IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ФОТОГРАФИЈАТA ЛАЖЕ! - НО И ФОТОГРАФИТЕ! Понекогаш
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ФОТОГРАФИЈАТA ЛАЖЕ! - НО И ФОТОГРАФИТЕ! Понекогаш

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака Обратен редослед
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ФОТОГРАФИЈАТA ЛАЖЕ! - НО И ФОТОГРАФИТЕ! Понекогаш
    Испратена: 11.Октомври.2009 во 15:36
Verojatni si ti Amerikanec,

sram da ti e i na tebe sto ti ova prv post na ovaa tema,
sakash da kritikuvash i uzhivash i za nishto da ne se borish
...pa kje mi popuvash ovde za krivi drini...

TI SI SRAM ZA SAMIOT SEBE!

There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
oooyoucan Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oooyoucan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 21:23
MAKEDONSKA RABOTA SE ISKINAVTE OD PISUENJE I PAK NISTO NEMA DA POSTIGNETE KOJ BIL PRAV KOJ BIL KRIV. KRIVI DRINI NE SE ISPRAVAAT. SRAM DA VI E NA SITE
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 21:04
Dojde vreme da analizirame odredeni neshta slucheni pred godina dena po povod edna mejunarodna izlozhba FOTOMEDIA shto nekolku decenii se odrzhuva vo organizacija FK Elema - SKopje.

Imeno vo edna nesrekjna izjava na Pretsedatelot na FK Elema vo TEA moderna beshe napraven gaf so naznaka deka FK Elema e edinstveniot se ushte aktiven foto klub vo RM.
Imeno reakciite na fotografskata zaednica bea dosta burni i na kraj po inicijativa na Mire Slavejkov i Upravniot Odbor na FK Fotografika beshe promoviran POVIK ZA BOJKOT NA IZLOZHBATA koj za srekja ne beshe ispochituvan od golem broj na chlenovite od FK Fotografika i ostanatite FK niz Makedonija ( beshe povikan na bojkot i FK Chkrap- Tetovo )

No BOJKOTOT beshe decidno SPROVEDEN OD UO NA FOTOGRAFIKA ( MIRE SLAVEJKOV, JANE LJOROVSKI, ILCHO TRAJKOVSKI, BOBI KUZMANOVSKI, NIKOLINA ATANASOVA ETC. )

Dokolku ja razgledate temava kje vi stane jasno kolku nervozi i prepirki predizvika edna edinstvena NEKOREKTNA izjava a dokolku povnimatelno ja razgledate temava kje vi stane jasno kolku dopolnitelno predizvika gnev kaj fotozaednicata NEDAVANJETO DOPOLNUVANJE I OBJASNUVANJE OD PRETSEDATELOT NA FK ELEMA ILI NEKOJ OD VIDNITE CHLENOVI NA ELEMA vo odnos na nesrekjno nastanatiot problem.

BOJKOT BOJKOT BOJKOT beshe stavot na UO Fotografika i samo na UO zatoa sto golem broj na chlenovi na istiot klub ne smetaa deka toa e ispraven poteg i samo sakaa da uzhivaat vo fotografskata umetnost.

Zaradi vakvite stavovi na UO na Fk Fotografika odnosno na ( Mire, Bobi, Ilcho, Jane, Nikolina i dr. ) prochitani na istitiot ovoj forum pred godina dena gi zamoluvam da izvlechat paraleli, da se podsetat kako e da si avtor vo RM i da ne postapuvaat VO IST MANIR kako ona protiv koe reagirale i POVIKUVALE NA BOJKOT pred samo godina dena.

Avtorite ochekuvaat doobjasnuvanje i oficijalna izjava za nastanatiot problem t.e DALI FK FOTOGRAFIKA KJE GI IZLOZHI SITE PRIMENI FOTOGRAFII NA DMF 2009 ILI PAK POVTORNO PRAKTIKUVA BOJKOT NA AVTORI I FOTOGRAFII KOJ NEMA DA GI IZLOZHI.....!!!!!!

P.S Naslovot na temata e .......!!!

ФОТОГРАФИЈАТA ЛАЖЕ! - НО И ФОТОГРАФИТЕ! Понекогаш



pozdrav

Биди промена што сакаш да ја видиш во светот.




Изменето од Glecin - 11.Октомври.2009 во 15:34
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
onab Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај onab Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 13:07
mire jas znam deka so dvata toma na vojna i mir nesakash da me obeshrabrish da pishuvam no uspea :))
inaku fino procitav sve i za sve si u pravo...i pametno zboruvash...no problemite si stojat (a od to sho gledam denovive i se umnozuvaat)...a i zabegavme na poveke strani (sve na mesto) ali sega go gledam problemot na forum muabetite...za se se ima odgovor a ako ne ti nekoj drug a ako ne drug ...jas!

taka da sve najdobro i rabotete ja fotografika najdobro so znaete i umeete pa se gledame na nekoja vasha izlozba!!

p.s: inaku uste sum zakacen na multipliciranje pa koga ke nemash nishto popametno:

onabibano.deviantart.com
fotofakk.deviantart.com
givanp.deviantart.com


pozdrav



Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2008 во 15:02
Ivan,

Mozebi bi trebale da ja prekineme prepiskava, no od druga strana niz normalen razgovor kako ovoj moze mnogu raboti i da se podrascistat.

