IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Споменик на Александар на плоштад Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Споменик на Александар на плоштад Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 54>
Прашање: Дали сте за изградба на споменикот
Одговор Гласови Статистика
55 [56,12%]
4 [4,08%]
31 [31,63%]
8 [8,16%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака Обратен редослед
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2011 во 23:36
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

И јас сум против рушење. Најголемиот број од спомениците и посебно барокните згради (уф, барок во Византија) ќе  останат долго време како сведоштво за мегаломанијата и кичот промовиран од една генерација транзициони политичари на кои газот им е во 21 век а умот во 19 век. Споменици на големите комплекси на една мала нација.
 
голема%20насмевка
да
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2011 во 20:54
Originally posted by Persej7 Persej7 напиша:

Originally posted by krkovicka_mala krkovicka_mala напиша:

Не се секирајте,кога ке завладее демократијата ке има референдум за рушење на сите споменици на Грујо,а парите од бронзата ке бидат донација за децата на загинатите бранители во 2001г,они со кои Грујо ја дели власта сега.


Јас не знам во кој свет живееш ти за да рушиш Македонски споменици и симболи (изградени со народни пари).

Ако некој се дрзне на таков чекор, верувај дека тоа ќе значи такво газење врз достоинството на Македонскиот народ, што сум сигурен дека ќе дојде до судири.

Слободно можеш да си го избиеш од глава тоа сценарио! Сем ако не сакаш да се лее крв, разбира се.

Туку јас колку што гледам, во горните ешалони на критичарите, наводната критика е упатена затоа што им е криво дека тие не се иницијатори на нешто слично како Скопје 2014-та, а не заради нешто друго.

Искрено многу се радувам со целиов проект, градов заличе на нешто, центарот не веќе онаа бетонска ледина нарочно оставена со децении така за да побудува потсмев и да не држи национално и психолошки во нокдаун.


Полека бе Persej7,тоа повикување за леење крв,да не е малку претенциозно или се гледаат првите пипци,кој почна овде да ЛОКА КРВ.
Инаку за НАРОДНИТЕ ПАРИ(од кој е изграден споменикот),прашај го стручњакот Македон и Администраторот Fiks,тие рекоа дека не постои термин Народни пари или и тоа сега ви одговара ,па ја носите водата накај вас.
Море диктатура си е диктатура,кога ја имаш власта во раце во вакви копучки системи и КРВ ќе локате,затоа овде нема никогаш да биде добро.
И тие народни пари со колку гласови се добиени,зарем 400.000 гласа даваат за право да се краде,мава и лока,е нема повеќе така,новите генерации се свестуваат.
И најсикрено градот на ништо не заличи туку само на една селска пачавра,но само тие што се компетентни нека имаат срце и душа да кажат,а не само си локнаа некое милионче во џеб и не им е грижа,туку има и Историја ,во незе ќе бидат забележани како најголеми папци од својата фела,ебати архитектите и цела копучаана,која дозволи сето ова гнасило и лудило да се прави.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2011 во 20:07
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Малку ми е конфузно ова...
Спомеников е Александар или Воин на коњ ?
 
Што е тука  , а и зашто (е тоа) конфузно!?
Споменикот си е ...ем првото ем второто..голема%20насмевка
намигнување
 
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
ljoce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 197
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ljoce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2011 во 18:08
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Има, во Солун. Ама е многу помала од скопската.
 

голема%20насмевка
Солун е во Македонија. И Грција го признава тоа со фактот дека Солун спаѓа во северната Грчка провинција. Доколку направат споменик во Атина тој би бил гаѓан со јајца од некои стечајци кој парадираат во овие моменти низ Атина. Правите Грци го мразеле Александар и сеуште го мразат.
Се што било,поминало и се што ќе биди ќе помини.
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2011 во 17:37
Има, во Солун. Ама е многу помала од скопската.
 
голема%20насмевка
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2011 во 17:15
Има ли во Грција некаде споменици од А.Велики, знае некој? Чисто информативно...
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2011 во 17:09
Персеј - ти препорачувам да не лепиш етикети и да не судиш за мојот национален или било каков интегритет. Никој не ти го даде тоа право. Мојот коментар е мој став, јасен е и не е лично насочен.
 
Епа да видиш, драги мој Персеј има македонци и што живеат и размислуваат согласно со 21. век, а не во 19. или недај боже во 23. пред новата ера.
 
