IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Македонски Бугарин сака да стане член на Судскиот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонски Бугарин сака да стане член на Судскиот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака Обратен редослед
tanas_1902 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tanas_1902 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2010 во 13:55
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Јас не делувам по принципот на исклучивост, туку напротив секој еден жител на Македонија може да биде македонски граѓанин, но само 2/3 од населението се етнички Македонци. Дури и македонските Бугари се македонски државјани т.е. Македонци. Мислам дека ги имаат истите права како сите други етнички заедници.

Проблемот кај нив е што нивните ставови се поклопуваат со оние на бугарската политика и работат против државата во која се родиле, образувале, па богами и професионално изградиле. Таквите самите си заслужиле посебен третман и мониторинг.

Во една прилика имав напишано дека сем остатоците од старите српски националисти, ројалистите и клерот во Србија се нема никаков проблем со засебноста на македонската држава и македонскиот народ. Тоа се гледа од самата политката, а и од она што се презентира по медиумите. Реков не се проблем Бугарите, проблем се бугаризираните. Не бараат ниту Србите, ниту Албанците ниту Грците да се потпише договор за контрола на јазикот на омразата. Немаат потреба од тоа, а ниту ние имаме таква потреба. Зошто така наречените словенкси Бугари имаат?!

Да, денешните Бугари носат политичко име, јазикот кој го зборуваат не е бугарски (бугарскиот бил туркски), а културата предоминатно им е македонска, од причина што 30тина % од нејзиното население има македонски корени.
Зошто и како тие станале Бугари се посебна тема на разговор.


Вистинскиот Македонец се бори за Македонија и недозволува некој да го мокри и да вели дека врне. Тоа тебе некој ти го прави и ти го дозволуваш?


Нешто нема логика во твоите пишуваниа! Прво зборуваш цитирам "Дури и македонските Бугари се македонски државјани т.е. Македонци. Мислам дека ги имаат истите права како сите други етнички заедници" - викаш има македонски Бугари после тоа викаш дека има бугаризирани а и оште има и само бугари.
Ке биде убаво да ми покажеш еден македонски бугарин,еден бугаризиран и еден чист бугарин! Ако сакаш застани и ти до нив да видим ке сфатим разликата от првиот пат!
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2010 во 13:51
Originally posted by Platenik Platenik напиша:




Јас не делувам по принципот на исклучивост, туку напротив секој еден жител на Македонија може да биде македонски граѓанин, но само 2/3 од населението се етнички Македонци. Дури и македонските Бугари се македонски државјани т.е. Македонци. Мислам дека ги имаат истите права како сите други етнички заедници.

Проблемот кај нив е што нивните ставови се поклопуваат со оние на бугарската политика и работат против државата во која се родиле, образувале, па богами и професионално изградиле. Таквите самите си заслужиле посебен третман и мониторинг.

Во една прилика имав напишано дека сем остатоците од старите српски националисти, ројалистите и клерот во Србија се нема никаков проблем со засебноста на македонската држава и македонскиот народ. Тоа се гледа од самата политката, а и од она што се презентира по медиумите. Реков не се проблем Бугарите, проблем се бугаризираните. Не бараат ниту Србите, ниту Албанците ниту Грците да се потпише договор за контрола на јазикот на омразата. Немаат потреба од тоа, а ниту ние имаме таква потреба. Зошто така наречените словенкси Бугари имаат?!

Да, денешните Бугари носат политичко име, јазикот кој го зборуваат не е бугарски (бугарскиот бил туркски), а културата предоминатно им е македонска, од причина што 30тина % од нејзиното население има македонски корени.
Зошто и како тие станале Бугари се посебна тема на разговор.


Вистинскиот Македонец се бори за Македонија и недозволува некој да го мокри и да вели дека врне. Тоа тебе некој ти го прави и ти го дозволуваш?


