IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Господ е мртов?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Господ е мртов?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Автор
Порака Обратен редослед
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 01:03
..ej ..se e toa propaganda..ne e MRTOV...zivee u zgrada karsi mene..Crn momak,nema brada (pak propaganda),ima zena pomlada od nego 12 godini,ima 4 deca..site zenska cheljad..raboti u Posta na salter...saka da peca ribi na Vardar...vozi Pezetka,ima vikendicka u Ljubanci...i kako sto se zbori niz maalo..ljubovnica mu e Vera od moja zgrada (na Pance zena mu,onoj sto raboti kao automehanicar)..DA da...ZIV I ZDRAV E...SAMO nesto reuma go mucelaплазење
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 01:01
секоја несреќа не е знак, но замисли си, дека тука има три варијабили: молитва, исполнување на знак, исполнување на тврдењето од знакот и молитвата.

значи за сите три да се исполнат, веројатноста на случајноста е многу помала, иако е >0.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 00:55
a,shto so onie iljadnici ,incidenti nesreki,i sl.,....shto sekojdnevno im se sluchuvaat na lugjeto vo svetot?,....i niv li gi predupreduval?,....a,be ajde,...drzi si se ti i ponataka na "neverbata",....
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 00:39
Originally posted by Mishell_G Mishell_G напиша:

Iako sebesi se karakteriziram kako hristijanin/ateist, sepak edna slucka od neodamna napravi da se podzamislam malku. Vo eden tezok period za mene, pred pocetokot na sega veke propadnatata vrska, se obrativ na Gospod (sto za eden skoro zakolnat ateist e podednakvo so ludilo). Molbata bese sledna: Te molam Gospode pokazi mi go praviot pat, ako ovoj covek ne e za mene daj mi nekoj znak da ne pocnuvam nisto za da ne bidam povredena. Ako ne e za mene, stavi mi prepreka na patot. E sega sleduva odgovorot od Gospod. Posle edna nedela, trgnuvam so avtomobilot na pat za da se sretnam so covekot so koj trebase da zapocneme vrska. 15-tina minuti otkako trgnav, pocuvstvuvav nekoj nemir i pred da bidam svesna za toa, krivinata ne ja fativ i veke vozev na sprotivnata lenta kacuvajki se na strmniot nagib i skoro udirajki vo obelezuvacot na patot, vozejki 100km na cas. Vo posleden moment se vrativ na patot i zastanav na parkingot koj bese na stotina metri od krivinata. Celata vo sok, se prasuvav zarem e mozno ova da bese znakot praten od gore, da ne se sretnuvam so toj covek. Samo edna sekunda me delese od prevrtuvanje na avtomobilot i katastrofalna nesreka. No sepak i pokraj pomislata deka ova mozebi bese znak od Gospod da ne odam na taa sredba, nevernikot vo mene bese posilen i otidov. Denes vrskata e zavrsena poradi toa sto sepak se pokaza deka toj covek ne e za mene, a jas se uste se prasuvam dali izletuvanjeto od patot bese znak ili slucajnost. 


браво за написов...

ме радува твојата искреност и доблест да истражуваш, па и тогаш кога ги немаме сите одговори...
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 23:37
Koga ke se skoncentriram, ponekogas go cuvstvuvam gospod t.e. kakva i da e silata sto vlijae na nas, no brgu ja gubam vrskata...toa e nekoe setilo...povrzanost so site raboti na ovoj svet...sekoj predmet sto ke go poglednam mi se obraka...negira, potvrduva...no sepak korista e premnogu mala...racionalniot del mi veli deka umisluvam i taka prodolzuvam po staro, da bidam onoj sto ne sakam da bidam zosto maloumnite luge ostavaat trag vo nas so toa sto velat deka morame da se pomirime so sudbinata i da se prepravame deka sme srekni i deka samorealizacijata e vecna nesreka i taga t.e. abe ne se zanesuvaj...
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 20:31
..........................verba,...nadez?!,...bash toa e i fatamorganata,....samo,koga ke se priblizish (iako ne e mozno),do nea,....ke vi se rasprshi nadezta kako balon od sapunica,...taka i gospod,...koga ke "stignete" kaj nego,....nema ama bash nishto,...samo ,..kasno ke vi bide,...голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
biba Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biba Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 19:27
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

,,za mene Gospod e materija-se slozile vie so mene ili ne
А, за мене енергија, движечка сила, верба надеж и љубов.Уште тој ги нема изневерено луѓето иако многу од нив не веруваат во него.Ќе завршам едниот негов облик е љубовта кој од нас на форумов барем еднаш не бил заљубен?
biba
Кон врв
Mishell_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јуни.2007
Локација: Sweden
Статус: Офлајн
Поени: 575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mishell_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 18:49
Iako sebesi se karakteriziram kako hristijanin/ateist, sepak edna slucka od neodamna napravi da se podzamislam malku. Vo eden tezok period za mene, pred pocetokot na sega veke propadnatata vrska, se obrativ na Gospod (sto za eden skoro zakolnat ateist e podednakvo so ludilo). Molbata bese sledna: Te molam Gospode pokazi mi go praviot pat, ako ovoj covek ne e za mene daj mi nekoj znak da ne pocnuvam nisto za da ne bidam povredena. Ako ne e za mene, stavi mi prepreka na patot. E sega sleduva odgovorot od Gospod. Posle edna nedela, trgnuvam so avtomobilot na pat za da se sretnam so covekot so koj trebase da zapocneme vrska. 15-tina minuti otkako trgnav, pocuvstvuvav nekoj nemir i pred da bidam svesna za toa, krivinata ne ja fativ i veke vozev na sprotivnata lenta kacuvajki se na strmniot nagib i skoro udirajki vo obelezuvacot na patot, vozejki 100km na cas. Vo posleden moment se vrativ na patot i zastanav na parkingot koj bese na stotina metri od krivinata. Celata vo sok, se prasuvav zarem e mozno ova da bese znakot praten od gore, da ne se sretnuvam so toj covek. Samo edna sekunda me delese od prevrtuvanje na avtomobilot i katastrofalna nesreka. No sepak i pokraj pomislata deka ova mozebi bese znak od Gospod da ne odam na taa sredba, nevernikot vo mene bese posilen i otidov. Denes vrskata e zavrsena poradi toa sto sepak se pokaza deka toj covek ne e za mene, a jas se uste se prasuvam dali izletuvanjeto od patot bese znak ili slucajnost. 
Кон врв
Carnation Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carnation Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 01:54
avtorot na temata si ja zamislil kako takva i mislam deka e najdobro taka i da ostanit,eventualna promena spored moj predlog e na krajot od naslovot vo zagrada da se stavit nice kolku da se pojasnit od kade to gospod e mrtov.
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 00:44
во принцип се сложувам со марко антони.
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 14:09


Naslovot na temava predlagam da bide

TEZATA NA NICE

ili uste podobro da se zatvori ...

sto naslov e Gospod e mrtov ???

neka se zbora za tezata na Nice ...
ama naslovot neka bide

GOSPOD E ZIV !!!

reagiram ...
bidejki gledam deka temata e aktivna ...

i na ekranot mi stoi toa Gospod e mrtov ???

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 13:47
кој те праша за тебе што е господ. Темата е тезата на Ниче.
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 01:38
,,za mene Gospod e materija-se slozile vie so mene ili ne
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 22:09
pitaj go Evan- no nemoj preku mobilen
oti brise SMS pred da gi procita
a baska brate ako slucajno mu pratis sms so prasanjeto usput ne mu cestitaj rodendenголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,235 секунди.