IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Haj Amin al-Husseini
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Haj Amin al-Husseini

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Haj Amin al-Husseini
    Испратена: 16.Март.2008 во 00:20
Mnogu pati ovdeka na forumov, kako primer za iskvareno hristijanstvo se povikuvase na Hitler i Nacistite vo eden od moite postovi dokazav deka Hitler ne bil hristijanin...odejci po linija na toa koj na civa strana bil za vreme na vtorata svetska vojna naidova na interesni raboti, pa da gi prodiskutirame...

In November, 1941, the Islamic Grand Mufti Haj Amin al-Husseini met with Adolf Hitler in Germany to share their mutual hatred for Jews.
Two years later in the spring of 1943, the Mufti was persuaded by Nazi Heinrich Himmler to assist in the development of a new Muslim wing of the Waffen SS called: 13. Waffen-Gebirgs-Division der SS, Handschar,SS Hands; for the sole purpose of destroying the Jewish element residing within the Islamic sphere. Himmler would publicize Husseini's visits to the new Muslim army to inspect its arms and training excercises, and Husseini would convince other important Muslim leaders that the Muslim S.S. division of 25,000 men was in the best interest of Islam...

Interesno e deka ako se odi po tezata deka, pa toa e zatoa sto Izrael zazemal teritorija i napravil drzava se doadja do faktot deka ovaa se slucilo mnogu pred Izrael voopsto da bide vospostaven. Togas sleduva prasanje - Pod koj izgovor gi mrazele evreite togas???
Zasto muslimanite vleguvaat vo zloglasni SS divizii???

Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 00:27
Ako se predstavuvas kako dobar poznavac na Quranot, i cesto go citiras, zarem ne si videl sto stoi za Evreite vo nego?!?!?!?

nivnata podmolna osobina sekogas postoela.
Poveketo Pratenici od Boga, bile ubieni i predadeni od niv.
Sekogas go izvrtuvale ona sto Bog ke im go naredil!

D ane navleguvam vo nesto sto vek emnogu pati e dikutirano, ona sto sega se slucuva na tloto na Palestina e ocekuvano scenariot od nivna strana!
Dali ti izgledam iznenadeno?
Ne, tie za podobro ne ni znaat!
Te molam ne zboruvaj za Evreite i za Palestina!
dodeka nie zboruvame za niv,iljada palestinici se borat za zivot vo "logorot Gaza". I toa pred ocite na celata megunarodna javnost.
Tazno zar ne!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Al-Bosni Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Bosnia Hercegovina
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Al-Bosni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 00:34
Аллах испратил осум илјади веровесници, а од нив четири илјади им испратил на израелците, а четири илјади на сите други народи. Израелците ги прогонувале своите веровесници и откако некој од веровесниците би бил убиен, го заменувал друг.
Денес во најголемиот логор на светот, Газа, се случува геноцид над палестинците од страна на израелците без да се донесе некаква резолуција за осуда. Тие немилосрдно ги убиваат палестинците без разлика дали се работи за цивилно население или вооружено. Сепак аБд ќе дојде време кога јавноста ќе ги отвори своите очи и ќе се спротистави на израелскиот терор над ова невино население.


Изменето од Al-Bosni - 16.Март.2008 во 00:35
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 00:36
Aisha tvojot stav kon Evreite (kakov i da e) go pocituvam...no ovdeka postavuvam prasanje zasto togas koga da kazeme nemalo konflikt?
I zasto islamot koj propagira mir se priklucuva kon Hitler za koj znaeme deka bil bezboznik??
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 00:37
Originally posted by Al-Bosni Al-Bosni напиша:

Аллах испратил осум илјади веровесници, а од нив четири илјади им испратил на израелците, а четири илјади на сите други народи. Израелците ги прогонувале своите веровесници и откако некој од веровесниците би бил убиен, го заменувал друг.
Денес во најголемиот логор на светот, Газа, се случува геноцид над палестинците од страна на израелците без да се донесе некаква резолуција за осуда. Тие немилосрдно ги убиваат палестинците без разлика дали се работи за цивилно население или вооружено. Сепак аБд ќе дојде време кога јавноста ќе ги отвори своите очи и ќе се спротистави на израелскиот терор над ова невино население.


