IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Веронаука!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Веронаука!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 34>
Автор
Порака Обратен редослед
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2009 во 11:59
Ех Прочка! И таа веќе не е она што беше. Сега е: Прости ми дедо, протнем ти го бабо!
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2009 во 11:39
За да биде појасно
 Тема:Со Бога на патот на доброто и животот
во четвртата подтема Проштевање
како цели се поставини меѓу другите и овие:
Ученикот/ ученичката:
- да спознава дека Бог нам ни проштева и дека и ние затоа сме должни да проштеваме
-да размилсува за зборовите од молитвата Оче наш, прости ни ги долговите наши, како што  и ние им ги проштеваме на нашите должници...
-да ги запознава основните обичаи поврзани со Прочка
Детето обичаите треба да ги научи и дома. да види како мама/тато се спремаат (погачи,баклава) , купуваат за Прочка (портокали, лимони, јаболка, локум) па во недела предпладне дотерани прво одат кај кумот, па дома на ручек, па вечерта кај баба/дедо на Прочка. Тука прават митании, бацуваат рака и подаваат портокал, лимон, јајце варено, локумголема%20насмевка а постарите им даваат пари со кои си ги откупуваат гревовите кои ги направиле со родителската грижанамигнување
Ако во овој случај и едно дете е лишено од овие подготовки затоа што некој таму во Бирото кој не слави Прочка одлучил баш на овој ден да организира семинар ( а нема зошто мојата пријателка да ме лаже)  и лиши дете од мајчино/татково присуство на ден Прочка тогаш бирото/ владата продава демагогија.изненадување




Изменето од mamamd - 25.Февруари.2009 во 11:41
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2009 во 10:17
Прочка!размислување
На тој ден сите одат кај тие со кои се намаат ниту замерено нешто, а не пак да се скарале, да не живеат. Дали познавате некој кој не бил во добри односи со некого и кој отишол на прочка да побара прочка?
Дали на прочка во Струга (а зошто не и во другите градови) македонските христијански деца ќе отидат кај албанските муслимански деца и од нив да побараат прочка? Што се учи за христијанството по предметот веронаука? За мир, љубов толеранција, меѓусебно разбирање ... Кон кого? Кон ближниот свој или ..?




Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2009 во 08:19
Pa se krevaat etickite vrednosti, se ucime na pocituvanje .... isto kako akcijata za Mala Bogorodica .

Procka e praznik koj go pametam kako den koga predpladne odevme na Kale kade bese mnogu ubavo.... pa doma ubav rucek , a navecer odevme kaj baba mi kade site se sobiravme bidejki taa bese najstara .... i pomladite si baraa procka od postarite ...

sega se e izvitopereno ...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2009 во 06:36
Ние можеме да ги учиме децата во училиште преку предмет Вероанука но мора да ги учиме и преку практични примери. Не ми фаќа памет глаава кога слушам како се организираат манифестации поврзани со некој верски празник недела дена однапред
Жените за Прочка во хуманитарна акција
За мене од секогаш Прочка бил семеен празник. Празник кога раскараните се смируваат, кога младите бараат прочка од постарите за намерните или ненамерните грешки.
На децата во училиште ќе им објаснуваат вероучителите како се слават овие празници ама тие во секојдневието ќе се судруваат со нешто друго.
Ми кажува пријателка дека токму викендов пред  и за Прочка значи на 1.03. Бирото за унапредување на образованието организира семинар  за наставници.
Како на еден ученик чија мајка или татко баш на Прочка мора да оди на семинар може да му објасни вероучителот дека Прочка е голем христијански празник кој се слави и целото семејство ТРЕБА да е дома, па да одат кај баба и дедо, па кај кумот, кога токму институцијата која ја подготвуваше програмата го омаловажува со вакви непромислени потези односно со организирање семинар БАШ на Прочка.

Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 22:15

Ок..........се разбравме........и мило ми е заради тоа........
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 22:02
Ako citashe prethodno shto imam napishano kje razbereshe deka jas nikogash ne sum protiv voveduvanje promeni no sum protiv talozenje.
Me luti ne zboruvanje vistina... anketi...na shto...izbrale decataнамигнување pa zoshto gi maltretiraa i decata i nastavnicite i roditelite so povtoruvanje na anketite samo i samo da se postigne celta koja nekoj ja postavil..
taka so OTP... pa decata "pokrivaat" casovi... taka so 3 cas fizicko...taka so vtor cas muzicko...taka so 3 cas angliski jazik... i taka se lefterno...bez da se razmisluva se talozat casovi...
Uostalom shto da zboruvam koga ocigledno se razbirame i dvete i go znaeme problemot vo srzta ama...
Mojot stav za Veroanukata ili Istorijata na religijata se jasni ko den.
Me luti koga neshto se stava vo dnevnopoliticki celi, koga e izbrzano, koga ne se razmisluva za problemite koi mozat da proizlezat.
Se vovede Veronauka, a se pojavi vahibizmot, pa sega ja zatashkuvaat rabotataизненадување




Изменето од mamamd - 14.Февруари.2009 во 22:03
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 21:48
Originally posted by mamamd mamamd напиша:



Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Пак ќе речам нека има детето опции, па само нека си одлучи во што ќе верува.........
Deteto nema opcii, opciite mu gi "nametnuvaat" roditelite, sistemot.
Не е вистина...На детето родителите, системот (како што велиш ти) му ги покажуваат опциите, а детето решава што ќе одбере.....да практикува и во што да верува кога ќе потпорасне.........