Тоа сакаш да се убедиш себе, или сакаш да ме убедиш мене можеби? Изјавата е дадена од македонски Србин кој што припаѓа на партија која што учествува во власта. Што повеќе сакаш од тоа? Таму тврди и дека во спорот за името тој ја поддржува Грција. А глем број од Србите сметаат дека ние во минатото сме биле Срби, ама Тито ги зафркнал Србите со тоа што од нивната „вардарсја бановина“ или „јужна Србија“ направил СР Македонија. Значи сметаат дека нашиот случај е ист како и со „муслиманската нација““ во Босна.

Па не треба многу досетливост за да се види на која воденица ја тераат водата некои структури во Македонија, и тоа на доста прикриен и подол начин. Еден од тие начини е се разбира и создавањето на двојни аршини и невидена бугарофобија во Македонија. Просто нема потреба да ги споменувам стереотипите за Бугарите кои што ги има кај нас, бидејќи сите добро ги знаеме, а ако некој се чувствува како македонски Бугарин веднаш го доживуваме како опасност за нашиот идентитет. Епа нешто многу лабав идентитет е тоа тогаш.

Точно е тоа дека тие имаат поинакво видување за нашата историја, меѓутоа како што видовме, со нивното видување во голема мера се согласуваат и водечките личности на нашата историографија, ако ги занемариме еуфемизмите и рационализациите за тоа што на пример Денко Малевски го нарекува „чист фалсификат“ и „ординарна лага“. Ако е тоа така, тогаш што ни се виновни тие? Виновна е комунистичката историографија која што, повторно ќе го парафразирам Денко Малевски „не можела да направи разлика помеѓу наука и идеологија, и таму каде што пишува Бугарин, слободно си заменувала со Македонец, а таму каде што веќе не можела, измислувала тајни бугарски агенти во чисто македонски средини“.

Просто срамно е да се омаловажуваат Бугарите на начин на кој што го правиме ние, на пример срамно е тоа да се прави откако ќе се прочита „За македонцките работи“ за што чисто се сомневам дека и 10 % од Македонците ја прочитале таа „модерна библија на македонскиот народ“ а за која што и македонистите (мислам на научниците) имаат дилеми како да си објаснат некои противречности во неа.

Ние се однесуваме, како да ти кажам, како да сме сервилни кон некого и му ја вршиме валканата работа, не покажувајќи никакво достоинство и став.


Изменето од Pat - 24.Септември.2010 во 13:52
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2010 во 02:42
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

ама стварно не мки е јасно со кој памет некој може да постави странски државјанин како член  на Судскиот совет збунетост ....... можно ли е на пример Кинез по државјанство да биде член на судски совет во Јапонија ? збунетост




Можеби и може, но да се случи тоа сигурно е дека кандидатот ќе го поминат низ сито и решето. Таквоит ќе треба да дува во иста писка.

Изменето од Platenik - 24.Септември.2010 во 02:44
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2010 во 02:40
Originally posted by Pat Pat напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Незнам колку треба да бидам појасен?! Секој еден кој работи против интересите на Македонија и македонскиот народ го добива она што заслужува.

Ако на таканаречените македонски Бугари неим е по волја, јас неможам да им помгнам. Се чувстуваат за Бугари, па ете им ја Бугарија.

Точно е тоа дека за Србите ние Македонците сме биле Срби, а за Бугарите сме сеуште Бугари. нели е тоа податок кој зборува сам за себе?! Разликата меѓу Србите и Бугарите е што првите сфатиле дека нема што да бараат веќе во Македонија. За жал овие вториве ако ги нема Македонците не ќе имаат ниту јазик, ниту култура, ниту историја. Затоа неможат да излезат вон пропагандите од 19 век. Во Бугарија нема автентична култура. Изворната бугарска култура е одамна изумрена. Читај, Македонија на Македонците!

Ако тебе тоа не ти смета да некој те прави Србин или Бугарин верувај дека на мнозинството во Македонија и те како им пречи. Доста со таа квази бугарска реторика демек само Бугарија и го мислела доброто на Македонија. Се имаат безброј пати докажано. Бугарашите давале за Бугарија не за Македонија. Само Македонците давале за Македонија.

Реков, доста со тие Срби, Бугари и Грци, а најмногу со изродите. Јас се чувствувам многу добро како Македонец, а така наречените словенски Бугари ми се толку блиски колку што ми се бликси Кинезите.

