IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - СУРОВИ СМЕ! ама не признаваме
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СУРОВИ СМЕ! ама не признаваме

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789>
Автор
Порака Обратен редослед
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 17:05
ма треба да сочувствуваш и треба да помагаш ...ама такви се малку ...
не дека е модерно да си бескрупулозен...не дека тоа ќе те направи поголем фраер...
муабетот ми беше,малку се такви на денешницава...моралните норми се сосем извртени...оној што некогаш бил добар сега е глупав,оној што бил лошотилак сега е кул....
можеби е крив хаотичниот начин на животне%20знам
а можеби трчајќи по некој лажен сјај луѓето го губат она исконското во душата-љуби го ближниот свој...

Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 17:01
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Случајов на Кејт е чиста експлоатација на ефтина работна рака а инаку сечие секојдневие е преплавено со злоупотреба и дискриминација на овој или оној начин.
Некој е дискриминиран зашто има црна кожа, некој зашто доаѓа од земја од третиот свет, некој зашто е недоволно образован, некој зашто е глув, слеп, нем, ретардиран.
Искрено  последнава група на луѓе ми се слаба точка, луѓе кои не по своја вина имаат физички или умствен недостаток. Тие се ранливи и  неспособни да одлучуваат за својата судбина.
Кога гледам дека со нив некој пробува да си игра мајтап или сака да се иживува тогаш ми се составуваат жичките а за секој што стои на две нозе, има две раце, очи и уста да збори и е доволно здрав и прав да го менува својот живот, имам само сочуство во одредени ситуации но неможам и не смеам да ги жалам.
за жал Супермен постои само во приказните и нема таков херој кој би можел да ги спасува сите.
И татко му Џор-Ел му кажа: Немој да се мешаш во историјата на човештвото, тоа е такво какво е.
Но сите можеме да дадеме малку од доброто во себе и да помогнеме онаму каде е најтенко и најнеопходно.


ЦАРИЦА!


Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 16:59
Случајов на Кејт е чиста експлоатација на ефтина работна рака а инаку сечие секојдневие е преплавено со злоупотреба и дискриминација на овој или оној начин.
Некој е дискриминиран зашто има црна кожа, некој зашто доаѓа од земја од третиот свет, некој зашто е недоволно образован, некој зашто е глув, слеп, нем, ретардиран.
Искрено  последнава група на луѓе ми се слаба точка, луѓе кои не по своја вина имаат физички или умствен недостаток. Тие се ранливи и  неспособни да одлучуваат за својата судбина.
Кога гледам дека со нив некој пробува да си игра мајтап или сака да се иживува тогаш ми се составуваат жичките а за секој што стои на две нозе, има две раце, очи и уста да збори и е доволно здрав и прав да го менува својот живот, имам само сочуство во одредени ситуации но неможам и не смеам да ги жалам.
за жал Супермен постои само во приказните и нема таков херој кој би можел да ги спасува сите.
И татко му Џор-Ел му кажа: Немој да се мешаш во историјата на човештвото, тоа е такво какво е.
Но сите можеме да дадеме малку од доброто во себе и да помогнеме онаму каде е најтенко и најнеопходно.


Изменето од GlenKlouz - 16.Декември.2009 во 17:01
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 16:56
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

што да кажам..секоја планина си ја носи својата тежина...и секој мисли дека најголемата планина  паднала баш на неговите рамена...
и си се разминуваме,онака,секој со својата планина и намерно или не туѓата тежина ретко ја приметуваме...
ако почнеш да сочувствуваш со сите,да им помагаш , да ги жалиш  биди сигурна дека ќе дојде ден кога твојата планина толку ќе натежне...и ќе се изненадиш од тоа колку малку вистинска помош ќе добиеш...
животот е тој кој не прави сурови...


ахам
значи не треба да сочувствувам и не треба да помагам?
збунетост
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 16:31
што да кажам..секоја планина си ја носи својата тежина...и секој мисли дека најголемата планина  паднала баш на неговите рамена...
и си се разминуваме,онака,секој со својата планина и намерно или не туѓата тежина ретко ја приметуваме...
ако почнеш да сочувствуваш со сите,да им помагаш , да ги жалиш  биди сигурна дека ќе дојде ден кога твојата планина толку ќе натежне...и ќе се изненадиш од тоа колку малку вистинска помош ќе добиеш...
животот е тој кој не прави сурови...
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 16:08
Mrazam koa se butaat vo redovi. Koga nekoj preku red ke vleze nekade. Denes dodeka cekavme na rabota (koga delea nesto) imase takvi butkanici. Koleskata koja so mene stigna na mestoto zavrsi 10 min pred mene. A kolegata koj bese pred mene stignat no od drugata strana ....zaedno so mene na red.Mi dade prednost kako zensko..a ne bese fer.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 16:07
Kako da mi izgleda deka sakas postovi na tvojata tema ili stvarno go mislis toa so go pises...?

