IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - ЗА КОГО KE ГЛАСАТЕ ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЗА КОГО KE ГЛАСАТЕ ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4546474849 50>
Прашање: Za kogo bi glasale ako utre ima izbori?
Одговор Гласови Статистика
73 [50,69%]
22 [15,28%]
6 [4,17%]
17 [11,81%]
1 [0,69%]
5 [3,47%]
20 [13,89%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака Обратен редослед
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 11:40
ZA SITE SKEPTICI KOI JA NAPAGAA VLASTA PORADI PROEKTOT INVEST IN MACEDONIA.KE GO PROSTRAM SLEDNIOT TEKST


Даниел Торнили, заменик претседател во Economist Group:
МАКЕДОНИЈА ТРЕБА ДА БИДЕ ПРИМЕР ЗА РУСИЈА!


Бев доволно арогантен (знаете, мајка ми е Французинка!), да му дадам отворен совет на заменик-министерот за финансии Сергеј Шаталов, кој учествуваше на панелот „Дијалог на бизнисот и државата”, како да се елиминира дел од буџетот во одбраната. Руските власти ужасно грешат што не ја промовираат земјата на Запад. Кажав дека таму постои многу „црна попаганда”, дека Русија е страшна, мафијашка земја, дека не можеш да правиш бизнис. На руските власти им го дадов примерот за Македонија, бидејќи последнава година и пол, Македонците постојано ги промовираат инвестициите во Македонија, во Financial Times, The Wall Street Journal. На присутните им го покажав огласот во Economist, што чини 35 илјади фунти. Ја кажувам бројката бидејќи ја знам! Огласот има мапа и покажува колку Македонија е добра за инвестирање: има низок рамен данок на добивка, најнизок рамен донок на приход, низок данок на реинвестирана добивка, итн. Интересно е тоа што огласот вели дека Македонија е пазар од 650 милиони луѓе со цитат кој прецизира „вклучувајќи ја Европа”. Импресивно нели? На министерот Шаталов во шега му порачав дека ако сакате да лажете, оваа бројка треба да ја дуплирате! Ова е организирана кампања која трае 18 месеци.
И потоа во следниот оглас имате мапа од Македонија што покажува каде е логистиката, кои се градовите, каде се инвестициите и тие (македонските власти), убедуваат како луди, имаат своја веб-страница, концентрирана програма. Русија тоа не го прави. Ги забележувате на CNN сите тие реклами на Хрватска, Египет, Турција, за промоција на нивниот туризам. За жал, Русија тоа не го прави и затоа губи многу инвестиции покрај постоечките.

MAKEDONIJA PRIMER ZA RUSIJA
Кон врв
Averoes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 299
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Averoes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 23:01
Originally posted by Red`Black Red`Black напиша:

Pa se znae koj me identifikuva mene kako Albanec

 

PDSH   we love you

 

