IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Феноменот “гром-громобран“, нешто општо за...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Феноменот “гром-громобран“, нешто општо за...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 14>
Автор
Порака Обратен редослед
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 14:57
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Разбирам Блажо...
Ама тегет-гром на све не иде...
Пример - тегет-гром не оди со зелена коприва...трепкање

Невозможна фешн-комбинација или основен закон во фешнологијата, наречен Втор Анастеов закон за колоритната компатибилност на тегет-громовите...мечтаење
(Првиот не знам кој е, допрва треба да го смислам...)

Разбираш Блажо....


...........газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

Ристо па ти веќе го смисли...


ја реши дилемата за “фешн-комбинација или основен закон во фешнологијата“

тегет-гром не оди со зелена коприва...



Ја би додал сува коприва не иде со зелен гром....
леле...среќасреќасреќасреќа каква дефиниција - тоа ја одразува реалната слика!


за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 14:50
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Е за овој проблем треба кометата почесто да ја посетува нашата опсерваторска станица - тука на земјата...

он’ммммнааааа  ххнннннмммннааааа... тегет чорапа на све иде...



Разбирам Блажо...
Ама тегет-гром на све не иде...
Пример - тегет-гром не оди со зелена коприва...трепкање

Невозможна фешн-комбинација или основен закон во фешнологијата, наречен Втор Анастеов закон за колоритната компатибилност на тегет-громовите...мечтаење
(Првиот не знам кој е, допрва треба да го смислам...)

Разбираш Блажо....


Изменето од Анастеа - 09.Јануари.2010 во 14:53
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 14:46
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


[Немам зборови за 75-та година... многу не ја дочекале...трепкање


Ete, na primer, Elvis Prisli...

... ne znam shto go strefi chivekot, dali go udru grom ili go zgazi kamion, ama ako imashe gromobran vchera negovata kometa kje napolneshe 75 godini.




Изменето од Messenger - 09.Јануари.2010 во 14:46
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 14:40
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Што е ова, КОМЕТОхулење???изненадување

Си ја чекам 75-тата година од комето-циклусот да ви удрам еден фешн-гром...


Немам зборови за 75-та година... многу не ја дочекале...трепкање
затоа комето мила - ти не си таква комета што под гранки и лисја се скрила...

Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Мора се да биде точно навреме, во спротивно може да дојде до нарушување на космичко-земјената взаемна каузалност и елегантна симбиоза, што може пак да доведе до појава на масовна ентропија или попозната во фешн-круговите како појава на фешн-громови “земја-земја“... Што пак е опасна по здравје појава, посебно штетна за очите, поради неконтролирано и хаотично мешање на боите на громовите или “оваа-боја-со оваа-не-оди“... Тоа е аномалија која низ историјата на фешнологијата строго се контролирала, а на моменти и санкционирала...


Е сега ова со очите не го разбирам... има па некои громови - со очите уживаат во далтонските комбинации - чаламба... мациии...

Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Батали прикаски од типот тегет чарапа на све иде...
Тоа во фешн-громобранологијата не важи...
Тегет-гром не иде баш на све...трепкање


Е за овој проблем треба кометата почесто да ја посетува нашата опсерваторска станица - тука на земјата...


он’ммммнааааа  ххнннннмммннааааа... тегет чорапа на све иде...



за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 14:17
hi hi hi...голема%20насмевка
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 14:13
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Се прашувам... изненадување
помина многу време...
за феш’н громовите - ни трага ни глас...

Каде ли исчезна НАШАТА КОМЕНТА....збунетост



Што е ова, КОМЕТОхулење???изненадување
Такви се кометите, не ги гледаш ама тука се некаде, не коме(Н)тираат ама постојат...трепкање

Си ја чекам 75-тата година од комето-циклусот да ви удрам еден фешн-гром... Мора се да биде точно навреме, во спротивно може да дојде до нарушување на космичко-земјената взаемна каузалност и елегантна симбиоза, што може пак да доведе до појава на масовна ентропија или попозната во фешн-круговите како појава на фешн-громови “земја-земја“... Што пак е опасна по здравје појава, посебно штетна за очите, поради неконтролирано и хаотично мешање на боите на громовите или “оваа-боја-со оваа-не-оди“... Тоа е аномалија која низ историјата на фешнологијата строго се контролирала, а на моменти и санкционирала...