Се чувстуваш Бугарин, ете ти ја Бугарија.
Не, проблемот е во тоа што ти делуваш по принципот на исклучивост. Според тебе Македонец може да биде и Албанец, и Влав и Србин но не и Бугарин. Совршена иронија на историјата. Меѓутоа, во тој случај, ако ги исклучуваме луѓето кои што се чувствувале или се чувствуваат како Бугари, тогаш по законите на логиката ќе треба да се откажеме од голем дел на македонската историја. Токму за тоа зборува и Денко Малевски на пример. И јас сум Македонец и ја сакам Македонија исто како и ти, само што разликата помеѓу мене и тебе е во тоа што јас не пишувам глупости од типот „Македонците им го дале јазикот на Бугарите, да не сме биле ние, тие немале да знаат да зборуваат“. И модерниот македонски и модерниот бугарски  припаѓаат на истата подгрупа на јужнословенски јазици и се во ист сооднос како што се црногорскиот и српскиот. А сите тие фантазми и митомании да ги оставиме на страна. И во Бугарија се населиле Словени, и во Македонија исто така, и истите тие Словени со текот на времето развиле одлики кои што ги изделувале од останатите Словени, а им давале чувство на припадност кон ист народ. И точно е, историјата продолжува понатаму, и кој знае каде ќе не одведе, меѓутоа на црното да му се вика бело и обратно, не благодарам, тоа не е мој стил.Што се однесува до тоа дека Србите се откажале од претензиите кон Македонија, абе ти верувам, како не . Гледаш, и неговите ставови „до танчина“ се поклопуваат со тие на Цемович, меѓу другите.



Јас не делувам по принципот на исклучивост, туку напротив секој еден жител на Македонија може да биде македонски граѓанин, но само 2/3 од населението се етнички Македонци. Дури и македонските Бугари се македонски државјани т.е. Македонци. Мислам дека ги имаат истите права како сите други етнички заедници.

Проблемот кај нив е што нивните ставови се поклопуваат со оние на бугарската политика и работат против државата во која се родиле, образувале, па богами и професионално изградиле. Таквите самите си заслужиле посебен третман и мониторинг.

Во една прилика имав напишано дека сем остатоците од старите српски националисти, ројалистите и клерот во Србија се нема никаков проблем со засебноста на македонската држава и македонскиот народ. Тоа се гледа од самата политката, а и од она што се презентира по медиумите. Реков не се проблем Бугарите, проблем се бугаризираните. Не бараат ниту Србите, ниту Албанците ниту Грците да се потпише договор за контрола на јазикот на омразата. Немаат потреба од тоа, а ниту ние имаме таква потреба. Зошто така наречените словенкси Бугари имаат?!

Да, денешните Бугари носат политичко име, јазикот кој го зборуваат не е бугарски (бугарскиот бил туркски), а културата предоминатно им е македонска, од причина што 30тина % од нејзиното население има македонски корени.
Зошто и како тие станале Бугари се посебна тема на разговор.


Вистинскиот Македонец се бори за Македонија и недозволува некој да го мокри и да вели дека врне. Тоа тебе некој ти го прави и ти го дозволуваш?
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2010 во 21:38
Рамковен и се е можно,нешто како скопско и се е можно
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2010 во 20:59

ама стварно не мки е јасно со кој памет некој може да постави странски државјанин како член  на Судскиот совет збунетост ....... можно ли е на пример Кинез по државјанство да биде член на судски совет во Јапонија ? збунетост

Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2010 во 20:17
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Незнам колку треба да бидам појасен?! Секој еден кој работи против интересите на Македонија и македонскиот народ го добива она што заслужува.

Ако на таканаречените македонски Бугари неим е по волја, јас неможам да им помгнам. Се чувстуваат за Бугари, па ете им ја Бугарија.

