IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - HPV и HPV вакцина
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

HPV и HPV вакцина

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 12>
Автор
Порака
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2009 во 23:52


Ауууууууу.......за тоа дека не гарантира 100 % заштита знаеме сите ама другиве работи............


значи останувам на ставот дека ќе почекам се додека не се расчистат дилемите..........
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 08:43
Drugite raboti izgledaat strashno,taka da roditelot go donese vo zabluda dali da si go zashtiti svoeto dete ,voedno plashejki se od navodnite posledici za koi nema fakti da dokaze ,kade ,koga ,posle kolku vreme se sluchilo (ako voopshto se sluchilo)no i na vakov nachin se steknuva publicitet so neosnovani zastrashuvachki fakti.I vo medicinata ima zavist,prestiz ,sopki .
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 14:30


Кога гинеколог од негов калибар ќе каже нешто од неговата струка, тогаш луѓето му веруваат........што е логично........

Зошто го кажал, од кои причини.... воопшто не е важно.......дилемите си постојат и од пред неговата изјава........

Мора да се почека со одлуката дали да се прими вакцината или не.........
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 14:46
Ovaa akcija e pod vodstvo na Dr.Goran Dimitrov toj e najkompetenten da zboruva na ovaa tema,a ne doktorite od kalibarot na Babushku.Dimitorv e otvoren za komunikacija na vratata na GAK kade shto se primaat vakcinite javno stoi negoviot broj na mobilen telefon na raspolaganje vi e 24 chasa.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 17:02

Фала ренатче на информацијата.....

А смеам ли да прашам дали ти односно твојата ќерка ја прими вакцината ( не знам колку години имаш) и дали воопшто имаш ќерка.зборам на памет......
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 19:38
Jas imam 29 godini ...nemazena no moite koleshki site gi vakciniraa svoite deca,znam shto sakash da kazesh so ova prashanje ,sepak toa   e tvoj lichen izbor.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 19:39
Горан Димитров лично го знам и лично тој ми рече да не ја примам.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 19:43
Ako vekje imash PAP pozitiven test togash izlishno e da ja primash vakcinata,vekje go imash virusot.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 19:44
Немам ПАП позитивен. среќа
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 19:46
Sakash da kazesh deka on svesno raboti na kampanjava znaejkji deka vakcinata ne e proverena i devojkite gi koristi kako zamorchinja,a na onie so koi lichno se znae im veli da ne ja primaat vakcinata poshto ne e proverena ...deka vo tek e proverkata???
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 21:02
Ne go rekov toa. .Rekov deka ako ja primis ne znaci deka ne moze da fatis hpv
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 22:54

Па нормално дека може да се фати ХПВ и ако ја примиш вакцината.....дури и да штити од тие 4 типови на ХПВ, сепак има уште 200 други............

А дури и да имаш позитивен ПАП, ќе си направиш типизација и ќе видиш за кој тип на ХПВ се работи.......ако е некој различен од овие од кои штити вакцината можеш да си се вакцинираш..............( збориме нели хипотетички под претпоставка дека вакцината е испитана и проверена и сигурна)...........

Мене најмногу кај кампањата за ХПВ ме иритираше тоа што беше најавувана како вакцина против РАК НА ГРЛОТО НА МАТКАТА.........што е сосема погрешно..........
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 15:53
Taka e polzavce...vakcinata shtiti od tie 4 tipovi na HPV ,a gi ima mnogu tipovi i podtipovi,no tie 4 tipa se najchestite prichiniteli na rak na grloto na matkata ,nema shto da te iritira,kako poinaku da ja krstat?
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 19:15

Можеле да ја крстат ВАКЦИНА ПРОТИВ ХПВ........Што и фали вакво име?

Точно е дека тие 4 типа на ХПВ најмногу се поврзуваат со појавата на рак на грлото на матката.........но не се само тие..........има уште како нив........за жал........

Освен тоа рак на грлото на матката може да настане и без присуство на ХПВ вирус.........значи од други причини........

Во никој случај ако се вакцинираш со вакцината против ХПВ не си заштитен од настанување на рак на грлото на матката........

На тоа мислев.........
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,268 секунди.