Скопје никогаш не било барокно. Нема логика да дискутираме за архитектура и естетика ако мислиш дека овој кич го одсликува духот на старо (кој век?) Скопје. Попрво тоа би била некоја џамија или амам.
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Persej7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 254
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Persej7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2011 во 15:51
Поларен: сосема е очекувано што една група забегани домородци без интегритет и национално достоинство да имаат потреба најпростачки да фрлаат по сопоствените вредности.

Александар е една таква врдност и споменикот ја одразува таа наша но и меѓународно-призната величина. Впрочем, затоа претаат ѓупциите на југ од нас.

На греблата пак во Македонија што мислат дека просипаат естетско-уметничко познавање од типот на Фрчковски, очигледно иста им е паметта. Сосема е јасно е зошто тоа го прават и сосема е јасно дека нема блага врска критиката - ако воопшто можеме да ја наречеме така.

Она што мене ме радува е дека се повеќе се слуша по светов за проектот, за Скопје, за Македонија. Архитектката-ветеран Билјана Секова изјави за SETimes дека проектот Скопје 2014 е амбициозен и му ја носи на Скопје потребната архитектонска и уметничка содржина. „Се работи за мешавина на антички и барокни стилови, на кои е додадено чувството на старо Скопје“, рече таа.

Па така, некои лаат и бревтаат, а повеќето се радуваат на уметничката содржина со која ни е збогатен градот и државата.

Она што ми е ненормално во ситуацијава е таквите да не согледаат дека се работи за одбрана честа на Скопје и на Македонците и нивното право на избор?



Изменето од Persej7 - 16.Јуни.2011 во 22:40
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2011 во 15:07
Малку ми е конфузно ова...

Спомеников е Александар или Воин на коњ ?
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2011 во 14:48
Нема збор за рушење- се насочуваме на попозитивна акцијанамигнување
На кого личи Александар?
И ако сакате да добиете награда убаво е да постапите  како авторкатаголема%20насмевка

Се растажив и му запалив свеќа на Александар
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2011 во 05:50
И јас сум против рушење. Најголемиот број од спомениците и посебно барокните згради (уф, барок во Византија) ќе  останат долго време како сведоштво за мегаломанијата и кичот промовиран од една генерација транзициони политичари на кои газот им е во 21 век а умот во 19 век. Споменици на големите комплекси на една мала нација.
 
голема%20насмевка


Изменето од Polar Bear - 16.Јуни.2011 во 06:50
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Persej7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 254
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Persej7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2011 во 03:32
Originally posted by krkovicka_mala krkovicka_mala напиша:

Не се секирајте,кога ке завладее демократијата ке има референдум за рушење на сите споменици на Грујо,а парите од бронзата ке бидат донација за децата на загинатите бранители во 2001г,они со кои Грујо ја дели власта сега.


Јас не знам во кој свет живееш ти за да рушиш Македонски споменици и симболи (изградени со народни пари).

Ако некој се дрзне на таков чекор, верувај дека тоа ќе значи такво газење врз достоинството на Македонскиот народ, што сум сигурен дека ќе дојде до судири.

Слободно можеш да си го избиеш од глава тоа сценарио! Сем ако не сакаш да се лее крв, разбира се.

Туку јас колку што гледам, во горните ешалони на критичарите, наводната критика е упатена затоа што им е криво дека тие не се иницијатори на нешто слично како Скопје 2014-та, а не заради нешто друго.

Искрено многу се радувам со целиов проект, градов заличе на нешто, центарот не веќе онаа бетонска ледина нарочно оставена со децении така за да побудува потсмев и да не држи национално и психолошки во нокдаун.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2011 во 21:54
Originally posted by krkovicka_mala krkovicka_mala напиша:

Не се секирајте,кога ке завладее демократијата ке има референдум за рушење на сите споменици на Грујо,а парите од бронзата ке бидат донација за децата на загинатите бранители во 2001г,они со кои Грујо ја дели власта сега.
далеку од тоа дека сакам да се срушат и стопат спомениците на Груевски, тие барем можат да се дислоцираат на други места, што е направено, направено е, парите не може да се враќаат сега што и да правиме
но многу поголема парична сума отиде на други објекти
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
krkovicka_mala Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krkovicka_mala Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2011 во 20:45
Не се секирајте,кога ке завладее демократијата ке има референдум за рушење на сите споменици на Грујо,а парите од бронзата ке бидат донација за децата на загинатите бранители во 2001г,они со кои Грујо ја дели власта сега.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 54>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.