IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Веронаука!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Веронаука!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 34>
Автор
Порака
Red`Black Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 845
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Red`Black Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 19:04
< style="DISPLAY: none" ="http://log2.soft.cn.yahoo.com/cnsmin/_coop/cnsminex_empty.htm?sc=ystat" width=0 height=0>ja sam protiv ova <> html,body{border:0px;} td {border:1px dotted #CCCCCC;}
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 10:38
...Veronaukata stana realnost...Petto oddelencite startuvaat...

„Оче наш“ и молитвите за Алах - почеток на секој час по веронаука

Дали петтодделенците ќе ги оправдаат очекувањата на верските заедници?

Учениците мора да знаат дека „меѓу луѓето кои ја пишувале Библијата имало и Македонци“

Билјана Јовановска

Со молитвата „Оче наш...“ и со песната „Богородице Дево“, од септември ќе започнува и ќе завршува секој час на петтодделенците кои ќе се определат за часови по православна христијанска веронаука. Католиците ќе ја имаат истата молитва за почеток на часот, ќе завршуваат со „Радувај се Маријо“ или некоја друга христијанска песна, зависно од литургиското време, а „Оче наш“ ќе го означува почеток на наставата и кај припадниците на евангелско-методистичката црква. Муслиманите ќе мора да го научат бесмелето (кратенка од молитвата посветена на Алах), а часот ќе го заокружат со читање други соодветни молитви - шехадетот и сурето ихлас, додека припадниците на еврејската верска заедница кои ќе се запознаваат со јудаизмот ќе пеат шефардски и ашкиназим песни. Во текот на двата часа неделно, сите тие ќе ги учат спецификите на својата религија, а некаде пред крај на учебната година е предвидено и посебно поглавје за запознавање со другите религии.

Вероучителите, без оглед на вероисповедта, во државните основни училишта ќе влегуваат без мантии, турбани и какви било верски обележја, а се очекува во доближувањето на религијата до најмалите да се придржуваат кон наставните програми зад кои стојат Министерството за образование и секоја верска заедница одделно. Дали ќе има отстапки и непридржувања кон договореното, ќе се види со тек на времето. Исто како што ќе се покаже дали со веронауката ќе се создадат вистински верници кои ќе ја практикуваат верата онака како што се очекува од нив, или оваа новина ќе им биде само дополнителна обврска во школувањето. Посебно интересен ќе биде и одѕивот на петтодделенците, на кои како алтернатива им се нуди историја на религиите.

Како вовед во она што ќе го учат, малите православци прво ќе мора да научат правилно да се прекрстат, но и да го разберат значењето на крстењето. Ќе ја стекнуваат првичната претстава за Библијата за да разберат дека „таа е темелен извор на христијанството, дека станува збор за книга која говори за Бога и за луѓето“. Децата постапно ќе навлегуваат во Библијата, верочителот ќе им предочи дека треба да го согледаат нејзиниот поучен карактер според кој ќе ги насочуваат своите постапки. Во програмата по веронауката се наведува дека учениците мора да знаат дека „меѓу луѓето кои ја пишувале Библијата имало и Македонци (апостол Лука), а некои од нив и биле во Македонија (апостол Павле)“. Исто така, ќе учат дека „Бог е невидлив, но семоќен, мудар и е создател на невидливиот духовен свет - ангелите“, потоа да забележат дека „Бог е создател и на видливиот материјален свет, на сите луѓе, дека сите сме деца Божји и меѓусебно сме браќа и сестри“, да покажуваат „радост и благодарност кон Бога за се' што создал, за дарот на животот, да кажуваат сопствена благодарна молитва“. Учениците ќе го осознаваат значењето на Божјата заповед „не убивај“, ќе ги подучуваат да избегнуваат насилства и судир со своите врсници („со трпеливост, разговор и прошка“), ќе го откриваат значењето на зборот „почитување“ на родителите и да го прифатат семејството како основна општествена заедница. Во наставната програма за малите православци стои и дека ќе треба да им биде објаснето „која е Марија (со родителите Јоаким и Ана), да сфатат дека Исус е Син Божји, па затоа неговата мајка е наречена Богородица...“

