IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Споменик на Александар на плоштад Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Споменик на Александар на плоштад Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 54>
Прашање: Дали сте за изградба на споменикот
Одговор Гласови Статистика
55 [56,12%]
4 [4,08%]
31 [31,63%]
8 [8,16%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака Обратен редослед
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2011 во 01:18
Nema rabota, lugjeto umiraat po ulici za leb... fontanava trebashe da ja narecheme "Spomenik na plachot", pa onaka po makedonski da ja bojadisavme crno so crveni shtrafti koi kje ni ja simboliziraat vekovno prolienata krv... i namesto fontana so voda da napravevme bazen od solzi i vo okolina od 200 metri da beshe zabraneta sekakva muzika, peenje i smeenje. Odenjeto da bide restriktirano samo na onoa pokroce, a vo praznichni denovi da se pushta pogrebalna muzika... ama TIVKO !

Tivko, za da ne im prechi na onie shto kje plachat nichkosani pred spomenikot.

E toa ni treba nam !

Chisto makedonsko ! Tragichno i temno ! Pesimistichki vechno ! Crno ! Toa e nashata boja !

A ne nekakvo belosvetsko, razigrano, raspeano, pozitivno, vdahnoveno so verba vo posvetla i podobra idnina, osvetlena so vinozhito od razigrani boi ! Zhiva dekadencija bez nikakov pochit kon makedonskata tradicija na patenje, zhalenje, kukanje i plachenje !


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Diogen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 355
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diogen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2011 во 01:02
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Diogen Diogen напиша:

Вчера поминав крај споменикот, и она што го видов , благо речено ме шокира.
Споменикот светеше во разни бои, а се слушаше и музика, и некако водата „играше“ во ритам на музиката што ја слушав - си помислив каква синхронизација, музиката од некој локал позади и ритамот на фонтаната.

Кога дојдов до оградата музиката беше до мене, од кај фонтаната....изненадување

Не ми се верува, фонтана која свири и свети во разни бои.....

Лас Вегас и Дизниленд се гола вода споредено со нашиов забавен парк Скопје 2014. Капак на тоа, зад мене приметив дека и кровот на музејот на „ ВМРО “ светеше во разни бои, како фонтаната....изненадување

Мислев дека лошо сонувам, ама за жал, јаве беше....


Ако ова те шокирало, тогаш што ли би правел доколку одиш во Барселона и навистина доживееш да ти свири музика од светски познатите фонтани, притоа навистина музиката да биде од Дизниленд и цртаните филмови од Волт Дизни, фонтаната да менува бои и водата постојано да го менува ритамот. Веројатно, како што сам велиш, благо кажано, би ти се качил крвниот притисок.

А верувал или не, нема турист кој оди во Барселона, а да не застане кај распеаните фонтани и да не послуша од музиката, макар таа била музика од цртани филмови.
Да бе стварно, имаш право, и Messenger, ја па прост, не знам што е добро да стои во главниот ни град....
И да знаеш, добра ти е идејата, Воин на коњ (незнаен јунак)- гордост Македонска, гордо кренат во височините, а под него, под него бликаат водоскоци осветлени во разни бои, а музика, музика ти ја грее душата- џубокс...
Наутро, детски песни за најмладите, напладне патриотски, навечер романтика...
Забава за секого... И секако, мора да ја пуштаат онаа на Зафир - Живот ли е ова или панаѓур.....намигнување
Туку, нели никна на сред плоштад, какво такво , ке го гледаме и слушаме, сакале несакале....Зарем некого го прашаа за мислење?
Нека се весели овој народ, ако нема работа и леб, барем нека се весели...
Музичка фонтана, панорамско тркало,плажа, фали уште еден Roller Coaster, и  забавата е комплетна....
 
 
 
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2011 во 22:46
Originally posted by Diogen Diogen напиша:

Вчера поминав крај споменикот, и она што го видов , благо речено ме шокира.
Споменикот светеше во разни бои, а се слушаше и музика, и некако водата „играше“ во ритам на музиката што ја слушав - си помислив каква синхронизација, музиката од некој локал позади и ритамот на фонтаната.