Vo red, no ovdeka zboruvame za religija i za vreme pred da nastane konfliktot???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 00:42
ej eden covek ne e islam!
mojot stav ne E MOJ, od pamet izvaden!
Toa e cista istorija, ona sto e fakt!
Inaku ke cekam na ovaa tema da ti odgovori eden drug clen, koj neodamna mi spomnuvase nesto za toa deka imalo nekoja sredba nekogas!

Jas ne sum mnogu zapoznaena za ona sto posebno ti go istakna i go otvori kako tema.
No ona sto mi e poznatao, e toa deka KONFLIKOTOT SO EVREITE POSTOEL MNOGU ODAMNA.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 00:44
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Aisha tvojot stav kon Evreite (kakov i da e) go pocituvam...no ovdeka postavuvam prasanje zasto togas koga da kazeme nemalo konflikt?
I zasto islamot koj propagira mir se priklucuva kon Hitler za koj znaeme deka bil bezboznik??



Verojatno zatoa sto drugata alternativa im bila smrt!
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 00:53
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:


Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Aisha tvojot stav kon Evreite (kakov i da e) go pocituvam...no ovdeka postavuvam prasanje zasto togas koga da kazeme nemalo konflikt?
I zasto islamot koj propagira mir se priklucuva kon Hitler za koj znaeme deka bil bezboznik??
Verojatno zatoa sto drugata alternativa im bila smrt!


Te molam ako sakas da mi objasnis okolu vtorata alternativa, koe e tvoeto glediste (izgleda interesno i trezveno )

Pozdrav
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 01:35
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

ej eden covek ne e islam!
mojot stav ne E MOJ, od pamet izvaden!
Toa e cista istorija, ona sto e fakt!
Inaku ke cekam na ovaa tema da ti odgovori eden drug clen, koj neodamna mi spomnuvase nesto za toa deka imalo nekoja sredba nekogas!

Jas ne sum mnogu zapoznaena za ona sto posebno ti go istakna i go otvori kako tema.
No ona sto mi e poznatao, e toa deka KONFLIKOTOT SO EVREITE POSTOEL MNOGU ODAMNA.
sekako deka postoel.
Toj problem e verski, kako sto vekje spomnaa.
 
Evreite, uste vo 20 godini na 20 vek se spremale da ja naselat Palestina i da si osnovaat izrael. Muslimanite toa ne go dozvoluvale, pa si naogjale politicki sojuznici na svetskata politicka scena.
 
Dodeka Britanija otvoreno bila pro evrejska ko amerika, taka germenija bila anti, sto odgovaralo.
 
ete imate vo toa, za knigata, od evreinot musliman Muhamed Asad koj mnogu dobro go opisuva cionistickiot pokret i nivnite idei.
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 01:36

Благодетта на Светата земја

 

 

Важноста и светоста на подрачјето во кое се наоѓа Бејтул-Макдис (Светата куќа) е веќе историски докажана и потврдена. Истото на многу места се спомнува и во к*ранот и суннетот.[1] Оваа светост е карактеристична за ова подрачје веќе долга низа на години во минатото. На ова подрачје се родени и умрени голем број Божји Пратеници и Негови Веровесници. На тоа место многу често се објавувани Божјите објави (откровенија). Токму таму се случиле големите историски настани. На следните страници ќе ги пренесеме најважните текстови кои недвосмислено ја докажуваат светоста и благодетта на ова место во старата и новата историја.