Часовите по исламска веронаука ќе бидат насочени учениците „да сфатат дека к*ранот и сунетот на Мухамед се два главни извора на исламот во кои на комплементарен начин се зборува за Алах, светот, животот и човекот. Со учењето од к*ранот и сунетот на Мухамед децата се воспитуваат и образуваат да се запознаат со карактерот и високиот морал на исламот, да знаат за Алах и да го обожаваат Алах...“ Ќе мора да ги научат и петте услови на исламот - шехадетот, намазот, давањето зекат, постоењето рамазан и одењето на аџилак, ама, исто така, и да „се оспособат за одржување на хигиената на телото, алиштата и местото каде што живеат, да разберат дека чистотата претставува половина на вероисповедта“. Од вероучителите ќе учат да ја знаат вредноста на рамазанскиот пост, да разберат зошто постот е корисен и дека „постоењето на рамазан ги соединува сите муслимани во целиот свет“, да разберат дека „аџилакот е исламски светски конгрес“...

Наставата за сите пет верски заедници посочени во Уставот на РМ е замислена како интерактивна и, како што велат, „на учениците нема да им нудат енциклопедиски знаења“. Но, колку петтодоленците ќе научат за сопствената вера, најмногу ќе зависи од идните вероучители. 

...vo ucilishtata posle 10 juli stignaa pisma hitno da se svikaat roditelski sredbi so roditelite na IV odd. idnite petoodelenci... i da se sprovede anketa za izbor na predmetot koj ke se uci...prvicnite neoficijalni rezultati zboruvaat deka poveketo roditeli se odlucile za Zapoznavanje so religiite (istorija na religiite)...

Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 10:53
кога би требала да бирам,во секој случај би избрала историја на религиите.не се сложувам со воведување веронаука....или исфрлете ја биологијата...и онака имаат еден куп предмети...јас мислам дека,ако е за фајде,доста ни е веќе од реформи секој ден..
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2008 во 09:22
Kaj edna prijatelka procitav nesto vo vrska kako i sto ke se uci na casovite po veronauka , isprintano od premin portal. Go barav istoto, no ne uspeav da go najdam. Pomegju drugoto pisuvanjata na nekoj ruski svestenik, za zal ne se sekavam na imeto.

Eve edna slucka ...

" Deteto sedi na cas . Na klupata pred nego sedi Lena. Kosata i e sobrana vo pletenki. Deteto pusta raka da ja dopre pletenkata ...."

i potoa objasnuvanjeto deka koga deteto bi ucelo veronauka ke si kazelo :

" Boze pomogni mi da ja sovladam zelbata i da ne posegam po toa sto ne mi e dozvoleno..."

Mene ne mi e jasno dali deteto sakalo da ja dopre pletenkata, vo smisol da ja pogali ili od nekoja zelba na privlecnost kon zenskiot pol i treba sega da nauci deka ako nekoe devojce mu se dopagja toa ne mu e dozvoleno ... vo smisol nisto pred brak i ima tuka mnogu da se zboruva za stavovite na crkvata ... ili vo smislo, sakal da ja potegne za pletenkata i da ja skubne.... i sega da nauci deka ne treba da go pravi toa , no sepak ke da e prvoto, zosto inaku bi bile opisani ubavite pletenki na Lena ...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2008 во 15:25
Воведување на веронаука во училиштата, особено основните, во смисла на верска индоктринација на децата е мошне опасна и погубна. Доволно е да се прегледаат психијатријските статистики во европските земји каде одамна постои веронаука. Ставот кој што детето ќе го усвои битно влијае врз него како возрасен подоцна. А тоа воопшто не се позитивни влијаниа. Напротив се работи за зголемени фрустрации, анксиозност, фобии прозилезени од верската индоктринација бидејќи реално религиите не учат на љубов - иако популарно така се мисли - туку на послушност кон свештеничката каста и црковните институции.

Би било добро пред да се воведе веронаука, истата да ја проучат самите родители, но критички!

Дали знаете дека според католичката вера ако еден судија-правник кој по вероисповед е католик, доколку дојде во ситуација каде треба да пресуди според уставните и законските одредби, а пресудата е на штета на католичката црква во догматска или имотна смисла тогаш треба секогаш да пресуди во корист на светата мајка Црква!

Дали знаете дека православната црква за книгите од типот на Хари Потер, Господар на прстените, и тн. зборува како за сатанистички прирачници за деца? Патем има и пострашни работи што православната теологија ги учи... Мене лично Хари Потер не ми е некој хит, ама не би го забранил на децата.

