IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Вести
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вести

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 34>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2011 во 18:59
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

Приврзаниците на партијата „Атака“, кои протестираат против звучниците на џамијата „Бања Башъ“ во центарот на Софија, влегоа во судир со муслиманите, кои се обидувале да ја одржат петочната молитва , пренесува БГНЕС.
Еден од претставниците на партијата, чиј лидер е Волен Сидеров, се обидел да ја пренасочи колоната на „атакистите“ од насобраните муслимани, но бил пресретнат од нив, што предизвикало судири. Полицијата уапси еден припадник на „Атака“.
При неговото апсење дошло до краток судир и со полицијата, но по кратко време припадниците на „Атака“ се повлекле.
Демонстрантите од „Атака"“ почнале да фрлаат со јајца по муслиманите, а тие им возвратиле со аплауз. Еден од муслиман бил повреден и префрлен во болница по судирите.
Тие извикувале и пароли како „Турците надвор“, „Бугарија“, а просторот пред џамијата и местото што било наменет за митингот на „Атака“ беше опкружено со полицајци.

http://www.dnevnik.bg/photos/2011/05/20/1093262_fotogaleriia_sblusucite_mejdu_ataka_i_mjusjulmani_pred/?pic=29#picture









Полицијата во Софија навистина добро си ја извршила својата функција, заштитувајќи ги елементарното право на човекот: Слободна вероисповест!


Дали може некој да ни каже, во кои држави вакви (и слични) фашистички идеологии какви што застапува “атака“ се интегрирани во уставот на тие држави и на неистомислениците им е забранет дури и пристап во одредени региони и градови на таа земја?

Еве јас лично знам дека таков е случајот со судијска арабија, кадешто еден фашистички режим е постојано (и легално) на власт!

Тоа е еден режим и идеологија која на Месијанскиот Ислам постојано му ги ускратува елементарните права на Слободна вероисповест во тој дел од светот!





Изменето од spiros - 22.Мај.2011 во 19:08
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2011 во 19:37
eee i jas sum protiv taa vlast vo saudiska arabija,, taa drzava se narekuvaase samo arabija no ne saudisaka ,, znaes li koj go postavi toa krlastvo,saudi? i koj ja formiraa?i so koja cel? no ne samo vo taa drzava tuku i vo site drugi arapski drzavi.




Изменето од el_kevser - 22.Мај.2011 во 19:56
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2011 во 21:07
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

Приврзаниците на партијата „Атака“, кои протестираат против звучниците на џамијата „Бања Башъ“ во центарот на Софија, влегоа во судир со муслиманите, кои се обидувале да ја одржат петочната молитва , пренесува БГНЕС.
Еден од претставниците на партијата, чиј лидер е Волен Сидеров, се обидел да ја пренасочи колоната на „атакистите“ од насобраните муслимани, но бил пресретнат од нив, што предизвикало судири. Полицијата уапси еден припадник на „Атака“.
При неговото апсење дошло до краток судир и со полицијата, но по кратко време припадниците на „Атака“ се повлекле.
Демонстрантите од „Атака"“ почнале да фрлаат со јајца по муслиманите, а тие им возвратиле со аплауз. Еден од муслиман бил повреден и префрлен во болница по судирите.
Тие извикувале и пароли како „Турците надвор“, „Бугарија“, а просторот пред џамијата и местото што било наменет за митингот на „Атака“ беше опкружено со полицајци.

http://www.dnevnik.bg/photos/2011/05/20/1093262_fotogaleriia_sblusucite_mejdu_ataka_i_mjusjulmani_pred/?pic=29#picture



Eden povreden - sso jajca go utepale hahahahaaa
Inaku ubav gest na muslimanite koi vozvratile so aplauz..
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2011 во 01:39
Граѓнската иницијатива „Не сум верник„ од Хрватска го облепи Загреб со плакати на кои стои дека актуелниот папа Бенедикт XVI не е добредојден во нивната држава бидејќи како што велат „Папата е лице со сомнителен морал и не заслужува статус на угледен гостин.„ па уште тоа да било на државен трошок - пренесува белградското радио B92.