[1] Суннет – традиција, обичај, дело и верски начин на живеење и практикување на исламот од страна на Пратеникот Мухаммед, нека е Божјиот мир над него. На голема жалост, на нашите простори терминот суннет е својствен за употреба само во ситуација на обрежување на муслиманското дете што е ноторна дезинформација и тенденциозно претставена слика за Исламот. Тој чин на обрежување самиот по себе не се вика суннет туку хитан. Овој верски обред е само еден дел од животната пракса на Мухаммед, нека е Божјата милост над него.   

Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 01:36

к*ран     

 

На многу места во к*ранот стојат јасни показатели кои укажуваат на важноста и благодетта на Светата земја.

1. Тоа се зборовите на Возвишениот Бог: Славен нека е Оној Кој Својот роб ноќе го пренесе од Месџидул-Харам[1] до Месџидул-Акса, чија околина Ние ја благословивме за да му покажеме некои од знаменијата Наши. Аллах, навистина, сè слуша и сè гледа![2]

2. Возвишениот Бог преку устата на Мојсеј (Муса) вака му се обраќа на неговиот народ: О народе мој, влезете во Светата земја која Аллах ви ја одреди. Не повлекувајте се назад, та, навистина така ќе пропаднете![3]

 Светата земја која што овде се спомнува е Бејтул-Макдис во Палестина. Токму оваа земја во к*ранот е наречена Света. Светоста ги опфаќа величањето, благодетта и големата важност. Тоа е исто така и чиста земја.

 Горе споменатиот ајет (цитат од к*ранот) ни го пренесува кажувањето за народот на Мојсеј (Муса) кој во својство на нивен Божји Пратеник им наредува да навлезат на таа земја бидејќи во неа има големо добро и неизмерна благодет за нив. Мојсеј (Муса), нека е Божјиот мир над него, им се обраќа: „Тоа е земјата која што Бог ви ја ветил преку јазикот на вашиот татко Израил. Таа е наследство за верниците меѓу вас.“ Потоа им наредува да не се оттргнат од Светата војна за да навлезат во неа.

Тие побрзале да се оправдаат со зборовите: „Оваа земја во која ни наредуваш да навлеземе и да се бориме против нејзините жители, та, меѓу нив има мошне силни и застрашувачки луѓе со колосална физиономија! Ние не сме во состојба да им се спротивставиме и да ги победиме и не можеме да влеземе во неа сè додека се тие таму! Ако доброволно ја напуштат, па тогаш ние ќе ја населиме, во спротивно ние немаме сила да тргнеме против нив!“

 Ете, оваа историска случка е доволен доказ за важноста на оваа земја и нејзиното место кое го завзема пред Возвишениот Бог, а потоа пред луѓето уште од старата историја. Порано, ова подрачје на Бејтул-Макдис било познато под името Илја или Божја земја.

3. Исто така во к*ранот е спомната и преселбата на Ибрахим,[4] нека е Божјиот мир над него, од земјата на Келданите во Ирак кон Шам.[5] Возвишениот Бог вели: И Ние го спасивме него (Ибрахим) и Лут (Лот) кон земјата која ја благословивме за световите.[6]

Во коментарот на овој ајет стои како Бог го спасил Авраам (Ибрахим) од оганот на неговиот народ, го извлекол од нив и ја одредил неговата преселба кон Шам и кон Светата земја.

 Убејј ибн Ќаб вели дека Светата земја е во Шам. Катаде вели дека Ибрахим бил во Ирак, а потоа Возвишениот Бог го спасил упатувајќи го кон Шам.

 Кажано е дека токму тоа е подрачјето на кое луѓето после нивната смрт ќе бидат проживеани. На тоа место повторно ќе се спушти Исус (Иса), нека е Божјиот мир над него, и таму ќе биде убиен Деџалот.[7]

 Исламските теолози тврдат дека таа чесна и благословена земја е подрачјето на Шам, а посебно Палестина како географски дел од тоа подрачје. Возвишениот Бог таа земја ја избрал за преселбата на Неговиот миленик Ибрахим, нека е Божјиот мир над него, бидејќи тоа подрачје се одликува над останатите со својата благодет и светост.

