IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Поучни случки
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Поучни случки

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 23>
Автор
Порака Обратен редослед
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 10:14
Cetiri sveki

cetiri sveki poleka gorele..............
bese tisina i mozese da se slusne nivniot razgovor.
 
Prvata sveka rece:
"Ja sum MIR.
 
Ljugeto ne uspevaat da me socuvaat, mislam deka ke zgasnam.
I vednas zgasna."
 
 
Vtorata sveka rece:
"Ja sum VERA.

Zalosno, ama ljugeto imaat povrsna vera i jas ne gi interesiram.Nema smisol da i ponataka goram."
Samo sto go rece toa, duvna vetarce i taa zgasna.


Treta sveka zalosno rece:
"Jas sum LJUBOV.
 
Nemam poveke sila...Ljugeto zaboravaat na mene, i toa kolku sum im potrebna.Tie ne gi sakaat ni svoite najbliski."
I bez oklevanje se zgasna.

Odednas vleze edno dete i gi vide trite zgasnati sveki.
"ŠTO E OVA?" prasa deteto.
"VIE TREBESE DA SVETLITE DO KRAJ!"
I  pocna da placi..

Togas progovori cetvrtata sveka:
"NE PLASI SE, DUR JAS GORAM KE MOZIME DA GI ZAPALIME ZGASNATITE SVEKI. JAS SUM NADA."

Na deteto mu zablistaa ocite od radost, dodeka so zapalenata sveka ja vrakase svetlinata na zgasnatite sveki...
NEKA NIKOGAS NE PONESTANE NADA VO NASITE SRCA!
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 23:21
Originally posted by spiros spiros напиша:

Прекрасно!!!

Алах џ.ш. што беше и е во срцето Христово, да те награди прекумерно!

АМИН



Fala brate spirose, Bog neka te blagoslovuva i tebe i tvojata familija
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 23:18
Прекрасно!!!

Алах џ.ш. што беше и е во срцето Христово, да те награди прекумерно!

АМИН

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 23:12

              

Amerikanskiot politicar, naucnik i pretsedatel, Benjamin Franklin, koj vo svojata mladost bil pecatar, sam si go napisal svojot epitaf:

Ovde lezi teloto na Benjamin Franklin, pecatar, koj e kako koricata na edna stara kniga, od koja e izvadena sodrzinata, a koj sega e bez natpis i pozlata; no samoto delo nema da bide izgubeno, tuku toj veruva deka eden den, pak ke izleguva od pecat vo novo, poubavo izdanie, koregirano i lektirano od Pisatelot!


Vo verata vo ISUSA, Koj ja nadmina smrtta i Koj so Svoeto Voskresenie donese nov zivot, mozeme da se nadevame na novo, poubavo i koregirano izdanie na nasiot zivot.

"I ke ja izbrise Bog sekoja solza od ocite nivni, i smrt nema da ima veke; ni plac, ni piskot, ni bolka nema da ima veke, bidejki poranesnoto pomina.

I Sednatiot na prestolot rece: Ete, se novo sozdavam".(Otkrovenie 21:4,5).

Изменето од KINGDAVID - 03.Јуни.2009 во 23:13
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 19:14
Алах џ.ш?
Што значи тоа џш ако не е тајна сум сретнал и на многу други теми...?
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 00:05
              ZDRAV RAZUM

Poznatiot naucnik i nobelovec Albert Anjstajn ednas drzal predavanje na visoko intelektualno nivo za odnosot pomegju prostorot i vremeto. Otkako zavrsil, eden slusatel stanal i mu se sprotivstavil, velejki: " Onas sto ovde go izlozivte, e premnogu spekulativno. Ne sme vo crkva. Spored mojot zdrav razum moze da go ima samo ona sto moze da se vidi i da se ispita"! Ajnstajn se nasmevnal i odgovoril" Togas, Ve molam, dojdete napred, pa da go stavime Vasiot zdrav razum ovde na masata."[S

Изменето од KINGDAVID - 05.Мај.2009 во 00:12
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2009 во 23:35
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Малее, ептен мудар бил овој раби среќа Бог живее само таму каде што Мр. Човекот ќе му дозволи. Демек ако човекот не му дозволи на Бог да живее на Јупитер, Бог нема да живее таму. Кутриот Бог, мора да бара дозвола од човекот каде да живее. Којзнае, можеби Бог и кирија му плаќа на човекот за да живее во, од човекот дозволеното, место.


