IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Споменик на Александар на плоштад Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Споменик на Александар на плоштад Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 54>
Прашање: Дали сте за изградба на споменикот
Одговор Гласови Статистика
55 [56,12%]
4 [4,08%]
31 [31,63%]
8 [8,16%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака Обратен редослед
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 02:30
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Chudno, chudno...

... momiche makedonche, pa da se vosh*tuva od belosvetski idei za spomenici so fontani koi svetat i svirat i vo koi lugjeto frlaat parichki namesto da im gi dadat na onie koi po ulici umiraat za leb...

chudno, chudno...

... momiche makedonche koe se vosh*tuva na razigrano vinozhito od raznoboie namesto da ljubi vechno nepodvizhno crnilo...


chudno, chudno...

... momiche makedonche, pa da dozvoli da uzhiva na spomenik koj e izgraden bez nekoj da ja prasha dali saka i kakov saka toj da bide...


chudno, chudno...

... ama zatoa e mnogu ubavo da se vidi kako novite generacii mu priogjaat na zhivotot i svetov bez bagazhot od svoite roditeli.


Da si mi zhiva i zdrava !




znaes kako se vika Prostite luge kritikuvaat...a pametnite imat idei...
Utre e golem den...prekrasen....daj boze site da dojdat i da go prosledat nastanot..Ima organizirano besplaten prevoz od cela Mk....Toa sto ke go vidat site do sega ne e videno kaj nas....Kamo site do sega da gradele po edna vakva rabota...pa ke sme bide naj jaka metropola.....Ova sto se gradi e za nas...i za nasite pokolenija...DA imat so sto da se gordeat..
Utre ke ima golem hepening.......
Nastap na nad 90 makedonski peaci...izveduvanje na novite pesni snimeni za nezavisnosta...Zlatnite slavejcinja...Nad 1000 deca ke pominat niz triumfalnata porta...i ke ja vidime prekrasnata fontana...
Im poracuvam na site...DA ne sedat po cela den doma i da cekat nekoj da im gi dal parite za leb....mesto za spomenici...Tuku da fatat da se angazirat malku i da fatat nekoja rabota.....i Samo so pozitivna misla se uspeva vo zivotot........oti kako se vika.....
STo mislis toa i ke te snajde...
Aj fala prijatno i bas ke mi bide milo i ti da dojdes da ja prosledis manifestacijata... od 18:00 pred Sobranie na RM...pa Muzej pa na kraj Plostad Makedonija.....
P.S utre i gradskite avtobusi ke bidat besplatni...



Momiche, tvojot entuzijazam za mene ovaa esen pretstavuva proleteno vetre koe shiri prekrasen svezh miris niz nashata mila Makedonija !

I da znaesh, kje dojdam vo Makedonija.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 02:26
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Originally posted by MyWay MyWay напиша:

 
P.S utre i gradskite avtobusi ke bidat besplatni...
Види вака...градските автобуси одат на нафта...литар нафта е 60 денари...а автобусите ги возат возачи...на кои треба да им се плати дневница...празнична...значи не е бесплатен превозот...некој ќе мора да плати...погоди кој...ЈСП, градот, државата, сите ние...како и да е...не е бесплатен...исто како што автобусите не се донација од владата...исто како што ручекот во недела на Коце на камениот мост...некој ќе треба да го плати...а и луѓето кои ќе носат маси, храна...и потоа ќе расчистуваат...види вака...ништо, ама баш ништо нема бесплатно...


Potpolno si vo pravo.

Se podrazbira deka sekoja vlada organizira drzhavni praznici od drzhavniot budzhet koj se polni so danocite koi gi plakjaat gragjanite.

Rabotata e shto drzhavata mozhe da reshi da organizira i podrzhi neshto vakvo ili da ne organizira.

Bez obzir koj e sega na vlast, jas podrzhuvam shto pogolema drzhavna proslava na 20-godishniot jubilej na nazhata nezavisna drzhava.

Lugje, nash*te prethodnici gi davale zhivotite so stotici godini za izboruvanje na edna makedonska drzhava i sega, koga na krajot ja imame, da se raspravame dali parite shto kje bidat odvoeni za toa se "free" ili ne, dali vredi da se napravi toa ili ne, dali kje odime na proslavata ili ne ?