4. Возвишениот Бог вели: И на Сулејман (Соломон) силен ветар му потчинивме, по негова наредба дуваше кон земјата што ја благословивме. Ние постојано ги знаеме сите нешта.[8]

И тука коментаторите на к*ранот тврдат дека благословена земја е подрачјето на Шам.

 Историчарите воделе посебна грижа за разбирање и одредување на границите на Шам. Некои од нив толерантно тврдат дека Шам почнува од горната северна граница на Сирија па преку пустината на Арапскиот Полуостров досега сè до Ирак. Додека, други тврдат дека тоа е само подрачјето на Палестина и пределите околу неа. Без оглед на тоа какви ставови постојат, едно е сигурно, Ерусалим (Кудс) се наоѓа во средиштето на Шам и тоа е консензус на исламските научници и историчари. Тоа го потврдуваат и голем број на преданија и теолошки текстови.

5. Величествениот к*ран ни укажува на промената на киблата од Бејтул-Макдис кон Мека: Гледаме како со желба го фрлаш погледот кон небо, та, Ние сигурно ќе сториме да се свртиш кон страната која ја посакуваш. Па, управи го лицето свое кон Месџидул-Харам и каде било да се најдете, управете ги лицата ваши кон него...[9]

Значи, Месџидул-Акса била страната кон која муслиманите се вртеа во нивните молитви за потоа тоа да се смени и тие да се свртат кон Мека. На оваа тема постојат голем број хадиси.[10]

Резиме: на Божјиот Пратеник Мухаммед му било наредено во неговиот намаз[11] да се сврти кон Месџидул-Акса. Во една прилика клањал во правец на Месџидул-Акса, а пред него била Ќаба.[12] Кога се преселил во Медина не бил во можност да стои пред Ќаба во правецот на Месџидул-Акса и Возвишениот Бог му наредил да се сврти само во правец на Месџидул-Акса. Ова го тврди Ибн-Аббас и сите други признати исламски теолози.

 Значи, дефинитивното свртување кон Месџидул-Акса се случило по пристигнувањето на Мухаммед, нека е Божјиот мир над него,  во Медина и траело околу седумнаесет месеци. За време на тој период Мухаммед, нека е Божјиот мир над него, во неговите дови[13] многу Го молел Возвишениот Бог да го одреди свртувањето кон Мека, некогашната кибла на Ибрахим, нека е Божјиот мир над него, Бог му ја услишал молитвата и му наредил да се сврти кон Мека. Божјиот Пратеник им се обратил на луѓето и ги известил за новата промена. Првата молитва кон Мека била салатул-аср или икиндија-намаз. Тоа е забележано во хадиските збирки на Бухари и Муслим.  

 Некои коментатори на к*ранот тврдат дека промената на киблата се случила кога Мухаммед, нека е Божјиот мир над него, веќе исклањал два реката од пладневниот намаз и тоа во џамијата Бени Селеме. Поради тоа таа џамија е наречена Месџидул-киблетејн или џамија на двете кибли.Од друга страна, пак, жителите на Куба[14]не ја слушнале веста сè до сабах-намаз[15]и тоа дури другиот ден како што е забележано во збирките на Бухари и Муслим. Ибн Омер вели: „Додека луѓето во Куба клањаа сабах-намаз, дојде еден човек и викна: Ноќва на Аллаховиот Пратеник, нека е Божјиот мир над него, му е објавен к*ран и наредено му е да се сврти кон Ќаба, па и вие сторете го истото!“ Лицата им беа свртени кон Шам, но тогаш се свртеа кон Мека.

6. Исто така голем број на ајети говорат појаснувајќи ја благодетта на Светата земја и подрачјето околу неа. Да се потсетиме на некои од нив.

Славен нека е Оној Кој Својот роб ноќе го пренесе од Месџидул-Харам[16] до Месџидул-Акса, чија околина Ние ја благословивме за да му покажеме некои од знаменијата Наши. Аллах, навистина, сè слуша и сè гледа!