Точно е тоа дека за Србите ние Македонците сме биле Срби, а за Бугарите сме сеуште Бугари. нели е тоа податок кој зборува сам за себе?! Разликата меѓу Србите и Бугарите е што првите сфатиле дека нема што да бараат веќе во Македонија. За жал овие вториве ако ги нема Македонците не ќе имаат ниту јазик, ниту култура, ниту историја. Затоа неможат да излезат вон пропагандите од 19 век. Во Бугарија нема автентична култура. Изворната бугарска култура е одамна изумрена. Читај, Македонија на Македонците!

Ако тебе тоа не ти смета да некој те прави Србин или Бугарин верувај дека на мнозинството во Македонија и те како им пречи. Доста со таа квази бугарска реторика демек само Бугарија и го мислела доброто на Македонија. Се имаат безброј пати докажано. Бугарашите давале за Бугарија не за Македонија. Само Македонците давале за Македонија.

Реков, доста со тие Срби, Бугари и Грци, а најмногу со изродите. Јас се чувствувам многу добро како Македонец, а така наречените словенски Бугари ми се толку блиски колку што ми се бликси Кинезите.

Се чувстуваш Бугарин, ете ти ја Бугарија.


Не, проблемот е во тоа што ти делуваш по принципот на исклучивост. Според тебе Македонец може да биде и Албанец, и Влав и Србин но не и Бугарин. Совршена иронија на историјата. Меѓутоа, во тој случај, ако ги исклучуваме луѓето кои што се чувствувале или се чувствуваат како Бугари, тогаш по законите на логиката ќе треба да се откажеме од голем дел на македонската историја. Токму за тоа зборува и Денко Малевски на пример.

И јас сум Македонец и ја сакам Македонија исто како и ти, само што разликата помеѓу мене и тебе е во тоа што јас не пишувам глупости од типот „Македонците им го дале јазикот на Бугарите, да не сме биле ние, тие немале да знаат да зборуваат“.

И модерниот македонски и модерниот бугарски  припаѓаат на истата подгрупа на јужнословенски јазици и се во ист сооднос како што се црногорскиот и српскиот. А сите тие фантазми и митомании да ги оставиме на страна. И во Бугарија се населиле Словени, и во Македонија исто така, и истите тие Словени со текот на времето развиле одлики кои што ги изделувале од останатите Словени, а им давале чувство на припадност кон ист народ. И точно е, историјата продолжува понатаму, и кој знае каде ќе не одведе, меѓутоа на црното да му се вика бело и обратно, не благодарам, тоа не е мој стил.

Што се однесува до тоа дека Србите се откажале од претензиите кон Македонија, абе ти верувам, како не . Гледаш, и неговите ставови „до танчина“ се поклопуваат со тие на Цемович, меѓу другите.
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2010 во 18:39
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

  Не заради тоа што нема кадри, туку ради тоа што сме демократска држава. Такво нешто например во Бугарија и Грција никогаш не ќе може да се случи.
 
 

И нормално дека нема да се случи.Што барат такви луѓе во нашата  управа?Ако имат претензии за раководители да си средуваат нивните држави. 

 

Така се чува држава,интендитет,граници и ако сакате слободада 


Емилчо,

Па токму тоа го пишувам во моите постови, ама кој да разбере?!

Море разбираат само не им одговара, па се прават наудрени.

Не дека ние незнаеме како треба, ама кога други ти мудруваат како треба да правиш, ќе ја подвиткаш опашката со цел да го зачуваш барем она што го имаш, а станеш и дел од ЕЗ. Да, НАТО го заборавив.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2010 во 18:33
Незнам колку треба да бидам појасен?! Секој еден кој работи против интересите на Македонија и македонскиот народ го добива она што заслужува.

Ако на таканаречените македонски Бугари неим е по волја, јас неможам да им помгнам. Се чувстуваат за Бугари, па ете им ја Бугарија.

Точно е тоа дека за Србите ние Македонците сме биле Срби, а за Бугарите сме сеуште Бугари. нели е тоа податок кој зборува сам за себе?! Разликата меѓу Србите и Бугарите е што првите сфатиле дека нема што да бараат веќе во Македонија. За жал овие вториве ако ги нема Македонците не ќе имаат ниту јазик, ниту култура, ниту историја. Затоа неможат да излезат вон пропагандите од 19 век. Во Бугарија нема автентична култура. Изворната бугарска култура е одамна изумрена. Читај, Македонија на Македонците!

