IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Македонија од 1990 година до денес
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонија од 1990 година до денес

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Македонија од 1990 година до денес
    Испратена: 19.Октомври.2011 во 21:15
И покрај тоа што станува збор за релативно нов период, за кој сеуште не можеме да кажеме дека доволно е проучен и анализиран, мислам дека добро ќе дојде тема за овој дел од современата македонска историја, особено затоа што станува збор за мошне бурен период, период на премрежја, падови и скокови.

Темата ќе ја започнам со постирање на документите со кои Македонија се стекна со независност и сувереност:



Декларација за сувереност на СРМ



Декларација за независност на Република Македонија

Особено сум поттикнат на отворање на ваква тема од некои коментари дека Македонија им ја должела независноста на Бугарија, добрата волја на Србија и слични невистини.
Доколку Македонија ја должи некому независноста, тој не се наоѓа на Балканот.

Изменето од Македон - 19.Октомври.2011 во 21:17
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2011 во 14:25
Сојузот меѓу Грција и Србија за поделба на Македонија

Оваа емисија е специјално за Емил да ја гледа. Јас и тој знаеме зошто ја поставувам специјално за него.

А како дополнение на тоа, мислам дека добро ќе дојде и оваа емисија:


Koj го уби војникот Сашко Гешовски?

И секако, повторно специјално за Емил, за да види кому навистина Македонија му ја должи сигурноста, безбедноста и независноста:



Aко може да си прочиташ зошто е дадена ваква изјава од Ворен Кристофер, а и кои се тие американски војници кои во Македонија дојдоа да ја обезбедуваат границата со Србија, благодарение на САД, ќе сфатиш кому Македонија му ја должи својата слобода.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2011 во 14:30
Originally posted by Македон Македон напиша:


..........................................
Koj го уби војникот Сашко Гешовски?

И секако, повторно специјално за Емил, за да види кому навистина Македонија му ја должи сигурноста, безбедноста и независноста:


Aко може да си прочиташ зошто е дадена ваква изјава од Ворен Кристофер, а и кои се тие американски војници кои во Македонија дојдоа да ја обезбедуваат границата со Србија, благодарение на САД, ќе сфатиш кому Македонија му ја должи својата слобода.
nekoi, nikogash nema da sfatat deka ako ne bila amerika , ...nemalo da im i makedonska drzava sega,..kakva takva , ama ...nemalo da ja ima ,...vo sekoj sluchaj !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2011 во 14:35
Originally posted by brza brza напиша:


Originally posted by Македон Македон напиша:



..........................................Koj го уби војникот Сашко Гешовски?

И секако, повторно специјално за Емил, за да види кому навистина Македонија му ја должи сигурноста, безбедноста и независноста:

Aко може да си прочиташ зошто е дадена ваква изјава од Ворен Кристофер, а и кои се тие американски војници кои во Македонија дојдоа да ја обезбедуваат границата со Србија, благодарение на САД, ќе сфатиш кому Македонија му ја должи својата слобода.
nekoi, nikogash nema da sfatat deka ako ne bila amerika , ...nemalo da im i makedonska drzava sega,..kakva takva , ama ...nemalo da ja ima ,...vo sekoj sluchaj !


Toкму така. Македонската држава е независна благодарение на САД, кои беа првите кои и воено ја помагаа, а и благодарение на кои Грција се согласи зборот Македонија да фигурира и во привремената референца. Тие беа и првите кои и извршија притисок во однос на ембаргото, ставајќи ја воената помош под знак прашалник доколку ембаргото продолжеше. Да не говорам дека СР Југославија до пред доаѓањето на УНПРЕДЕП често правеше проблеми на северната граница. Ако се прочита изјавата на Ворен Кристофер, ќе се види дека тие се првите кои на Србите им ставаат до знаење дека Македонија останува независна држава.



Изменето од Македон - 20.Октомври.2011 во 14:35
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2011 во 14:46
A vidi samo ,ziti, kakvi se komentari nema na internetov od makedonci za amerikancite,...chovek ke si pomisli deka  tie i se najgolemiot dushman na makedonija.

....ama , stvarno ,...da sum jas na nivno mesto,..pokraj tolkavata ljubov,...bi ja ostavil neka krshi glava ,...i toa bukvalno sama,..pa, neka ja spasuva turcija  posle....

...samo , sum go kazal toa  i drug pat,

..treba da se molat  makedoncite, amerika ushte dolgo da bide so dobro zdravje,...inache ,...otide ceka drzava makedonija,..a ne samo nejzinoto ime.да

...a, od toa najmalku ke se ofajdi grcija!


Изменето од brza - 20.Октомври.2011 во 14:47
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2011 во 19:09
Originally posted by brza brza напиша:


A vidi samo ,ziti, kakvi se komentari nema na internetov od makedonci za amerikancite,...chovek ke si pomisli deka  tie i se najgolemiot dushman na makedonija.....


Не се тие душмани на македонија, тие се душмани на цел свет.
Кога го зборам ова не мислам на американскиот народ ( тоа е еден од најнапатените народи во модерната светска историја ) туку на нивната влада односно оние кои имаат влијание на нивните влади и ја креираат нивната политика.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2011 во 16:49
Прави се Македон и Брза, ама и ти Zeksi71.Американската влада во минатите 30тина години е водечкиот светски терорист.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.