Ne e toa poentata na rabinot(ajde jas da go odbranam malku:P), poentata e deka Bog ne vleguva nepovikan vo srcata na lugeto , posebno vo tie lugje sto ne sakaat
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2009 во 02:43
Малее, ептен мудар бил овој раби среќа Бог живее само таму каде што Мр. Човекот ќе му дозволи. Демек ако човекот не му дозволи на Бог да живее на Јупитер, Бог нема да живее таму. Кутриот Бог, мора да бара дозвола од човекот каде да живее. Којзнае, можеби Бог и кирија му плаќа на човекот за да живее во, од човекот дозволеното, место.

Изменето од Pravoslaven - 09.Март.2009 во 02:46
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2009 во 00:59
       
     
                   KADE ZIVEE BOG?

Nekoj rabin sedel zaedno so drugi uceni luge. Odednas im

go postavil prasanjeto:" Kade zivee Bog?"

Edniot od niv rekov: "Bog zivee vo oblacite."

Vtoriot mu protivrecel na prviot:" Ne, Bog zivee vo hramot"

Tretiot pak rekol: "Bog zivee vo neboto."

Nasproti toa cetvrtiot rekol:" Bog zivee vo site velicestvenosti na ovoj svet."

Rabinot samo gi slusal i molcel. Togas drugite go zaprasale: Rabi, ne si zadovolen so nasite odgovori?

A toj im odgovoril:" So vasite odgovori ne kazavte nisto netocno.

Sepak, pred se, Bog zivee tamu, kade sto covekot ke mu dopusti."
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 01:17

" Mnogu vernici dosle vo pustinata za da gi slusaat

slovata na nekoj prorok. Eden covek posebno dobro

vnimaval na negovite zborovi, sesrdno se molel i veruval

vo mokta Bozja. Vecerta go napustil prorokot, no po

malku vreme vozbuden se vratil, vikajki: "Golem

proroku,utrovo dojdev kaj tebe za da te slusam, Bozjiot

covek. Bev poslusen, vnimavav na sekoj zbor od tebe i

celosno imav doverba vo Bozjata semokj. No, sega mi ja

snema kamilata.

Zar toa e pravdata Bozja? Zar toa e nagradata za mojata

vera? Zar toa e blagodarnosta za moite sesrdni molitvi?"



Prorokot smireno go islusal vozbudeniot covek i mu

odgovoril so blaga nasmevka:

" Vo verata vrzi se cvrsto za Boga, no so razumot vrzi

ja i tvojata kamila za drvoto."
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 07:05
ПРИЈАТЕЛСКИ СОВЕТ


Касим е напреден земјоделец од околината на Скопје. Енвер , неговиот другар од детството, со кого посетуваше основно училиште, заврши гимназија и факултет. Тој е инженер. Но,таа разлика по школото и професијата никогаш не ги оддалечи. Останаа добри пријатели. Почесто се наоѓаат да поразговараат за својата тага и радост.

Енвер не чувствува никакви потешкотии во разговорот со Касим, зошто природно е интелигентен човек, а освен тоа сака многу да чита. Готово да нема тема за која што не би можеле да поразговараат.

Еден ден доаѓа Касим кај Енвер и му го покажува написот објавен во едно списание, каде се расправа за верските убедувања. Посебно го навредила оваа реченица: “Затоа денес религиозните убедувања воглавном му припаѓаат на примитивизмот од сите видови...” (Тој ја имаше подвлечено таа реченица).

Касим би сакал да се жали, да бара корекција, да бара извинување.