Батали прикаски од типот тегет чарапа на све иде...
Тоа во фешн-громобранологијата не важи...
Тегет-гром не иде баш на све...трепкање

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 13:49
Vremeto se razvedri.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 13:30
Originally posted by repetitor repetitor напиша:

  

"Луцерката и граорот наместо копривата се нефундаментални и елементарно различни громобранителско способни елементи за одбрана од природни непогоди исто онолку колку што веројатноста е кучето пред касапница да не се појави како субјек - према објек или волк врзан да произведе мелодична и хармонска тонска композиција"



.........газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

Абреее..... срам да да ми е  - ја забораив на колегите од украина...црвенеење


Врзан волк - гром не го удира... не може да ја погоди целта...


Поради премногу поплавени површини волците ги напуштија своите пасишта и се упатија кон сувата плодна бело-хумусна почва барајќи свежа Луцерка и граор (хасап на пазарите) наместо копривата која пострада од пазарната инспекција (хасап систем) - па затоа гром не ја удира...


Се прашувам... изненадување
помина многу време...
за феш’н громовите - ни трага ни глас...

Каде ли исчезна НАШАТА КОМЕНТА....збунетост


за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
repetitor Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај repetitor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 00:28
   елеменьтарния и оснювная земйодьелская практика

ова е насловот на новата книга на подземниот институт кои jа издадоа нашите колеги од огранокот во украйна .

и се со цел да ги спојат земјоделските практики со честоста и громобранителството на громот.

"Луцерката и граорот наместо копривата се нефундаментални и елементарно различни громобранителско способни елементи за одбрана од природни непогоди исто онолку колку што веројатноста е кучето пред касапница да не се појави како субјек - према објек или волк врзан да произведе мелодична и хармонска тонска композиција"

оваа беше само дел т.е. мал превод на горе споменатата книга ,кога ке излезе цела во превод ке бидеме почестни со голем научен труд .

ве молам споделете некоја информација доколку инмате нешто на оваа тема и за ова ново научнио дело.



Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2009 во 13:48
кога сонцето одново грее... тогаш се појавуваат ЧАЛАМБА... громобраните...голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

...
кометата... никако да слета... феш’н громовите... станаа митолошки...тага
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2009 во 17:16
добре дојде марко...
сега времето ни е благонаклоно...
па се надевам дека за скоро време ќе излеземе со комплетна документација и изваштај од досегашните макотрпни истражувања...

да потсетам името на нашата институција е:

ИНСТИТУТОТ
за теогонските процеси на диалошкиот монолог поврзан со Јужно-мексиканската космогонија и онтологијата на феноменот “гром - громобран“


сеуште стои отворена понудата за потполнување пристапници на нови членови...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2009 во 22:39
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

ми недостасува вашето присуство... се надевам дека не ве удрил гром... долу во лабараторијата....големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

Ne be druzhe, kakov grom, tuku za tvoja info sega sme na Vodno vo nashata opservatorna stanica- labaratorija, gledame dolu mnogu smog, pa shodno na toa ostavame ('gromovite zaedno so grombranite, a zaedno se skupa chadori li se, lichnosti li se', shto li kje se', ne e bitno vo sluchajov ) samite da si gi svrshat rabotite, till then no comment ...me razbirash !

Изменето од Marko sk - 19.Декември.2009 во 22:49
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 15:48
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

jas sum gromobran, oti nogu sakam chaj od koprivi...голема%20насмевка< id="gwProxy" ="">< ="jsCall();" id="jsProxy" ="">


и да знаеш дека е така... зашо и ја пијам т.е. обожавам чај,... но и салата од коприви...големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 15:48
definicija za grom

Grom e koga ima molnja i koga se slushne jak zvuk...смеење

Gromobran e statichko telo koe brani od gromovi...смеење
< id="gwProxy" ="">< ="jsCall();" id="jsProxy" ="">
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,160 секунди.