И на Сулејман силен ветар му потчинивме, по негова наредба дуваше кон земјата што ја благословивме. Ние постојано ги знаеме сите нешта.

О народе мој, влезете во Светата земја која Аллах ви ја одреди. Не повлекувајте се назад, та, навистина така ќе пропаднете!

Мислам дека ова што го спомнавме е доволно, а и наведените ајети доволно зборуваат за светоста на оваа земја. Значи, нема никаква дилема дека свртувањето кон Бејтул-Макдис пред свртувањето кон Мека доволно ја појаснува важноста и светоста на тоа подрачје.



[1] Месџидул-Харам – централната џамија во Мека. Таму се наоѓа киблата на муслиманите.

[2] к*ран, Ел-Исра/1

[3] к*ран, Ел-Маиде/21

[4] Ибрахим – Авраам, Абрахам.

[5] Шам – Месопотамија или попрецизно еден дел од подрачјето на денешна Сирија, Јордан и Палестина.

[6] к*ран, Ел-Енбија/71.

[7] Деџал – лажливец, измамник, главниот богохулник и лажен бог на еретиците и неверниците. Христијаните го нарекуваат со терминот антихрист.

[8] к*ран, Ел-Енбија/81.

[9] к*ран, Ел-Бекаре/144.

[10] Хадис – изрека, постапка или одобрување на Мухаммед, нека е Божјиот мир над него.

[11] Намаз – молитва.

[12] Ќаба – првиот изграден храм посветен на Возвишениот Бог. Неговите темели ги удриле Ибрахим (Авраам) и и неговиот син Исмаил (Ишмаел).

[13] Дова – молитва, молба.

[14] Куба – населба на денешна Медина.

[15] Сабах  утро.

[16] Види фус. бр. 7

Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 01:37

Суннет[1]

 

 1. Постојат многу показатели во говорната традиција на Мухаммед, нека е Божјиот мир над него, кои говорат за благодетта на Светата земја. Тоа јасно се гледа низ призмата на неговите зборови: Не е дозволено седлата да се затегаат освен кон три џамии[2]: Месџидул-Харам, кон оваа моја џамија[3] и Месџидул-Акса.[4]

Во врска со прашањето за намерно подготвување на посета кон една од овие три џамии, муслиманската заедница има изградено единствен став дека се препорачува посета на Месџидул-Акса со цел практикување на верски обреди т.е. клањање намаз, понизна молитва, читање к*ран, пост и рамазански (10 дневен) целибат.

 Во хадисите се спомнува дека верските обреди во тие три џамии се наградуваат повеќекратно, и тоа во зависност од важноста на овие три џамии. Така на пример, вредноста на еден намаз во Месџидул-Харам се смета како вредноста на сто илјади намази. Вредноста на еден намаз во Месџидун-Небеви[5] се смета како вредноста на илјада намази. И вредноста на еден намаз во Месџидул-Акса се смета како пет стотини намази.

Ете така Возвишениот Бог, во однос на наградување на добрите дела, Месџидул-Акса ја поставил на трето место по важност веднаш зад џамиите во Мека  и Медина.

2. Месџидул-Акса е второ изградена џамија во светот веднаш по џамијата Месџидул-Харам во Мека. Ебу Зер, нека е Бог задоволен со него, вели: Го прашав Аллаховиот Пратеник, нека е Божјиот мир над него, кој е прво изградениот храм (џамија) на Земјата?“ Тој одговори: „Месџидул-Харам. Јас повторно прашав: „А потоа? Тој одговори: „Месџидул-Акса. Јас запрашав: „Колкав е периодот на изградба помеѓу овие два храма (џамии)? Тој одговори: „Четириесет години! Знај дека целата Земја ти е месџид (место каде што можеш да клањаш), па каде и да се најдеш во времето за намаз, таму и клањај го тој намаз.[6]

