IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Арапскиот свет и што потоа ????
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Арапскиот свет и што потоа ????

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2223242526 30>
Автор
Порака Обратен редослед
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2011 во 02:20
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Imperii postoele i kje postojat vo site sistemi.

Soochuvanjeto so taa vistina e zhiveenje so realnosta.

Vo mojot komentar ne go analizam kapitalizmot, tuku politikata na SAD.

Patem, kapitalizmot ne e SAD za da se evaulira samo preku nea.





Ние не зборуваме за империи туку за демократските општества какви што се американското, француското, британското.... кои по некоја случанјост се и капиталситички општества, нели?

Тие себе си не се сметаат за империи, туку некој друг така ги нарекува. Зошто?

Уф што ми е позната оваа реторика која демократите ја користат во овај момент. Се ми се чини дака сум ја слушнал порано.

Арно велиш, да не навелгуваме во евалуација или проценка на капиталистчкиот систем, туку да се сконцентрираме на неговите експанзионистички или империјалистички политки.

Капитализмот не е САД, ама САД е капитализмот и тоа најгласниот. Сите други капиталисти или демократи само се плеткаа околу нозете.

Туку шала настрана, да сум на твое место јас би пазел што зборувам. The big borther се прати и слуша. Да не му текне некому да го активира the antipatriot act и те прогласи за човек со антиамерикански чувства.

@Македон

На мислење бев дека никогаш нема да правиш компромис со политката на било кој диктатор, без разлика колку истиот и носи просперитет на соодветната држава?!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2011 во 01:17
Na Gadafi vekje se obidoa da mu izvrshat atentat bombardirajkji mu go mestoto so raketi od avioni, no toj ne beshe tamu.


Mnogu nezgodno za amerikancive koi postojano govorat za demokratija, nemeshanje vo vnatreshnite raboti na drzhavite, nevrshenje pritisok za menuvanje pretsedateli i t.n.

Samo shto go slushav senatorot John Kerry, koj posle informacijata deka Gadafi se spasil, ne znaeshe kako da se opravda objasnuvajkji deka Amerika ne bombardira vo Libija, deka chenkite na OON toa go pravat spored zaednichka rezolucija, deka amerikancite nikogahs ne zagovarale rushenje vladi i pretsedateli, deka tie ne se del od zaednichkata koalicija za smenuvanje na Gadafi, deka narodot treba samiot da odluchi za toa (se sejkjavate na retorikata vo vrska so Irak ?    ) ... i na krajot ne izdrzha da ne spomne deka sepak Amerika smeta oti najdobro e toj da si odi od Libija.

A ako sluchajno akcijata beshe uspeshna ubeden sum deka kje govoreshe deka Gadafi ostanal sam (zatoa bea prateni informacii do CNN i drugite stanici da objavat deka toa bozhem bilo tokmu taka) bidejki i negovite lojalisti mu go svrtele grbot i go otepale vo negovata palata.


Nema nishto novo pod ova staro Sonce.   






Изменето од Messenger - 23.Март.2011 во 01:21
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2011 во 00:50
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

.Opsto zemeno 80 % od obicniot narod veruva vo Gadafi, go podrzuva itn...A i ne mi e jasna odlukata na SB na OON za postignuvanje zona na zabraneti letovi. Toa znaci deka treba da se spreci avijacijata na Gadafi da leta, ili pak znaci avionite na t.n. sojuznici da mavaat se zivo i divo.I vo irak imase zona na zabraneti letovi pa amerikancite ne bombardiraa celi po gradovite i sl.Se na se uste edna demokratska perverzija rezirana od strana na covekolikiot nobelovec za mir, galskiot pekinezer i slugata na nobelovecot.  


На CNN штотуку јавија дека околу Гадафи веќе немало речиси никој и дека сите го напушател, но не јавија дека ноќеска имало голем собир во поддршка на Гадафи.

