IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - СТИГМАТА-ЛАГА ИЛИ ВИСТИНА?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СТИГМАТА-ЛАГА ИЛИ ВИСТИНА?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака Обратен редослед
transcript Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај transcript Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2007 во 15:11
Otec Pio e cetvrti na listata najpoznati lugje koi pokazuvale stigma. Za zal, toj lazno svedocel.
 
 
----------------------------------------------------------------------------------------------
Famous stigmatics

izvor: Wikipedia

----------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2007 во 15:08
незнам што го натерало свештеникот да лажира таква работа, но веројатно сакал да биде удостоен затоа што се мисли и верува дека стигмата обично искусуваат верници кои се одбрани од Бог и имаат чиста душа и срце

верувам во стигмата, исто и во библијата пишува како самиот Исус излекувал луѓе од стигмата, т.е опседнати со демони


Кон врв
transcript Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај transcript Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2007 во 14:51

mnogu hristijani niz celiot svet izleguvaat so tvrdenja deka od nivnite race tece krv, od nivnite noze tece krv, simbolizirajki go raspnuvanjeto na Isus Hristos i negovite rani.

temava ja otvaram za vasi mislenja vo vrska so stigmite.
 
kako primer davam lazirani stigmi od dobro poznatiot Otec Pio.
 
----------------------------------------------------------------------------------------------
 
Лажна стигмата

Италијанскиот свештеник кој беше прогласен за светец и тврдеше дека доживеал стигмата, ги лажирал исусовите рани, горејќи си ги рацете и нозете со киселина.

Отец Пио, кој почина во 1968-ма година а папата Јован Павле Втори го прогласи за светец во 2002-ра година, сè уште е предмет на обожување на милиони негови следбеници ширум светот, меѓу кои и Софија Лорен и Андреа Бочели. Но, книгата на историчарот Серџо Луцато, “Другиот Христос: Отец Пио и Италија на XIX век” ја открива неговата лажна светост.

Авторот тврди дека во тајната архива на Ватикан, пронашол документирани докази за тоа дека отецот никогаш не доживеал вистинска стигмата. Еден од доказите е и сведочењето на аптекарката Марија де Вито, која и самата му била следбеник на отец Пио.

”Еднаш ме повика во строга тајност, ми даде празно шишенце и ме замоли да појдам до Фоџа за да му донесам 4 грама чист фенол. Ми рече дека му требал за дезинфекција на шприцовите. Побара да му донесам и лекови против болки”, признала Марија. 

Откако спровеле сопствена истрага, од Ватикан ги отфрлиле обвиненијата на Луцато, тврдејќи дека раните на отецот Пио не биле предизвикани од “надворешни сили”.

”Го советуваме господинот Луцато својата енергија да троши на правилно проучување на религијата”, изјавил Пјетро Сифи, претседател на Католичката лига против клевети.
 
izvor: On.Net
----------------------------------------------------------------------------------------------
 
povelete so vasi mislenja za Otec Pio i voopsto za Stigmite.
 


Изменето од transcript - 29.Октомври.2007 во 14:53
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.