IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Лустрација и кога ќе се проветриме?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Лустрација и кога ќе се проветриме?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 26>
Автор
Порака Обратен редослед
fstak Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 31.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fstak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2010 во 10:47
se samo se zamarame so minatotot ,koga ke se nasocime kon idninata i da bideme vo cekor so vremeto.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2010 во 10:33
Мислам дека не е се кажано, дека има бајаги нејасни работи. Чимтам дека

Тачи го повика Ахмети на суд да ги расчистат досиејата


Кон врв
fstak Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 31.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fstak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2010 во 02:07
nema da uspee
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 22:38
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Me mrzi da citam od pocetok, samo ce kazam deka lustracija vo MK e nevidena glupost...
Ako ja sum sorabotuval so drzavnite tajni sluzbi, znaci sum bil ZA odbrana i zacuvuvanje na ustavniot poredok na drzavata...Cisto ko suza...


Toa e sosema ispravno.
No, da bideme na chisto edna rabota kolku da nema zabuni, a toa e: deka sorabotnikot e sekogash zashtiten od prichina shto e za drzjavat i vo sluzba na zashtita na drzjavata.
Dodeka kodosh*te se fizikusi ogresheni pred zakonot i e staveni vo mrezja za da niv gi gledaat kako se srekjavat i rabotat so sluzjbite i tie se javna tajna ushte od toa vreme. No samiot podatok na inicijatorite za formiranje i samoto formiranje na taa komisija od istite pokajzuva deka tie se belegot od vremeto na kodoshlukot i za da se zashtitat sami sebe vadat dosieja i toa vo stilot na g_gjica Dosta Domovska na lugje koi se vistitnski patrioti i si ja sakat i chuvaat drzjavata. Napokon, i segashna Makedonija beshe soszadena od lugje koi ja sakaa sopstvenata Republika Makedonija.
Interesno e site ovie lustratori zoshto ne otvorat- formiraat komisijaza ,,Sina Ptica,, i shto vo sushtna za cel imashe za zadacha taa neuspeshna i odnapredosudena na neuspeh akcija.
Daj toa neka lustratorite go storat toa i neka napravata rkonstrukcija vo sega ispusteniot lokal Pilav Tepe kaj Radovish.
Za zjal od onie na koi se kazjuvashe so prst deka se kreatori dvajcata ne se zjivi, edistveniot zjiv od vozjdovite i  vistinskiot vozjd sega e vo Kumanovo i pod zakriloto na nekoe ili potochno edno policisko zdruzjenie seushte uspeshno se krie D/S Mlekce koj so eden isto bivsh i na nego blizok rabotat na trgovija na tobozjni Profesionalni vojnici za Avganistan i raznorazni drugi raboti.




 
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 18:26
Me mrzi da citam od pocetok, samo ce kazam deka lustracija vo MK e nevidena glupost...
Ako ja sum sorabotuval so drzavnite tajni sluzbi, znaci sum bil ZA odbrana i zacuvuvanje na ustavniot poredok na drzavata...Cisto ko suza...
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Б. Трајковски Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Б. Трајковски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 09:11
Се сомневам во вистинскиот процес на лустрирање, или како што мене поубаво ми звучи, прочистување, заради фактот дека во законот за лустрација треба да стои и член со кој ќе треба да се прочистат и сите оние кои со своето политичко делување од позиција на добиена власт, што значи доверба од граѓаните, се огрешиле према државата, ја оштетиле или ја ограбиле, ја злоупотребиле функцијата, положбата, а не само таканаречените кодоши од минатиот и сегашниот политички систем. А што и ако има ваков член во законот? Ако се спроведува тоа прочистување на ваков начин, тогаш можете ли да замислите колку од транзицискиве политички фигури ќе имаат дозвола за занимавање со политика? Замислете, тој и тој бил кодош и со своето делување наштетил на наколкумина или повеќе граѓани и на тој начин си обезбедил лична кариера, што е навистина срамно и тажно. Тој, мора да одговара, но, што со овие кои со своето божем политичко делување ја урнисаа и државата и создадоа огромен број страдалници? И пак во интерес на својот личен политички опстанок и напредување? Што значи ова? Не ли е ова приоритет на вистинскиот закон за лустрација? Или тоа е цената на транзцицијата која само одреден број на граѓани мораа да ја платат, и сеуште ја плаќаат. Во најмала рака срамно! А токму тие, сега гласно и без срам и перде, бараат да се спроведе божемниот закон за лустрација. Само нашата лековерност и заслепеност кон едните или другите, им ја дава таа моќ, за да се однесуваат вака, никој друг! Затоа на крај и ќе добиеме лустрација каква заслужуваме, впрочем, каква што власт заслужуваме! Значи, многу е помасовен дефектот и не е кај нив, туку кај нас. И на крај да поентирам со прашање за професионализмот: Каков професионализам бараме од веќе докажани политички структури кои имаат точно утврдена цел - да се збогатат и да си ја завземат позицијата во горниот слој на класата разграбувајќи ја државата? Па да, само таков каков што ним им одговара. Само тој професионализам во институциите е вистинскиот, затоа што никогаш нема да ги гони за сторените недела! А ние? Има доволно пољани со свежа трева!          
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2010 во 23:13
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Професионализам, поради партизацијата, во Македонија не постои..и тоа ниту во една институција...Срамно но вистинито...плазењеплазење


