IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Депресија и фобии
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Депресија и фобии

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 14>
Автор
Порака Обратен редослед
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Депресија и фобии
    Испратена: 31.Декември.2014 во 00:30


Depression & Spiritual Awakening: Two Sides of One Door












Изменето од Messenger - 31.Декември.2014 во 00:30
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Bunny2 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bunny2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2013 во 17:05
Имав адолесцента депресија кога бев помала.Друг психолог ми кажа пак дека тоа ми е само механизам преку кој се справувам со животните стравови и се спремам за она што го носи иднината.После многу време ми се поврати истото чуство.Инаку постојано мислам за смртта на моите најблиски и се плашам од осаменост.Незнам зошто се врати после долго време,од никаде.Овие мисли ми влијаат на животот,неможам да живеам нормално.
Инаку немам проблем со самодовербата,имам енергија во текот на денот и воопшто не се чуствувам крива за ова што е карактеристично за депресија.Незнам што се случува,но сум многу исплашена
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2012 во 17:03
мир  среќа
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2012 во 16:59
И во тоа си во право ! 
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2012 во 16:51
Сепак, морам да се надополнам. Стручната помош е мнооогу пожелна. Не е тоа ништо страшно, нема зошто некој да се осеќа дека е луд. Секому (иако не посакувам) може да го снајде било што и да заврши во канџите на депресијата. Не е срамота да се побара помош. Вие не сте луди ниту пак слаби, не сум луда ни јас ниту пак слаба. Затоа што ја разбирам депресијата и знам како е да се бори човек секојдневно со демоните во себе - сфаќам колку само сила и енергија е потребно за да се излезе на крај со сето тоа. 

Секој има право да не се согласува со овој факт, но јас сметам дека стручната помош е навистина многу пожелна...


Изменето од ekszi88 - 11.Јуни.2012 во 17:04
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2012 во 16:40
Потполно си во право. 
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2012 во 16:38
Не е воопшто лесно Месенџер.

Ете, си имал искуство и знаеш. Сепак човек кој е депресивен мора да сака сам да се избори, но неопходна е помош од страна... и многу поддршка. И не само во поглед на депресијата, и во однос на многу други состојби - ако сакаме да му помогнеме на човек ја сметам дека е многу погрешно да тргнеме со наши очекувања. Секој си е индивидуа сам за себе. Но ова што го зборувам е веројтно друга тема... она што сакам да го додадам е: Не судете, никогаш не сте биле во кожата на оној што преживува нешто. Секој различно се носи со нештата, секој го оди својот пат, секој различно се справува - ако сакаш помогни, изборот е твој, но не суди никому. 
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2012 во 16:31
Многу исправно...

Мразам да се повтoрувам, но и тоа го потврдува моето искуство. Доколку самиот човек не престане со самообвинувања и самосожалувања, додека самиот не се обиде да се мобилизира и да почне да го менува својот однос према себе и према светот, никој не може од страна тоа да го стори за него.

И тоа не е едноставно и лесно да се направи... тоа му доаѓа како давеник, кој веќе потонал во водата и повеќе нема воздух, самиот да се извлече на површината. 
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2012 во 16:05
Тоа што го напишав е нешто извадено од она што јас го поминувам, само до сега не умеев да го дефинирам и да го изразам со зборови. Затоа и скокав при секој совет затоа секогаш се чувствував многу лошо и исфрустрирано зошто јас не функционирам нормално како сите останати, зашто баш јас не одговарам на очекувањата на другите. Никој не е виновен што сакал да ми помогне, јас сум многу благодарна, но ми е многу помирно откако најдов разбирање за себеси отколку да земам сега да се камшикувам зошто јас не успевам. Не се критикувам повеќе за мојата состојба, не критикувам никого за неговата состојба и никој нема право да ме критикува колку јас прогресирам или не. Никој, па ни јас не одбрав вака. Се се случува со причина... Затоа одбрав да се гушнам силно и ги впрегнувам сите можни сили за да излезам од ова... и ги охрабрувам сите кои стојат некаде на работ. Ајде сите заедно да се бориме. Можеме! 
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2012 во 15:52
Многу точно...

Кажаново го рефлектира моето искуство со луѓе кои знам дека биле во депресија. тага
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2012 во 13:19
Значи страшно е како луѓето гледаат на депресијата. Многумина мислат дека тоа е тага и дека со позитивни афоризми кои што депресивниот ќе ги употребува секојдневно ќе се излечи како три пати да гопопрскале со света водичка. Депресијата е нарушување на умот и не е нешто како што многумина велат: Твоја е одговорноста, се виктимизираш самиот себеси, само бараш внимание, не гледај така црно на работите. Сето ова прави депресивниот да ја крие својата состојба внатре во себе, да се срами од својата состојба и да продава муда за бубрези затоа што другите не го разбираат и тоа ќе трае се додека не заврши сето тоа фатално. Тој што е депресивен не е одговорен за неговата состојба, но и има излез од тоа - трпение спасение. Некогаш или често (не знам) депресијата бара многу вложување, многу напор и не можете да му судите на човек затоа што не напредува со онаа брзина со која што вие очекувате. Тоа може само дополнително да му наштети и да се осети многу полошо со себеси. Ако му помагате некому кој што пати од депресија не го форсирајте, не се работи за вас, се работи за него и неговиот живот најмногу. Никој не сака да страда, никој не сака да умре, никој не сака да биде зависен од друг. Оние луѓе кои се депресивни се скоро безнадежни, не им ја одземајте и онаа малку надеж што ја имаат со судење за нивниот бавен прогрес (доколку прогресира бавно) или што и да е друго. Пред да се одлучите да му помогнете некому запрашајте се дали ви се игра со оган.

Тоа е се што имам да кажам...


Изменето од ekszi88 - 11.Јуни.2012 во 13:23
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2011 во 14:03
Депресија и анксиозност мислам дека ми се качени на највисоко можно ниво.. немам проблеми со агорафобии, шетам натака навака, ги мерам улиците.. но не можам многу многу меѓу луѓе.. катастрофа сум, растур систем.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2010 во 11:09
Џоуша чоек, значи јас сум исфрустрирана од тесните ни простории?голема%20насмевка
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 14:41
depresija+fobii=frustracii


“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.