Do tamu dojdovme ???





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 00:12
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

 
P.S utre i gradskite avtobusi ke bidat besplatni...

Види вака...
градските автобуси одат на нафта...
литар нафта е 60 денари...
а автобусите ги возат возачи...
на кои треба да им се плати дневница...
празнична...

значи не е бесплатен превозот...
некој ќе мора да плати...
погоди кој...
ЈСП, градот, државата, сите ние...
како и да е...
не е бесплатен...
исто како што автобусите не се донација од владата...
исто како што ручекот во недела на Коце на камениот мост...
некој ќе треба да го плати...
а и луѓето кои ќе носат маси, храна...
и потоа ќе расчистуваат...

види вака...
ништо, ама баш ништо нема бесплатно...
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2011 во 23:46
ЌЕ ДОЈДАТ ТАКВИ ВРЕМИЊА....
И ДОЈДОА ТАКВИ ВРЕМИЊА,КОГА ПАМЕТТА ЌЕ ЗАМОЛЧИ,БУДАЛАТА ЌЕ ПРОГОВОРИ,А ФУКАРАТА ЌЕ СЕ ЗБОГАТИ.

Да постои само огорченост,сега има нови генерации кои ,да ФАТИЛЕ НЕШТО РАБОТА(со врски,без врски,во министерства,па им украле ,па им спечалиле),да голем ден е утре,и ние пред 20 години воскликнувавме,и моите пред 50 години лежеле по затвори,и ние се боревме,ЗА СЕГА ДА ЛИКУВААТ ТУЃИНЦИ,
НИЕ НЕ БАРАМЕ НИШТО;ПРАВДА;СЛОБОДА И ЛЕБ , ЗА НАШИТЕ ДЕЦА,

Каде беа вашите родители,кога се апсеше,се следеше,се кодошеше,демек си ја гледаа својата работа,е утре ви останува НА

УКРАДЕНОТО,НА СПЕЧАЛЕНОТО СО АРАМИЛАК;НА КРАДЕЊЕТО,НА БЕЗДУШНОСТА и НА КРАЈ НА НЕКОЈ ШТО ВИ ГО ИЗВОЈУВАЛ; ВИЕ ДА СЛАВИТЕ,

Нека слават и новите б,лгари,нека слават и егејците,нека слават и сите оние кои КОДОШЕЛЕ И ТАКА УНИШТУВАЛЕ ЖИВОТИ,НЕКА СЛАВАТ И ТИЕ ШТО ЛАЖАТ, но една ТАКВА ДРЖАВА СЕ РАСПАДНА;СЕГА ОСТАНУВА ДА СЛАВИТЕ ЗА ОВОЈ ДЕЛ;а другите три дела КОГА ЌЕ СЕ НАЈДЕ НЕКОЈ БУДАЛА ДА ВИ ГИ ОСЛОБОДИ И ТОГАШ ДА СЕ ИСПРЧИТЕ ДА СЛАВИТЕ;зашто вие си ја гледате,и си ја гледавте работата,кога некој се жртвуваше,а сега имате доблест да го наречете,оној кој не знае ништо,
НЕ СЕ И ОВИЕ ГОРДИ ВРЕМИЊА;ЌЕ ПОЧЕКАМЕ;ЧЕ ПОЧЕКААТ И многу кои СТРАДАЛЕ И СТРАДААТ ЗА СВОИТЕ СЕМЕЈСТВА.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2011 во 23:37
Originally posted by MyWay MyWay напиша:


Im poracuvam na site...DA ne sedat po cela den doma i da cekat nekoj da im gi dal parite za leb....mesto za spomenici...Tuku da fatat da se angazirat malku i da fatat nekoja rabota.....i Samo so pozitivna misla se uspeva vo zivotot........oti kako se vika.....
STo mislis toa i ke te snajde...



...знаеш дека си во право.
сум чул дека некаде во кратовско-кумановскиот регион имало разно-разни карпи со отвори и низ нив се протнувале неродилките,сакатите и болните..за здравје..за надеж.онаа портата на плоштадтката пред Плоштадот ми личи на такво нешто...мора да е "вакавско место"...ќе да има некоја исцелителна моќ..за некого.

