IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто мора да се плашиме од Господ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто мора да се плашиме од Господ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 12>
Автор
Порака Обратен редослед
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 11:46
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

За една сура и линк за коин побарав учтиво објаснение-куп опомени добив, но не и толкување.

А ова? Што е ова?

Или сега треба да се лигавам колку сум навредена, да изнудувам извиненија, а потоа да паламудам колку сум милостива што сум ви простила.

izgleda ne sum vo tek.
aj kazi
da znam....
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 11:22
За една сура и линк за коин побарав учтиво објаснение-куп опомени добив, но не и толкување.

А ова? Што е ова?

Или сега треба да се лигавам колку сум навредена, да изнудувам извиненија, а потоа да паламудам колку сум милостива што сум ви простила.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 11:07
bas taka
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 11:00
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Pa najdete nesto, nekoj miks ili krpenica od pavle+teologija+politeizam(paganizam)= po vas izbor.
 
Ako ne se dogovorite, svikajte konsil, taka polesno se resava....


Интересно, колку е лесно да навредувате други- а колку пламнувате макар за некое поставено прашање правејќи другите да се чувствуваат виновни...
Тоа не личи баш на конструктивна дискусијазбунетост

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 02:17
Pa najdete nesto, nekoj miks ili krpenica od pavle+teologija+politeizam(paganizam)= po vas izbor.
 
Ako ne se dogovorite, svikajte konsil, taka polesno se resava....
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 16:11
DAIJA AKO NIE NE TREBA DA SE NAREKUVAME HRISTIJANI TOGAS AJ TI NI KAZI KAKO DA SE NAREKUVAME???

ZIDARSKI ????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 16:06
Apsolutno se soglasuvam!
Ako pravish neshto od strav od kazna, togash ne e jasno dali navistina veruvash vo toa ili go pravish zatoa shto se plashish od kaznata... a ako go pravish neshtoto od ljubov, od sopstven poriv i zhelba, bez da bidesh prinuden, toa se vika vistinska vera...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 15:58
Мислиш, стравот лозјето го чува? Не.
Затоа реков-ако има љубов-самите нема да дозволиме злото да не надвладее.


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 15:58
Eve ti inaku citat od Britannica za Pavle:
"His surviving letters, however, have had enormous influence on subsequent Christianity and secure his place as one of the greatest religious leaders of all time."
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 15:57
Da, nema, ok, eve dosta....
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 15:56
Dali nekoj roditel bi napravil ogan vo svojot dvor za svoite deca? Ne veruvam!
 
Epa zosto Bog go sozdal pekolot togas? Ako ne ljubi, ne bi trebalo da postoi toa, tuku samo rajskite livadi, potoci i slicni uzivanja....
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 15:55

Затоа да го оставиме почетокот на Хри­сто­вото учење и да се стремиме кон соврше­нство.“

(Павле до Евреите, 6: 1)

A ova sto e?
 
 
Zarem ova ne e povreduvanje na verskite cuvstva?
 
Jas na vase mesto ne bi se narekuval hristijanin tuku sledbenik na Pavle....
 
Ok, imas pravo, vie nemate logika kako nasta pa di gi razbirate rabotite kako sto treba, po nase, no ne e na odmet bilo kakov muabet!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 15:54
Daija - starata navika na vadenje citati nadvor od kontekst... Ova si go izvadil od nekoja broshurka i veruvam ne ja imash otvoreno Britannica, a?
Kluchen del vo tvojot citat e "Edna grupa...". Tokmu taka - ima edna grupa na "nauchnici", pisateli i slichno, koi ne go sakaat Pavle i koi smetaat deka toj napravil se. Toa si e nivno pravo da mislat taka. Isto kako shto ima ogromna grupa koi sebe si se narekuvaat muslimani, no imaat sosema drug nachin na veruvanje - Shiitite... ili Druuzite... ili Dervish*te... Dali nivnite stavovi za islamot ti se tebe bitni, a? Kako shto tebe ne ti se, taka i mene ne mi e bitno shto veli nekoj si pisatel koj e otvoreno protiv hristijanstvoto (a koj ti ne si go ni prochital, a duri ni celosniot tekst vo Britannica ne si go prochital)
Osven toa - ovoj istiov citat, sto pati go imash postirano na razlichni mesta i sekoja tema se obiduvate da ja pretvorite vo diskusija za Pavle. Ovde temata e - Zoshto mora da se plashime od Gospod? - i nema nikakva vrska so toa shto go pishuvash...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 15:52
Мојот родител го сакам-но не се плашам од него. Тој ме родил, ми создал услови за живот, школување...тука е да ме сослуша, да му кажам се што си имам на душата, да ми помогне....

Не се плашам од мојот родител...Каква контрадикторност е тоа да го сакам некого-а да се плашам од него. Ако го сакам-нема да правам работи кои ќе го направат гневен.

Така е и со Бог. Тој е нашиот родител. Ако Го сакаме-нема да го разгневуваме. А ако не го разгневуваме грешејќи-зошто страв?






МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.