Ако тебе тоа не ти смета да некој те прави Србин или Бугарин верувај дека на мнозинството во Македонија и те како им пречи. Доста со таа квази бугарска реторика демек само Бугарија и го мислела доброто на Македонија. Се имаат безброј пати докажано. Бугарашите давале за Бугарија не за Македонија. Само Македонците давале за Македонија.

Реков, доста со тие Срби, Бугари и Грци, а најмногу со изродите. Јас се чувствувам многу добро како Македонец, а така наречените словенски Бугари ми се толку блиски колку што ми се бликси Кинезите.

Се чувстуваш Бугарин, ете ти ја Бугарија.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2010 во 18:14
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

 


Не заради тоа што нема кадри, туку ради тоа што сме демократска држава. Такво нешто например во Бугарија и Грција никогаш не ќе може да се случи.
 
 
И нормално дека нема да се случи.Што барат такви луѓе во нашата  управа?Ако имат претензии за раководители да си средуваат нивните држави. 
 
Така се чува држава,интендитет,граници и ако сакате слободада 
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2010 во 18:10
Originally posted by емил емил напиша:

 
Од сите кандидати за тој суд нема ни еден чист(етнически) македонец.Зошто?Ако ви фалат  кадри барајте си проблемот кај вас ,а не се лутете кога странци ви раководат.



Не заради тоа што нема кадри, туку ради тоа што сме демократска држава. Такво нешто например во Бугарија и Грција никогаш не ќе може да се случи.

Изменето од Анастеа - 24.Септември.2010 во 01:38
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2010 во 18:05
Originally posted by Platenik Platenik напиша:




Имаше неколку грешки во мојот пост. Тие се случајни, печатни грешки. Ги корегирав, па сметам дека текстот сега не е толку “конфузен“.

Се прашуваш како можам? Многу лесно од причина што за некои од нив знам дека немаат ништо со руската творба. Типично бугарофилство. Секој еден таков треба да биде изложен на критика и потсмев.

Никому не му го оспорувам правото да биде она што сака да биде, но кога некој со сите расположиви средства се обидува да ми го оспори моето право и работи против интерсите на Македонија и македонскиот народ тогаш биди уверен дека за таквите немам милост.

Така наречените македонски Бугари работат за интересите на Бугарија, а не на Македонија. Се додека бугаризираните Македонци се држат на романтичарските идеи од 19 век, нема да има мир и спокојство. Треба еднаш за секогаш да сфатат дека Македонија и македонскиот народ се реалност и дека Бугарија и бугарштината во Македонија се и биле само монета за подкусурување. Изродите имаат алтернатива, мајка Бугарија ги чека со раширени раце.

30 тина проценти од населението на Бугарија се одродени Македонци кои ради политчки причини ја имаат прифатено бугарштината. Кога ќе ги запрашаш да ја дефинираат истата несамо што незнаат, туку и неможат. Сосема е јасно зошто. Бугарското име е азиско, туркомонголско, а денешните Бугари, нормално е да го чувстуваат за туѓо. Бугарското име може да биде и политичко, според визнтиската административна единица Вулгарија, а може да биде и епитет кој Ромеите го користеле да ја опишат простата нецивилизирана маса која ги опкружувала.

Препородот на Бугарија во 19 век, само овај пат како словенска Бугарија е директен резултат од руското влиајние и спозорство.

Само во првиот случај бугарското име е етничко, а за волја на вистината само таканаречените македонските Бугари и бугаризираните Македонци го сметаат како лична навреда кога ќе се спомене изворното потекло на тоа име. Свесно избираат да го носат тоа туркомонголско име, а од друга страна го чувстуваат како навреда. Зошто?! Сигурен сум дека Гагузите, Чувашите и Татарите немаат проблем со тоа.

Време е веќе да сфатат таканаречените македонски Бугари и бугаризираните Македонци дека треба да ја остават Македонија да се развива онака како што знае и умее. Доста ни беше од Срби, Грци и Бугари, а уште повеќе од сопствените изроди.