а за споменикот,едвај чекам да дојде Нова Година ,а наместо со Баба Мразица,да се сликам со Аце наш.

лампионите ќе му ги закачат на тоа....мечот,пошто ќе нема место за ЕЛКА!.

циркуси невидени...а баш сакав да одам на прослава за денов..ама ако беше поинакво сценарио..САМО да се прославуваше независноста..а не сечење ленти..црвени теписи...културно-забавна програма..носии..попови ...
доволно беше едно ШАМПАЊСКО макар и Грчко и готово.

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2011 во 21:40
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Chudno, chudno...

... momiche makedonche, pa da se vosh*tuva od belosvetski idei za spomenici so fontani koi svetat i svirat i vo koi lugjeto frlaat parichki namesto da im gi dadat na onie koi po ulici umiraat za leb...

chudno, chudno...

... momiche makedonche koe se vosh*tuva na razigrano vinozhito od raznoboie namesto da ljubi vechno nepodvizhno crnilo...


chudno, chudno...

... momiche makedonche, pa da dozvoli da uzhiva na spomenik koj e izgraden bez nekoj da ja prasha dali saka i kakov saka toj da bide...


chudno, chudno...

... ama zatoa e mnogu ubavo da se vidi kako novite generacii mu priogjaat na zhivotot i svetov bez bagazhot od svoite roditeli.


Da si mi zhiva i zdrava !




znaes kako se vika Prostite luge kritikuvaat...a pametnite imat idei...
Utre e golem den...prekrasen....daj boze site da dojdat i da go prosledat nastanot..Ima organizirano besplaten prevoz od cela Mk....Toa sto ke go vidat site do sega ne e videno kaj nas....Kamo site do sega da gradele po edna vakva rabota...pa ke sme bide naj jaka metropola.....Ova sto se gradi e za nas...i za nasite pokolenija...DA imat so sto da se gordeat..
Utre ke ima golem hepening.......
Nastap na nad 90 makedonski peaci...izveduvanje na novite pesni snimeni za nezavisnosta...Zlatnite slavejcinja...Nad 1000 deca ke pominat niz triumfalnata porta...i ke ja vidime prekrasnata fontana...
Im poracuvam na site...DA ne sedat po cela den doma i da cekat nekoj da im gi dal parite za leb....mesto za spomenici...Tuku da fatat da se angazirat malku i da fatat nekoja rabota.....i Samo so pozitivna misla se uspeva vo zivotot........oti kako se vika.....
STo mislis toa i ke te snajde...
Aj fala prijatno i bas ke mi bide milo i ti da dojdes da ja prosledis manifestacijata... od 18:00 pred Sobranie na RM...pa Muzej pa na kraj Plostad Makedonija.....
P.S utre i gradskite avtobusi ke bidat besplatni...

Изменето од MyWay - 07.Септември.2011 во 21:42

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2011 во 18:21
Ако веќе скршнуваме од темата,а тоа ни се прави кога ни се сака,па да придонесеме за ВИСТИНАТА ,во овие грозни ГАНГСТЕРСКИ времиња,па затоа пред некој ден министерчето мафијашко за наводни финансии објави ребаланс,но не бил наводно ребаланс(ко б,лгарите тази дупка не е дупка)средствата во голем дел че се префрлат во ПЕНЗИСКИОТ ФОНД и другите административни служби,
ДЕМЕК овие се спасителни времиња,само во другите времиња се правеше така,
П.С.овие се директни УДБАШКИ наследници од ТИЕ времиња,и затоа за свилата која ќе ги покрива спомениците ,а свитата на ПАТОРЕСТАТА РЕФОРМИСТИКА че ги открива,чини МИЛИОН евра.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2011 во 16:24
Originally posted by Diogen Diogen напиша:


Вие мора да гледате розово, и таа слика да ја туркате на форумов, ве разбирам потполно....

Ајде ќе ве фалам, да ви го направам денот убав...

Браво за владата, браво за идејниот творец, сега народот е среќен и радосен....

Сега знам, дека Македонија е богата земја, со среќен народ.....