Generalnoto poddrzuvanje na clenovite medju sebe e normalna rabota. Vo krajna linija toa e del od procesot na pomaganje na clenovite na Fotografika koi se poneiskusni. Mozebi ne e vo red sto toa se pravi na FIV, no moras da priznaes deka kako medium FIV dusa dal za brzo i ednostavno dobivanje na feedback za rabotata.

Imase Igor prekrasna ideja kako toa da se realizira vo MS, no ne zazivea.

Tehnickite strani na fotografijata se najednostavniot pristap kon komentiranjeto, barem za onie sto znaat za sto zboruvaat od tehnicki aspekt.
Sekoe zaodjanje vo kreativniot del e cisto subjektiven i od toj aspekt na sekoj koj go ima vo racete tehnickiot del ostanuva da si go pronajde sopstveniot izraz. Vo toj del ne e bas blagodarno da se intervenira od strana.
Dali nekoja slika ce me dopre kako izraz e vece nesto pomedju mene kako gledac i slikata. Duri i avtorot ima malku sto so toa. Univerzalno pravilo tuka nema i verojatno od tamu proizleguva ona sto ti go narekuvas "dopadlivost za nekoi iskusni fotografi" (parafraziram).

Ne sum soglasen deka tie "poiskusni fotografi na FIV", medju koi me vbrojuvas i mene, imaat navika da "tapsaat po ramo". Duri ni medju sebe ne go pravime toa.
Vo "bendisuvanjeto" nema nisto bezuslovno od toa sto jas uspevam da vidam, a za kaj mene ti garantiram deka e taka. Pobrzo ce "pustam" 1-1,5 boda povece na nekoj cii sliki prvpat gi pregleduvam, otkolku na nekoj sto go znam. A da precutam ako nesto nemi se dopadja se slucuva samo ako imam zabeleski na 5-6 raboti, pa da napisam samo za  2-3!

Patem, sum "dobil po usi" za moi fotografii povece pati otkolku sto bi sakal da pamtam ... i pravo mi budi sto bi rekle sosedite ni.

Za nemoznosta da se probijat novi idei i fotografii koi ne se tehnicki i kompoziciski sovrseni, krivicata ce moras da ja pobaras na drugo mesto.
Onie sto ti gi narekuvas poiskusni fotografi, se mnogu pootvoreni kon poslobodnite nacini na izraz i polesno uspevaat da napravat razlika pomedju totalno ne znaenje i kreativnost.
Sekako po ova prasanje generaliziranja ne funkcioniraat i dozivuvanjata se sosema subjektivni!


Za klubot:

Fotografika bese formirana so odredena vizija za toa kako da se ostvari afirmacija na klubot za sto pokratko vreme.
Imase mnogu turbulencii uste od start i za zal minatata godina bese prilicno nezgoden period za site 7-8 dusi koi go socinuvaat rakovodstvoto.
Ova od pricina sto licnite obvrski sprecuvaa da napravime na vreme se sto ce zamislime.

Nedostatokot na transparentnost voi komunikacijata stoi, no toa e nesto sto se odnesuva samo na clenovite na klubot. Ne gledam kako toa bi gi zasegalo ludjeto koi ne se clenovi na Fotografika.

Vece rekov deka ne se soglasuvam deka sme napravile malku, kako za pomalku od edna godina postoenje. Nemam podatoci, no ne bi ocekuval i drugite klubovi da imaat napraveno mnogu povece vo svojata prva godina od formiranjeto.

Prasanjata sto si gi imal ne znam komu si gi upatil i kade. Ako ne se nasol nikoj od Pretsedatelstvoto da ti gi odgovori, FWIW ti stojam na raspolaganje.
Dolgo vreme izbegnuvav da istrcuvam so odgovori zatoa sto ne sum clen na Pretsedatelstvoto na Fotografika (ne smetav deka e na mene da odgovoram), no ako mora da izigravam portparol "so be it". Podobro nekoj, otkolku nikoj намигнување
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
onab Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај onab Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2008 во 13:10
mire ne ja isplukav, izvini ako zvucelo taka...
so Fotografika, na ti -daj mi, prekina po pratenite dve prashanja na koj ne dobiv odgovor uste na pocetocite...ni od to ne e revoltot...revolt ustvari nema...nadvoreshno mislenje i ona sto mi e "maka" e od sledenje na idividi...licno ne mi se dopaga bezuslovnoto bendisuvanje megu clenovite....jas znam deka ste od ist klub i deka fotkata e mnogu podobra koga znaesh kade e napravena pod kakvi uslovi i kolku rano ste stanale site za da idete nekade, ali mi fali objektivnost sto ja nema koga ke se pojavi ime na nekoj bard na amaterskata fotografija na idividi...
me nervira malku i toa sto potpolno tehnicki gi otcenuvate site raboti ignorirajki gi novinite i ideite na novite deca ( a site znaeme kaj e mladosta tamu e i radosta)
i na kraj, malce me buni i (losh zbor e revoltira ali neka ide) sto site se naviknaa da bidat dopadlivi na nekolku iskusni fotografi na sajtot (megu koj si i ti se razbira) i sve stana edna shematska i shablonska rabota vo koj nema mesto za raszlicna idea, a nedajboze nepravilna kompozicija...
ali ova e sve nastrana od prvicniot post....muabetot osnoven mi beshe da se dejstvuvate posilno, i da se otvorite malce poveke...ili mnogu
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2008 во 15:53
Hehehe, mozev da zamislam deka ce dobijam prilicno duhovit odgovor od tebe големо%20гушкање.