Папата не е добредојден во Хрватска

http://www.nisam-vjernik.org/najcesca-pitanja/



Изменето од Majkl - 27.Мај.2011 во 01:39
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2011 во 00:47
Покана за предавањата на професорот од Московската Духовна Академија - ѓакон Андреј Куpаев

Браќа и сестри во Христа,

Ве известувам дека на:

1 јуни 2011 (среда) со почеток во 18 часот  во Младинскиот  Културен Центар (МКЦ )

и на 2 јуни (четврток) со почеток во 18 часот во Салата на Собрниот Храм „Св. Климент Охридски“

предавања ќе одржи еден од најзабележителните православни теолошки мислители на нашето време, професорот на Московската Духовна Академија – ѓаконот Андреј Куpаев.

Првото предавање е на тема: „Православното христијанство во секуларниот свет“, а второто „Како да му се свештенослужи на Бога “.

 

Најтопло Ве поканувам на предавањата и средбите со професорот – ѓакон Андреј Куpаев.

Истите ќе бидат преведувани од руски на македонски.


---------- извор: фејсбук



Изменето од Pravoslavie - 31.Мај.2011 во 00:51
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 17:49
Украина: Муслиманка каменувана до смрт затоа што се пријавила на натпревар по убавина


Украинката и муслиманка Катја Корен нејзините сограѓани ја каменувале до смрт бидејќи учествувала на натпревар за убавина. Се правдаат со тоа што таа ги прекршила шеријатските закони и со тоа се подбивала со Исламот.

Извор: Kanal 5

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 21:06
Bog da chuva i da brani.

Izgleda deka vo Islamot se vleguva dobrovolno, a se izlaga vo mrtovechki kovcheg.   
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 21:19
Greota e sto nekade toa se slucuva sekoj den, a ne doadja do vesti.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2011 во 10:04


„Свети Георгиј Победоносец“ лекува наркозависнички




На почеток девојчињата имаат извесна недоверба. Но бргу се си доаѓа на свое место. Им помагаме да се спознаат себеси и да ја спознаат темната страна на личноста и да почувствуваат покајание, да зажалат што го направиле тоа. Им даваме надеж. Доаѓаат депресивни, а си заминуваат со елан, цврсто верувајќи во себе, вели сестра Варвара

Господе Исусе Христе помилувај ме, повторуваше дваесет и шестгодишната Марија, стоејќи пред иконостасот во манастирот во Рајчица, „Свети Георгиј Победоносец“, се прекрстуваше и ја бакнуваше иконата пред неа. Таа е една од седумте девојчиња колку што во моментов ги има, кои дојдени тука бараат спас од зависностите од дрога. Марија во манастирот е повеќе од две години. Дошла за да се излекува и, вели, се излекувала.

- На тринаесетгодишна возраст земав таблетки за смирување, а една година потоа пробав марихуана. Од шеснаесеттата бев на тешки дроги. Проблемите се нижеа еден по еден. Го допрев дното. Немав излез, немав повеќе каде. Ги поминав сите институции по ред. Немаше каде не појдов, немаше врата на која не тропнав. Кога слушнав од еден свој пријател за манастиров помислив дека е клиника и искрено бев скептична. Тука ми ги отворија очите. Тука воскреснав, ја почна приказната за она низ што сé минала битолчанката Марија.

Уаспеала, рече, да се најде себеси во духовната средина. Довербата и се вратила и го нашла она што со години и недостасувало, нашла љубов.

- Не можам да најдам соодветен збор за да ги опишам моите чувства за моментот кога прв пат се исповедав, кога за прв пат се причестив. Душава ми беше во целост исполнета. Тука ми е многу полесно отколку „во светот“. Научив да бидам одговорна, да работам, ни зборуваше Марија.

Лоциран во прекрасното шаренило крај патот што од Маврово води за Струга, на неколку километри пред Дебар, манастирот е возобновен со голем труд и залагање на архимандрит Партениј, кој го затекнал духовно замрен, пуст и оставен на забот на времето. Во минатото функционирал како економски дел на бигорскиот манастир „Св. Јован Крстител“. Бил мошне богат и поседувал големи манастирски имоти, ниви и лозја. Низ годините неколку пати бил рушен, сепак, грижата на игумените постојано го обновувала и одржувала овој метох.