3. Од Зејд ибн Сабит, нека е Бог задоволен со него, се пренесува дека Мухаммед, нека е Божјиот мир над него, рекол: Прекрасен ли е Шам, прекрасен ли е Шам! Неговите асхаби го запрашаа: „Аллахов Пратенику, зошто толку убаво збориш за Шам!? Тој одговори: „Мелеците[7] своите крилја ги простираат над Шам.[8]

4. Таму е поранешната кибла на муслиманите пред да се смени кон Месџидул-Харам. Од Бера ибн Азиб, нека е Бог задоволен со него, се пренесува дека рекол: Клањавме со Аллаховиот Пратеник, алејхис-селам, свртени кон Бејтул-Макдис шеснаесет или седумнаесет месеци. Потоа се свртевме кон Ќаба (Мека).[9] 

5. Тоа е местото во кое Мухаммед, нека е Божјиот мир над него, е пренесен преку ноќ, а потоа, токму од таму, воздигнат кон небото. Во својата збирка на веродостојни хадиси, Муслим го забележал хадисот од Енес ибн Малик каде стои дека Пратеникот, нека е Божјиот мир над него, рекол: Пренесен сум со Бурак – бело животно, повисоко од магаре а пониско од мазга – Неговите копита го досегнуваа хоризонтот. Јас се качив на него сè додека не стигнав до Бејтул-Макдис. Го врзав со околувратникот со кој го врзуваа Божјите Пратеници. Тогаш влегов во џамијата и клањав два реката. Кога излегов,  пред мене дојде  Џибрил[10] со сад со вино и сад со млеко. Јас го избрав млекото, а Џибрил ми рече: „Го избра исправното, ја избра Божјата вистинска вера! Потоа бевме воздигнати кон небото...

6. Тоа е местото за кое Мојсеј (Муса), нека е Божјиот мир над него, молел во неговите дови. Знаејќи ја вредноста на Светата земја, тој пред својата смрт Го молел Возвишениот Бог да го приближи до неа. Бухари го бележи следното предание: „Муса Го молеше Аллах да го приближи до Светата земја колку фрлање на едно камче. Ако проживеам ќе ви го покажам неговиот гроб до патот веднаш под црвената дина.

7. Во многу хадиси се истакнува позитивната молитва за благослов на Шам. Бухари го бележи хадисот на Ибн Омер, нека е Бог задоволен од нив, во кој стои дека Аллаховиот Пратеник, нека е Божјиот мир над него, рекол: Аллаху наш, благослови го нашиот Шам, блогослови го нашиот Јемен! Исламските научници велат дека Божјиот Пратеник прво го спомнал Шам бидејќи благословот и благодетта во него се позабележителни.

8. Од Салим ибн Абдуллах се пренесува дека Аллаховиот Пратеник, нека е Божјиот мир над него, рекол: Кон крајот на времето[11] ќе се појави голем оган од страната на Хадрел-меут. Ќе ги принуди луѓето да се соберат на едно место! Присутните запрашаа: „Аллахов Пратенику, кажи ни како да се однесуваме во таа ситуација? Тој одговори: „Тргнете кон Шам![12]

9. Многумина теолози и познати коментатори на к*ранот меѓу кои се к*ртуби и Ибнил-Џевзи во коментарот на следниот ајет: И ослушнувај, Денот во кој гласникот ќе повика од место ближно.[13] - велат: „Исрафил ќе стои на карпата од Бејтул-Макдис повикувајќи ги луѓето: ,Брзајте да си ја положите вашата сметка!‘“ Токму таму ќе се случи почетокот на есхатологијата, или повторното проживување.

