IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КАКВО Е ЧУВСТВОТО ДА СЕ БИДЕ ХРИСТИЈАНИН
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КАКВО Е ЧУВСТВОТО ДА СЕ БИДЕ ХРИСТИЈАНИН

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака Обратен редослед
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2007 во 22:46
Edinstvena pricina sto ne pisuvav na ovaa tema bese toa sto da napisam kako se cuvstvuvam kako hristijanin e isto kako da pisuvam kako sum si pominal na nekoja plaza na Mars.....
Nemase da pisuvam ni sega ama sakam povtorno da ja potvrdam mojata zabeleska deka nemoze na forumiv da opstane nitu edna tema a da ne se pretvori vo ona vekevidenoto islam protiv hristijanstvo........
Znaci za nekoe vreme ateistite poveke ne bi ni trebalo da pisuvaat ovde sekoj so zdrav razum koga ke procita kakvi se raboti ne se iznakazaa od strana na vernicite od dvete religii ne veruvam deka bi poskal da sledi nekoja od niv.....

Pozdrav
end off days 15...14...13....
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2007 во 19:41
може точно да се разработи психолошкиот профил на овие луѓе кои од „христијанство“ конвертираат во ислам. Тоа се луѓе, (калибарот на Мајкл Џексон) за екстравангтното е филозофија на живеење. Луѓе кои во нивната средина никогаш не се прифатени и онакви какви што се, и нивната цел не е и никогаш не била да се исткнат верски во една религија, туку да се самоисткнат пред  (и со тоа ги шокираат) другите луѓе. Прифаќањето на исламот им е само алатка, во нарцисоидното самоистакнување. Глејте го тој Јусуф Ислам, или Мајкл Џексон, или било кој... Целта е една: самопромоција и ништо друго...

Додека обратниот процес, би морало да ги збунува нашите сограѓани и колеги на овој форум од исламска вероисповед. ЗОШТО побогу, некој би ризикувал да биде исплукан од семејството, напуштен од пријателите и средината (како многумина од нашите браќа во Косово) за да го следи Христа? НЕма друг можен мотив, освен вистинското просветлување...


Но би било разумно и фер, да не упропастувате се божествено и убаво, со нон-стоп гњавење за досадниот ислам. Ова е тема за христијаните, освестете се...
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2007 во 19:14
Originally posted by moira moira напиша:

TEMATA E SAMO ZA HRISTIJANI! PO NE ZNAM KOJ PAT VI NAPOMENUVAM ILI STE JA SMENILE VERATA?
 
 
InsAllah i ti Moira ke bides eden den "prosvetlena" kako sto velite i ke se priklucis kon praviot pat,sea za sea toa ti e,da se sekiras,ako mirno nemozes da prifatis.
Ponataka...  Musliman,vera ne menuva po nikoja cena.
Kejt Stivens (vi dadov video klipce) vo germanskata televizija RTL e gostin vo studio,kade ima i masa luge,koi mu postavuvaat prasanja na koi im odgovara.Edno od prasanjata bese dali postoi moznost da Jusuf Islam se vrati nekogas povtorno vo Kejt Stivens,negoviot odgovor e: Ako postoi moznost peperutkata da se vrati vo gosenica povtorno ! Znaci NIKOGAS !
 
Po Ponataka,Moira... na samiot start pocnavte vie,so glupavi lagi i ocigledni izmisljotini.... zelba vi e da slusnete kako nekoj ja prifatil (ne)verata vasa i son,koj son samo ke vi ostane za sekogas. Pa,kontrareplika sekogas ke imate,vi pasiralo vam ili ne....
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2007 во 19:03
TEMATA E SAMO ZA HRISTIJANI! PO NE ZNAM KOJ PAT VI NAPOMENUVAM ILI STE JA SMENILE VERATA?
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2007 во 17:56
калифот запнал умствено да фекали и на тема кајшто нели, би требало да зборуваме за христијанството. се некако како да е тој најпаметен... а уствари се брука со секоја следна лага...
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2007 во 11:11
.


Изменето од ACELERA - 14.Декември.2009 во 01:30
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 00:24
 


Изменето од beleg - 17.Ноември.2007 во 21:06
Кон врв
Gideon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 302
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gideon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 00:14

Eh konecno nekoj da napise nesto stvarno prekrasno i od srce..!E ova mi bese celta decki da se iskazeme eden so drugi,a ne vregjanja i omaluvazuvanja!Izvnoredno,odlicno...Eh se gleda kolku ljubov ima vo nas hristijanite,e ova se vika cuvstvo da se bide Vernik!Kolku samo ljubov i silna vera i pozrtvuvanost ima...

