IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КАКО ГО ЗАМИСЛУВАМЕ БОГ ВО ЛИК И ФОРМА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КАКО ГО ЗАМИСЛУВАМЕ БОГ ВО ЛИК И ФОРМА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9101112>
Автор
Порака Обратен редослед
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2007 во 16:17
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:


Vsusnost ne  e  nikakvo cudo sto Hristijanite go pravat toa koga nemaat
jasna pretstava  za  Boga.



imase interesna anketa po ova prasanje. inaku jas se frapiram od umovite na nekoi golemi vernici hristijani.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2007 во 15:54
DAIJA te molam bez propovedanje. Samata sum svesna sto pravam i sto pisuvam ovde na forumov. Temava ne e od takov tip, tuku poveke e lezerna otkolku seriozna. Ne velam deka ne si vo pravo,ama mojot mozok taka funkcionira, za sekoja ideja(osobeno apstraktni)  mojot mozok mi dava soodvetna forma ili boja. Nemozam protiv sebe.Ednostavno taka funkcioniram i me interesira dali e isto i kaj ostanatite
pozdrav


Изменето од ACELERA - 14.Август.2007 во 09:28
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2007 во 13:53
Originally posted by connected connected напиша:

Se' toa e vo red i jas voopsto ne navleguvam podlaboko vo ovoj t.n.grev. Celta mi bese samo da znam kakva vizija imaat lugjeto koga ke se kaze Gospod, Bog ili sl. Bidejki suma sumarum, sekoj Bog go dozivuva na svoj nacin i ima sopstvena vizija na nego vo svojot um i srce.
 
VIDI, ZBORUVAME ZA VERA, NE ZA FILOZOFIJA ILI UMETNOST....
 
VERATA E DA VERUVAS I VO SVITE UM I SRCE DA GO VSADIS ZBOROT BOZJI!
 
AKO BOG NEKAKO SE OPISAL, ILI NE SE OPISAL, TOGAS TI NA TOA KJE POVERUVAS I KJE GO SAKAS I KON TOA KJE TEZNEES - KJE STANES VISTINSKI VERNIK!!!!!
 
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2007 во 10:54
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by connected connected напиша:

Kako mala go zamisluvav kako star dedo so bela brada, sega kako svetlina koja ima voda i ogan okolu nea. 
 
Интересна замисла во секој случај среќа
Имаш идеја од каде си ја добила оваа претстава за Бог?
Дали имало некои причини што довеле да ти вака си го "обликуваш" Бог?



Nemam ama bas nikakvi pricini, toa mi doagja potsvesno, nekontrolirano. Mojata fantazija po default taka funkcioniraголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка.
btw thx
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2007 во 00:56
Originally posted by connected connected напиша:

Ne e potrebna tolkava radikalnost. Sepak filmot e umetnost a na covekovata volja i Bog molci. Znaci, se' e individualno i nema nikakva potreba od vakvi osuduvanja. Sepak, sekoj ima pravo na svoe mislenje.
 
Ne e radikalnost. Ne ste svesni deka so vakvi izjavi go vregjate samoot KREATOR,STVORITEL,SOZDATEL-ALLAH(BOG).
Bog e se',no ne e se' Bog !
Stvoritelot e nesto so sto nemozes da go sporedis. NEMU NISTO NEMU E SLICNO.Sporedba so nesto,za Nego e NAVREDA,zatoa sto se' e negova tvorba a Toj e POSEBEN,EDINSTVEN.
 
2-255. Allah je - nema boga osim Njega - Živi i Vječni! Ne obuzima Ga ni drijemež ni san! Njegovo je ono što je na nebesima i ono što je na Zemlji! Ko se može pred Njim zauzimati za nekoga bez dopuštenja Njegova?! On zna šta je bilo i prije njih i šta će biti poslije njih, a od onoga što On zna - drugi znaju samo onoliko koliko On želi. Moć Njegova obuhvaća i nebesa i Zemlju i Njemu ne dojadi održavanje njihovo; On je Svevišnji, Veličanstveni!
 
Bismillahir Rahmanir Rahim
 
1. Reci: "On je Allah - Jedan!

2. Allah je Utočište svakom!

3. Nije rodio i rođen nije,

4. i niko Mu ravan nije!"

 
Inaku,sekako deka Allah covekot go sozdal so slobodna volja,toa e vidlivo. Zosto sega ako nie se pobunime sto nekoj Sozdatelot (koj poveke go sakame od samite sebesi) ni go sporedi so nekoj Kolozov ni narekuvate i vi izgleda radikalno.Ete i nie ja koristime slobodnata volja,koja Allah ni ja dal,da nekogo zaradi takva izjava nareceme NEVERNIK,KJAFIR.....
 