Од Мејмуна ќерката на Сад, штитеничката на Аллаховиот Пратеник, нека е Божјиот мир над него, се пренесува дека запрашала: О, Аллахов Пратенику! Извести нè за Бејхтул-Макдис! Тој одговори: „Земја на повторното проживување и собирање на сите луѓе![14]                 

Некои муслимани претеруваат давајќи & атрибут на светост на таа карпа. Ибн Тејмијје смета дека таквото придавање на светост е обична новотарија. Не постои верски текст што ја потврдува нејзината светост. Некои дури сметаат дека таа лебди во воздух што апсолутно не е точно. Едноставно, под таа карпа се наоѓа мала пештера и тие што ќе влезат во неа добиваат впечаток дека карпата лебди.

10. Голем број на асхаби, истакнати научници и побожници го посетиле подрачјето на Бејтул-Макдис. Тие таму клањале слушајќи го советот на Аллаховиот Пратеник, нека е Божјиот мир над него. Меѓу асхабите кои го посетиле Бејтул-Макдис се: Омер ибнил-Хаттаб, Ебу Убејде, Амир ибнил-Џеррах, мајката на правоверните, сопругата на Мухаммед, нека е Божјиот мир над него, Сафија бинту Хајј, Муаз ибн Џебел, Абдуллах ибн Омер, Халид ибнил-Велид, Ебу Зерр Ел-Гафари, Ебу Дерда, Селман Ел-Фариси, Амр ибнил-Ас, Сеид ибн Зејд, Ебу Хурејре, Абдуллах ибн Амр ибнил-Ас и многу други, нека е Аллах задоволен со нив.

 

 Она што досега го спомнувавме од веродостојните шеријатски текстови е сосема доволно за да ја задоволи желбата на искрениот истражувач кој ја истражува благодетта на Ерусалим (Кудс) и Светата земја Палестина. Горе спомeнатото е силен аргумент за светоста на оваа земја и Месџдул-Акса. Значи, не му е дозволено на ниеден муслиман немарно да се однесува кон ова круцијално прашање или да ja занемарува важноста на истото. Обесчестувањето кое Eвреите го нанесоа на нашата Света земја е една од најголемите грешки на муслиманската заедница. Устата е исполнета со грев бидејќи не зборува за оваа работа, а воените коњи се спрепнати во неспретните обиди за нејзиното ослободување од сквернавењето на еврејскиот агресор и неговата нечистотија.

 И повторно, зачудувачко чудо!! На сцена се јавуваат луѓе кои заговараат мир, а нивната биографија е исполнета со грев, лага, предавство и измами!! Таквите заговараат дека се носители на довербата и вистината!! Величествениот к*ран ги опишува Евреите со сите нивни својства на предавство и измама, а Аллаховото проклетство е над нив сè до Судниот Ден: „...и секогаш кога ќе потпалат оган за војна, Аллах ќе го згасне...[15]

Навистина, тие се такви! Само повикуваат на војна и таква ќе биде нивната состојба сè додека Аллаховите искрени робови не ја наследат Земјата и она што е на неа.

Значи, после наведеното, кој е тој што ќе им верува или пак ќе се согласи со нив да потпише мировен договор кон кој ќе се придржува!?

Возвишениот Бог ги укорил со збоовите: Зарем секогаш кога некоја обврска на себе ќе превземат – некои од нив тоа ќе го отфрлат бидејќи многумина од нив не веруваат.[16]

 



[1] Види фус. бр. 6

[2] Од овој хадис (изрека) на Мухаммед нека, е Божјиот мир над него, јасно се гледа дека во исламскиот верски закон или шеријат е строго забрането тргнунавање на пат со цел посета на некое „свето место“ или џамија освен горе споменатите џамии. Но, како резултат на деформираните учења на суфузмот и шиизмот, учења кои немаат никакви допирни точки со исламот, муслиманите кои немаат познавање од изворниот Ислам создаваат легенди за некои џамии пропратени со култ на личност на одредени верски лидери, и така меѓу неуките муслимански маси вметнуваат детали од други религии и идеологии контрадикторни на исламот.