Не е фер да му сервираме еден поглед на светот.....
So Veronauka nema da mu se proshiri pogledot na svetot.  So Veronauka deteto kje se zapoznae so edno poinakvo milsenje za nacinot na ziveenje i sozdavanje na covecshtvoto.

Со ова што си го напишала само си го потврдила тоа што јас сум го напишала пред тебе. Запознавањето на уште едно поинакво мислење за начинот на живеење и создавање на човештвото (како што велиш ти)...е запознавање со уште една од опциите за поглед на светот


Од каде испадна сега ова дека ако имаат децата веронаука ќе не смеат да се изјаснат како атеисти?????? Демек единица ќе добијат.... ....или што? .....?????
Deteto niti sega ne se izjasnuva kako ateist, niti kako vernik ako uci veronauka. A ocena kje dobijat, na skala od 1 do 5. Koj moze da tvrdi deka site kje dobijat 5????
Ова не сум сигурна дека сакам да го обајснувам...толку е нелогично.....сепак........Детето може да се изјасни дали е верник или не е.........Зошто не би можело???????.....Би се изјаснило кога би знаело за Бог, за верата, за религијата своја........но тоа не знае (оти ни мама, ни тато, ни во училиште никој не му кажувал за тие нешта), па секако дека нема да има свое мислење.......Датето всушност НЕ ЗНАЕ дали верува или не. за да би дознало ај погоди што треба да направи::::::::::::::::::::


А за тоа дали религијата е ГЛУПОСТИ (како што сака постојано Брза да етикетира)...јас би рекла....Зарем верувањето во Дедо Мраз не е глупости, па пак ги опсипувате децата со приказни за него пред и после Нова година?
Predmet Dedo Mraz nema. Kako shto nema predmet za vili i princezi, veshterki, lamji. Toa e samo del od literaturnoto tvoreshtvo.
Пред да одговараш препрочитувај убаво.... брза вели РЕЛИГИЈАТА била глупости, а не веронауката била глупости.....Значи не беше зборот за наставниот предмет, туку за религијата.....Ај сега ќе ти нацртам....за да сфатиш....Зборувавме за ВЕРУВАЊЕТО...дали се верува во Дедо Мраз и во Господ Бог, а не дали има наставни предмети за Дедо Мраз и за Господ Бог........Тоа е сосема различен муабет........


Детето има право да знае и за Дедо Мраз, и за Бог и за Дарвин.......
На 10 години ќе верува во она што ќе му го сервира мама или тато........но кога ќе порасне ќе одлучи само.......
Na 10 godini deteto kje uci samo ushte eden predmet vo grupata od 12. eden pomalku ili povekje ne menuva nishto. Kako shto ne menuva ni predlogot za seksualno obrazovanie. Pa kje stanat 13 predmeti.  Edno da rascistime, nikoj ne misli na decata. Ako nekoj misleshe na decata ne kje im isplanirashe tolkav broj zadolzitelni predmeti so tolku mnogu sodrzini od koi i vozrasen covek bi go zaboleleo glava. Ako mislea na decata kje napravea programi koi kje gi rasteretea decata.

Ако толку се грижиш за преоптовареноста на децата, тоа е во ред.......се сложувам со тебе.....Но....нека се исклучат од наставните програми сите досадни ситници по предметите и бубањето податоци кои никому не би користеле...Така ќе се растеретат.......


Искрено кажано маммд......ме разочара со репликиве......Те читам редовно и баш имав мислење дека аргументирано настапуваш.........


Во овој пост јас сум напишала на црешата растат цреши......а ти даваш одговор.......Не е вистина на црешата не растат цреши туку црешите имаат црвена боја.........

Сигурна сум дека ќе ме разбереш што сакам да ти кажам.......

Со почит кон твојот и секој друг став за воведување/невоведување на веронаука во училиштата,

              Полжавче

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 21:39
vidi devojko,..ti mene prva me spomna,..pa ,sprema toa,..nemoj da me vlechesh za jazik,..i da tropash  tuka , za neshto shto samata si go barala,..

se nadevam deka i ti si razbrana,..pa ,ke si se drzish do toa shto go barash od drugite,

..fala mnogu!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 21:25

Brza јас тука би дискутирала со луѓе кои даваат аргументи, а не со луѓе кои само навредуваат нечии чувства и си замислуваат дека некому нешто ќе докажат со нељубезно однесување, иронија, навреди ......

Значи во мојата понатамошна дискусија ти автоматски отпаѓаш........и би те замолила да го почитуваш тоа......

Мене и моите ставови апстрахирај не...... Ти благодарам за разбирањето..........

Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 20:47
za Milaaa ...

deteto ke znae dali saka nesto da pravi i zosto togas koga samoto ke pocne da gi svaka rabotite, jas uste od lani koga se donese zakonot za veronauka vo ucilistata, rekov deka veronauka vo sredno da, srednoskolcite sami ke si donesat odluka dali da odat ili ne , ovde izborot go pravi roditelot, no zal nema voopsto izbor, sakas nejkes, mora da ti odi deteto tamu .

za Polzavce ...

religijata e taa koja dava samo eden pogled na svetot , da ti go povtoram toa sto i Zlatnik go napisa, bozjata zapoved - jas sum edinstveniot Bog i drugi bogovi osven mene da nemas...
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 20:16
абе човек може да верува во господ, ама не може да ја научи својата наука како предмет на училиште
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 19:33
da,...imash pravo,...ochigledno,..mu treba pomosh na ,..momcheno!,.намигнување..
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 19:28
 Aj ljubezno ve molam голема%20насмевкаmalku izbrishete toa inbooxite pa razgovarajte na PP tuka pomagajte na ucenicite.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 34>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.