DPA red`black

Abe brate ... uste li ne si opametil ,ostaj go toa gnezdo na Zloto ,nemoj da podrzuvas takva partija koja vodi Antiistoriska i Anti-albanska politika ... Mozam da ti garantiram deka na Tvojata partija i na tvojot Lider Menduh Chavez mu se brojat denovite ... , Mislis ne sakal da otide Vo KOSOVO i deka navistina imal povazni raboti...  ama ne go sakaat tamu  .Vasiot lide e osuden na propast ... ,Albancite veke znaat kogo da bidaar ,a toa nesomneno ke bide Bardhyl Mahmuti partijata koja ja vodi on...
NE POSTOJAT LUDI LUGE, TUKU SAMO TAKVI, KOI NE SE VO POTPOLNOST SFATENI OD OSTANATITE !
Кон врв
TONI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TONI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 20:45
ИНАКУ МОЖЕШ ДА БИДЕШ КОМУЊАР И ДА ГЛАСАШ ЗА ВМРО.ДА СЕ БИДЕ КОМУЊАР Е СОСТОЈБА НА УМОТ, НЕ Е ПОЛИТИЧКА ОПРЕДЕЛБА.
Кон врв
TONI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TONI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 20:44
НЕ ЗНАМ ЗА ТЕБЕ АМА ЈАС НЕ СУМ КОМУЊАР. ЗА МЕНЕ КОМУЊАР Е НЕШТО МНОГУ ПОГРДНО.НЕШТО ДЕФОРМИРАНО ВО СВЕСТА, ГЛАВАТА.ЗА МЕНЕ КОМУЊАР Е КОГА ПОЛИЦИЈА АПСИ МАЛОЛЕТНИ ДЕЦА, ЗА МЕНЕ КОМУЊАР Е КОГА СЕ УПРОПАСТУВААТ СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА,КОГА ПЛАЌАШ ОГРОМНИ ПАРИ ЗА РЕКЛАМИ ЗА ТОА КАКО ТРЕБА ДА СЕ ПЛАЌААТ ДАНОЦИ ,КОГА ДОАЃАШ НА ВЛАСТ И СЕ ЗАОКРУЖУВАШ СО БРАЌА,БРАТУЧЕДИ И ОСТАНАТА МЕНАЖЕРИЈА,КОГА ЦЕЛА ДРЖАВНА АДМИНИСТРАЦИЈА ЈА ПАРТИЗИРАШ, КОГА ДРЖАВНИОТ КРИМИНАЛ ГО ИЗДИГАШ НА НИВО НА ПОВИСОКИТЕ КРУГОВИ А АПСИШ САМО СИТНА БОРАНИЈА,КОГА КАКО НОВ ЛИДЕР НЕ ЈА РЕФОРМИРАШ ОПОЗИЦИОНАТА ПАРТИЈА,КОГА НЕ БАРАШ ОДГОВОРНОСТ ОД ТИЕ КОИ ШТО ОВОЗМОЖИЛЕ ДА СЕ СОЗДАДЕ ЕДЕН ДИМОВ , ЕДНА МИТЕВА, БИ МОЖЕЛ ДО РАНО УТРО ДА НАБРОЈУВАМ И ЗА ЕДНИТЕ И ЗА ДРУГИТЕ.ОНА ШТО Е БИТНО Е ДЕКА НАЈУБАВО ВО ОВОЈ МОМЕНТ Е ДА ВЕ ОСТАВАМ ВАС ОД ВЛАСТА МИРНО И СПОКОЈНО ДА МАСТУРБИРАТЕ СО САМОИСПОЛНЕТОСТ.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 20:13
KOMUNJARI SME SITE AMA OD STO SME KONSTRUKTIVNI GLASAME ZA VMRO
Кон врв
TONI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TONI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 20:10
ПА ПОСЛЕ ЛАТАС НЕКА ЈАДЕ БУРЕК КАКО ВМРОВЦИТЕ БИЛЕ НЕПИСМЕНИ И НЕ ЗНАЕЛЕ ДА КОРИСТАТ ИНТЕРНЕТ, ПА ДЕМЕК БИЛЕ САМО КОМУЊАРИВЕ ЗАРАДИ ТОА ШТО ИМАЛЕ ПАРИ.ЕЈ А НЕМОЈ ДА ИСПАДНЕ ДЕКА ОВИЕ НА ФОРУМОВ СЕ НЕКОИ ПРИКРИЕНИ КОМУЊАРИ.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 20:03
Steta a bas sakav da slusnam i nivno mislenje, ovde samo pozicijata diskutira.
Ne e demokratski.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 20:01
Бреееееееееее ова ВМРО го окупира и полициски го обезбеди форумов СДСМовците станаа поголемо малцинство и од малцинстватаголема%20насмевка
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 19:58
Ne sum bil otkoga e toj Minister megutoa sum bil pred toa i od toa sto mi se sluci veruvaj nema poloso.
Jas ovde zboruvam za nekoj negovi idei i nekoj raboti koi gi sprovede, a koi nemozat za 5dena da vrodat so plod.
Primer znaes li deka 30-ina doktori otidoja vo Amerika da se doobrazuvat za menadjiranje so bolnici ,sto vsustina nii bese hronicen problem, zatoa sto doktori koi nemat pojma od menadjerstvo ni gi vodea bolnicite, sega so ova mislam deka ke se podobrat rabotite.
Posle toa zakonot za cenite na lekovite, ( e toa sto vo praksa potesko se sproveduva ne e on kriv ).
Pa posle imase ideja neznam dali mu uspea, luge od Anglija da si gi popravaat zabite kaj nas.
Zatoa ti velam deka e OK covekot.
I pak ke kazam ne ocekuvaj preku nok da se smeni nesto sto e unistuvano so decenii ova vazi za site oblasti ne samo za zdravstvo.
Кон врв
TONI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TONI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 19:35
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Red`Black Red`Black напиша:

Pa se znae koj me identifikuva mene kako Albanec



PDSH   we love you



DPA red`black



Selmani ministerot za zdravstvo e car prijatele, toj treba da vi e lider, so ke kazes ti na toa.