Во однос на одлуката на Советот за безбедност на ООН, еден американски генерал, кој зборуваше за состојбата во Либија, штотуку изјави дека најверојатно ќе треба да се прати војска во Либија, иако тоа нема да биде од САД, која можеби ќе треба да биде присутна на терен со години и дека Гадафи ќе мора да се предаде, или да биде убиен.

Веќе почнаа да ја толкуваат резолуцијата најекстензивно што можат, изјавувајќи дека No fly zone веќе не е доволна за мирот и стабилноста, мора да се промени и режимот, Гадафи да биде убиен и слично. Очигледно е дека резолуцијата е само покритие за многу полоши нешта. А во исто време, од ОАЕ изјавија дека на Бахреин мора да му се помогне, дека тие бунтовници биле страшни и слични чудесии.

Останав со отворена уста кога го слушнав сетоа тоа.

А дека бунтовниците се претстаници на стариот режим говори и тоа што насекаде го истакнуваат знамето на стариот крал:







Ова го поставува и прашањето за одбрана на Гадафиевиот режим, затоа што ако така екстензивно се толкува резолуцијата, тогаш се поставува прашањето на одбрана на независноста и суверенитетот на Либија.

А и како што гледам од сликиве, не станува збор исклучиво за цивили, цивили не би се шетале со к*ршуми во рацете и да слават. А интересна е и првата слика. Од каде му на обичен бунтовник тоа во раката?

Враќање на стариот режим ќе е страшно за либискиот народ. Државата ќе се претвори во сервис на западните сили.

Дури сега сфаќам што Либијците гледаа во Гадафи и од каде доаѓа таа голема поддршка за неговиот режим. Како и секој човек, тие истотака сакаат независност и економска благосостојба, што за волја на вистината, им го овозможи човек како што е Гадафи, бил тој диктатор или не.

Жално за либискиот народ, во секој случај.

Изменето од Македон - 23.Март.2011 во 00:58
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2011 во 00:14
Imperii postoele i kje postojat vo site sistemi.

Soochuvanjeto so taa vistina e zhiveenje so realnosta.

Vo mojot komentar ne go analizam kapitalizmot, tuku politikata na SAD.

Patem, kapitalizmot ne e SAD za da se evaulira samo preku nea.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2011 во 21:57
Messenger,

Дали од твојот последен пост можам да насетам дека има скршнување од твојот к*рс по прашање на капиталистичкиот систем и почнуваат да ти пречат неговите импријалистички стратегии?

Може ли да се почувствува дека на најдемократскиот систем почнуваш да гледаш критички? Дали веќе американскиот идеал се доведува во прашање?

Изменето од Platenik - 22.Март.2011 во 21:58
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2011 во 17:53
Ova go napishav na sedmi mart:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Gadafi ja svrtuva rabotata na svoja strana, no i pokraj gubitocite na frakcijata koja e pomognata od SAD, Britanija i Francija, ovie drzhavi s'e ushte nema direktno da se zameshaat so vojski poradi onoa shto go prokomentirav prethodno, iako planovite za neshto takvo, kako i za atentat koj kje bide prikazhan kako vnatrashen akt od strana na lojalistite, se podgotveni da se aktiviraat sekoj moment.




Denes e ochebijno deka dojde vremeto planovite da se realiziraat onaka kako shto bea postaveni na rabotnite masi.

Zeksi71 e potpolno vo pravo koga veli deka mnozinstvoto na narodot e so Gadafi i deka malcinstvoto, koe od propagandnite mashini e pretstaveno kako masovno narodno dvizhenje, voglavno e podrzhano i rakovodeno od platenici sobrani so cel da go simnat diktatorot od tronot.

Negoviot grev e shto so kinezite napravi eksluziven dolgorochen dogovor za snabduvanje so nafta. I ushte ako taa ne se plakja vo amerikanski dolari...

