IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Зависности - коцка, дрога, алкохол
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зависности - коцка, дрога, алкохол

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 9>
Автор
Порака Обратен редослед
Mishell_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јуни.2007
Локација: Sweden
Статус: Офлајн
Поени: 575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mishell_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 00:38
Originally posted by is no good is no good напиша:

Коцката дефинитивно е најлоша

Дрогата е исто лоша зашто секој наркоман дели исто мислење(можам да се откажам) но откако ќе проба да се откаже сваќа дека нема везе и дека не е така лесно, затоа само Кисела Вода е спасот


Nekolku pati veke procitav na postovite deka kockata e najlosa.. Moze li objasnuvanje za ova od nekoj? Zosto dokolku povrsno poglednes na zavisnostite, izgleda deka ova e najbezopasna, zosto ne stvara fizicka zavisnost.

Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 08:42
Nekoi raboti treba se izbegnuvaat
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
is no good Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 92
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај is no good Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 03:31

Коцката дефинитивно е најлоша

Дрогата е исто лоша зашто секој наркоман дели исто мислење(можам да се откажам) но откако ќе проба да се откаже сваќа дека нема везе и дека не е така лесно, затоа само Кисела Вода е спасот
www.komiti.org
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 21:38
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kocka, droga, alkohol, cigari... ne se nishto podrugo od bilo koi drugi zabavi. Razlikata e samo sto ovie se destruktivni za duhot i teloto. Tie ni sluzhat, kako i site drugi, da ne otrgnat od realnosta na nashiot zhivot, no rabotata e sto toa otrgnuvanje ne e osoznavanje i razreshuvanje na taa realnost, tuku samo edno momentalno zaboravanja, edno kuso begstvo...

Inaku site tie se nachini preku koi chovekot se nadeva deka ke ja zadovoli svojata mizerija. No za razlika od ljubovta i sochuvstvoto, koi se osnovni temeli na prosvetluvanjeto, ovie se nekakvi surogati bez nikakva trajna vrednost. Tie se razonoda koja ni go odzema vnimanieto od nashata mizerija samo dodeka traat. Potoa se povtorno se osvestuvame vo mizerijata, no sega kako povtorena i neizbegnata, taa e ushte pogolema.

Toa ne pravi da posegneme ushte poveke i podlaboko vo onoa sto go narekuvame porok.. i toa se vrti taka se dodeka na krajot ne razbereme deka ne postoi kus i besplaten pat vo osoznavanjeto i prosvetluvanjeto. Za se se plakja cena.

Najskapata e onoaa sto ja plkjkame za raboti koi ne vredat apsolutno nishto.


Извини, не се согласувам. Да ги ставиш пороците на истиот тас на вагата со забавата е исто како да кажеш хоби од коешто живеам ми е собирање марки.
Со останатото горе - долу се согласувам.
 
 
mene bas mi e sustinsko se  ova sto  napisa messenger
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 21:35
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kocka, droga, alkohol, cigari... ne se nishto podrugo od bilo koi drugi zabavi. Razlikata e samo sto ovie se destruktivni za duhot i teloto. Tie ni sluzhat, kako i site drugi, da ne otrgnat od realnosta na nashiot zhivot, no rabotata e sto toa otrgnuvanje ne e osoznavanje i razreshuvanje na taa realnost, tuku samo edno momentalno zaboravanja, edno kuso begstvo...

Inaku site tie se nachini preku koi chovekot se nadeva deka ke ja zadovoli svojata mizerija. No za razlika od ljubovta i sochuvstvoto, koi se osnovni temeli na prosvetluvanjeto, ovie se nekakvi surogati bez nikakva trajna vrednost. Tie se razonoda koja ni go odzema vnimanieto od nashata mizerija samo dodeka traat. Potoa se povtorno se osvestuvame vo mizerijata, no sega kako povtorena i neizbegnata, taa e ushte pogolema.

Toa ne pravi da posegneme ushte poveke i podlaboko vo onoa sto go narekuvame porok.. i toa se vrti taka se dodeka na krajot ne razbereme deka ne postoi kus i besplaten pat vo osoznavanjeto i prosvetluvanjeto. Za se se plakja cena.

Najskapata e onoaa sto ja plkjkame za raboti koi ne vredat apsolutno nishto.


Извини, не се согласувам. Да ги ставиш пороците на истиот тас на вагата со забавата е исто како да кажеш хоби од коешто живеам ми е собирање марки.
Со останатото горе - долу се согласувам.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 21:25
Originally posted by IQ IQ напиша:

psihologot ti e skeptik?
DAAAAAAAAAAAA DDDDDDDDDDDAAAAAAAAA
i samo sto se spomenuva toj termin mi se povraka........
losi iskustva....
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 20:00
Kocka, droga, alkohol, cigari... ne se nishto podrugo od bilo koi drugi zabavi. Razlikata e samo sto ovie se destruktivni za duhot i teloto. Tie ni sluzhat, kako i site drugi, da ne otrgnat od realnosta na nashiot zhivot, no rabotata e sto toa otrgnuvanje ne e osoznavanje i razreshuvanje na taa realnost, tuku samo edno momentalno zaboravanja, edno kuso begstvo...

Inaku site tie se nachini preku koi chovekot se nadeva deka ke ja zadovoli svojata mizerija. No za razlika od ljubovta i sochuvstvoto, koi se osnovni temeli na prosvetluvanjeto, ovie se nekakvi surogati bez nikakva trajna vrednost. Tie se razonoda koja ni go odzema vnimanieto od nashata mizerija samo dodeka traat. Potoa se povtorno se osvestuvame vo mizerijata, no sega kako povtorena i neizbegnata, taa e ushte pogolema.

Toa ne pravi da posegneme ushte poveke i podlaboko vo onoa sto go narekuvame porok.. i toa se vrti taka se dodeka na krajot ne razbereme deka ne postoi kus i besplaten pat vo osoznavanjeto i prosvetluvanjeto. Za se se plakja cena.

Najskapata e onoaa sto ja plkjkame za raboti koi ne vredat apsolutno nishto.

Изменето од Messenger - 06.Јануари.2008 во 20:00
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 19:05
ne daj boze da stignes do vtriot kaj prvot ne e strasno( ne kazuvam od iskustvo)
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 19:04
Originally posted by IQ IQ напиша:

ima razlika megu PSIHOLOG i PSIHIJATAR


Едниот ја труе душата за да може другиот да ја лечи.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 18:55
ima razlika megu PSIHOLOG i PSIHIJATAR
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 18:25
Originally posted by IQ IQ напиша:

da si odete na psiholog za da vi pomegne okolu problemite, pienjeto i drogiranjeto ne pomaga samo ke ve zakopa uste podlaboko


На психијатрите психијатри им се најпотребни. Сите се професионално деформирани.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 17:44
psihologot ti e skeptik?
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 17:27
Originally posted by IQ IQ напиша:

da si odete na psiholog za da vi pomegne okolu problemite, pienjeto i drogiranjeto ne pomaga samo ke ve zakopa uste podlaboko
 
Definitivno ne...mene me tera samo da placam....nekako mi e skeptik
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 16:05
da si odete na psiholog za da vi pomegne okolu problemite, pienjeto i drogiranjeto ne pomaga samo ke ve zakopa uste podlaboko
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.