Не ти се одговара некако на прашањето, дали во некоја демократска држава, некој норамлен би им дал прилика на таквите како Перев, Канзуров, к*ртелов, Каров, Србиновски, Трендафилов...

Биди сигурен дека би ги растргнале како кучиња или во најдобар случај би ги маргаинализирале. Всушност исто како што им се правело и прави на Македонците во Бугарија и во Грција.

Мониторингот и критериумите за селекција се норамлна појава, која се применува кога се испитува моралната, стручната и идеолошката подобност на кандидатот кој конк*рира за испразнетото работно место. Тоа јас не сум го измислил.

Нема потреба поимот бугараш (иако е тоа српски збор)да биде во наводници. Тој е толку јасен самио по себе што навистина не му е потребно дополнително објаснување. Чим е некој бугараш тогаш кајнего бугарштината е во преден план и биди сигурен дека бугарашот не и мисли добро на самостојна Македонија. Нели тоа го потврдуваат со совојот однос и погоре споменатите имиња?!



И повторно во добро познатиот памфлетски стил на изразување со заобиколување на конкретните нешта.

Терминот „бугараш“ го ставив во наводници затоа што тој се разбира се однесува на тие за кои што и луѓето од македонската официјална историографија признаваат дека се чувствувале како Бугари. И тие ли се монета за подкусурување (божем, предмет за потсмев)? Треба ли да ги кажам и нивните имиња, или ќе биде доволно да кажам дека се работи за сите револуционери и безмалку сите преродбеници? Или тие не знаеле што се, немале доволно развиена национална свест? Меѓутоа токму тие луѓе најмногу дале за Македонија, и токму тие луѓе се опеани во нашите народни песни.

Кога зборуваме за правата и нивното оспорување, дали ти тоа сакаш да кажеш дека нема да дозволиш некој да ти го оспори правото да оспоруваш туѓи права?

И постојано зборуваш за руска творба и бугаризирани. А дали знаеш ти како била создавана Егзархијата на пример? Дали знаеш зошто биле апсени Миладинови и Прличев, и дека Шапкарев бил основач и прв директор на Солунската бугарска машка гимназија во која се школувале Делчев, Груев, Сарафов и мн. други? А дали знаеш дека токму Русија се спротивставувала на формирањето на бугарската егзархија и „расцепувањето на православното единство на Балканот“, и дека во нејзиното формирање учествувале и македонските општини?

И на крај уште едно прашање (по втор пат): Си ја читал ли ти книгата на Цемович чиј што цитат си ставил во својот потпис? Јас да. Таму тој нашироко објаснува дека Македонците се Срби.

Сето ова што го набројав е во функција да се согледа има ли смисла „анатемисувањето“ и маргинализирањето на луѓето кои што се чувствуваат Бугари. Таквиот однос не е ништо друго освен продолжение на српската доктрина во Македонија.
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2010 во 17:55

 
Од сите кандидати за тој суд нема ни еден чист(етнически) македонец.Зошто?Ако ви фалат  кадри барајте си проблемот кај вас ,а не се лутете кога странци ви раководат.


Изменето од Анастеа - 24.Септември.2010 во 01:38
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2010 во 17:31
Originally posted by Pat Pat напиша:


Многу си конфузен, меѓутоа едно е јасно, ти чувствуваш омраза кон сите што се „одродиле“.

А како можеш така? Како прво, секој има право на самоопределување; како второ, ти од каде знаеш, можеби бугарството им било пренесено по традиција во нивното семејство. Кој си ти да судиш како некој треба или не треба да се чувствува?

И трето, нешто за што веќе имаме расправано на Историја - еве да ги тргнеме документите на страна, да ги оставиме и денешните бугарофили на страна. Оние кои што ја креирале македонската историографија таква каква што ти ја промовираш тука, како на пример Блаже Ристовски и Иван Катарџиев, или пак Виолета Ачковска и други, во не една прилика имаат кажано дека нашите илинденци и преродбеници се чувствувале како Бугари, како и сите политички дејци се до 1945 година (според Катарџиев)

Затоа ти кога судиш за одродување и заговараш некаков „мониторинг“, треба да бидеш доследен и на логиката како и на принципиелноста, и да започнеш да ја искоренуваш бугарштината од многу порано.