Енвер се насмеа : -Никакви жалби, никакво барање на исправки. Подобро размисли за тоа дали е вистина тоа што го пишува. Добро е нас повремено да не присилат на размислување. Уверувањето се челичи само во борбата на мислењата... Но, да видиме што тоа толку те трогнало?

Касиме, дали ти веруваш во Бога?

Секако дека верувам, какво е тоа прашање, барем ти знаеш дека верувам !

Дали поради тоа се чувствуваш примитивец?

- ?

Дали веруваш дека Мухаммед а.с. е последен пејгамбер?

Секако дека верувам!

Дали поради тоа си примитивец?

- ?

Ти секој ден земаш абдест, т.е. ги переш рацете до лактите, го миеш лицето, ги миеш забите, ја испираш устата и носот,ги переш нозете, сето тоа го правиш по неколку пати во денот. Покрај тоа ти се бањаш најмалку еден пат неделно.Ти секогаш внимаваш да ти биде чисто телото, облеката и местото каде ќе клањаш. Па дали поради тоа си примитивец?

- ?

Ти клањаш намаз. Можеби не секогаш на време, но се трудиш. Јас намазот би го поделил на три групи: на онаа кога човекот, не разбирајќи го текстот кој што го изговара, механички го обавува намазот, а мисли на проблемите од секојдневниот живот. Другата група е онаа кога човекот не го разбира она што го изговара, но сепак настојува да мисли на Бога, пред кого застанал, влегуваќи во намаз. Третата група представува највисок степен, представува вистинска инспирација. Тука човекот потполно е исклучен од секојдневните проблеми и на момент е бескрајно среќен. За него нема тага, омраза, завист, болест. Тој никогаш не е сам. Тој е богат и без богатство, моќен и без моќ, здрав дури и кога е болен.Јас не знам дали ние двајцата некогаш сме го доживеале оној трет степен на намазот,но знам сигурно дека и во оној прв степен сме донеле некоја добра одлука.Сме размислиле дали некоја наша постапка ќе биде во ред, во мислите се растопила нашата омраза кон некого, едноставно сме биле присилени да ја одложиме некоја пренагла и непромислена одлука.

Намазот не прави подобри луѓе, луѓе кои што размислуваат пред да донесат некоја одлука, нарочито ако таа е неповолна. Значи, дали според тоа е примитивец човекот кој што клања намаз?

- ?

Ти го постиш месецот Рамазан. На страна тоа што се откажуваш од јадење и пиење во текот на целиот ден, што ги работиш гладен и жеден дури и најтешките работи, на страна тоа што се откажуваш од пушењето и останатото. На страна тоа , што гладувајќи се учиш да ги сватиш гладните, а тоа е првиот предуслов за да им помогнеш. На страна здравствените користи од постот за кои се напишани многу книги. Фактот дека постот го наредиле скоро сите религии, па и многу филозофии – покажува дека ТУКА ИМА НЕШТО. Дали поради тоа ти си примитивец?

- ?

Во текот на месецот Рамазан си дал и садекатул – фитр ( препорачано материјално давање за сиромашните ). Значи си му помогнал некому. Си го зарадувал некого. Па дали поради тоа си примитивец?


- ?

Ти даваш зекат ( облигативно верско давање за сиромашните ) од своите средства кои што прегодиниле,а мораат да бидат чисти од секој харам ( недозволено ), ти мораш секоја година да поделиш 2,5 %. А и инаку, ти мораш да ги потпомагаш на сиромашните. Ти знаеш за зборовите на Мухаммед с.а.в.с.:” Не е вистински муслиман оној што ќе легне сит, а знае дека неговиот сосед е гладен !”. Дали си примитивец ако се придржуваш до тие зборови?

Касим молчеше и размислуваше.

