IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Инхибиција
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Инхибиција

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака Обратен редослед
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Инхибиција
    Испратена: 31.Јули.2009 во 12:31
Inhibicija e koga se vozdrzuvas da prdnes pred luge
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2009 во 12:14
Да сакаш да кажеш нешто-а нешто од внатре ти вели да не го кажеш тоа.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2009 во 12:05
Koga sum gol sum poinakva licnost
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2009 во 11:08
vo momentot se trudam da bidam druga licnost.....
ne taa sto sum ....
i nekako dobro mi uspeva....
od inhibicija stanuva prohinbicija .........
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 07:55
Site bidnaa zbuneti
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 01:11
Originally posted by jas ili nie jas ili nie напиша:

VO PARK , DA NA KLUPA, NE SLUCAJNO EDEN CICKO SEDNUVASE VO PARK I NA KLUPA GI SRETNUVASE SVOITE UCITELI KOI BEA EKSTREMNO ZABAVNI, PA I KNIGITE SO NIV USTE POZABAVNI , VNATRESEN OGAN PA ORLOV LET WOW , E SEGA BRZO IZLEZE EDNA KNIGA ZA ZIVOTOT I DELOTO NA KASTANEDA
DALEKU I OD ZAPEK I OD PREMNOGU SRA*E KOGA NEMA STO DA SE KAZE

MALKU MI E NEJASNO STO TOA POTISNUVAM KOGA OVDE NAJOTVORENO KAZUVAM DEKA CUVSTVUVAM TAKVA I TAKVA INHIBIRANOST , JAS OTVORENO SE PRASUVAM I SEBE I VAS ZOSTO DA POSTOI SEUSTE TOJ MOMENT NA BEGANJE OD LUGE I NEDOVERBA KOGA NEMAM OCEKUVANJA KOGA ZNAM DEKA MOZES DA RAZGOVARAS ZA VREME ILI ZA NIVNITE NAJBLISKI NAJOSO I TAKA DO BESKRAJ DA SI SE DRUZIME .KOGA NE IDEALIZIRAM KAO NESTO SEGA SITE SE DRUZAT OD KORIST PA ELA PRIBLIZI IM SE NA LUGETO BEZ DA IMAS STO DA IM DADES.
TOA RAZMISLUVANJE SAKAV DA GO SPODELAM OVDE SO VAS

CUDNO SEPAK I KOGA VO ZIVO JA SPOMENAM OVAA TEMA VEDNAS SE BARAAT LEKARI OD NERVNI KLINIKI, A SEGA ISTOTO MI SE SLUCUVA I OVDE A NE OCEKUVAV PRAVO DA VI KAZAM , SAMO OD OVOJ FORUM OVDE TAKOV MOMENT NA "POMOS"
NAJVEROJATNO SE POZNAVATE MEGUSEBNO PA E LOSO DA SE POSTAPI POINAKU OTKOLKU KLINICKI SO CISTI RACE



Види сега, малку ми е конфузен твојов пост.
Но, ако се работи за анксиозност, фобија, депресија-сето она што ти го напишав погоре-важи. Значи не се работи за праќање по нервни клиники, туку ти направив една ако може да се рече компилација на сите современи пристапи за третирање на состојбата. Тоа е тоа.

Овој пост пак ме збунува,  за каква инхибиција станува збор ако се инхибираш да зборуваш на пример пред луѓе, непознати, пак оди во прилог на да речеме социјална фобија, за која важи се што пишав погоре.

Ако е за друга инхибиција, незнам на што мислиш конкретно...
Сите имаме некакви инхибиции,  на пример, сакам на директорот да му речам  “Давам отказ, кој те шиша“, или  ми доаѓа да мавнам по некого со чаша-но општествените норми, правила на живеење пишани или не, нашата совест, супер егото, ни кажуваат  да не правиме така, т.е. нашето супер его не инхибира да не направиме глупост, просто кажано.

Незнам навистина, дали ова ќе ти  помогне.



