IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЛУТ НА БОГ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЛУТ НА БОГ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака Обратен редослед
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 14:49
Originally posted by brza brza напиша:

kako moze nekoj da mu se luti na nekoj(neshto) ,..shto ne postoi !?!изненадувањезбунетост
\
si ja utnal tema brate
nepostoenje e malku podole
hehehehe

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 14:46
kako moze nekoj da mu se luti na nekoj(neshto) ,..shto ne postoi !?!изненадувањезбунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 14:05
KINGDAVID, vo pravo si so tvojata zabeleshka. Konverzacijata megju vas ja ostaviv predolgo, ochekuvajki deka e samo intermeco dodeka si gi stochnite stavovite , no ova vekje potpolno izbega od sekoja ramka na postavenata tema i od forumov vo celost...

Ova neka bide opomena za Marko sk da se vrati vo ochekuvanite i dozvolenite prostori za diskusija na ovoj forum.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 14:05
Originally posted by pagane pagane напиша:

jас сум во наj огромна дилема во животот: да го разберам ли Бог и неговите замисли или да сум му лута.од една страна го сакам и го разбирах...можда би и сега има некоj смисол...но ...тоа пат не го разбирам.


Pagane, nikogas ne mozeme da go razberem Bog do kraj.

Jas koga ne veruvav vo Bog i koga ne mi odea dobro rabotite bev lut na site i pcuev .

Na Boga ne mu se lutev bidejki mislev deka ne postoi

Veruvaj deka za se vo zivotot ima Pricini i Posledici, toa e zakonot na Boga koj e zapisan vo Biblijata vo Galatjanite 6:7.
" Ne lazete se:Bog ne dozvoluva da bide porugan. Sto ke si posee covekot, toa i ke si znee".

Sega sekogas koga pravam greski vo mojot zivot prvo vinata i odgovornosta ja baram vo mene,a nikogas ne se lutam na BOG. Kako moze da bidam lut na mojot Nebesen Tatko? Pozdrav do tebe i veruvaj deka Bog se grizi za nas
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 13:52
jас сум во наj огромна дилема во животот: да го разберам ли Бог и неговите замисли или да сум му лута.
од една страна го сакам и го разбирах...можда би и сега има некоj смисол...но ...тоа пат не го разбирам.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 22:00
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

znaci , veruvame vo napisanoto ...... pa vo toj slucaj , zosto da ne veruvame i vo marksizmot ... na primer збунетост


Mnogu luge veruvaa vo marksizmot i sega se zbuneti otkako propadna komunizmot i SFRJ, ne znaat vo sto da veruvaat.

Coveckata filozofija e ogranicena, zatoa sto doaga od luge.
Lugeto po priroda imaat ogranicuvanja. Osven toa, nivnoto iskustvo vo zivotot e relativno kratko i obicno so toa e ograniceno i nivnoto spoznanie.

Zatoa, nadezta i verbata vo Bog nikogas nema da ne razocara. Ke se menuvaat opstestva, ke pagaat drzavi , ke se menuvaat vladeteli a BOG ostanuva vecen.

"Znam , Gospodi, deka patot na covekot ne zavisi od nego, deka ne e vo vlasta na onoj koj odi, za da gi isprava stapkite svoi".(Jeremija 10:23)


Изменето од KINGDAVID - 03.Јуни.2009 во 22:01
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 21:06
znaci , veruvame vo napisanoto ...... pa vo toj slucaj , zosto da ne veruvame i vo marksizmot ... na primer збунетост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 20:58
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

mene nesto ne mi e jasno збунетост koj go videl pa da znae deka sme tokmu po negov lik не%20знам


Toa e spored Stariot Zavet. Ako sluchajno imash Biblija, otvori ja prvata stranica i kje go prochitash toj del.

Drugi religii imaat drugi objasnuvanja. Nie tuka sme skoro site so hristijanska pozadina, pa zatoa kako referenca ja koristime Biblijata.

Изменето од Messenger - 03.Јуни.2009 во 20:59
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 20:45
Nikogas ne poveruvav vo poimot "dusa ".  Dali dusa e karakter, a karakterot se steknuva spored kvantitet na vrodena psihicka konstitucija i okolnosti. Karakterot e alatka i proizvod na mozokot zaradi nuznosta za opstanok i toa znaci deka karakterot ke se ugasi zaedno so mozokot bidejki od tamu ja crpi energijata i nema sansi da govorime za nekakva dolgotrajno postoenje.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 20:44
mene nesto ne mi e jasno збунетост koj go videl pa da znae deka sme tokmu po negov lik не%20знам
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 20:41
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Spored cij lik e napraven covekot ?


Spired negoviot lik (atributi), no ne e Negova karbon-kopija. Chovekot e Bozhja ekspresija, no ne i Negov klon.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 20:36
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Spored cij lik e napraven covekot ?
Според сопствениот.

Но човековата душа е таа што е според ликот Божји. Не во смисла на црти на лицето, туку карактерот - таа е божествена. Преку отпаѓањето од Бога, паднатите души ја нарушиле својата божествена состојба, ја прекриле со сенки својата божественост и така постепено низ многу милијарди години настанала материјата и човечкото тело кое е само едно возило(облека) на душата. Задачата на душата во човечко тело е повторно да го развие својот првобитен карактер(лик): божественоста.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 20:35
Spored mene, na istiot nacin na koj nie se odnesuvame na rabotite vo nasata fioka ( si imam licno moja fioka i vnatre ima svasta ). Ako e kako ja sto se odnesuvam; raseano, togas odgovorot e mnogu jasen.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 20:30
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Moeto tvrdenje deka gospod nema celosna koncentracija kon nas za mene e polnovazno, bez razlika dali sme del od nego ili ne gleda od strana kako kreativno delo t.e. mal del ( ako ne i zanemarliv ) od celosnata slika sto samo nemu mu e vidliva.


Ova jas bi go preformuliral malu na podrug nachin...

Ne se raboti za toa dali Bog e svesen ili nesvesen za site neshta vo Negovata Kreacija (kako Bog Toj sigurno e zvesen), tuku koj e Negoviot stav vo odnos na nea - dali e bukvalen diktator i gi podesuva site nejzini navrtki i oprugi ili gi postavil osnovnite principi i ostava taa samata da se razviva spored uslovite i potrebite, spored zakonot za prichina i posledica.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.