IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Веронаука!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Веронаука!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 34>
Автор
Порака Обратен редослед
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 02:06
Почело је почело!тага
Колку пати имам речено дека религиите се многу лоша појава кои го раделуваат човекот и се иницијлен елемент на предизвикување омраза!
Originally posted by deshad deshad напиша:

... За ова навреме требало да подразмислат надлежните.

Е требало, ама кој да мисли во таа еуфориија. Се збрлавеа да се воведе оваа проклета веронаука. Ма луѓе, не за џабе го ставив насловот на мојот текст http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=3955&PN=14 „Еуфорија на догмата“. Еве, се испаѓа на виделина! Само, кој мене ме „шиша“!
Originally posted by deshad deshad напиша:

Да треба да се почитуваат.А требало и директорот да ги почитува,зошто носењето шамија е дозволено со закон.

Со закон не е дозволено или поточно нема определено (барем колку јас знам) дали да се носи или не. Штом нешто со закон не е забрането, тоа е дозволено. Според ова испаѓа дека девојчето можела да носи шамија. Но, тука сега има друг правен акт, а тоа е Правилникот во училиштето, според кој, носењето се забранува. И овој правен акт треба да се почитува и применува од страна на сите во тоа училиште.
Originally posted by deshad deshad напиша:

... Епа каква е таа веронаука која не ти дозволува да ги носиш симболите на својата вера?

Па веронауката не е престојување цел ден во училиште! Ако сакаат, на тој час по веронаука нека си носат, но потоа треба да се придржуваат кон пропишаните норми. Во спротивно, што ќе биде од училиштето ако секој си „писне“ да се облекува по свое верско или било какво убедување, па да почнат христијанчињата да одат со црни мантии, епитрахили, капи ..., муслиманките со шамии или уште подобро со зар и  фереџе, па будистите со некоја чалма на главата па ...! Ами ако некој се облече, или подобро речено, ако се соблече како хинду? (Сетете се како се носеше Махатма Ганди). Ептен ќе се покажеме во вистинско светло пред светот за „соживот“ и верска толеранција, светот кој ете, секаде го забранува истакнувањето на верските обележја.



Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 23:09
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Zboruvam na osnova na ova...ne napamet...ili od licno ubeduvanje...----------------------------------------------------------------------------------------<span id="_ctl5_lblArticleContent">Директорот Исмаили сметал дека ученичката К.Е. го нарушува правилникот
на училиштето во кој било прецизирано дека на учениците им се забранува
да носат шамии, капи или верски симболи.
Во училиштето се школуваат
деца од различна национална и верска припадност, па тоа можело да
влијае врз меѓусебните односи, сметал директорот. Тој неколку пати ја
повикал ученичката и побарал таа да ги почитува нормите на училиштето.
Меѓутоа, К.Е. продолжила да ја носи шамијата и да отстапува во
облекувањето од другите ученици кои на настава доаѓале со еднообразни
униформи. Откако ученичката се пожалила кај локалната власт дека и се
нарушени правата, градоначалникот на Тетово, Хазби Лика, го разрешил
директорот на училиштето. Според Државниот просветен инспекторат, Лика
немал право да го стори тоа. </span>


Епа каква е таа веронаука која не ти дозволува да ги носиш симболите на својата вера?

За ова навреме требало да подразмислат надлежните.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 23:06
Zboruvam na osnova na ova...ne napamet...ili od licno ubeduvanje...
----------------------------------------------------------------------------------------
Директорот Исмаили сметал дека ученичката К.Е. го нарушува правилникот на училиштето во кој било прецизирано дека на учениците им се забранува да носат шамии, капи или верски симболи. Во училиштето се школуваат деца од различна национална и верска припадност, па тоа можело да влијае врз меѓусебните односи, сметал директорот. Тој неколку пати ја повикал ученичката и побарал таа да ги почитува нормите на училиштето. Меѓутоа, К.Е. продолжила да ја носи шамијата и да отстапува во облекувањето од другите ученици кои на настава доаѓале со еднообразни униформи. Откако ученичката се пожалила кај локалната власт дека и се нарушени правата, градоначалникот на Тетово, Хазби Лика, го разрешил директорот на училиштето. Според Државниот просветен инспекторат, Лика немал право да го стори тоа.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 23:04
Originally posted by brza brza напиша:

mene ne mi smeta,..ama ,devojche nekoe od 12-13 godini zamotano u glava,..na trieset stepeni,...treba na nego  da mu smeta,...i na tebe,..ako e tvoe,..shto go machish so pridrzuvanje na ,...neshto,..


Значи сепак ти смета,сакал/а да признаеш или не.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 23:03
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Shamijata ne smeta...smeta prekrshuvanje na ucilishniot pravilnik koj go donele clenovite na Roditelskiot sovet. Pravilata treba da se pocituvaat.


Да треба да се почитуваат.А требало и директорот да ги почитува,зошто носењето шамија е дозволено со закон.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 22:53
mene ne mi smeta,..ama ,devojche nekoe od 12-13 godini zamotano u glava,..na trieset stepeni,...treba na nego  da mu smeta,...i na tebe,..ako e tvoe,..shto go machish so pridrzuvanje na ,...neshto,..
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 22:52
Shamijata ne smeta...smeta prekrshuvanje na ucilishniot pravilnik koj go donele clenovite na Roditelskiot sovet. Pravilata treba da se pocituvaat.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 22:50
А што ти смета пак шамијата тебе или на тој директорот а?
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 22:44
zemi ti stavi si polametarski krst na vrat,..pa, ke vidish dali nema da im smeta,..

a, shto ima vrska brojanica so shamija,..sigurno i ti ne znaesh...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 22:36

Нека си носат девојчињата шамии ако сакаат......