Изменето од maria_magdalena - 01.Февруари.2008 во 01:11
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 22:22
Originally posted by jas ili nie jas ili nie напиша:

VO PARK , DA NA KLUPA, NE SLUCAJNO EDEN CICKO SEDNUVASE VO PARK I NA KLUPA GI SRETNUVASE SVOITE UCITELI KOI BEA EKSTREMNO ZABAVNI, PA I KNIGITE SO NIV USTE POZABAVNI , VNATRESEN OGAN PA ORLOV LET WOW , E SEGA BRZO IZLEZE EDNA KNIGA ZA ZIVOTOT I DELOTO NA KASTANEDA
DALEKU I OD ZAPEK I OD PREMNOGU SRA*E KOGA NEMA STO DA SE KAZE

MALKU MI E NEJASNO STO TOA POTISNUVAM KOGA OVDE NAJOTVORENO KAZUVAM DEKA CUVSTVUVAM TAKVA I TAKVA INHIBIRANOST , JAS OTVORENO SE PRASUVAM I SEBE I VAS ZOSTO DA POSTOI SEUSTE TOJ MOMENT NA BEGANJE OD LUGE I NEDOVERBA KOGA NEMAM OCEKUVANJA KOGA ZNAM DEKA MOZES DA RAZGOVARAS ZA VREME ILI ZA NIVNITE NAJBLISKI NAJOSO I TAKA DO BESKRAJ DA SI SE DRUZIME .KOGA NE IDEALIZIRAM KAO NESTO SEGA SITE SE DRUZAT OD KORIST PA ELA PRIBLIZI IM SE NA LUGETO BEZ DA IMAS STO DA IM DADES.
TOA RAZMISLUVANJE SAKAV DA GO SPODELAM OVDE SO VAS

CUDNO SEPAK I KOGA VO ZIVO JA SPOMENAM OVAA TEMA VEDNAS SE BARAAT LEKARI OD NERVNI KLINIKI, A SEGA ISTOTO MI SE SLUCUVA I OVDE A NE OCEKUVAV PRAVO DA VI KAZAM , SAMO OD OVOJ FORUM OVDE TAKOV MOMENT NA "POMOS"
NAJVEROJATNO SE POZNAVATE MEGUSEBNO PA E LOSO DA SE POSTAPI POINAKU OTKOLKU KLINICKI SO CISTI RACE


хм,... па баш и не се познаваме....... намигнување ама сепак...... јас пробав да ти помогнам...... без да ти советувам посета на нервни клиники,...... и добро рече,.... мислам carnation......... се согласувам со него......... среќа
Кон врв
Carnation Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carnation Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 04:34
vo prviot post spomna deka psihoanalizata e promasena rabota.ponatamu prodolzvis so izjavi deka si probal pojke nacini da si go resis stravot i ne si uspeal/a.moj sovet ti e da go smenis mislenjeto vo odnos na psihoanalizata i da si zemis eden podolg tretman so dobar psihoanaliticar pa da vidis od kade vsusnot poteknuvat stravot.

Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 00:47
Vreme leci se
Кон врв
jas ili nie Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 90
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jas ili nie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 00:37
VO PARK , DA NA KLUPA, NE SLUCAJNO EDEN CICKO SEDNUVASE VO PARK I NA KLUPA GI SRETNUVASE SVOITE UCITELI KOI BEA EKSTREMNO ZABAVNI, PA I KNIGITE SO NIV USTE POZABAVNI , VNATRESEN OGAN PA ORLOV LET WOW , E SEGA BRZO IZLEZE EDNA KNIGA ZA ZIVOTOT I DELOTO NA KASTANEDA
DALEKU I OD ZAPEK I OD PREMNOGU SRA*E KOGA NEMA STO DA SE KAZE

MALKU MI E NEJASNO STO TOA POTISNUVAM KOGA OVDE NAJOTVORENO KAZUVAM DEKA CUVSTVUVAM TAKVA I TAKVA INHIBIRANOST , JAS OTVORENO SE PRASUVAM I SEBE I VAS ZOSTO DA POSTOI SEUSTE TOJ MOMENT NA BEGANJE OD LUGE I NEDOVERBA KOGA NEMAM OCEKUVANJA KOGA ZNAM DEKA MOZES DA RAZGOVARAS ZA VREME ILI ZA NIVNITE NAJBLISKI NAJOSO I TAKA DO BESKRAJ DA SI SE DRUZIME .KOGA NE IDEALIZIRAM KAO NESTO SEGA SITE SE DRUZAT OD KORIST PA ELA PRIBLIZI IM SE NA LUGETO BEZ DA IMAS STO DA IM DADES.
TOA RAZMISLUVANJE SAKAV DA GO SPODELAM OVDE SO VAS