Vo pochetokot na "gragjanskata" vojna vo Libija ovaa drzhava ja napushtija 30.000 kinezi. Toa ne bea turisti    tuku trieset iljadi inzhineri, tehnichari i rabotnici koi se naogjaa tamu za da vospostavat i vtemelat dolgogodishna sorabotkata so Libija za kinesko snabduvanje so nafta.   


Za razlika od onie kulturni revolucii vo Tunis, Egipet, Jordan, Maroko, Bahrein i Saudijska Arabija, ovie vo Libija, Jemen i Sudan se kreirani od Amerika od sosem drug interes.

A toj interese e dvokraten:

1. Izoliranje na Kina od sigurni dolgovremenski izvori na nafta.

2. Garantirancija deka amerikanskiot dolar kje ostane glavno platezhno sredstvo vo trgovijata so naftata.


So svojot ekonomski razvoj Kina, zemakji ja vo predvid amerikanskata ekonomska stagnacja, kje ja mine SAD kako prva ekonomska sila na svetov do 2020. Toa e rok od samo 7-8 godini !

Na lugjeto s'e ushte pred ochi im se nekakvi arhaichni sliki od kineskata civilizacija, no toa nema nikakva vrska so deneshata realnost. Onoa shto denes mozhe da se vidi i dozhivee vo Kina ne mozhe da se najde na drugo mesto. Imav prilika pred nekoj den da razgovaram so lugje koi bea tamu na odmor i koi ednostano bea fascinirani od toa shto go doznale i dozhiveale vo ovaa zemja. Najbliskata ilustracija koja mozhea da mi ja prikazhat za nea beshe "idealen spoj megju socijalizam i kapitalizam", zemja vo koja se uzhivaat site socijalni beneficii na edno opshetstvo so mozhnost neprecheno da se razvivaat kapitalistichkite ekonomski odnosi.

Samo dve nevrzani ilustracii za toa shto pretstavuva denes kineskata ekonomska lokomotiva vo svetov... od seto proizvodstvo na zhelezo i chelik vo svetov 50% se korististi od Kina. Kako se reflektira toa vo sekojdnevniot zhivot na kineskiot chovek? Pa mozham da vi kazham deka koga pred nekolku meseci bev vo Las Vegas sigurno barem 60-70% od gostite bea kinezi. A samo do pred godina-dve nemashe skoro nitu eden.

Shto znachi toa za svetskata dominacija na SAD? Simnuvanje od tronot za pomalu od deset godini.

Kako planira SAD da go sprechi toa? So kontroliranje na energetskite resorsi vo svetov i osiguruvajkji go anemichniot amerikanski dolar kako platezhno sredstvo.

Site onie diktatorski rezhimi na bliskiot Istok, za koi znaeme deka so kultirnata revolucija narodite sakaat da gi simnat, se podrzhani od SAD zatoa shto poslushno gi sledat amerikanskite direktivi vo toj pogled.

Libija ne go pravi toa, Sudan ne go pravi toa, Jemen ne go pravi toa... Irak ne go praveshe toa koga Sadam reshi naftata ekskluzivno da ja prodava za evra namesto amerikanski dolari i Iran ne go pravi toa, no problemot so nego e shto se naogja megju Rusija i Kina i so niv ima potpishano ekonomski i voen pakt. Na amerikancite tuka im e malu pozheshko i poteshko, pa so izraelcite se obiduvaa da go napravat onoa shto sega im uspeva so libijcite... tokmu vo Iran za prv pat ja probaa na tie teritorii idejata za "narodna revolucija" po oficijalnite drzhavni izbori (se nadevam deka se sekavata bidejki ne beshe odamna) koja beshe neuspeshna, kako shto vprochem se sluchi pred povekje godini vo Kina.