Кој мисли поинаку, срам да му е, предавник и песимист.....мир


Никој не гледа розово, никој не мора да го прави тоа, ниту некој го прави тоа. Најмалку пак некој мора да ја поддржува Владата. Но, кога веќе се коментира како е во светот, тогаш треба да се каже дека не е така како што некои сакаат да направат да биде.
Сите сме свесни за тешката состојба во која е Македонија, но тоа не значи дека државата треба да ја претвориме во Агенција за вработување,а буџетот да го трошиме на плати и пензии.

А најтрагичното е тоа што сите постојано велат дека ништо не се гради, дека улиците се стари и непоправени, а кога ќе се започне со такви потфати, веднаш се претвораат во чувари на буџетот и борци за социјална правда, но, на сметка на државата. Буџетот не мора да се троши само за плати и за пензии. Тоа се правеше во едни други времиња.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2011 во 16:12
Chudno, chudno...

... momiche makedonche, pa da se vosh*tuva od belosvetski idei za spomenici so fontani koi svetat i svirat i vo koi lugjeto frlaat parichki namesto da im gi dadat na onie koi po ulici umiraat za leb...

chudno, chudno...

... momiche makedonche koe se vosh*tuva na razigrano vinozhito od raznoboie namesto da ljubi vechno nepodvizhno crnilo...


chudno, chudno...

... momiche makedonche, pa da dozvoli da uzhiva na spomenik koj e izgraden bez nekoj da ja prasha dali saka i kakov saka toj da bide...


chudno, chudno...

... ama zatoa e mnogu ubavo da se vidi kako novite generacii mu priogjaat na zhivotot i svetov bez bagazhot od svoite roditeli.


Da si mi zhiva i zdrava !




Изменето од Messenger - 07.Септември.2011 во 16:23
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2011 во 12:41
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by MyWay MyWay напиша:

vo sabotata vecerta ja pustaa fontanata...najverojatno probaсреќаostanav bez zbor...site luge sto bea tamu...ostanaa taka...fontanata svetese vo razni boi i se slusase nekoja prijatna muzikapoubavo nesto ne sum videla...mislam deka ne treba da se kritukuva se na svetot pa i ova...tuku treba da se vidi....да


Ti momiche izgeda ne si od tuka...

... kako ne se zgrozi od prvata sinhronizirana fontana vo Makedonija , a ? Kaj nas novi raboti ne minuvaat taka lesno...

Neshto si mi somnitelna...

... da ne si bila nekogash nadvor po beliov svet, a ?


... ili mozhebi si chlen vo amerikanskata i francuskata chitalna ? Ili vo onaa japonskata , a ?


Ajde priznaj, polesno kje ti bide... oti takvo chudo na Balkanov ne minuva so odushevuvanje ako si "vistinska" makedonka.

Ajde, ajde, ne se srami... ti ne si od tuka momiche.


Ili ne si za tuka.








Зошто не смеам да се восхитувам на убавиот споменикзбунетост
затоа што за некој тоа е глупост...или за некој ремек дело...
За мене тоа е прекрасно нешто.....среќа
и од марс да сум паднала исто ќе ми биде мислењето.......
а кој за кај е????????????????
тоа лична работа на секојда

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Diogen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 355
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diogen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2011 во 11:05
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

... Prvin trebashe da se raspishi referendum dali na ploshtadot da se pravi nekakov spomenik... da se slushni mislenjeto na narodot za da ne bide iznenaden od nekakvi neznaeni odluki i reshenija...

... posle referendumot, ako site se slozhat deka treba spomenik, treba da se napravi nov referendum za da se odredi kakov spomenik kje se gradi...

... potoa treba edna detalna javna debata vo koja kje uchestvuvaat site arhitekti na koja kje go kazhat svoeto mislenje za pretstojniot proekt...

... potoa treba nov referendum na koj narodot kje reshi kakov spomenik kje se izgradi na osnova na javnata debata na arhitektite po povod reshenieto za gradenje na spomenik...

... posle referendumot treba da se raspishi javen konk*rs za idejno reshenie na spomenikot...

... obavezno da sledi referendum na koj narodot kje reshi koe idejno reshenie kje se prifati ...

... po ovoj referendum treba da sledi konk*rs so ponudi od umetnici za nivno idejno reshenie na odbraniot spomenik ...

