IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали ова личи на Божја вдаховеност?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали ова личи на Божја вдаховеност?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
Автор
Порака Обратен редослед
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2007 во 14:47

Ermm

Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2007 во 18:05
Dragi Hristijani,ova ne e nikakva provokacija... jas navistina sum totalno zbunet i navistina neznam kako mozete da provocirate i da zboruvate za Qur'anot a vakvite raboti ne ste gi videle.
 
Uvod;
Dragi brakja,prijateli i neprijateli... Hristijanite tvrdat deka sekoj zbor i sekoja recenica od Biblijata-nov i star zavet,e Bozja inspiracija.
Dali barem malu lici slednovo na Bozja inspiracija da vidime:
 
1.Mesto na zimuvanje e tolku vazna Bozja inspiracija:
 
Titus 3:12

12. Kad posaljem k tebi Artemu ili Tihika, postaraj se da dodjes k meni u Nikopolj, jer sam namislio da onde zimujem.


Jas neznam navistina dragi moi brakja sto e tolku vazno kade apostolot pavle ke odi na zimuvanje,dali popova sapka ili mavrovo ili Nikopolus zatoa sto samiot toj si zamislil da si odi na zimuvanje.
 
2.Patem,donesimi ja Maicata,Jaknata i corapite:
 
druga timothy 4:10-13

9. Postaraj se da dodjes brzo k meni;
10. Jer me Dimas ostavi, omilevsi mu sadasnji svet, i otide u Solun; Kriskent u Galatiju, Tit u Dalmaciju; Luka je sam kod mene.
11. Marka uzmi i dovedi ga sa sobom; jer mi je dobar za sluzbu.
12. A Tihika poslao sam u Efes.
13. Kad dodjes donesi mi kabanicu sto sam ostavio u Troadi kod Karpa, i knjige, a osobito kozne.

Sto e ova tolku vazno da bide del od Bozjite zboovi.Pavle gi zaboravil corapite pa go zamolil timotej da mu gi donese... kakva vrska ovie licni raboti imaat so Bozjata inspiracija ? Mu trebalo Bozja inspiracija na Pavle za da gi pobara Jaknata Maicata i Corapite od Titus ? Dali corapite na Pavle se vazen predmet na Boga pa gi stavil kako del od negovata nadahnutost ?
 
3.Pavle sam priznava;
 
Vo edna zanimliva izjava pavle sam veli:
 
prva Korincanima 7:10-11

10 A ozenjenima zapovijedam, ne ja, nego Gospodin: zena neka se od muza ne rastavlja
11ako se ipak rastavi, neka ostane neudana ili neka se s muzem pomiri i muz neka ne otpušta zene.
Znaci ovoj del moze da bide Bozja inspiracija,no vo prodolzenie toj veli:

12 Ostalima pak velim - ja, ne Gospodin: ima li koji brat zenu nevjernicu i ona pri voli stanovati s njime, neka je ne otpušta.

Ova e jasno svedocenje na pavle deka ne e inspiriran.

4.Pavle saka uste poveke iskren da bide pa veli:

Prva Korincanima 7:25

25 O djevicama nemam zapovijedi nego dajem savjet kao covjek po milosrdu Gospodnjem vrijedan povjerenja.

5.Da bide uste poiskren veli:

26 Smatram dakle: dobro je to zbog sadašnje nevolje, dobro je covjeku tako biti
 
PONATAKA.Inspiriraniot Pavle ne znae kogo krstil kogo ne krstil:
 
Prva Korincanima 1:14-16 nesto zbunuvacki.
14 Hvala Bogu što ne krstih nikoga od vas, osim Krispa i Gaja; 15da ne bi tko rekao
da ste u moje ime kršteni.
16 A da, krstih i Stefanin dom. Inace ne znam krstih li koga drugoga.


Koga bi gi analizirale pogorenapisanite stihovi,ke vidime deka pavle NEZNAE STO ZBORUVA,VEROVATNO PIJAN ILI POT CANEH-BOSM :)

1.Veli Fala mu na Boga sto ne sum krstil na nikogo.Verovatno se pravda i znae deka krstenjeto e sosema pogresen cin pa se pravda deka nikogo nema krsteno i veli FALA MU NA BOGA.Da ne recete utre zadutre deka vo moe ime ste krsteni. 2.Mu pagja na pamet deka krstil sepak nekogo-Crispa i Gaja.... A da-posle vika pavle... verovatno so vakov izraz na liceto: :D sum go krstil i stefaniniot dom. A posle verovatno se ceska po glavata i vika a neotu zna,mozda sum krstil uste nekogo.

Ete,toa e za vas Bozja inspiracija.
 
6.POZDRAVI I CESTITIKI:
6.posalami sviju , svi vas poslame ,nemojte nas zaboraviti , pisite opet:
Rimljanima 16:21-22

21. Pozdravlja vas Timotije, pomocnik moj, i Lukije i Jason i Sosipatar, rodjaci moji.
22. Pozdravljam vas i ja Tertije, koji napisah ovu poslanicu u Gospodu.
23. Pozdravlja vas Gaj, domacin moj i cele crkve. Pozdravlja vas Erast, blagajnik gradski, i brat Kvart.


VE POZDRAVUVAM I JAS !
 
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.