CUDNO SEPAK I KOGA VO ZIVO JA SPOMENAM OVAA TEMA VEDNAS SE BARAAT LEKARI OD NERVNI KLINIKI, A SEGA ISTOTO MI SE SLUCUVA I OVDE A NE OCEKUVAV PRAVO DA VI KAZAM , SAMO OD OVOJ FORUM OVDE TAKOV MOMENT NA "POMOS"
NAJVEROJATNO SE POZNAVATE MEGUSEBNO PA E LOSO DA SE POSTAPI POINAKU OTKOLKU KLINICKI SO CISTI RACE
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 00:27
Originally posted by jas ili nie jas ili nie напиша:

KAKO PROZBOREV EVE 7 GOD. SAKAM DA SLUSNAM I DRUGI MISLENJA ZA SETO OVA AMA ZNAES MI SMETA STO SE SE SKRATUVA SO NEKOJA TEHNIKA NA "LECENJE", "RESENIE". "SPAS" NEBARE JAS BARAM NEKOJ PRIVATEN RAJ ZA SEBE SAMO , NEKOJ DOBAR "LEK"

A NE BARAM



јас бев таа што ја отворив темава,.... па да ти кажам и јас нешто..... намигнувањеголемо%20гушкање

ти тоа го потиснуваш во себе,.... и се тераш самиот себеси да се соочиш со него,.... точно не можат другите да ти помогнат којзнае колку,... ама не можеш ни да живееш сам..... среќа мило ми е што баш овде се отвори и кажа,........големо%20гушкањеголемо%20гушкање

мој предлог,..... седни некој ден во парк,..... и само гледај што прават луѓето околу тебе,.... свати дека никој не мисли ништо лошо за тебе,..... погледни ги луѓето,....... човекот не е створен да живее сам,.... разговарај со некој во кој имаш доверба,..... бидејќи на крајот на краиштата,...... ние не те ни знаеме ни познаваме,...... и биди малце повеќе оптимистичен....... среќа ти посакувам мноооооогу среќа и успех...... розасреќа
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 10:18
Originally posted by jas ili nie jas ili nie напиша:

KAKO PROZBOREV EVE 7 GOD. SAKAM DA SLUSNAM I DRUGI MISLENJA ZA SETO OVA AMA ZNAES MI SMETA STO SE SE SKRATUVA SO NEKOJA TEHNIKA NA "LECENJE", "RESENIE". "SPAS" NEBARE JAS BARAM NEKOJ PRIVATEN RAJ ZA SEBE SAMO , NEKOJ DOBAR "LEK"

A NE BARAM
 
vreme e da go pobaras lekot! a,toj se naoga vo tebe!
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
jas ili nie Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 90
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jas ili nie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 02:16
KAKO PROZBOREV EVE 7 GOD. SAKAM DA SLUSNAM I DRUGI MISLENJA ZA SETO OVA AMA ZNAES MI SMETA STO SE SE SKRATUVA SO NEKOJA TEHNIKA NA "LECENJE", "RESENIE". "SPAS" NEBARE JAS BARAM NEKOJ PRIVATEN RAJ ZA SEBE SAMO , NEKOJ DOBAR "LEK"

A NE BARAM
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 01:57
Абе слушај ме ти мене самонамигнување
Каква болест какви бакрачи, денес на 10 души 7 минале низ тоа, само не секој зборува за тоа.а па каков стручњак бил тој што ти рекол дека ти нема спас оти не си верник-процени сама.
И ако грчевитосе бориш против стравот, вртиш круг, кој се вика страв од страв.
Кога ќе те облие стравот-знај дека ќе мине и пусти го да мине.


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.