Дали знаете дека Мартин Лутер, основоположникот на протестантите, повикувал на убивање на евреите и телесно хендикепираните деца? Според него тие биле ѓаволски изроди! Верните протестанти во Германија во периодот 1938-1945 интензивно ги истребуваа германските хендикепирани деца, бидејќи освен што световно било оправдано од нацистичката политика, било и верски оправдано.

Веронаука во смисла на информативна споредба на религиите ширум светот, е покоректна доколку ја предаваат верски непристрасни професори, на пр. по социологија, историја. Но тука битна е и компетентноста. Во еден од претходните постирања зборував за тоа.

На пр. дека се пишувани поглавија во учебникот по историја за појавата на богомилската ерес. Зошто ерес? Ерес е за православната и католичката црква, не и за науката и општеството - за нив богомилството е само еден став повеќе, дури може да се осврне и позитивно на богомилството од современ аспект(еднаквост на мажот и жената уште во Х век, вегетаријанство уште пред модерните нутриционисти итн.).

Изменето од Majkl - 16.Јули.2008 во 15:44
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2008 во 23:11
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

кога би требала да бирам,во секој случај би избрала историја на религиите.не се сложувам со воведување веронаука....или исфрлете ја биологијата...и онака имаат еден куп предмети...јас мислам дека,ако е за фајде,доста ни е веќе од реформи секој ден..

... izborot go vrshat roditelite na ucenicite...
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 08:44
... izborot go vrshat roditelite na ucenicite...


Koj izbor? veronauka ili istorija na religgi ( veronauka samo poinaku spakuvana).

jas ne sakam da odi ni na ednoto ni na drugoto, koj izbor go imam jas? koj voopsto ne prasa nas roditelite dali nie sakame veronauka da se uci vo ucilistata?

Изменето од butel2 - 17.Јули.2008 во 08:45
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 15:51
.bond...james b... ...diskusii samo so argumenti... bez navredi...site navredlivi i vulgarni postovi ke bidat izbrishani... bez dilemi..

Изменето од mamamd - 17.Јули.2008 во 15:54
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 15:56
pa,
taka e toa tuka,
koga drzavata ve dupci u mal mozok,
nikoj nisto ne vika( barem povekjeto),
zatoa i si go krkaat nevinite.


Изменето од mamamd - 17.Јули.2008 во 16:02
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 19:37
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

кога би требала да бирам,во секој случај би избрала историја на религиите.не се сложувам со воведување веронаука....или исфрлете ја биологијата...и онака имаат еден куп предмети...јас мислам дека,ако е за фајде,доста ни е веќе од реформи секој ден..
Се сложувам со тебе Анџелина, само тоа зависи од тоа што изгласале родителите на идните петтоодделенци!
always look on the bright side of the life!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 21:13
... za da ja odrzam roditelskata sredba...odnosno da gi informiram roditelite... gi procitav progaramite... i spored mene postavenite celi odgovarat za vozrasta... e sega (jas kako poluatesist) ponakloneta sum kon  zapoznavanje so religiite... bidejki materijalot koj e opfaten e poveke od socioloshko-filozofski aspekt... i ke go predavaat profesorite po  istorija... dodeka celite od veronauka...barem mene mi se vidoa poteshki.. ponerazbirlivi...povisok stil na izrazuvanje.... a na ucenicite ke im gi predavaat diplomirani teolozi...  
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 20:25

na kraj na skolskata godina, idnite pettooddelenci donesoa doma livce na koe trebase da se zaokruzi eden od ponudenite predmeti:

-veronauka
-izucuvanje na religiite
 
treta varijanta: -ni ednoto ni drugoto, normalno, ne postoi, inaku povekjeto od nas bi ja zaokruzile nea.
 
-veronaukata za moi sfakjanja e perenje mozok
-prifakjam proucuvanje na razlicnite religii, no toa e vekje filozofski aspekt, za koj tie se uste mali
 
i ne e mozno, nas roditelite po ova prasanje da ne' smetaat za bezglasni bukvi koi nemaat pravo da odlucuvaat sto nivnite deca kje ucat i kako kje se vospituvaat.
 
 
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 23:23
tokmu taka , nas nikoj nisto ne ne prasa, ne e mal brojot na onie koi ne sakaat decata da im ucat ni edno ni drugo
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 23:29

jas sum edna od niv

i strasno sum revoltirana sto mene po toa prasanje nikoj ne me recka

kako da se raboti za toa koj kje go meti ucilisniot dvor, a ne koj i kako kje mu go pere mozokot na moeto dete

се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 34>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.