IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Ракија и ајвар vs Влада на РМ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ракија и ајвар vs Влада на РМ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака Обратен редослед
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 16:21
pa sega ti stana jasno deka vo prasanje se samo " biznis " interesi na " uvoznici " ( citaj ŠVERCERI ) ...... a tradicijata , koj ja ebe tradicijata ... ionaka kje go izgubime imeto pa sto kje ne e  tradicijata газење%20од%20смеење
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 16:13
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

a be vam uste ne vi e jasno deka ovie glavucite si go stitat uvozot od slovenija na licenciran ajvar ? газење%20од%20смеење


Тоа е плус...
Чекај ти да видиш што видов, кај мене на работа..
Подравка ајвар..
Ејј викам маме му ебам, абе и Хрвативе почнаа да произведуваат..
Кога гледам кој го произвел..
го произвела некоја си Гевгелиска фирма од Македонија, произведувале за Подравка, и овие ќе трчаат низ Хрватска, после тоа и ќе викаат дека тоа е Хрватски ајварм а всушност е произведен од македонска рака..
Ние сме глупите..
Сме требале на тие да им кажеме да напишат на етикетата..
Подравка МАКЕДОНСКИ ајвар..
И Хрватот после тоа ќе ни лупа цени на ајварот што е произведен со наши пиперки, ние сме порка мизерија за економија, абдали сме..

Изменето од Vladimir88 - 27.Септември.2008 во 16:13
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 16:11
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

..ajvarot ne e samo jadenje...ajvarot i varenjeto rakija e socioloshka komponenta... ushte eden moment kade nash*te luge se sobiraat zaedno... se pomagaat...spremaat i se druzat... tuka se pokazuva nasheto bitie...nashata vrednost... nashata humanost... uzivanjeto vo malite...sitni neshta... maalskoto ziveenje... ...od socijalen aspekt... teshko e sit gladen da veruva. aj onaka domakinski da si kazeme... da ti objasnam za da mozesh da razberesh...  tegla malidzano-zelen ajvar vo princip koshta 25-30 den... a so nea mozat da se namackaat ni pomalku ni poveke edno 30 krishki leb...shto znaci 10 pojadoci za siromashno 4 cleno semejstvo... decata siti...roditelite zadovolni. Nemaat site pari za shunki, tostovi... hamburgeri... i shto li ne... ...zatoa ne se srami od toa shto e 95% od tvojot narod...  i Evropeec se stanuva so standard...golema plata... ne so sramenje od svojata tradicija...od svojata vrednokja i snaodlivost...


Јас нити сакам да сум Европеец, нити пак сакам да имам сина крв, само треба да се откажеме од некои лоши навики кои ги имаме, а за собирањето ние како народ се собираме и на други места и на други места исто така се дружиме...
А за ајварот јас имам учено што и како, и знам колку е здрав за јадење и.т.н.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 16:09
a be vam uste ne vi e jasno deka ovie glavucite si go stitat uvozot od slovenija na licenciran ajvar ? газење%20од%20смеење
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 16:07
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Абе една наша традиција што да ти кажам, традиција е да се јаде најнездравото јадење тоа знам..а исто така едно време традиција беше и по Скопјево да се чуваат голуби, и тие беа знам познати пијаничишта, ние си имаме многу традиции остај ти таа работа..
Да цуцаме ракија, да плукаме на улица, традиција е исто така да чекаш 5 саати на пешачки, и традиција е исто така кај нас да се моча на секој ќош, а и да се фрла ѓубре кај стигнеш..
Тоа се се наши традиции, што му се секираш ти.

Ние сме народ со многу традиции, само не сакам да станеме број 1 таа позиција засега ја држат нокширите од запад.




Како можеш правењето АЈВАР да го поредуваш со плукање на улица и што уште не...???   Ех... ЈАДЕН си...!!!



Само немој ти да ме изедеш, не сум хомо....да ти кажам однапред да знаеш.

Изменето од Vladimir88 - 27.Септември.2008 во 16:08
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 15:53
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Абе една наша традиција што да ти кажам, традиција е да се јаде најнездравото јадење тоа знам..а исто така едно време традиција беше и по Скопјево да се чуваат голуби, и тие беа знам познати пијаничишта, ние си имаме многу традиции остај ти таа работа..
Да цуцаме ракија, да плукаме на улица, традиција е исто така да чекаш 5 саати на пешачки, и традиција е исто така кај нас да се моча на секој ќош, а и да се фрла ѓубре кај стигнеш..
Тоа се се наши традиции, што му се секираш ти.

Ние сме народ со многу традиции, само не сакам да станеме број 1 таа позиција засега ја држат нокширите од запад.
   


Како можеш правењето АЈВАР да го поредуваш со плукање на улица и што уште не...???   Ех... ЈАДЕН си...!!!

