IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали муслиманите имаат слободна волја?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали муслиманите имаат слободна волја?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака Обратен редослед
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 23:06
Ама ни греди ни штици се темата тука
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 23:05
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Знам дека темата не е за православните, само сакав да ви укажам на тоа прво да си ја извадите гредата од вашето око, па потоа да бркате по раската на туѓото.


Па јас не ја отворив темата, јас само прашав нешто што немаше врска со религија, а Пентакосталец ја отвори, сепак тој не е Православен.
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 23:04
Знам дека темата не е за православните, само сакав да ви укажам на тоа прво да си ја извадите гредата од вашето око, па потоа да бркате по раската на туѓото.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 22:54
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Јас пак имам една пријателка која изела ќотек од татко и  (православец) затоа што отишла во евангелска црква.


И шо да кажеме сега, дали православците имаат слободна воља? Според горниот пример - НЕ!
 


Темата не е за Православните.
Секој втор збор ти е напад на Православните...
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 22:53

Јас пак имам една пријателка која изела ќотек од татко и  (православец) затоа што отишла во евангелска црква.

И шо да кажеме сега, дали православците имаат слободна воља? Според горниот пример - НЕ!
 
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 22:46
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

epa koga kje recam Moje drugar4e znaci u makedonija da be da od mojta crkva...


Ако брутално го претепал така, тогаш не знам што да ти кажам, ама знам дека нема право никој така крвнички да го тепа детето. Не смее тоа да се претвори во малтретирање на детето никако. Ако дојде до тоа тогаш власта треба да реагира. Истотака тука е важна и возраста на детето. Ако е малолетен тгаш таткото има право да му забрани некои работи, како негов законски старател.
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 22:44
Имаат слободна волја брат во границите што можи човек затруен од пропаганда да има.Во случајот верска пропаганда.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 22:43
epa koga kje recam Moje drugar4e znaci u makedonija da be da od mojta crkva...
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 22:27
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

Imam Drugar4e/Brat4e vo hrista inaku turcin e doagjase vo crkva i tatko mu zosto visol biblia go pretepal brutalno
kako go ocenuvate vie voa dali muslimanite znaat za slobodna volja???

a gledam i vo iran oti se povekje stanuvaat hristiani kje se donelo zakon ili kako tie sto kje stanat hristiani kje gi kamenuvaat.



Извини што прашувам, ама ова во Македонија се случило со тепањето?
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 22:16
Imam Drugar4e/Brat4e vo hrista inaku turcin e doagjase vo crkva i tatko mu zosto visol biblia go pretepal brutalno
kako go ocenuvate vie voa dali muslimanite znaat za slobodna volja???

a gledam i vo iran oti se povekje stanuvaat hristiani kje se donelo zakon ili kako tie sto kje stanat hristiani kje gi kamenuvaat.

Изменето од Pentakostalec - 01.Февруари.2009 во 22:16
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.