Кога дојдов до оградата музиката беше до мене, од кај фонтаната....изненадување

Не ми се верува, фонтана која свири и свети во разни бои.....

Лас Вегас и Дизниленд се гола вода споредено со нашиов забавен парк Скопје 2014. Капак на тоа, зад мене приметив дека и кровот на музејот на „ ВМРО “ светеше во разни бои, како фонтаната....изненадување

Мислев дека лошо сонувам, ама за жал, јаве беше....


Ако ова те шокирало, тогаш што ли би правел доколку одиш во Барселона и навистина доживееш да ти свири музика од светски познатите фонтани, притоа навистина музиката да биде од Дизниленд и цртаните филмови од Волт Дизни, фонтаната да менува бои и водата постојано да го менува ритамот. Веројатно, како што сам велиш, благо кажано, би ти се качил крвниот притисок.

А верувал или не, нема турист кој оди во Барселона, а да не застане кај распеаните фонтани и да не послуша од музиката, макар таа била музика од цртани филмови.

Изменето од Македон - 06.Септември.2011 во 22:49
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2011 во 21:52
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

vo sabotata vecerta ja pustaa fontanata...najverojatno probaсреќаostanav bez zbor...site luge sto bea tamu...ostanaa taka...fontanata svetese vo razni boi i se slusase nekoja prijatna muzikapoubavo nesto ne sum videla...mislam deka ne treba da se kritukuva se na svetot pa i ova...tuku treba da se vidi....да


Ti momiche izgeda ne si od tuka...

... kako ne se zgrozi od prvata sinhronizirana fontana vo Makedonija , a ? Kaj nas novi raboti ne minuvaat taka lesno...

Neshto si mi somnitelna...

... da ne si bila nekogash nadvor po beliov svet, a ?


... ili mozhebi si chlen vo amerikanskata i francuskata chitalna ? Ili vo onaa japonskata , a ?


Ajde priznaj, polesno kje ti bide... oti takvo chudo na Balkanov ne minuva so odushevuvanje ako si "vistinska" makedonka.

Ajde, ajde, ne se srami... ti ne si od tuka momiche.


Ili ne si za tuka.








Изменето од Messenger - 06.Септември.2011 во 22:33
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2011 во 21:45
Originally posted by Diogen Diogen напиша:

Вчера поминав крај споменикот, и она што го видов , благо речено ме шокира.
Споменикот светеше во разни бои, а се слушаше и музика, и некако водата „играше“ во ритам на музиката што ја слушав - си помислив каква синхронизација, музиката од некој локал позади и ритамот на фонтаната.

Кога дојдов до оградата музиката беше до мене, од кај фонтаната....изненадување

Не ми се верува, фонтана која свири и свети во разни бои.....

Лас Вегас и Дизниленд се гола вода споредено со нашиов забавен парк Скопје 2014. Капак на тоа, зад мене приметив дека и кровот на музејот на „ ВМРО “ светеше во разни бои, како фонтаната....изненадување

Мислев дека лошо сонувам, ама за жал, јаве беше....


Armagedon !

Sram da im bide !

Gospod Bog da ni e napomosh !

Kako se usudile da napravat takva sinhronizirana umetnost so muzika, voda i spomenik na sred Balkanot !

Rezil !

Devojchinata da ne se pushtat na ploshtad oti kje se rasipat !!!

Da se poprska toa chudo so sveta vodichka za da se zashtitme od uroci !

Apokalipsa denes !!!

Spasuvaj se koj mozhe !

Makedonija propadnaaaaa.... aaa .... aa.... a ... .. .    







Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Diogen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 355
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diogen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2011 во 21:32
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

vo sabotata vecerta ja pustaa fontanata...najverojatno probaсреќа

ostanav bez zbor...

site luge sto bea tamu...ostanaa taka...

fontanata svetese vo razni boi i se slusase nekoja prijatna muzika

poubavo nesto ne sum videla...

mislam deka ne treba da se kritukuva se na svetot pa i ova...

tuku treba da se vidi....да


И јас останав без збор, останав така....изненадување
Дефинитивно треба да се види....вакво нешто досега немам сретнато...среќа
Препорачувам...голема%20насмевка



Кон врв
reuma Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јули.2011
Статус: Офлајн
Поени: 59
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај reuma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2011 во 16:00
Да треба да се види ......и чуе де, нели? Супер е и тој е личен - воинот - вечно млад, вечно на коњ, сега и распеан........ама музиката од неговото време ли е? Мора да е оти неличи Моцарт, Бетовен,Бах или Копров,Трпчески Врчак да му свират на еден воин......не се вклопуват, не оди.........ИЛИ ГРЕШАМ,А?

И таа вајарката ги заборави слугите на кралот, крал без свита не е крал, ами воин, обичен смртник.......
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2011 во 10:10
vo sabotata vecerta ja pustaa fontanata...najverojatno probaсреќа

ostanav bez zbor...

site luge sto bea tamu...ostanaa taka...

fontanata svetese vo razni boi i se slusase nekoja prijatna muzika

poubavo nesto ne sum videla...

mislam deka ne treba da se kritukuva se na svetot pa i ova...

tuku treba da se vidi....да

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2011 во 17:00
Originally posted by Diogen Diogen напиша:

Вчера поминав крај споменикот, и она што го видов , благо речено ме шокира.
Споменикот светеше во разни бои, а се слушаше и музика, и некако водата „играше“ во ритам на музиката што ја слушав - си помислив каква синхронизација, музиката од некој локал позади и ритамот на фонтаната.
Кога дојдов до оградата музиката беше до мене, од кај фонтаната....изненадување
Не ми се верува, фонтана која свири и свети во разни бои.....
Лас Вегас и Дизниленд се гола вода споредено со нашиов забавен парк Скопје 2014. Капак на тоа, зад мене приметив дека и кровот на музејот на „ ВМРО “ светеше во разни бои, како фонтаната....изненадување
Мислев дека лошо сонувам, ама за жал, јаве беше....

abe nekoj na zafrkancija ponazad dade ideja vo gazot na Bukefal da postavat dzuboks pa setacite ke pustat paricka i ke si ja slusnat omilenata pesna...em setacite zadovolni,em use edna kasicka ke se polni ...ama ete,ko sto kaza Diogen,i sonot ke ni stane javeсмеење
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2011 во 16:18
Абе луѓе кај му е пенисот и мадињата на коњот?
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2011 во 16:04
газење%20од%20смеење

И ''сонот'' во синхронизација со реалноста.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Diogen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 355
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diogen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2011 во 15:44
Вчера поминав крај споменикот, и она што го видов , благо речено ме шокира.
Споменикот светеше во разни бои, а се слушаше и музика, и некако водата „играше“ во ритам на музиката што ја слушав - си помислив каква синхронизација, музиката од некој локал позади и ритамот на фонтаната.
Кога дојдов до оградата музиката беше до мене, од кај фонтаната....изненадување
Не ми се верува, фонтана која свири и свети во разни бои.....
Лас Вегас и Дизниленд се гола вода споредено со нашиов забавен парк Скопје 2014. Капак на тоа, зад мене приметив дека и кровот на музејот на „ ВМРО “ светеше во разни бои, како фонтаната....изненадување
Мислев дека лошо сонувам, ама за жал, јаве беше....
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2011 во 06:30
Фото:%20Македонија%20нема%20навивачка%20за%20Евробаскетот!%20Девојки%20поддржете%20ги%20нашите%20херои
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2011 во 21:05
Средено,според потребите...но да видиме дали ЈАВНАТА опомена ќе биде и до поголемата навреда од возвишениот форумџија.

Слабо некако,за интервенцја на админот на другите форумџии,..еее тоа ти е правда на мацедонишче начин

Изменето од Gorazd777 - 04.Септември.2011 во 16:47
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 54>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.