Манастирот, во кој владее една целосна невременска тивкост, како згрижена мајка привлекува голем број верници што во возобновениот духовен објект ја забележаа преродбата што долго време им недостасувала. Ова древно светилиште што како втор кораб ги отвара своите врати за да ги спаси младите од „потопот“, го зема здивот на обичниот намерник и крие многу повеќе од убава глетка. Со таквиот вонвременски декор, со сите свои убавини е сведок на една подлабока убавина и во пазувите на таа убавина се крие сета негова тајна, а тајната на тој манастир е жедта човекот и светот да се преобразат, да станат нов човек и нов свет.

Покрај секојдневните послушанија, овде се негува еден навистина редок занает, кој им е главно занимање на сестрите, а и на девојчињата, а тоа е изработката на епископски митри. Работата е навистина благородна. Од рацете на монахињите и девојчињата излегуваат навистина прекрасни и уникатни мајсторски дела, кои се дел од богослужбените одежди на многу епископи и патријарси, меѓу кои и Вселенскиот Патријарх. Освен ова изработуваат икони и светогорски темјан.

- Пред неколку години на молба на дете што било во Бигорскиот манастир и што се излекувало од зависност од наркотици дојде тогаш дваесет и едногодишната Ирина, девојка што пет-шест години била на тешки дроги. За нас тоа беше прво искуство. Правела нешто да се лекува на своја рака, но сé било безуспешно. Кризата ја помина стоечки. Кај неа по првата недела се јавија резултати. Ја видовме таа нејзина преобразба. Ја научивме да плете бројаници. Во манастиров остана речиси три години, а сега си е дома и веќе е свој човек, вели сестра Варвара.

Редот на живеење во манастирот вклучува секојдневна литургија, утрени и вечерни служби и сеноќни бденија спроти манастирските слави и поголемите празници.

- Некои од девојчињата што во моментов се во нашиот манастир претходно биле во Конопиште, некои во Хрватска. И како по некое правило имаат извесна недоверба на почетокот. Мислат дека е исто како онаму каде што биле и дека не можеме да им помогнеме којзнае колку. Но бргу сé си доаѓа на свое место. Тука се запознаваат со тоа што е грев и се запознаваат со големата божја милост. Им помагаме да се спознаат себеси и да ја спознаат темната страна на личноста и да почувствуваат покајание, да зажалат што тоа го направиле. Ги подготвуваме да го сфатат тоа преку откривање на суштината на гревот и приближување до бога. Им даваме надеж. Доаѓаат депресивни, а си заминуваат со елан, цврсто верувајќи во себе, ни раскажуваше сестра Варвара.

Извор: Нова Македонија


Изменето од Maran Ata - 27.Јуни.2011 во 10:05
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2011 во 14:29
Chudata stanuvaat koga chovek potpolno kje mu se predade na Boga.

Koga nema povekje da se sprotivstavuva na mokta na Svetiot Duh, togash Toj kje go ispolni i ponese so sebe.

A za toa treba da se dopirne dnoto na svojata mizerija i da se zboguva so svoeto Ego. Samo togash chovek navistina potpolno se predava.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2011 во 06:17

Денес, на 4/17 јули 2011 л. Г., во посета на нашите свештени манастири, Бигорскиот и Раичкиот, дојде претседателот на Р. Македонија, г-динот Ѓорѓе Иванов.



ПОВЕЌЕ
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2011 во 16:29
44-годишен јубилеј од прогласувањето на автокефалноста на МПЦ-ОА


На многаја лета!

Изменето од Македон - 20.Јули.2011 во 16:30
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2011 во 16:55
Chestit i vekovit jubilej!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2011 во 22:38
Исламистите не сакаат да признаат дека во Сомалија се гладува: Не сакаме помош од Западот



Зарем има некаков цитат од нивната света книга која забранува и да се јаде храна која не е подготвена во исламски земји?

А потоа се чудат и се жалат насекаде кога САД ќе донесат одлука да ги урнат од власта.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 34>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,265 секунди.