... odbiranjeto na idejnoto reshenie treba da se napravi so referendum na koj site gragjani kje se izjasnat koe od ponudenite najmnogu kje im se dopadne bidejkji tie treba da go uzhivaat istoto...

...sledi javen konk*rs za arhitetsko-gradezhna izvedba na objektot...

... izborot na izveduvachot da se napravi po pat na referendum za da se izbegne mozhnost na nepotizam i korupcija i zatoa shto za naroden spomenik od takov kalibar mora narodot da si odbere koj kje bide negoviot gradezhnik ...

... potoa sledi javna debata ...

... po nea mora da se napravi referendum ...

...

...

... i na krajot, koga seta taa rabota ednash kje se zavrshi, narodot kje mozhe na mira, blagovremeno odnapred podgotven, spored sopstven izbor na umetnichko reshenie, arhitekt i gradezhnik, da uzhiva vo novata promeneta sredina na gradskiot ploshtad vo Skopje.


E sega, za da se reshi dali ima potreba za muzika i kakva treba da bide taa, treba da se raspishi referendum...

... posle referendumot, ako site se slozhat deka treba muzika, treba da se napravi nov referendum kakva muzika treba toa da bide...

... potoa treba edna detalna javna debata na koja kje uchestvuvaat site muzichari ...

... sledi referendum ...

... potoa ...

...
...

... i na krajot, koga seta taa rabota ednash kje se zavrshi, narodot kje mozhe na mira, blagovremeno odnapred podgotven, spored sopstven izbor na odbranata muzika, kompozitor i muzichka grupa, da uzhiva vo novata promeneta sredina na gradskiot ploshtad vo Skopje.



E sega, za da se reshi dali ima potreba za osvetluvanje i kakva treba da bide toa, treba da se raspishi referendum...

...

...





аплаузаплаузаплауз
Секоја мисла напишана, која од која попаметна, секој збор алтан....
Што да дебатираме, што да се објаснуваме.....
Вие мора да гледате розово, и таа слика да ја туркате на форумов, ве разбирам потполно....
Ајде ќе ве фалам, да ви го направам денот убав...
Браво за владата, браво за идејниот творец, сега народот е среќен и радосен....
Сега знам, дека Македонија е богата земја, со среќен народ.....
Кој мисли поинаку, срам да му е, предавник и песимист.....мир
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2011 во 10:30
... Prvin trebashe da se raspishi referendum dali na ploshtadot da se pravi nekakov spomenik... da se slushni mislenjeto na narodot za da ne bide iznenaden od nekakvi neznaeni odluki i reshenija...

... posle referendumot, ako site se slozhat deka treba spomenik, treba da se napravi nov referendum za da se odredi kakov spomenik kje se gradi...

... potoa treba edna detalna javna debata vo koja kje uchestvuvaat site arhitekti na koja kje go kazhat svoeto mislenje za pretstojniot proekt...

... potoa treba nov referendum na koj narodot kje reshi kakov spomenik kje se izgradi na osnova na javnata debata na arhitektite po povod reshenieto za gradenje na spomenik...

... posle referendumot treba da se raspishi javen konk*rs za idejno reshenie na spomenikot...

... obavezno da sledi referendum na koj narodot kje reshi koe idejno reshenie kje se prifati ...

... po ovoj referendum treba da sledi konk*rs so ponudi od umetnici za nivno idejno reshenie na odbraniot spomenik ...

... odbiranjeto na idejnoto reshenie treba da se napravi so referendum na koj site gragjani kje se izjasnat koe od ponudenite najmnogu kje im se dopadne bidejkji tie treba da go uzhivaat istoto...

...sledi javen konk*rs za arhitetsko-gradezhna izvedba na objektot...

... izborot na izveduvachot da se napravi po pat na referendum za da se izbegne mozhnost na nepotizam i korupcija i zatoa shto za naroden spomenik od takov kalibar mora narodot da si odbere koj kje bide negoviot gradezhnik ...

... potoa sledi javna debata ...

... po nea mora da se napravi referendum ...

...

...