Изменето од Анастеа - 16.Декември.2009 во 22:56
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 15:56
Се' повеќе е модерно да си бескрупулозен
Тогаш си фраер и ти претстои блескава кариера
Се повеќе сме себични и бесчувствителни за туѓата мака
Она што некогаш било срамота, денес е на цена
Порано имаше поштени и арамии
денес има глупави и ,,снаодливи,,

Кој му е крив, тоа не е мој проблем - е ептен честа и дури изгледа природна реакција
Како да не сме сите луѓе
Како да сме браќа - ама скарани


Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 15:00
Originally posted by brza brza напиша:

mozebi sum isurov ama  barem,.....priznavam! ai nema kaj da begam!тага 


mnogu se lesno bega...ednostavno ke si vlezesh podlaboko vo surovosta...намигнување i nema da priznavash... i ke zhiveesh kako car.. dodeka drugite ke stradaat...ama neli, nie sme si najbitni, drugite, batali...голема%20насмевка
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 14:58
mozebi sum isurov ama  barem,.....priznavam! ai nema kaj da begam!тага 
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 14:55
Mozhebi i ne sme nie surovi, mozhebi samo nashiot zhivot e surov, pa uchime od nego.намигнување 
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 14:42
Се е ствар на договор
- ако се нафатил за 100-ка да растовара, нека растовара - не мора намигнување
- ако се нафатил без пари да помага, нека помогне - не мора
- ако сте му рекле на некој да ви ги измие садовите за 100 - нека ги измие и платете.......

 Лошо е кога една од страните се за***** на сметка на другиот - тоа е суровост

Прост пример........по конфекциите се работи прва смена  од 7-14 ч., а никој не смее да си замине пред 17 ч. намигнување

и уште еден...........и рекле на продавачката (демек да биде газдата фер) ако пушиш запали си цигара со кафето, и кога и да поминеш пие кафе голема%20насмевка


Изменето од Анастеа - 16.Декември.2009 во 22:53
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 14:23
Vaka...
Romite veruvajte ili ne imaat najvisoka dnevnica....
na koj nachin i kako .....sami si znaat.......
romite mislat za denes do utre veruvajte parichno se pobogati....
dnevno troshat ...shto VIE nedelno ne trosh*te.....
doma zlato imaat kolku VIE cela familija poshiroko nemate...
i kolku pari da imaat nachinot na zhiveenje im e toj...........
vrodeno da se po ulici i da pitaat i da bidat sozhaleni.......
surovosta se gleda vo odzemanje tugj zhivot za banalna rabota......
sve drugo shto funkcionira ne mozhe da bide podeednakvo...
Veruvajte majka priroda e taa koja gi balansira rabotite...
ako deteto shto nosi kako malo karpa problemi na pleki..
toa ke bide nadareno i nagradeno od prirodata.....
si znae ona na koj nachin.....
toj shto ima izobilije shto velite plata , bogastvo....
majka priroda vo druga oblast ke go spushti i ke go unesreki ...
pa gjabe sve toa shto ima......
kako shto drzhi majka priroda balans ......nikoj nema !!!
povtorno ke kazham surovosta nasha se sogleduva samo vo odzemanje na zhivotot na toj shto ne si go dal.....    


Изменето од bijonse1 - 16.Декември.2009 во 17:49
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 14:07
Kejti...toa malo dete e na svojot pat....kade si ti?
Zosto ne im pomogna?
Na avtopatot ke go cekas onoj sto vozi so 60 km/h?
Sekoj si go vozi svojot pat Kejti...nikogas nema da se svrtis zad posporiot...намигнување
"Mladite dushi" ne se vo sklop so "onie vo sovrsnestvo"!!!

NIKOGAS NE TROSAM ENERGIJA NA NEVAZNI RABOTI....SAMO SI ODAM PO PATOT I UCAMсреќа
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.