IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Ракија и ајвар vs Влада на РМ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ракија и ајвар vs Влада на РМ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака Обратен редослед
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Ракија и ајвар vs Влада на РМ
    Испратена: 04.Октомври.2008 во 12:37
Не знам дали добро разбрав, но ако не разбрав тоа беше затоа што ми се згади до каде може да оди малоумноста. Ако правиш ајвар пред зграда ќе бидеш казнет со принудна работа, ако некеш да одиш ќе платиш трикратно од предвидената казна, што значи 150 евра, ако неќеш да платиш ќе одиш во затвор. И сега замисли кога таму во затвор ќе те прашаат силувачи и убијци зошто си таму ?
 - Па...ја...правев ајвар пред зграда 


Изменето од zbunet - 04.Октомври.2008 во 12:38
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 11:30
...сега тие што имаат плацови/дворови може да ги издаваат на ден-2-викенд за правење ајвар/ракија и ете како се подобрува економската состојба.
Уствари, законов е дискриминирачки спрема „станарите“ наспроти „куќарите“.
Тоа ли е демократија?
И во некој пост прочитав сум морал „да пријавам дека правам ајвар“? Утре кога ќе пржам јајца? И тоа ли да го пријавам?
Се гледам во блиска иднина како одам со списокот на нотар да ми го завери: понеделник - грав, вторник - сарма, среда - шпагети...оп!-стоп! какви? болоњезе или обични со сирење? а сирењето? беровско или мариовско? имаш ли потврда од санитарна? Ништо. Назад. Па во чекална може ќе разменуваме рецепти/искуства/финти...

Смејурија. Не по магарето, по самарот!

Изменето од fichot - 01.Октомври.2008 во 11:31
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2008 во 10:45
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

... od edno se plasham...da ne ima i nekoe zakonce za pcosti... i zatoa si pishuvam skrateno upm... shto e sigurno...sigurno e... голема%20насмевка



Не се секирај, ќе знаат одма дека си го кажала тоа, кај нив нема значење кратенка и сл. они ќе разберат пак што значи тоа и готово, казна.. 50 јура
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2008 во 12:33
... od edno se plasham...da ne ima i nekoe zakonce za pcosti... i zatoa si pishuvam skrateno upm... shto e sigurno...sigurno e... голема%20насмевка
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2008 во 11:04
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

ti objasniv i gledam , si sfatil ... a licnite iskustva vo proizvodstvo na ajvar , ne gi sporeduvaj so kulturnite i civilizirani  gradjani na ovaa europski orientirana i pro nato svrtena zemja голема%20насмевка


Како го кажа ова дипломатски, абе дури и помислив дека си советник на Јап Де Хоп Шефер маме му ебам..
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 22:43
ti objasniv i gledam , si sfatil ... a licnite iskustva vo proizvodstvo na ajvar , ne gi sporeduvaj so kulturnite i civilizirani  gradjani na ovaa europski orientirana i pro nato svrtena zemja голема%20насмевка
Кон врв
majmunce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2008
Локација: Somalia
Статус: Офлајн
Поени: 154
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majmunce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 22:17
во двор можеш се уште да си правиш, не смееш пред зграда, во парк, на улица.
не се плашам, стори се чучулига
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 21:21
a ti ziti se , kaj si videl nekoj da pravi ajvar na ulica ? ili vie taka pravite ? sednuvate na raskrsnica pa udri po piperot ..... peci , ljupi , gmeci mesaj ... aloo ... nikoj ne pravel na ulica ... si pravat ludje kulturno i civilizirano .... vo sopstveni dvorovi ... alooooooo голема%20насмевка
Кон врв
majmunce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2008
Локација: Somalia
Статус: Офлајн
Поени: 154
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majmunce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 21:17
никој воошто не ви забрани да правите ајвар. само не правете го на УЛИЦА!!! сељачки е! во град живеете или каде? кој сака ајвар нека го прави дома бе, во шпорет!
не се плашам, стори се чучулига
Кон врв
SuicideMessiah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 157
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SuicideMessiah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 19:25
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by majmunce majmunce напиша:

да бе ако не јадеш ајвар во зима ќе умреш од глад. еј чудна сорта!
   

Тоа е наша ТРАДИЦИЈА Торко !!!   
Секој народ си има традиција... Англичаните се нај познати по тоа што си ја негуваат и одржуваат традицијата иако и мене нивните традиции ми се чудни...

Кај нас е правењето АЈВАР и тука Гвујо замеша прсти и од тоа ќе не оддалечи... АХ само кога ќе ми текне како молеше за 61 пратеник... м.м.е....


Posle 1vi nema kaenje...
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 19:01
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

kazi :  VREME E голема%20насмевка


Време е..........да побарам работа негде надвор маме му ебам
Ете реков.

Изменето од Vladimir88 - 27.Септември.2008 во 19:01
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 16:46
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Абе една наша традиција што да ти кажам, традиција е да се јаде најнездравото јадење тоа знам..а исто така едно време традиција беше и по Скопјево да се чуваат голуби, и тие беа знам познати пијаничишта, ние си имаме многу традиции остај ти таа работа..
Да цуцаме ракија, да плукаме на улица, традиција е исто така да чекаш 5 саати на пешачки, и традиција е исто така кај нас да се моча на секој ќош, а и да се фрла ѓубре кај стигнеш..
Тоа се се наши традиции, што му се секираш ти.

Ние сме народ со многу традиции, само не сакам да станеме број 1 таа позиција засега ја држат нокширите од запад.




Како можеш правењето АЈВАР да го поредуваш со плукање на улица и што уште не...???   Ех... ЈАДЕН си...!!!



Само немој ти да ме изедеш, не сум хомо....да ти кажам однапред да знаеш.

                                    
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 16:36
kazi :  VREME E голема%20насмевка
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 16:29
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

pa sega ti stana jasno deka vo prasanje se samo " biznis " interesi na " uvoznici " ( citaj ŠVERCERI ) ...... a tradicijata , koj ja ebe tradicijata ... ionaka kje go izgubime imeto pa sto kje ne e  tradicijata газење%20од%20смеење



Toa mi e veke jasno oddamna, ama sto da kazam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.