Na krajot, zoshto e tolku vazhno amerikanskiot dolar da ostane glavno platezhno sredstvo za naftata? Zatoa shto negovata vistinska vednost ne e nitu od daleku onaa fiktivnata. Potochno, negovata vrednost ne samo shto e daleku pomala, tuku realno plivajkji so nestabilnata amerikanska ekonomija pagja so sekoja izminata godina. Za da obezbedat nekakva sigurnost, vo nedostatok na zlatni rezervi i zdrava ekonomija, amerikancite odamna ja vrzaa svojata valuita za naftata.

Naftata denes e nesporedlivo posigurna i povazhna vrednost od zlatoto zatoa shto e komoditet bez koj nikoj ne mozhe da opstane i na koj sekoj den vrednosta mu se zgolemuva s'e povekje. Lugjeto davaat zlato za nafta, a ne obratno.

A ako mora naftata da se kupuva samo so edna valuta, togash tokmu taa valuta kje bide barana za ovie trgovski tranzakcii i drzhavni bankarki rezervi.

A tokmu toa e amerikanskata cel... bez toa i bez amerikanskata armija (sega znaete zoshto e tolku potrebna ) SAD nema nikogash da bide toa shto e denes.





Изменето од Messenger - 23.Март.2011 во 00:08
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2011 во 00:30
Za drugite arapski zemji nemam informacii, ednas samo sum bil vo Sirija, ama za Libija i poveketo gradovi vo Libija imam informacija od prva ruka.
Rodjen vujko imam koj so zivee i raboti vo Libija veke 35 god., taka da nema sto da go slusam CNN ili BBC za da doznam sto se slucuva tamu. Se uste e vo Libija.
Spored negovi kazuvanja buntovnicite se edna mala grupa na mladi lugje od Libija, ostatoci od bivsiot rezim na kralot i poveketo od strana platenici, koi isto taka dobivaat finansii od strana. Deka e toa vistina se dolzi na faktot sto Gadafi uspea da ja povrati kontrolata na bozem zazemenite gradovi od buntovnicite za edna nedela.

Opsto zemeno 80 % od obicniot narod veruva vo Gadafi, go podrzuva itn...

A i ne mi e jasna odlukata na SB na OON za postignuvanje zona na zabraneti letovi. Toa znaci deka treba da se spreci avijacijata na Gadafi da leta, ili pak znaci avionite na t.n. sojuznici da mavaat se zivo i divo.

I vo irak imase zona na zabraneti letovi pa amerikancite ne bombardiraa celi po gradovite i sl.

Se na se uste edna demokratska perverzija rezirana od strana na covekolikiot nobelovec za mir, galskiot pekinezer i slugata na nobelovecot.



 
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 22:28
''Сепак, човек треба да е претпазлив, а и да нема доверба во медиумите. Секогаш е добро да се видат и аргументите на другата страна.''

                                                    


...zatoa treba dvete strani da gi ''svrtish''..pa , koj saka neka veruva vo shto saka!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 21:38
Originally posted by brza brza напиша:

Силите на Гадафи користат цивили како жив штит во градот Мисурата...e da,...posle drugi im se krivi koga im ginat civilite,...i na ovie,..i na onie vo irak , avganistan ,..iran ke dojde vreme,......tuku,...imam nachueno deka site proektili shto gi ''frlile'' na libija do sega ,... ja utnale celta,изненадување..t.e.,..shkolite , detskite gradinki ,..bolnici ,..djamii.i sl..тагаza iva sramota toa nivnite piloti!не


Погледни го и ова. Погледни каде стои народот навечер. Зошто народот навечер не би се криел, туку би излегувал на улиците и би се движел во близина на Гадафи. Во Триполи е очигледно дека постои голема поддршка за Гадафи, а ова не е и единствено видео.

Но, дури ниту тоа не е случајно. Гадафи успеа од заостанатата Либија да направи подобро место за живеење, па дури и денес Либија има доволно стабилна економија, па затоа има приврзаници.

Еве и нешто за што Messenger зборуваше, а се однесува на тоа дека не го покажуваат и бројот на неговите поддржувачи.