Neise bi sakal da go kazam slednovo,
Stana navika vnatresnite raboti na Fotografika da gi komentiraat i kritikuvaat ludje koi ne se clenovi na klubot.

Del od vinata e na nas, zatoa sto cesto komunicirame preku javen forum, no fakt e deka ona sto go napisa e vo mnogu nesta netocno.

Kako za nepolna godina postoenje ne e tolku loso kako sto tvrdis ti.
Izlozba na plostad, uste edna klubska vo dekemvri, NG fotosafarito (pa kolku i da imase kontroverzi okolu toa) i ne se tolku los pocetok.
Vnatresna rabota na Fotografika se i fotosafarijata koi se orientirani samo kon clenovite (ne i kon javnosta), no si igraat svoja uloga vo animiranje, pa i educiranje na clenstvoto.

Kako i da e, nie ne diskutirame za vnatresni raboti na drugite klubovi, a nekoi ludje ovde (ne mislam na ludje od drugite klubovi!! ) si dozvoluvaat da diskutiraat za vnatresni raboti na Fotografika.

Bojkotot bese reakcija po odreden povod!
Reakcija na koja bi prifatil "nadvoresno" mislenje/kritika, no ne na nacin kako sto ti go stori toa. Od sto maka ja ispopluka Fotografika ne znam, ona stoznam e deka so Fotografika nemas ni na ti - ni daj mi ... mozebi ti mozes da ni objasnis.



Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
onab Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај onab Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2008 во 14:07
sredi sum bash na rabota...vecerna smena...jas zatoa ne se zaclenuvam :D
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2008 во 09:38
Originally posted by onab onab напиша:

jas mislam deka potpolno vo pravo e covekot vo vrska so "edinstveniot aktiven klub" vo Makedonija.....

jas osven izlozbata na plostad neznam so napravila "Fotografika", a probuvam da sledam se vo vrska so fotografija i aktivno se zanimavam so fotografiranje...zamislete obicen ljubitel na fotografija...kaj slushnal za "Fotografika" covece.....namesto da bojkotirate megunarodni fotografski izlozbi, podobro bi bilo da se zaangazirate da slushnat i razberat za vas....
vo mojata glava, i ova bez nikakva navreda ve molam, fotografika e klub koj se sobira sredi vo "Mala stanica"...barem taka sum slushnal....Pozdrav i pishete clenstvo sho / kako


Ivan,
Da ne pretera malku?

A sto te interesira za clenstvoto ... izvor na informacii imas kolku sto znam, ama sto ce ti e? Nemas kade da odis vo sredite?
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
emilio Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 73
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај emilio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2008 во 00:25
'Сите работи се убави,само не може секој да ги види'!

Конфучие



You create your own universe as you go along!
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2008 во 22:52
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

A kako bi bilo vmesto raspravii i kontriranje na sekoja tema i na sekoe slobodno mislenje, da se posvetime site malu povekje na fotografijata, fotografskata tehnika i razmenuvanjeto na iskustva okolu niv ?

 


Амин.

Да беше ова форум за одгој на ноеви,веројатно начинот на комуникација немаше да биде многу поразличен од овој.голема%20насмевка

Затоа што мора да се храни духот на менталитетот со закачки и препирања,за да се одржи неговото ниво на автентичност.

п.с Биди промена што сакаш да ја видиш во светот.
...А и кај нас намигнување

Поздрав


Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 16:34
Bano, bano...
Кон врв
onab Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај onab Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 15:50
jas mislam deka potpolno vo pravo e covekot vo vrska so "edinstveniot aktiven klub" vo Makedonija.....

jas osven izlozbata na plostad neznam so napravila "Fotografika", a probuvam da sledam se vo vrska so fotografija i aktivno se zanimavam so fotografiranje...zamislete obicen ljubitel na fotografija...kaj slushnal za "Fotografika" covece.....namesto da bojkotirate megunarodni fotografski izlozbi, podobro bi bilo da se zaangazirate da slushnat i razberat za vas....
vo mojata glava, i ova bez nikakva navreda ve molam, fotografika e klub koj se sobira sredi vo "Mala stanica"...barem taka sum slushnal....Pozdrav i pishete clenstvo sho / kako
Кон врв
jblagoja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 79
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jblagoja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 00:38
Ajde, ajde sekoe cudo za 3 dena...

p.s. Site sme rodeni goli, vlazni, zguzvani...posle sleduvaat poteskite raboti
Computers are useless. They can only give you answers. (Pablo Picasso)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.