Изменето од DelijaSkopje - 27.Септември.2008 во 15:54
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 15:35
..ajvarot ne e samo jadenje...ajvarot i varenjeto rakija e socioloshka komponenta... ushte eden moment kade nash*te luge se sobiraat zaedno... se pomagaat...spremaat i se druzat... tuka se pokazuva nasheto bitie...nashata vrednost... nashata humanost... uzivanjeto vo malite...sitni neshta... maalskoto ziveenje...
...od socijalen aspekt... teshko e sit gladen da veruva. aj onaka domakinski da si kazeme... da ti objasnam za da mozesh da razberesh...  tegla malidzano-zelen ajvar vo princip koshta 25-30 den... a so nea mozat da se namackaat ni pomalku ni poveke edno 30 krishki leb...shto znaci 10 pojadoci za siromashno 4 cleno semejstvo... decata siti...roditelite zadovolni. Nemaat site pari za shunki, tostovi... hamburgeri... i shto li ne...
...zatoa ne se srami od toa shto e 95% od tvojot narod...  i Evropeec se stanuva so standard...golema plata... ne so sramenje od svojata tradicija...od svojata vrednokja i snaodlivost...

Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 15:25
Абе една наша традиција што да ти кажам, традиција е да се јаде најнездравото јадење тоа знам..а исто така едно време традиција беше и по Скопјево да се чуваат голуби, и тие беа знам познати пијаничишта, ние си имаме многу традиции остај ти таа работа..
Да цуцаме ракија, да плукаме на улица, традиција е исто така да чекаш 5 саати на пешачки, и традиција е исто така кај нас да се моча на секој ќош, а и да се фрла ѓубре кај стигнеш..
Тоа се се наши традиции, што му се секираш ти.

Ние сме народ со многу традиции, само не сакам да станеме број 1 таа позиција засега ја држат нокширите од запад.

Изменето од Vladimir88 - 27.Септември.2008 во 15:25
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 15:22
Originally posted by majmunce majmunce напиша:

да бе ако не јадеш ајвар во зима ќе умреш од глад. еј чудна сорта!
   

Тоа е наша ТРАДИЦИЈА Торко !!!   
Секој народ си има традиција... Англичаните се нај познати по тоа што си ја негуваат и одржуваат традицијата иако и мене нивните традиции ми се чудни...

Кај нас е правењето АЈВАР и тука Гвујо замеша прсти и од тоа ќе не оддалечи... АХ само кога ќе ми текне како молеше за 61 пратеник... м.м.е....
Кон врв
majmunce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2008
Локација: Somalia
Статус: Офлајн
Поени: 154
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majmunce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 10:19
да бе ако не јадеш ајвар во зима ќе умреш од глад. еј чудна сорта!
не се плашам, стори се чучулига
Кон врв
SuicideMessiah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 157
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SuicideMessiah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 05:12
Originally posted by moira moira напиша:

Мора овие закони да се спроведат, тие се кочничари кон нашето членство во ЕУ и НАТО, и секако штетно влијаат на ЏиДиПи-то...и секако извор на сива економија се...а и за антикорупциската има работа тука...замислете колку ракија и аjвар се користат за подмачкување....


Zamisli i vo Evropa ako pochnat ajvar da praat pred kukji i pred zgradi...kakov drzhaven udar i kakov kriminal bi bilo toa...Bravo za gluposta na G'uevski...ova mu e 101vata glupost od 100te chekori vo ambisot.Aj shto ne donese na pitachki stap pa i jadenjeto i zimnicata da ni gi zabrani...ke jadime slatki korenja po se izgleda...ama se plasham deka nema da bidat dovolni da prezhiveeme!!!

Изменето од moira - 29.Септември.2008 во 19:07
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 19:14
.. go izvregja narodot, ne izvregja nas forumdziive i si zamina. Ovoj kako da bil obucen vo nekoj od shtabovite na politickite partii. A site nie kutrite smo sakavme da mu kazeme deka nemame protiv zakonot ama kaznite se visoki zatoa shto ne soodvestvuvaat so visinata na nash*te plati. Dodusha i ne soodvestvuvaat i so vremeto. Od platata ne moze da se kupi rakija pa zatoa narodot si kupuva grozje, si vari vince, pa i rakiicka. Taka so meze polesno ja podnesuva siromashtijata, a i polesno gi podnesuva site restrikcii, poskapuvanja, belji shto im gi pravat politicarite. A ajvarot, pa ajvarot e brend po koj se poznava zemjata, a i osnovno mackalo vo zimskiot period. So shto drugo siromashtijata da si nahrani decata?
Кон врв
ТХЦ Манге Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ТХЦ Манге Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 19:12
Гласам за АЈВАР и РАКИЈА ( по можност над 60 % - за да горит) алаврсн никојпат невлегле во европа....

ке цитирам еден кутар наш баш во шведска на исцелителство појден - ЛОЛ ЛОЛ ЛОЛ - рекол кутриов: ние во македонија бар кашкавал со нож сечиме...ЛЛООЛЛ
не ни требет ебаните западни стандарди и манири.. па јас сум роден овде.. јас сум балкански сељак од југословенска провиниенција и убо се осекам ко таков.. не сакам да се менвиме...
Кон врв
majmunce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2008
Локација: Somalia
Статус: Офлајн
Поени: 154
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majmunce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 17:00
не можам да ги сфатам вашите размислувања и повеќе нема да се обидувам
не се плашам, стори се чучулига
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.