Видео 1.

Видео 2

А дека и бунтовниците не се невини цивили, може да видиме од овде.

Сепак, особено паметно е што Либија повеќе нема да ја запира илегалната миграција во Европа. Дури сега Французите и Италијанците ќе се мислат. Не случајно Италија откажа учество во воената интервенција. Ќе и треба армијата за други нешта. А Франција, со своето огромно арапско население, допрва ќе ги плати последиците на глупавата политика на Саркози.

И пак ќе кажам, треба да се замислиме, затоа што ако Zeksi71 испадне во право, па се покаже дека овие бунтовници се исламски фундаменталисти, дури тогаш горчливо ќе се покајат многумина.

Сепак, човек треба да е претпазлив, а и да нема доверба во медиумите. Секогаш е добро да се видат и аргументите на другата страна.

Изменето од Македон - 21.Март.2011 во 21:40
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 20:49
Силите на Гадафи користат цивили како жив штит во градот Мисурата

...e da,...posle drugi im se krivi koga im ginat civilite,...i na ovie,..i na onie vo irak , avganistan ,..iran ke dojde vreme,...

...tuku,...imam nachueno deka site proektili shto gi ''frlile'' na libija do sega ,

... ja utnale celta,изненадување..t.e.,..shkolite , detskite gradinki ,..bolnici ,..djamii.i sl..тага

za iva sramota toa nivnite piloti!не



Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 16:36
...aj, ke vidime ...koj kogo poddrzuva,...

sepak,..9 000 buntovnici?!збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 16:33
Originally posted by brza brza напиша:


Originally posted by Македон Македон напиша:

Факт е дека Гадафи е диктатор и дека ја попречуваат демократијата во земјата, но како што кажа, факт е и дека во Бахреин и Јемен истотака владеат диктатори кои ги нарушуваат човековите права, а ООН и останатите не прават ништо.

таму.
....koga kaj ostanatite ke se sluchuva ova8.000 бунтовници убиени од силите на Гадафи,...togash  prashaj go toa!... i drugi , gledam , sobiraat babi i жabi...изненадување


А што станува со цивилите?. Во првиот случај станува збор за бунтовници, а во вториот случај за 52 цивили.

Дали знаеш дека во вториот случај станува истотака збор за воено злосторство?

Во Јемен веќе има стотици убиени цивили. Или тоа не е злосторство?

Од друга страна, Гадафи најави марш на Бенгази, заедно со сите поддржувачи, односно народот. Се надевам дека тоа ќе се случи, затоа што тогаш верувам ќе ја дознаеме вистинската состојба во однос на тоа колкав дел од народот го поддржуваат.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 15:31
Originally posted by Македон Македон напиша:


Факт е дека Гадафи е диктатор и дека ја попречуваат демократијата во земјата, но како што кажа, факт е и дека во Бахреин и Јемен истотака владеат диктатори кои ги нарушуваат човековите права, а ООН и останатите не прават ништо.

таму.
....koga kaj ostanatite ke se sluchuva ova

8.000 бунтовници убиени од силите на Гадафи,

...togash  prashaj go toa!

... i drugi , gledam , sobiraat babi i жabi...изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 12:10
Во Јемен убиени 52 демонстранти

Дали по ова некој ќе се обиде да ја одбрани демократијата и во Јемен или тамошниот диктатор ќе продолжи со масакрите, а западните сили ќе се прават "на удрени?"
Досега се случија неколку масакри во Јемен, ама јасно е дека таму нема да се случи воена интервенција

А еве и нешто интересно од Египет.

Дали Гадафи навистина беше во право кога велеше дека бунтовниците се исламски фундаменталисти и дел од Ал-Каеда?

Интересното е што на сите слики тие се појавуваат со знамето на монархијата, која пред државниот удар на Гадафи, владееше со Либија. А колку што знам, таа монархија беше далеку од демократска.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2223242526 30>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,145 секунди.