А филмот „тесна кожа“ е само еден ефтин југословенски филм и ништо повеќе. Што се однесува до лојалноста кон Македонија, според Димитар Влахов, македонската идеја била прифатена „единствено од тие кои што се нарекувале Бугари“, не и од прогрчки и просрпски настроените. И токму „бугарашите“ од секогаш најмногу давале за самостојноста на Македонија, така било во минатото, а слично е и сега.


Имаше неколку грешки во мојот пост. Тие се случајни, печатни грешки. Ги корегирав, па сметам дека текстот сега не е толку “конфузен“.

Се прашуваш како можам? Многу лесно од причина што за некои од нив знам дека немаат ништо со руската творба. Типично бугарофилство. Секој еден таков треба да биде изложен на критика и потсмев.
Никому не му го оспорувам правото да биде она што сака да биде, но кога некој со сите расположиви средства се обидува да ми го оспори моето право и работи против интерсите на Македонија и македонскиот народ тогаш биди уверен дека за таквите немам милост.
Така наречените македонски Бугари работат за интересите на Бугарија, а не на Македонија. Се додека бугаризираните Македонци се држат на романтичарските идеи од 19 век, нема да има мир и спокојство. Треба еднаш за секогаш да сфатат дека Македонија и македонскиот народ се реалност и дека Бугарија и бугарштината во Македонија се и биле само монета за подкусурување. Изродите имаат алтернатива, мајка Бугарија ги чека со раширени раце.

30 тина проценти од населението на Бугарија се одродени Македонци кои ради политчки причини ја имаат прифатено бугарштината. Кога ќе ги запрашаш да ја дефинираат истата несамо што незнаат, туку и неможат. Сосема е јасно зошто. Бугарското име е азиско, туркомонголско, а денешните Бугари, нормално е да го чувстуваат за туѓо. Бугарското име може да биде и политичко, според визнтиската административна единица Вулгарија, а може да биде и епитет кој Ромеите го користеле да ја опишат простата нецивилизирана маса која ги опкружувала.

Препородот на Бугарија во 19 век, само овај пат како словенска Бугарија е директен резултат од руското влиајние и спозорство.

Само во првиот случај бугарското име е етничко, а за волја на вистината само таканаречените македонските Бугари и бугаризираните Македонци го сметаат како лична навреда кога ќе се спомене изворното потекло на тоа име. Свесно избираат да го носат тоа туркомонголско име, а од друга страна го чувстуваат како навреда. Зошто?! Сигурен сум дека Гагузите, Чувашите и Татарите немаат проблем со тоа.

Време е веќе да сфатат таканаречените македонски Бугари и бугаризираните Македонци дека треба да ја остават Македонија да се развива онака како што знае и умее. Доста ни беше од Срби, Грци и Бугари, а уште повеќе од сопствените изроди.

Не ти се одговара некако на прашањето, дали во некоја демократска држава, некој норамлен би им дал прилика на таквите како Перев, Канзуров, к*ртелов, Каров, Србиновски, Трендафилов...

Биди сигурен дека би ги растргнале како кучиња или во најдобар случај би ги маргаинализирале. Всушност исто како што им се правело и прави на Македонците во Бугарија и во Грција.

Мониторингот и критериумите за селекција се норамлна појава, која се применува кога се испитува моралната, стручната и идеолошката подобност на кандидатот кој конк*рира за испразнетото работно место. Тоа јас не сум го измислил.

Нема потреба поимот бугараш (иако е тоа српски збор)да биде во наводници. Тој е толку јасен самио по себе што навистина не му е потребно дополнително објаснување. Чим е некој бугараш тогаш кајнего бугарштината е во преден план и биди сигурен дека бугарашот не и мисли добро на самостојна Македонија. Нели тоа го потврдуваат со совојот однос и погоре споменатите имиња?!



Изменето од Анастеа - 24.Септември.2010 во 01:46
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.