DA. No zatoa opstoi partizacija na profesionalizmot i zatoa profesionalizmot ni e unalazan, cenzuriran i neefektiven poradi podatokot shto partiski profesionalci se stvaraat preku nokj, a toa e sirovina teshka a rabora/obrabotka.
Vo nashe vreme nemashe profesionalizam. Imashe profesionalna deformacija ama taa se stvarashe so godini i nikoj nikomu ne ometashe vo struchnosta i struchniot priod/metod kon rabotata. Zatoa i bevme uspeshni.
Drzjavata ni e neuspeshna poradi podatokot shto stvara ,,profesionalci,, vo od, a toa se kvazi struchnjaci samo profesionalci NE.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2010 во 21:30
Професионализам, поради партизацијата, во Македонија не постои..и тоа ниту во една институција...Срамно но вистинито...плазењеплазење
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2010 во 19:08
Денеска го слушав професорот од безбедност-долгогодишен разузнувач кој зборуваше со јасни факти и кој кажа една многу паметна мисла (парафразирам) - Секој треба да мисли што им остава на своите потомци (во стил да размислат со своите постапки-партизам место стручност) . Сега отворено се поставува прашањето, требаат ли

Нови лустратори!?


Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2010 во 21:06
Денес повеќе пресуди .верувам и тоа многу,има од оние минати времиња...А велат било плурализам, демократија,независно судство....А се се суди во интерес кога оние од власта се тужители....Но би било добро целиот народ да излезе па нека го судат...што ќе ги псуе но и на клоци ќе ги дигне...Само ЕДНАШ да се случи....НИКОГАШ повеќе , барем во догледно време, нема било која власт да се однесува....Сепак мајка му се клоците...па и некоја тупаница...да
Инаку лустрацијата како што пишав некаде, е тотален промашај, кој нема ама баш никако да ја постигне целта, но ќе ја растресе Македонија а демократските процеси само ќе ги забави...Така е тоа кај нас...Секој закон може да важи и да се применува...но само за другите....плазење
А оној што уби пешак...на Партизанска...што стана????плазењеплазењеплазење


Изменето од marsovec - 03.Ноември.2010 во 21:10
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 21:46
Е за искажана јавна лична навреда треба да се плати.Ова колку што слушам е за навреда на програмата Преродба во 100 чекори. Инаку малку ме изнервира изјавата -демек мора да ја продаде кравата за да ја плати казната. Требало да мисли пред да искаже навреда. Инаку не знам како оди тоа законски-
Сега ДУИ ќе тужи за лажните досиеја.
Од друга страна мислењето на стручното лице како сведок на суд демек било ирелевантно.збунетост
И лустрацијата си е карактеристична за наши условиголема%20насмевка



Изменето од mamamd - 02.Ноември.2010 во 21:55
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 16:22

Кодошите не се кодоѓи но чесните и исправните се кодоши...така сака да рабвотат овие лустраториве...под капа на власта...Можеби че му сместат и на секој кој мисли со своја глава...и ќе зуцне против власта...па сега нека му ја мислат...Тука е Големото Уво....и се разбира ГОЛЕМИОТ БРАТ....Еве го казниле млекарот од Битола за навреда на ликот и делото на Овчарот?????плазењеДали некој е казнет за такво нешто во Венецуела:::Белорусија?????плазење

СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 15:33
i segaaa.изненадување.."tresla se gora...rodio se mish "!да
 
 pa, duri i tuka !...ama , barem imavte prostor da se razmuabetite za neshto shto apsolutno nema da go podobri sekojdnevbniot zivot na lugjeto!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 14:25
И пак се вративме на почеток-НЕМАМЕ КОДОШИ, односно оние за кои се зборуваше се “амнестирани“. Едните од лустраторната комисија која утврди дека “посеаните по дворови досиеја не се веродостоен доказ“ а оние досиеја пак кои лустраторите ги сметаа за веродостојни иако според некои не одговарало име и презиме со другите генералии, излезе дека и стручните лица за кодоши потврдиле дека

 Ивановски не бил кодош


Мама, Вујко и Ибар се спасија

И сегазбунетост


Изменето од mamamd - 02.Ноември.2010 во 14:28
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 26>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.