IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто мора да се плашиме од Господ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто мора да се плашиме од Господ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 12>
Автор
Порака Обратен редослед
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 12:19
Originally posted by tofu tofu напиша:

Господине Шумадинче, нов си па затоа не знаеш дека немам ништо против муслиманите. Секој нека си верува во што сака. Јас велам КОЛКУ ЛУЃЕ, ТОЛКУ ВЕРИ.


Pogreshno sum Svatil .. No sepak mi lichit na navreda. ama ok e. izvini
Nothing Remains !!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 11:21

Значи ти си овчичка на Фројд? голема%20насмевка

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 11:10
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Najgolemite naucni umovi najcesto bile nevernici
 
Не се согласувам. Дали си ја видел мојата тема "Врвни научници - Христијани" ?
 
Ако не си ја видел, ти препорачувам да ја ѕирнеш. Ќе видиш дека и Исак Њутн, Паскал, Кеплер, Бојл, Ојлер, Мајкл Фарадеј, Луј Пастер, Максвел, Флеминг и еден куп други научници биле воедно и верници - христијани.
Еве ти директен линк:
 


Zar ima pogolem um od Frojd ? I ubavo ukazuva na poimot  "Konformizam "  -  psihologija na ovcite i ovcarite . Ovcicikite mora da blejat makar i preku formulacii...
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 11:06
Господине Шумадинче, нов си па затоа не знаеш дека немам ништо против муслиманите. Секој нека си верува во што сака. Јас велам КОЛКУ ЛУЃЕ, ТОЛКУ ВЕРИ.
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 10:51
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Najgolemite naucni umovi najcesto bile nevernici
 
Не се согласувам. Дали си ја видел мојата тема "Врвни научници - Христијани" ?
 
Ако не си ја видел, ти препорачувам да ја ѕирнеш. Ќе видиш дека и Исак Њутн, Паскал, Кеплер, Бојл, Ојлер, Мајкл Фарадеј, Луј Пастер, Максвел, Флеминг и еден куп други научници биле воедно и верници - христијани.
Еве ти директен линк:
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 10:43
Najgolemite naucni umovi najcesto bile nevernici...govorot na Frojd vo vrska so gospod i religijata e posebno vpecatliv...- Dali treba da veruvam vo gospod zatoa sto moite pretci taka mi kazale ? A zosto bi trebalo da gi poslusam koga znaele mnogu pomalku od mene ?
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 10:39
Originally posted by tofu tofu напиша:

Ок не се согласуваме и нема никогаш да се согласиме. Јас не верувам во Господ, што значи јас не се плашам од Господ, а сепак имам мотив да правам добри дела. Не ми треба ислам, не ми треба к*ран за да ме научи на тоа!


Nemorat da me provocirash ako sum musliman . jas samo gi nabrojav rabotite shto se pravedni i shto treba da pravime za da bideme pravilini vernici. ostanatoto od tebe si zavisi.
Nothing Remains !!
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 10:29
Ок не се согласуваме и нема никогаш да се согласиме. Јас не верувам во Господ, што значи јас не се плашам од Господ, а сепак имам мотив да правам добри дела. Не ми треба ислам, не ми треба к*ран за да ме научи на тоа!
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 10:12
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Treba da bides dobar zosto si covek, a ne zatoa sto imas potreba da mu se ligavis i da fakas vrski kaj Gospod.


Ncncnc. Ne si svesen sho zborish Iskreno od mene.!
Nothing Remains !!
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 10:10
Treba da bides dobar zosto si covek, a ne zatoa sto imas potreba da mu se ligavis i da fakas vrski kaj Gospod.
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 09:57
Originally posted by tofu tofu напиша:

На ова нема да коментирам, само дајте ми одговор. Дали тоа значи дека ако луѓето не чувствуаат страв не можат да прават добри дела?


Prvo : Gospod mora da go Sakame Poveke od Sebe Zatoa shto toj ne sozdal na nas ljugeto, a vo deneshno vreme malku se ljugeto sho rasmisluvale okolu toa.
Vtoro : Mora da gi Izvrshish site Raboti sho gospod ti gi Dal, ako ljugeto ne gi izvrshuvaat rabotite sho gi dal gospod togash tie se pomedzu nevernicite.
Treto : Samo nevernikot se Plashi od Gospod, zatoa sho nevernikot ne pravi dobri dela i nema so sho da se pokazi na naredniot svet, a koj sho e pravilen vernik siguren sum deka ne bi trebalo da se plash*t zosho e siguren vo sebe deka izvrshil toa sho trebalo i pravel se za Gospod.
Nothing Remains !!
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 09:52

[COLOR=#006600]Dzabe im se na nekoi lugje dobri dela, ako istite namle ispravno veruvanje. Ova e stavot na islamot... ovaa e apsurd na islamot
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 22:02

Страв

 

Стравот е Божјиот камшик со кој Тој ги тера Своите робови да учат и работат, со цел да ја заслужат Неговата блискост. Стравот е израз за болка и копнеж во срцето во исчекување во иднина да не се случи нешто лошо. Стравот е она што на телото и на неговите органи не им дозвулува да не се упуштат во гревови и што ги држи во покорност.