[3] Прво изградената џамија во Медина или популарно наречена Месџидун-небеви т.е., џамијата на Пратеникот Мухаммед, нека е Божјиот мир над него.

[4] Бухари и Муслим

[5] Види фус. бр. 30

[6] Бухари, Муслим и Несаи.

[7] Мелеци – ангели.

[8] Тирмизи и Ахмед.

[9] Бухари и Муслим.

[10] Џибрил – Ангелот Гаврил, Габриел.

[11] Се алудира на периодот пред Судниот Ден.

[12] Ахмед и Тирмизи.

[13] к*ран, Каф/41.

[14] Ахмед.

[15] к*ран, Ел-Маиде/64.

[16] к*ран, Ел-Бекаре/100.

Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 01:38

 Историјата ни раскажува дека Авраам (Ибрахим), нека е Божјиот мир над него, имал два сина кои биле родени во Палестина, а тоа биле Исмаил и Исак (Исхак). Меѓутоа, тие таму не останале туку се преселиле. Јаков (Јакуб), кого го нарекуваат и Израил, му е син на Исак (Исхак), а Јосиф (Јусуф) му е син на Јаков (Јакуб).

 Во к*ранот стои дека Јосиф (Јусуф), нека е Божјиот мир над него, е одведен како робје во Египет. Подоцна, Возвишениот Бог му дарува мудрост и знаење, и станува важен човек во тогашната влада, поточно, во денешен жаргон, министер за финансии. Тој побарал неговиот татко Јаков (Јакуб) и целото нивно смејство да се пресели во Египет. Во Величенствениот к*ран стои: Одете со оваа моја кошула и ставете ја на лицето на мојот татко, та, тој ќе прогледа; и донесете ми го сето семејство ваше.[1]

 Јаков (Јакуб), нека е Божјиот мир над него, со целото свое семејство се сели во Египет и не го напушта сè до својата  смрт. Така е завршена нивната преселба од Палестина. Значи, нема место за тврдењето дека Јаков (Јакуб) бил жител или пражител на Палестина. Историските дела во детали ги потврдуваат овие моменти. Ниедна генерација од лозата на Јаков (Јакуб) не останала во Палестина!!

 Од каде им е тогаш на Евреите правото да заговараат дека Палестина е нивна прататковина аргументирајќи го тоа со само привременото населување на Јаков (Јакуб), нека е Божјиот мир над него, на тие простори!?

 



[1] к*ран, Јусуф/93

Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 01:39
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Mnogu pati ovdeka na forumov, kako primer za iskvareno hristijanstvo se povikuvase na Hitler i Nacistite vo eden od moite postovi dokazav deka Hitler ne bil hristijanin...odejci po linija na toa koj na civa strana bil za vreme na vtorata svetska vojna naidova na interesni raboti, pa da gi prodiskutirame...

In November, 1941, the Islamic Grand Mufti Haj Amin al-Husseini met with Adolf Hitler in Germany to share their mutual hatred for Jews.
Two years later in the spring of 1943, the Mufti was persuaded by Nazi Heinrich Himmler to assist in the development of a new Muslim wing of the Waffen SS called: 13. Waffen-Gebirgs-Division der SS, Handschar,SS Hands; for the sole purpose of destroying the Jewish element residing within the Islamic sphere. Himmler would publicize Husseini's visits to the new Muslim army to inspect its arms and training excercises, and Husseini would convince other important Muslim leaders that the Muslim S.S. division of 25,000 men was in the best interest of Islam...

Interesno e deka ako se odi po tezata deka, pa toa e zatoa sto Izrael zazemal teritorija i napravil drzava se doadja do faktot deka ovaa se slucilo mnogu pred Izrael voopsto da bide vospostaven. Togas sleduva prasanje - Pod koj izgovor gi mrazele evreite togas???
Zasto muslimanite vleguvaat vo zloglasni SS divizii???




Vo red e deka toaa e sveta zemja za vas i t.n. Zboruvame za drugo prasanjata se navedeni ...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.