Da ne te falam Adzijo ama...
Bravo голема%20насмевка
In God we Trust!
God Bless our Land!
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2007 во 23:50
чувството да се биде христијанин е неописиво чувство. Повозвишено и поисполнувачко нешто не постои. Не затоа што ние христијаните сме најпаметните, најдобрите, најсовршените луѓе, туку затоа што Господ и во нашето мизерно постоење нашол начин да ни ја просветли душата со прекрасната љубов која тече од Неговиот крст - место каде ја покажа  и докажа својата љубов кон нас... Кога таквиот вентил на божествена љубов ќе потече во нашите срца, човек се исполнува со таква сила да живее, таква љубов кон животот и кон се живо, што е сигурен сум, посилно од било кој наркотик ( а и плус нема негативни ефекти ) голема%20насмевка

да се биде христијанин, влева и едно моќно чувство на надеж. Чувство кое во денешниот свет човек не може да го има, бидејќи секаде гледа само страдање, стравови и солзи. Но кога Бог е со нас, КОЈ Е ПРОТИВ НАС? Кој е против нас? Кој е тој што може да не отргне од Неговата љубов? Ангели ли? Демони ли? Беда ли? Богатство ли? Муслимани ли? Живот ли? Смрт ли? Добро ли? Лошо ли? Што може да не отргне од Неговата љубов? ШТо е помоќно од Бога?

Ете затоа е ПРЕКРАСНО човек да биде христијанин...

пис енд лав...
Кон врв
Gideon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 302
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gideon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2007 во 23:39
eh da i jas si mislev da gi prasam takvo nesto!
zosto koga ke postirame bilo sto pa makar i eden posto da ima Muslimansko oni skokaat,pa de bre ostajte ne da si poprikazame!
lele,raat ama ic da ne si!Bre!!!
 
 
In God we Trust!
God Bless our Land!
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2007 во 23:35
SUPER, NE BEV ZAPOZNAENA SO TOA DEKA MOITE DRAGI PRIJATELCINJA KHALEEFAH I MIRALEM1 STANALE HRISTIJANI! ILI PAK POVTORNO SE ZBUNETI I SE NA POGRESEN FORUM.
Кон врв
Gideon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 302
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gideon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2007 во 14:33
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

каква и да била таа жената, ете, се чувствувала среќна и весела од кога прифатила христијанство.
среќа
и јас знам луѓе кои пред да прифатат христијанство имале лош живот, ама сега се ОК
така да дека има позитивни промени кога си верник... има
било да прифатиш Аллах или Исус или Буда среќа секако ке има позитивни промени кај тебе, ке веруваш...а тоа менува многу


Da pa i mene mi bese toa celta da se  iskaze verbata nisto povekje,samo bese nameneta za hristijanite,nisto loso,a Akram ja zemav za primjer, pa koj saka slobodno neka si se iskaze...Nemav nikava losa namera!Samo ne znaev deka ke izbuvnete ko pirani na parce svinsko meso za nisto...Bre pa demokratija e ili ne e bre..!!Pa sekoj neka si se iskaze kako sto mu e keif!!...Eh...joj...среќа
In God we Trust!
God Bless our Land!
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2007 во 14:31
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

каква и да била таа жената, ете, се чувствувала среќна и весела од кога прифатила христијанство.
среќа
и јас знам луѓе кои пред да прифатат христијанство имале лош живот, ама сега се ОК
така да дека има позитивни промени кога си верник... има
било да прифатиш Аллах или Исус или Буда среќа секако ке има позитивни промени кај тебе, ке веруваш...а тоа менува многу

Ako go procitas textot,ke vidis deka SETO TOA E LAGA. Seto toa e rezirano,pa se izbrukale do kade stignale. Ova ne bese nisto od edna OGROMNA LAGA. Trebas samo textot da go procitas,a ako go procitas ubavo,ke svatis,toa e naj  lesno,deka taa vrska nema so Islamot.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Trilili Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Mr.Bodycheck

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1780
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Trilili Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2007 во 14:15
nisto posebno, koga mi ja zakacija etiketata uste gi polnev pelenite i uste ne ja razbirav materijata za da odlucam samiot
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.