Недостатокот од страв го води човекот во немарност и гревови. Претераниот страв, пак, го фрла во очај и разочарување. Стравот од Бога доаѓа, дел од спознанието на Бог, Неговите атрибути и дека, ако сака може да ги уништи сите светови, а при тоа никој не е во состојба да Му се спротивстави, а дел од спознанието на мноштвото гревови и непослушности, а дел од сè заедно.

Степенот на страв од еден до друг човек е раличен, во зависност од спознанието на сопствените маани, спознание на Возвишениот Бог, фактот дека Тој не зависи од никого, а дека сè зависи од Него, и дека Тој нема да биде прашан за она што го работи, а тие ќе бидат прашани. (Ку ран, поглавје Ел-Енбија, стих 23).

Оттука најбогобојазни се оние луѓе кои својот Господар најдобро ќе Го спознаат, а потоа и себе си.

Затоа Божјиот Пратеник Мухаммед рекол: „Се колнам во Аллах дека јас Го познавам најдобро и од нив повеќе се плашам од Него.“ 

Во таа смисла се и зборовите на Возвишениот: А од Аллах се плашат од робовите негови – учените. (Фатир, 28).

Ибн Аббас рекол: Знаењето е доволен доказ за стравот од Аллах, а незнаењето за заведеноста.

 

Кој се плаши од Бога, Бог ќе даде да тој не се плаши од никого, а кој нема да се плаши од Бога, Бог ќе даде тој да се плаши од сè.

Стравот од Бога те води кон признавање на Него за единствен Господар, а тебе за негов роб, а тоа те води од робување на луѓето, законие, модата, погрешните учења и филозофии кон робување на својот Создател, Кој со понизност Нему те подига меѓу луѓето!

 

Значи, од Бога не се плашат само оние кои не Го познаваат. Затоа муслиманите велат за оној кој не се плаши од својот Создател, дека тој не Го познава воопшто!!!

 

 

Ебу Сулејман и некои други имале обичај да кажат: Со срцето би трепало повеќе да превладува стравот од надежта, бидејќи ќе се расипе ако со него преовладее надежта.

 

Најдобра состојба е кога стравот и надежта се подеднакви, а љубовта доминантна, бидејќи, кога њубовта е превозно средство, надежта пат, а стравот водич, Аллах со својата милост и добрина ќе помогне да се стигне до саканата цел!

 

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 22:01

Благодарноста Му припаѓа на Аллах, во Кого се полагаат надежите за балгост и награда, пред Кого стравувавме од искушенијата и казните, Кој срцата на Своите одбрани робови ги исполнил со духот на дежта, толку што тие благодети ги довеле во Неговиот двор, ги поштедиле куќите од страданијата наменети на непријателите Негови, Кој ударците на камшикот на застрашувањето и на жестокото укорување го покажува на лицата на оние кои се свртуваат од Неговата возвишеност, упатувајќи ги кон куќата на наградата и благодатите, одвраќајќи ги од спротицставување на Неговите лидери и од изложување на Неговиот гнев, и Кој како со синџирите на силата и строгоста, така и со уздите на нежноста и благоста, ги води својте созданија и ги усмерува кон рајот Свој. Нека е Неговиот благослов на Неговиот најодбран веровесник и миленик Мухаммед, на неговото семејство, другари и потомци, како и на сите што го следат!

 

Надежта и стравот се две крилја со кои, на ога блиските робови, летаат кон секоја, за балгодарност вредна, положба и две јавачки срадства со кои се совладуваат сите препреки кои водат кон оној свет, блискоста кон Милостивиот и мирисот на градините, иако патиштата до нив се далечни, теретите тешки, преполни со лукавштина и замки за срце и предизвици за органите на телото, единствено ги водат уздите на надежта. Од пеколниот оган и од болното страдање, иако патуштата до нив се преполни со уживање и најразлични насладувања, ги одвраќаат само камшиците на застрашувањето и казнувачките удирања. Затоа смислата на стравот и надежта, нивните доблести и начини  на кои можата да се помират, потребно е да се опишат и објаснат. Бог помага да се постигнат добри дела и води до највиските положби!

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.