Inaku od Albanskiot blok isto taka mnogu go postuvam Marsel Biljali, imam mnogu izdrzani kolumni od nego citanao.

Ти изгледа одамна не си бил на лекар (во Македонија).
Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1690
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 19:11
Reformite davaat plod, praviot pat e ovoj, Makedonija pred se
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
Red`Black Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 845
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Red`Black Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 19:05
Da imer selmani za da bide pretsedatel na DPA treba uste nekoja praksa
hmmm do izleguvanje na Taci pa posle negov e redot
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 18:08
„Целата енергија и целото внимание го посветуваме на 2 април. Меѓутоа, ако имаме неуспех на овој план, ако продолжат вака да се одвиваат состојбите во владината коалиција, мислам дека тоа не е прашање, тоа ќе биде потреба. Економијата оди надолу, политичката состојба ни се дестабилизира, меѓуетничките теми ни се вратија на дневен ред“, изјави Радмила Шеќеринска, претседател на СДСМ.

„Во ЕУ и НАТО не забележуваме успеси, забележуваме успорување. Избори се еден од начините да се решат овие проблеми. Политиката на Груевски е поразена, не смееме да дозволиме Македонија по вторпат да биде поразена заради таквата политика“, додаде Шеќеринска.

Dali i veruva nekoj na Satorinska kako sto novace ja krsti inaku jas si ja vikav Sekerka.
Dali e normalna sto zboruva.
Primer ova recenica:

„Во ЕУ и НАТО не забележуваме успеси, забележуваме успорување.

A kakvi upesi taa bi zabelezila, koga site uslovi za NATO se ispolneni problemot e samo Grcija ,dali uspeh za nejze bi bil promena na IMETO, i sto poveke da uspeeme vo EVROPA koga site pokazateli se pozitivni, borba protiv korupcija, ekonomija, zakon za policija, i sudstvoto kaj i da e ke se sredi.
Sto napravivte vie gospogo site ovie izminti godini i zosto Gruevski mora se od pocetok da pravi, se bese edno golemo nisto, pred da dojde na vlast, a sega se pravi pametna i kokodaka od strana.
Osven toa VNIMAVAJTE na ova site SDSM ( a ova e tipicno za komunistite), nikogas ama nikogas ne zboruva so fakti, NEUSPESI VO EVROPA I NATO, pa neka kaze zosto ima neuspesi kaj zgresila vladata, sto bi napravile tie podobro.
Istise i nivnite glasaci Gruevski vakov Gruevski onakov, a koga ke go prasas ajde kazi zosto , daj mi dokazi ,begaat odma kako gluvi.

NEMOZAM EJ SE NERVIRAM OVAKVI DEBILNI POLITICARI NI JA UNISTIJA DRZAVATA, A SEGA SAKAAT I DA JA DOKRAJCAT.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 18:00
Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:



Epa neka vi bide primer, kolku poveke takvi luge ima , tolku poveke ke imate razbiranje od Makedoncie i sozivot so nas.


лош пример!!!


Zavisi sto podrazbiras za los, ako za tebe covek sto si ja raboti rabotata na koja e postaven e los , a teroristite ti se po kejf togas tvoe pravo.
Jas po dobar podrazbiram covek sto e koristen za ovaa drzava, i pravi dobro za site nas i tebe i mene i site.


како што јас не сум најсоодветна, да ти кажувам тебе која македонска политичка личност треба да ти биде пример, така и ти не си.

од едноставна причина што, секој подобро ги познава своите партиски лидери, кој се, што се,,ЗАД КАМЕРИТЕ..БЕЗ ШМИНКА...


Tocno taka megutoa jas ti kazuvam sto gledam od moj aspekt, covekot e ednostavno koristen za cela drzava, raboti, pravi reformi vo zdravstvoto, zatoa i dobiva simpatii od Makedonskiot blok, i zatoa jas mislam deka treba da ima poveke kako nego za koga togas da imame sozivot.

A toa sto vas Albancite osven vasite sovinisticko nacionalisticki ideji nisto drugo ne ve interesira toa e drugo prasanje.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4546474849 50>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.