IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ЕФТИНИ ДИГИТАЛЦИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕФТИНИ ДИГИТАЛЦИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака Обратен редослед
safra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај safra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 11:30
Луѓе ај ѕирнете на идивиди фото имам 2 фотки објавени. Едната е сликана пред две години “лудиот јавач“ со mustek, а другата е “залез на сонцето“ сликана со S1IS...Молам КОМЕНТАР ....
П.С. Секој ден по една фотка [:D/]
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 11:17
Originally posted by safra safra напиша:

Некако ми се чини дека тоа што го гледам на екранот кај S1 IS (на пример колку е осветлена сликата-контраст) кога ќе ги извадам на компјутерот ми стојат како да се потемни, додека со А70 тој проблем го немав.


Site p&s davaat prilagodena, a ne verna slika na rezultatot. Duri i kaj poniskite klasi na DSLR aparati.
Retki se i onie na koi mozes da im veruvas na boite sto gi prikazuvaat


Цитирај Пред да го купам отидов на www.dpreview.com и споредував фотки од двата модела и мислам дека S1 Is ми остави голем впечаток.Има убави бои, по природни од А70.


Ne e cudo! S1 e podobar aparat od A70.
Prirodni boi ne baraj ni od DSLR aparat, osven ako ne kosta, samo teloto na aparatot, od 1500EUR pa nagore.
Sepak, ne ocekuvaj deka ce ti se dopadne fotografijata od aparat koj dava apsolutno prirodni boi намигнување


Цитирај Инаку сум тотален аматер ама имам добро око за фотографија..Можам ли некому од вас да пратам некои фотки па да ми кажете дали е ок или не???


Ako te interesira dali ti se fotkite OK, uploadiraj gi na www.foto.idividi.com.mk, pa ako sakas pusti tuka link do portfolioto
Ako te interesira cisto tehnicki za aparatot sto mislime, ili dali mozebi ima nekakov problem aparatot, pusti na mire_slavejkov@yahoo.com slobodno, no pravo stavi go aparatot na stativ i napravi test fotografii na razlicni blendi.

Цитирај
И дали ако сликам со помала резолуција би ми биле поостри фотките??? Што добивам а што губам во тој случај???
Се надевам дека ќе добијам одговор...
Поздрав


Maksimalna rezolucija vo sekoe vreme!
Za kratenje na rezolucija e lesno, za zgolemuvanje e mnogu tesko намигнување


Изменето од Mire - 23.Јануари.2008 во 11:17
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 09:17

Јас имав Canon A75, ама работата беше за S1is. Многу сакав ама не го купив. Ми го продале за малце.намигнувањеголема%20насмевка

Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 18:33
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Сега ќе те демантирам.

Апаратов до пред година и пол (до две, преку сила) го гледав во една продавница, нов, неотпакуван, најлончињата му стоеа неодлепени. Така да... значи можно е да се најде нешто заостанато по магацини.
СД картичките ми сееееее..... така, некако ми се малечки.... што знам не ми се допаѓаат, можеби затоа што веќе имам неколку ЦФ кои би можел да ги користам и на овој апарат.голема%20насмевка


A se desava da se najde ali neznam koj bi go zemal koga togas veke imalo i s2is i s3is. Sigurno ne bil na nekoj neviden popust.
Mislam deka seuste vo zastapnikot na Olympus do gimnazijata JosipBroz ima nekoj Olympus E1, E20 ili E10 po cena od 2000evra ali koj ke go kupi.среќа

Sto se odnesuva do CF kartickite samo vo DSLR se upotrebuvaat, kaj kompaktite veke od damna gi isfrlija. Mislam deka taa generacija na Canon: S1is, A70, A80... bea poslednite so CF karticki.
Sto ne kaza deka sakas kompakt sto prima CF, jas prodavav Canon A80.голема%20насмевка
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 17:23

Сега ќе те демантирам.

Апаратов до пред година и пол (до две, преку сила) го гледав во една продавница, нов, неотпакуван, најлончињата му стоеа неодлепени. Така да... значи можно е да се најде нешто заостанато по магацини.
СД картичките ми сееееее..... така, некако ми се малечки.... што знам не ми се допаѓаат, можеби затоа што веќе имам неколку ЦФ кои би можел да ги користам и на овој апарат.голема%20насмевка
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 16:29
Ne se prasuva dali nestoto cini otkako veke si go kupil.голема%20насмевка
Sigurno bil najdobar aparat vo negovata kategorija "ama" pred 4 godini.
I plus malku verojatno mi e deka aparatot e koristen samo 1 i pol godina bidejki pak ke kazam e star model veke 4 godini, A od togash pa do sega izlegle i S2is i S3is i S5is. Da prodava nekoj S3is pa da kaze deka go koristel godina i pol e toa e za veruvanje.среќа
Za slikanje slikaj stalno vo maksimalnata rezolucija, i taka ne e kojznae kolkava, 3.2Mpix.

Aleksandar zosto ne ti se dopagaat SD kartickite, koga spored mene po brzina se brzi kolku i CF kartickite a voedno i se najevtini. Razbirlivo mi e da kazes deka necinat xD i MS bidejki se epten pospori od CF i SD a i najmalku duplo poskapi.
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 15:50

Јас доколку би нашол нов апарат би го земал. (е знам дека тоа не е можно бидејќи повеќе го нема) Неговите наследници сите користат СД картички а тоа баш не ми се допаѓа. Не се секирај и фрустрирај, апаратчето е одлично. И без да погледнам фотки од него тоа ми е познато. За неговата категорија е авион. Секогаш кога тоа ти дозволува (во однос на мемориски простор) сликај со максимална резолуција. Така фотките ќе можеш подобро да ги обработиш а доколку ги принташ ќе имаш поголема густина на точки а со тоа и подобра слика. Powershot беше а мислам и дека сеуште е одлична серија на апаратинамигнување во нивната класа се разбира.