Па зар мене да не ми даваат да влезам во училиште со крст на ланчето или да им смета бројаницата на раката?
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 13:14
ushte ,..devojchinjata  sami da odluchile da gi nosat,..dobro bi bilo!,..
 
 
 
 
 
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 12:01
Mozno li e ova da e rezultat na Veronaukata vo ucilishte????...
УЧЕНИЧКА ВО ТЕТОВО ПОВЛЕЧЕ НИЗА КОНФРОНТАЦИИ
Шамија го откри верскиот раздор
Градоначалникот на Тетово, Хазби Лика, ќе мора да го врати на работа Љатиф Исмаили, директорот на Економското училиште „8 Септември“ во Тетово, кој минатата недела беше разрешен поради тоа што не и дозволувал на ученичка од прва година да носи шамија на главата за време на наставата. Државниот просветен инспекторат смета дека градоначалникот немал право да го разреши директорот и оти во најкраток рок треба да го врати на работа. Директорот Исмаили сметал дека ученичката К.Е. го нарушува правилникот на училиштето во кој било прецизирано дека на учениците им се забранува да носат шамии, капи или верски симболи. Во училиштето се школуваат деца од различна национална и верска припадност, па тоа можело да влијае врз меѓусебните односи, сметал директорот. Тој неколку пати ја повикал ученичката и побарал таа да ги почитува нормите на училиштето. Меѓутоа, К.Е. продолжила да ја носи шамијата и да отстапува во облекувањето од другите ученици кои на настава доаѓале со еднообразни униформи. Откако ученичката се пожалила кај локалната власт дека и се нарушени правата, градоначалникот на Тетово, Хазби Лика, го разрешил директорот на училиштето. Според Државниот просветен инспекторат, Лика немал право да го стори тоа. - Ние не спориме дали девојката има право да носи шамија или не, туку инсистираме да се почитуваат донесените акти. Ниту во Уставот ниту во законите нема никаква забрана за носење на каков било вид облека во училиштата. Но, ако училиштето има правилник, тој треба да се почитува. Правилникот не го донесува директорот, туку Советот на родители. Градоначалникот постапил многу избрзано во овој случај. Тој нема право на тоа. Може да разрешува само по предлог на училишниот одбор - вели Роберт Георгиев, директор на Државен просветен инспекторат. Според Георгиев, на првиот човек на Тетово ќе му биде кажано дека неговата одлука не важи и тој ќе мора да ја повлече. - Ако градоначалникот Лика не го почитува законот, тогаш ќе му ги одземеме ингеренциите - дециден е Георгиев. Во училиштето никој не сака да го коментира случајот, а ниту во кабинетот на градоначалникот. Во Исламската верска заедница бараат да се почитува правото на верските слободи. - Шамијата е верско обележје. Жената е должна да ја покрива главата и никој не треба поради тоа да ги исклучува од образованието девојчињата од исламска вероисповед. Особено затоа што е тоа во согласност со законите. Правилникот е акт од мошне низок ранг и тој мора да биде ускладен со законските прописи - вели Јакуп Селимовски, директор на секторот за верско образование во ИВЗ. Ова не е прв случај ученички да носат шамии во средно училиште. Првпат таков случај беше забележан во 1992 година, во гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“ во Тетово. Во 1993 година шамии носеле и три ученички од СДУ „Зеф Љуш Марку“ во Скопје, а потоа и поголема група ученички во гимназија во Гостивар. Ученички со шамија може да се видат и во Средното медицинско училиште во Скопје. Во светот остро се дебатира за носењето на шамиите. Во Франција и во Турција, кои инсистираат на секуларноста, е забрането исламско облекување во државни институции, како што се судовите и јавните сервиси, како и во училишта што се финансираат со државни пари. Во Германија две 18-годишни муслимански студентки беа исклучени од факултетот во Бон затоа што се појавиле на предавања покриени со шамија. Неколку интелектуалци и политички групи во земјите од ЕУ бараат носењето на шамиите да биде забрането, а Холандија е прва што најави дека ќе воведе таква забрана. Како одговор на тоа, група муслимански жени организираа демонстрации во холандскиот парламент во Хаг.
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 01:24
.....i devalvacija na ...se i sesto!
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 18:35
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Ииии! изненадувањеДо каде дојде веков?! Ограничени и неписмени да го м’зат народот! И тоа сопствениот! Гледано од овој денешен аспект, не ми е криво што МК немала државност и црква. И ако не’ молзеле туѓинци, барем да не ти биде криво. Многу народи ја имале истата судбина. Но, да те молзе своето!? лутинаЕ аЈ не пукни сега! Тоа ретко го има на веков и светов!
Едно од позитивните влијаниа на комунистичката идеологија беше еволуцијата преку кратењето на веронауката од училиштата, а христијанските цркви беа присилени да живеат според христијанските норми кои Исус од Назарет ги проповедаше - барем што се однесува до трупањето материјално богатство кое молците и `рѓата го јадат - но до кои тие изминатите векови речиси и да не се држеа.

Комунистичката идеологија, поточно квази-комунизмот направи и многу црнила, не велам не, но наместо да ги задржиме позитивните елементи, се дозволува, дури и се подржува враќање на она што еднаш беше надминато. Де-еволуција... Деградација...

Изменето од Majkl - 23.Јануари.2009 во 18:38
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 34>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.