Zarem ne ja zboruva Allah vistinata koga vo Qur'anot veli:
 

2-120. Ni jevreji, ni kršćani neće biti tobom zadovoljni sve dok ne prihvatiš vjeru njihovu. Reci: "Allahov put je jedini Pravi put!" A ako bi se ti poveo sa željama njihovim, nakon Objave koja ti dolazi, od Allaha te niko ne bi mogao zaštititi niti odbraniti.

 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 18:51
Originally posted by connected connected напиша:

Kako mala go zamisluvav kako star dedo so bela brada, sega kako svetlina koja ima voda i ogan okolu nea. 
 
Интересна замисла во секој случај среќа
Имаш идеја од каде си ја добила оваа претстава за Бог?
Дали имало некои причини што довеле да ти вака си го "обликуваш" Бог?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 18:45
Ne e potrebna tolkava radikalnost. Sepak filmot e umetnost a na covekovata volja i Bog molci. Znaci, se' e individualno i nema nikakva potreba od vakvi osuduvanja. Sepak, sekoj ima pravo na svoe mislenje.
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 16:06
Eve vaka koga nekoj sto se  smeta  sebesi za vernik ke tresne nekoja
glupost. I da, jedino kaj Hristijanite ima luge koi go glumaat Gospod
(Toj bespomosen,nemoken,zavisen Gospod тага)

Da napomenam i deka sekoe sporeduvanje na Gospod so bilo sto
na zemjata e neverstvo, i sekoj koj toa go pravi e  nevernik (kaur)
bez razlika dali se  vikal Gorgi ili  Abdula.

Ova se edni od osnovnite pravila vo Aqidah(islamskoto veruvanje)

Dokolku onoj sto go sporedel Boga so nesto zemjino makar i vo sala
(kako sto go napravea nekolku ovde) istotaka se smeta za neverstvo.

Vsusnost ne  e  nikakvo cudo sto Hristijanite go pravat toa koga nemaat
jasna pretstava  za  Boga.

Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 12:25
Originally posted by goor goor напиша:

pa vidi moze ne si vo pravo da ne si zamusluvaa takvi raboti moze nemase da postoi i religijata.......vaka ke si zamislam vselenski brod iako ne postoi i ke veruvam deka go ima nekade i eden den ke se vozam so negoголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


a toa za Gorgi Kolozov....... 90% si go zamisluvaat taka.....i moze eden den ke ispadne toj bil a vie ne ste znaele.....go ispustivme gospo lugeee crno ni se pise тагатагатага

голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка
голема%20насмевка



ova me potseti na pesnata WHAT IF GOD IS ONE OF US od Joan Osburne
i mi dade inspiracija da dodadam nova tema na forumov KOE PRASANJE BI MU GO POSTAVILE NA BOG DOKOLKU IMATE EDNA SANSA?среќа
nema da e loso


Изменето од connected - 10.Август.2007 во 12:25
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 01:30
pa vidi moze ne si vo pravo da ne si zamusluvaa takvi raboti moze nemase da postoi i religijata.......vaka ke si zamislam vselenski brod iako ne postoi i ke veruvam deka go ima nekade i eden den ke se vozam so negoголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


a toa za Gorgi Kolozov....... 90% si go zamisluvaat taka.....i moze eden den ke ispadne toj bil a vie ne ste znaele.....go ispustivme gospo lugeee crno ni se pise тагатагатага

голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка
голема%20насмевка

Изменето од goor - 10.Август.2007 во 01:31
end off days 15...14...13....
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 01:05
se zamisluva neshto shto postoi,...i koe shto imate shansi i znate deka kego vidite nekogash,..pa koga ke bide toa,..ke mozete da ja sporedite vashata zamisla so videnoto,...a vo ovoj sluchaj ,..ne gledam so shto bi sporedile,...nekogash,..
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 00:17
Znaci se razbirameсреќа
Кон врв
Gideon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 302
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gideon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2007 во 22:21
lele ej kaj go pogodi bre!!! аплауз
Toj ke da e dobar primer!!!eh nema takov drug lik na planetava!!!!молитва
In God we Trust!
God Bless our Land!
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2007 во 22:15
иии, да, Ѓорги Колозов синоним за Бог газење%20од%20смеење
се он глумеше Бог во прикаските....


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9101112>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.