata od taa licnost, zal za ubavo pominatite migovi so nea/nejze? Togas covek ne treba da ima emocii....



Зошто мислиш дека " ако некој западне во депресија поради смрт на близок е себичност затоа што се жали себе си? "
Тој западнал во депресија од тага жалејќи го блискиот!

Тогаш може да се каже дека е себичност и тоа што ни недостасуваат заминатите (НИ недостасуваат - НАМ)

Нормално дека ми недостасува оној што го нема (и тоа неизмерно многу), но најмногу ми е криво за тоа што воопшто го нема - едноставно не постои - а не е во Америка - пошто и тогаш може да ни недостасува! (ако сме ние, нормално, негде на друго место)!













Изменето од james dean - 03.Април.2008 во 18:26
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 18:50
Последната фаза од тагувањето е ПРИФАЌАЊЕ на загубата.
Но како таа ќе се одвива зависи од претходните фази.

Но прифаќањето како краен стадиум на исцелителниот процес донесува МИР. Мора да се најде смисол во она што преостанало. Мора да се пронајдат нови цели.

Мора да се соработува со неизбежното. Пред некои 500 години п.н.е. кога на Сократ му бил донесен отровот кој морал да го испие, стражарот на затворот додека му ја подавал чашата му рекол: “Гледај што полесно да го поднесеш тоа што е неминовно“
Сократ тоа и го сторил (ова го опишува Платон, разбира се). Ја гледа смртта во очи со помиреност (не можел ништо да смени).
Сетете се на Садам Хусеин, т.е. неговото бесење (крајно нехумано, во секој случај и да не помисли некој дека го споредувам со Сокарт, зборам само за неизбежност). Но сетете се на неговото држење.
Поентата ми е, понекогаш МОРА да се соработува со загубата. Мора.
Мора да научиме да соработуваме со нештата кои не можеме да ги промениме.



Изменето од maria_magdalena - 03.Април.2008 во 18:55
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 21:08



Сите луѓе се раѓаат осудени на смрт! -   The Twighlight Zone



Смртта никогаш не го изненадува мудрецот, тој секогаш е подготвен за заминување. - Jean de La Fontaine



Ако знеме дека "постоело време" кога не постоело буквално ништо - па со тоа ниту ние, ниту нашите најблиски, и ако знаеме дека "ќе има време" кога нема да постои буквално ништо - па со тоа ниту ние, ниту нашите најблиски, тогаш тоа ќе ни биде најдобра утеха за секоја загуба.

Знам дека воопшто не ми било лошо кога не сум постоел!
Напротив, тогаш немав никакви проблеми!    







              

Изменето од james dean - 03.Април.2008 во 21:10
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 21:23
Mora da sorabotuvame so nestata koi nemozeme da gi promenime
-----------------------------------------------------------------------------------------
Da , da sorabotuvame so nepromenlivoto......toa e sekojdneven proces i sekogas e poinaku........no ima denovi koga e nevozmozna taa sorabotka i e prosto neizdrzlivoтага
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 21:37


Јас сум многу љут на некого .... ако воопшто........???????









Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 22:30
Originally posted by RUSHKA RUSHKA напиша:

Mora da sorabotuvame so nestata koi nemozeme da gi promenime
-----------------------------------------------------------------------------------------
Da , da sorabotuvame so nepromenlivoto......toa e sekojdneven proces i sekogas e poinaku........no ima denovi koga e nevozmozna taa sorabotka i e prosto neizdrzlivoтага


Така е, затоа некаде погоре реков дека секој што ќе мудрува, што ќе теши некого со зборови медени, слаткоречиви од типот “Знам како е“, “Те разбирам“-всушност ништо не знае и не може да знае, бидејќи никој сем вас, т.е. себе не може да биде во ваша кожа.

Некогаш е и неиздржливо, да....тага
Што тогаш, каде да најдеме смисол и цел?
И тоа е индивидуално.

Ај да речеме дека и форумскава дружба понекогаш е мала утеха за неиздржливите моменти. Во право ли сум?
(Ќе наброиме понатака и други начини)

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
al_pachino Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Април.2008
Локација: Russian Federation
Статус: Офлајн
Поени: 289
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al_pachino Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 22:32
razbira se голема%20насмевка mada filozofija me ne zanima , ne padam na tibet ili , burmu збунетост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 55>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.