Кон врв
safra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај safra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 12:11
Ке пробам да ви дадам одговор на сите
Апаратот за кој дискутираме го зедов ден после нова година од Битола..инаку јас сум од Гевгелија..Го најдов во огласник..Човекот го продавал оддамна ама немало купувачи...се слушнафме и се договорифме.иначе апаратот е стар година ипол и го користел само тој. Го купив за 9.500 денари иако го продаваше за 12.000ден.Се гледа дека домакински е користен.Нема никаква гребнатинка.Како нов је.Ако има паднато неможе да не остави траги...Со него ми даде оригинална CF канон 32МB картица.Оригинална торбица.Цедиња оригинални со драјвери и некои програми за поправка на слики и др...USB кабел...Јас користам моја картица од 1GB.Истата ја користев со canon A70 .Некако ми се чини дека тоа што го гледам на екранот кај S1 IS (на пример колку е осветлена сликата-контраст) кога ќе ги извадам на компјутерот ми стојат како да се потемни, додека со А70 тој проблем го немав.Пред да го купам отидов на www.dpreview.com и споредував фотки од двата модела и мислам дека S1 Is ми остави голем впечаток.Има убави бои, по природни од А70.Инаку сум тотален аматер ама имам добро око за фотографија..Можам ли некому од вас да пратам некои фотки па да ми кажете дали е ок или не??? И дали ако сликам со помала резолуција би ми биле поостри фотките??? Што добивам а што губам во тој случај???
Се надевам дека ќе добијам одговор...
Поздрав
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 11:44

Па подобро да ги праќаш во фотоидивиди.

Инаку на времето јас сакав да си земам Ѕ1, затоа што има ЦФ картичка и мислам дека е многу соллиден апарат.
Кон врв
safra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај safra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 11:26
Фала на помошта дечки...А супер сте..А има ли тука мислам на форумот можност да се испрати фотографија и да се коментира...мислење ова-она...
Кон врв
Straf Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Straf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2008 во 19:44
Ako nemozes da se snajdes so angliskoto upatstvo, probaj da najdes barem hrvatsko upatstvo kaj drugiot distributer za Canon - Impegna.
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2008 во 23:24
Odi pobaraj upatstvo na Makedonski vo zastapnikot na Canon za Makedonija- Genel.смеењесмеење

Ima na internet samo na Angliski pa ako sakas da go simnes klikni tuka.
Fajlot se vika: PSS1ISCUG-EN.pdf

A sto se odnesuva do cenata od 150 evra, dali skapo si go platil zavisi od nekolku raboti:
-pred kolku vreme si go zemal?
-dali doagalo nesto plus so aparatot?
-kolku e ocuvan?
i sl.
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2008 во 23:05
BTW,
Ne se rasprasuvaj naknadno otkako ce kupis, samo safri ce te facaat голема%20насмевка

Bitno e da ti vrsi rabota, a 150EUR ne e previse bi rekol, no ne sum bas siguren. Ako ne, fati sitni gi i dvata i kupi si nesto drugo ... samo prvo razgledaj, rasprasaj se i procitaj po net. So drugi zborovi "shop smart" намигнување

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2008 во 23:03
Safra,
toa so zamatenite sliki vo dolen del treba da go dzirne i isproba nekoj koj se razbira malku povece vo fotografija.
*Izvini sto pretpostavuvam deka ne si premnogu navlezen vo fotografijata i nejzinite tehnicki aspekti.

Sosema mozna pricina e decentriranost na staklata vo objektivot. Ne sakam da te plasam, no dokolku prethodniot vlasnik go ispustil od race, se moze da bide.
Decentrirani elementi vo objektivot ponekogas se posledica i od slab fabricki Quality Control. Bez ogled sto e toa Canon, da ne te iznenadi i takvo nesto. I najdobro rangiranite proizveduvaci imaat svoj udel, osobeno kaj poevtinite modeli.
Za zal, kolku i da e dobra rabota IS-ot (Image Stabilisation) toj ja zgolemuva moznosta od vakvi problemi. Ne znam samo, dali S1 IS ima opticka stabilizacija vo objektiv (sto e varijanta najpodlozna na decentrirani stakla), na senzor, ili e samo pixel shift vo prasanje.

Za pocetok bi ti predlozil da proveris da ne e sepak samo zamackano stakloto na objektivot vo dolniot del.
Napravi i test so stativ i probaj istata scena da ja slikas so site raspolozlivi otvori na blenda. Taka ce vidis od koj otvor na blenda problemot ne e tolku golem, ili pak se gubi.

Upatstvo na makedonski, pa i na srpski tesko deka ce najdes. Se nadevam deka imas barem na angliski. Ako ne, obidi se da go najdes na net.

Se nadevam deka ova ce ti pomogne.
Ako ne, i ako ne ti e problem, bujrum vo sreda vo Art Kafe - Mala Stanica pose 20h, pa da vidime dali nekoj od nas moze da ti kaze barem vo sto e problemot (samo pisi za da znam da ponesam i stativ намигнување)

Pozdrav, Mire
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,232 секунди.