IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Забранета храна во Христијанството!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Забранета храна во Христијанството!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
Автор
Порака Обратен редослед
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 22:37
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Mislish kosher ili halal ?


Hahahaha pa ne znam kako i da e ama ete zimata doadja a znaes luto ajvarce so dzimirinki i vruco lepce, plus turshija eeeee daleku e Makedonija ... ne znam abe da ne e zabraneto ...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 22:35
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Apsurd e 21 vek da ima zabraneta hrana na osnova na religijsko veruvanje. Zarem slobodta na duhot i na covekovoto bitie ne toa sto treba da opredeli sto e dobro za nego a sto ne. Zarem deneksa koga naukata e tolku napred treba da se vodime postari knigi, za da znaeme sto e dobro za jadenje i a sto ne...

Inaku pogore na nekolku mesta se spomenuva nechista hrana .... Nechista, moze li nekoj da go definira toa nechista, so shto e izvalkana taa hrana ?????
Ovaa mu dojde isto kako so spasenieto sekoj se spasuva od neshto nikoj ne znae konkretno od shto ....

Mnogumina velat deka taka e zapishano vo bozjata kniga (biblija, k*ran itd). Vi se molam kako da kazeme za nekoja kniga deka e bozja koga znaeme deka bog ne ja pishuval i deka e chovecka tvorba koja minuvala niz niza prepravki nadopolnuvanja i ispravki (vazi i za Biblijata i za k*ranot a i za drugi "sveti knigi").....??????


Ако е апсурд, нели е апсурдно да биде 21 век? Зошто баш 21 век, нека биде нов почеток според твојата логика. 21 век по Христово раѓање, нели?

Што се однесува до “старите книги“, не знам зошто сликата на твојот аватар е со религиско значење и самиот аватар наречен темплариус!!


Smetanjeto na vremeto e nesto sto opstestvoto go ima prifateno i kako takvo e navlezeno vo site pori na socijalnoto bitisuvanje, ako ne od Hrista ce e od nekoj drug toa e sosema nebitno. 21vi vek go upotrebiv kako prag na koj se naodja civilizacijata so site dostignuvanja a ne kako vreme.
Ako slikata na mojot avatar e religiozna ne mora da znaci deka poznavam samo stari knigi, inaku sum Templar mnogu godini i zatoa taka mi e nikot, se nadevam deka ti odgovoriv korektno bez da te navredam...

Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 22:30
Mislish kosher ili halal ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 22:28
Ajvarot kakva hrana e ????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 21:06


Ova beshe najbrzoto i najednostavnoto argumentiranje... i pobivanje.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 20:02
Originally posted by sk sk напиша:

Marko 7:19a:

"зашто" - ovde veli zoshto, shto znaci deka se prashuva, taka da se e pod znak prashalnik, shto znaci deka se shto bilo ponapred e pod znak prashalnik, moze e tocno, a moze ne.



Зашто е еднакво на затоа што, а прашалното зборче е зошто.

На другото не одговорам, доволно е ова за се напишано да биде побиено.
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 18:13
zabraneti nema no ima so visoko-   opravdano medicinski ogranicuvajna.za da se postigne custvoto na prusustvo na bog mora masnotiite skoro da gi nema po dzidovite na   krvnite sadovi sosto ke se postigne sovrsena krvna cirkulacija pa zatoa slobodno postete.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 17:53
Originally posted by sk sk напиша:



Citatot od kade ti e? Navedi za da procitam podetalno.





Новиот Јерусалим!






А храм не видов во него; зашто негов храм е Господ Бог - Сèмоќниот, и Јагнето.
И на градот не му е потребно сонцето, ниту месечината, за да му светат, зашто Божјата слава го осветлува, а Јагнето му е светилник.
И народите на оние кои се спасени ќе одат во неговата светлина, и земните цареви ќе ја донесат својата слава во него.
И нејзините порти нема да се затвораат дење, зашто не ќе има ноќ таму.
И славата и честа на народите ќе бидат донесени во него.
И во него нема да влезе ништо нечисто, ни оној, кој прави нешто гнасно и лажно, туку само оние, кои се запишани во Јагнетовата книга на животот.

   
Откр. 21 : 22 ...

Изменето од spiros - 01.Октомври.2010 во 17:56
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 15:51
Originally posted by spiros spiros напиша:




И Оној, Кој седи на престолот рече: „Ете, правам сè ново.”
Уште рече: „Напиши, зашто овие зборови се верни и вистинити!”
   
Откр. 21:5








Citatot od kade ti e? Navedi za da procitam podetalno.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 15:48



БОГ е Совршено Чист и се’ што направил е добро ...!


   






И Оној, Кој седи на престолот рече: „Ете, правам сè ново.”
Уште рече: „Напиши, зашто овие зборови се верни и вистинити!”
   
Откр. 21:5








Изменето од spiros - 01.Октомври.2010 во 15:54
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 15:32
Originally posted by spiros spiros напиша:



Божјото СЛОВО (Христос) во Кого лично е Совршената Вистина го исполни Законот, Писмото и Неговата Суштина!






Вие ги проучувате Писмата, зашто мислите дека имате вечен живот во нив; и тие сведочат за Мене.      Ев. Јован 5 : 39





   


Jas se slozuvam so tvojot posleden post, i ne gledam nekoja vrska na toj post so temata, posebno nekoja promena vo hranata.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 15:28


Божјото СЛОВО (Христос) во Кого лично е Совршената Вистина го исполни Законот, Писмото и Неговата Суштина!






Вие ги проучувате Писмата, зашто мислите дека имате вечен живот во нив; и тие сведочат за Мене.      Ев. Јован 5 : 39





   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 15:13
Originally posted by spiros spiros напиша:


ѕк,*Светиот БОГ, *Светото БОЖЈО СЛОВО, Светиот БОЖЈИ ДУХ    е поважен и посветол од се’, дури и од Библијата!

Тој од *Кого, преку *Кого и за *Кого е се’, е моќен да постави, исполни и да промени за спасение!

Не е мудро да Му се противиме на Неговата Прамудрост!



Поздрав


п.с. Што мислите (?) колку грама или килограма крв јаде човекот во својот живот и покрај тоа што при колењето на животните му се остава на животното да му истече крвта?






Tocno taka. Bog e najvazen i bidejki e takov, kako moze nekoj da mu gi menuva Negovite zborovi koga On ne gi smenil i koga On veli deka ne se menuva (Malahija3:6a, Isaija 40:8, Matej 5:17-19; Matej 24:35, 2 Jovanovo 9). Zatoa se slozuvam so tebe, ne e mudro da se odi preku Negovata mudrost, i poarno e za lugjeto da go sledat Nego.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 15:11

ѕк,*Светиот БОГ, *Светото БОЖЈО СЛОВО, *Светиот БОЖЈИ ДУХ    е поважен и посветол од се’, дури и од Библијата!

Тој од *Кого, преку *Кого и за *Кого е се’, е моќен да постави, исполни и да промени за спасение!

Не е мудро да Му се противиме на Неговата Прамудрост!



Поздрав


п.с. Што мислите (?) колку грама или килограма крв јаде човекот во својот живот и покрај тоа што при колењето на животните му се остава на животното да му истече крвта?






Кога го чуја тоа учениците, многу се зачудија и рекоа: “Тогаш кој може да се спаси?” А Исус, кога погледна на нив, им рече: “За луѓето тоа не е можно, но за Бога се е можно.” Ев. Матеј 19 : 24 + 25



Изменето од spiros - 01.Октомври.2010 во 15:18
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.