- Ти, Касиме, можеби еден ден ќе отидеш на Хаџ. Ќе запознаеш многу краишта, а посебно местото каде што живеел нашиот драг пратеник и учител Мухаммед с.а.в.с. Тогаш, таму, на тоа место, ќе се присетиш на неговите зборови кога идолопоклониците му предлагале да го остави проповедањето на Исламот,а за тоа ќе добие да управува со Мека, и да има многу големо богатство: “Се колнам во Аллах,-им рекол тогаш Мухаммед а.с. - кога во едната рака би ми го дале Сонцето, а во другата Месечината со нив да управувам, јас не би се откажал од повикот на Аллаховиот пат и од борбата за доброто на луѓето! “ Ти ќе запознаеш и ќе се зближиш со луѓе од разни краеви на светот. Ти и тука ќе учиш дека треба да се сакаат сите луѓе,а ако нешто треба да се мрази, тогаш тоа е : злобноста, себичноста, омразата помеѓу луѓето, а не самите луѓе. Дали поради тоа си примитивиец?

- ?

Ти како младинец можеби си се напил некоја чашка алкохол, поради твоето ненавремено вистинско информирање за исламот. Но, подоцна си се откажал од алкохолот, бидејќи си разбрал дека Исламот го забранува. Не ти беа потребни оние силни книги кои што се напишани против алкохолот, не ти беше потребна целата онаа пропаганда која што се врши против алкохолот. Само еден ајет од к*р,анот беше пресуден за твојата одлука. А ако не пиеш алкохол поради дисциплината кон исламот: Дали си ти примитивец?

- ?

Фејзо пие алкохол, тој не клања, не пости, тој зборува грди зборови, пцуе,се однесува неодговорно, но Фејзо не е примитивец затоа што не верува, а ти си, затоа што веруваш?

- ?

Ти го осунети син ти Месуд. Тоа го направи затоа што си верник. Ти си “примитивец “ ,иако го изврши чинот кој што го налага најмодерната хигиена....

Касим и понатака размислуваше. Постоеше некоја мала трагичка на сомнеж во неговиот поглед. Тој повеќе не беше лут на зборовите што ги прочита во списанието. Но,како нешто друго да го мачеше:

Па сепак, не би можело да се каже дека нема примитивизам помеѓу нас!

Не малку, туку многу – му одговори Енвер. - Колку наши џема,ати се поделени во две групи, и тоа зошто, токму поради верските работи! Но, верата не не учи за тоа, таа ,напротив, не учи да бидеме сложни и со разбирање да ги решаваме нашите проблеми. Меѓутоа, ние не ја слушаме. Не сме примитивци, не сме заостанати затоа што сме верници, туку затоа што не се држиме до Исламските прописи!

Касим некое време молчеше, па рече:

- Зарем покрај толкаво богатство кое што го поседувам ( верата во Аллах џ.ш. ) - можев да се возбудам на толку без значајни зборови!.

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 16:27
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Ај само уште ова офтопик..
Исак Њутон исто така е дискутабилно колку бил христијанин,уште од поодамна имам читано дека не верувал во догмата за Света Троица.а баш вчера на хистори каналот имаше емисија баш за верата на исак њутон.
Каде беше претставена целата негова лична преписка и белешки.Типот дефинитивно не бил христијан.
Сметал деке римокатоличката црква и оците од првите векови ја фалсификувале библијата.
инаку емијата имаше наслов "the hidden heretic"
Izgleda Njuton i ja sme bile kolegi po stavovi , barem okolu biblijata No mislam deka toj stav nuzno ne odreduva dali e nekoj hristijanin(osven ako Njuton ne se deklariral poinaku). Inaku ova za Njuton ne go znaev, fala na informacija.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 11:59
Ај само уште ова офтопик..
Исак Њутон исто така е дискутабилно колку бил христијанин,уште од поодамна имам читано дека не верувал во догмата за Света Троица.а баш вчера на хистори каналот имаше емисија баш за верата на исак њутон.
Каде беше претставена целата негова лична преписка и белешки.Типот дефинитивно не бил христијан.
Сметал деке римокатоличката црква и оците од првите векови ја фалсификувале библијата.
инаку емијата имаше наслов "the hidden heretic"
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 01:30

Se slozuvam so tebe brate makarios, no prikaznata so Jung bese poucna.

P.S. da ne odime off topic
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.