... i na krajot, koga seta taa rabota ednash kje se zavrshi, narodot kje mozhe na mira, blagovremeno odnapred podgotven, spored sopstven izbor na umetnichko reshenie, arhitekt i gradezhnik, da uzhiva vo novata promeneta sredina na gradskiot ploshtad vo Skopje.


E sega, za da se reshi dali ima potreba za muzika i kakva treba da bide taa, treba da se raspishi referendum...

... posle referendumot, ako site se slozhat deka treba muzika, treba da se napravi nov referendum kakva muzika treba toa da bide...

... potoa treba edna detalna javna debata na koja kje uchestvuvaat site muzichari ...

... sledi referendum ...

... potoa ...

...
...

... i na krajot, koga seta taa rabota ednash kje se zavrshi, narodot kje mozhe na mira, blagovremeno odnapred podgotven, spored sopstven izbor na odbranata muzika, kompozitor i muzichka grupa, da uzhiva vo novata promeneta sredina na gradskiot ploshtad vo Skopje.



E sega, za da se reshi dali ima potreba za osvetluvanje i kakva treba da bide toa, treba da se raspishi referendum...

...

...







Изменето од Messenger - 07.Септември.2011 во 10:34
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Diogen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 355
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diogen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2011 во 02:16
А конкретно за споменикот, мое скромно мислење е дека од уметничка и техничка гледна точка е одлично дело, треба осветлување нормално, но може тоа да биде во една боја,музика (фестивалски рефрени од минатото, тоа е музиката моментално) и не е баш соодветна за овој споменик.
Музичка фонтана да, убаво е, ама да биде без скулптура, или со некоја општа уметничка креација....
Вака, Антички воин во комбинација со фестивалски рефрени......
Како и да е, мислењето на народот не е битно, оти немаше никаква јавна дебата, да се чуе мислењето на повеќе архитекти, да се најде најдоброто решение за овј споменик, и за целиот проект Скопје 2014....
Све беше мистерија до денес, не знаеме ни како ќе биде на свечената промоција, а којзнае какви све други изненадувања не очекуваат во проектот Скопје 2014...
Не знаеш ти, не знам ни јас, не знае никој, освен мал круг луѓе кои стојат зад овој проект.....
И кога све ќе се изгради, останува само да „уживаме“ во новата средина, и да не ни се допаѓа, ќе мора да се привикнеме на новите објекти , кави и да се....
Кон врв
Diogen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 355
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diogen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2011 во 01:54
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Nema rabota, lugjeto umiraat po ulici za leb... fontanava trebashe da ja narecheme "Spomenik na plachot", pa onaka po makedonski da ja bojadisavme crno so crveni shtrafti koi kje ni ja simboliziraat vekovno prolienata krv... i namesto fontana so voda da napravevme bazen od solzi i vo okolina od 200 metri da beshe zabraneta sekakva muzika, peenje i smeenje. Odenjeto da bide restriktirano samo na onoa pokroce, a vo praznichni denovi da se pushta pogrebalna muzika... ama TIVKO !

Tivko, za da ne im prechi na onie shto kje plachat nichkosani pred spomenikot.

E toa ni treba nam !

Chisto makedonsko ! Tragichno i temno ! Pesimistichki vechno ! Crno ! Toa e nashata boja !

A ne nekakvo belosvetsko, razigrano, raspeano, pozitivno, vdahnoveno so verba vo posvetla i podobra idnina, osvetlena so vinozhito od razigrani boi ! Zhiva dekadencija bez nikakov pochit kon makedonskata tradicija na patenje, zhalenje, kukanje i plachenje !


 
Ќе ја видиш светлата иднина, оптимизам и гордост, на истото место на 18 ти Септември.....
Ако не ја виде лани, сега ке ти стане по јасно.....намигнување
 
Мало потсетување:
 
Ќе видиш годинава колку посреќни  и сити граѓани ќе дојдат (ако воопшто ги пуштат да припарат до мостот)...
Ама нее, не киксира Коце два пати, знае што следи, па ќе се „пријават“ 2000 граѓани (партиски послушници) , кои 2 часа ќе глумат европска култура и благосостојба....
Да докажат дека Македонија лета кон светла иднина....
 
 


Изменето од Diogen - 07.Септември.2011 во 02:41
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 54>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.