IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Врска меѓу Македонците иТракијците и јази
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Врска меѓу Македонците иТракијците и јази

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 18:20
Ке си напишете дека Македонскиот јазик сте го научиле - кога туркомонголите можеле да го научат зошто па тракијците да неможат да го научат.

И ти се молам реши се туркомонголин ли си или не си - ако не си туркомонголин реагирај кај твојата влада а не кај менелутина
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 18:22
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Каква нация ке бидеме без язик? Оти да е провокация?

Кажи кога Миладиновци издаваат БЪЛГАРСКИ НАРОДНИ ПЕСНИ и кога е создадена Егзархията?
Твоята теория нещо не държи.



Ќе ти кажам ако ми кажеш првичната борба на Миладиновци за што е и која вера подоцна се спремни да ја прифатат за да добијат своја Црква.. И потоа ќе ти кажам зошто Миладиновци застанале зад бугарската идеја.

И не ми збори за Тракијците, како сакаат така нека прават. Јас за разлика од некои, не се мешам кај туѓите народи.


А уште еднаш ќе повторам ( за последен пат ) дека за провокацијата има кој да одлучи. Тоа е модераторот. И чинам се договоривме лично да не ми се обраќаш. Само можеш да ми коментираш пост без да ме прашуваш каква нација ќе бидете без јазик.
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 18:39
Темата е за Тракийците и Македонците, нели?


И как да не се обракям лично, кога ти си напишал нещо за Миладиновци и църквата и сакам ти да обясниш, не сакам некой друг.
Що да кажам - МОДЕРАТОРЕ, ПРАШАЙ ГО ОВОЙ ЩО НАПИЩАЛ ТОА И ТОА КАКО КЕ ГО ОБЯСНИ?

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 18:41
Да бе извини што не ти одговорив одма, бев до продавница.


Власите биле припадници на Грчката Црква, иако некои биле поврзани со Егзархијата. Единствено на Власите им е јасна етничката определба ( иако самите ретко се изјаснувале како такви туку како Грци и Бугари и Македонци ). Инаку и самиот поим Грци во делото не мисли на Грци, туку на погрчени. Таа песната за Костурчето ( Грче Костурче ) не мисли на вистински Грци ( мојата мајка има потекло од таму ) и немало Грци таму, меѓутоа многу погрчени-како што знаеш таму грчката пропаганда била многу јака. Затоа и пее за Грци. А реално гледано во Македонија имало многу малку Грци.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 18:42
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Темата е за Тракийците и Македонците, нели?


И как да не се обракям лично, кога ти си напишал нещо за Миладиновци и църквата и сакам ти да обясниш, не сакам некой друг.
Що да кажам - МОДЕРАТОРЕ, ПРАШАЙ ГО ОВОЙ ЩО НАПИЩАЛ ТОА И ТОА КАКО КЕ ГО ОБЯСНИ?




Не мислев за тоа. Јас ќе ти објаснам ( иако прво ти да одговориш на прашањата ) ама не сакам да ме прашуваш за лично мислење и работи поврзани со мој начин на гледање итн. Се надевам сега е јасно.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 19:05
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Да бе извини што не ти одговорив одма, бев до продавница.


Власите биле припадници на Грчката Црква, иако некои биле поврзани со Егзархијата. Единствено на Власите им е јасна етничката определба ( иако самите ретко се изјаснувале како такви туку како Грци и Бугари и Македонци ). Инаку и самиот поим Грци во делото не мисли на Грци, туку на погрчени. Таа песната за Костурчето ( Грче Костурче ) не мисли на вистински Грци ( мојата мајка има потекло од таму ) и немало Грци таму, меѓутоа многу погрчени-како што знаеш таму грчката пропаганда била многу јака. Затоа и пее за Грци. А реално гледано во Македонија имало многу малку Грци.



П.С. Да бе јас одам во 19 и 30 на тренинг, до 21 и 30 сум на тренинг, ако имаш прашање слободно прашувај си, па ако треба и по ЛП ( ова важи и за останатите ). Штом дојдам, ќе се потрудам да одговорам ( се разбира ако знам ).
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 19:20
слободно оди на тренингголема%20насмевка
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 20:10
Originally posted by да бе да бе напиша:

слободно оди на тренингголема%20насмевка


Izvini odam oftopic ama kako ti i drugite dragi gosti od Azija go naucivte standardniot jazik na Republika Makedonija?Mislam...makedonski,kako sto zboram i jas,bidejki bugarski potpolno razbiram,ama ne mozam da se izrazam najdobro.
Me interesira,sakam da naucam bugarski(da govoram na zadovolitelno nivo).

Ushte ednas izvinite za offtopic.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 20:33
Има само некои незначайни разлики од македонскиот, ако ги сфатиш, нема да имаш проблем.
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 20:48
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Има само некои незначайни разлики од македонскиот, ако ги сфатиш, нема да имаш проблем.


Da da,imam se svateno,i nemam poveke maka da ja citam kirilicata so extra bukvi kako ja ju sht i taja polu bukvata,ama problemot mi e fondot na zborovi,dobro veruvam deka toa e najmaliot problem.
Zoshto i jas da ne pominam malku vreme na nekoj bugarski forum :)
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 09:04
български тълковен речник

Тука има много зборови. Ако имаш некои прашаня ке помагаме.
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 14:04
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

български тълковен речник

Тука има много зборови. Ако имаш некои прашаня ке помагаме.


Eee Mersi :)
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 15:08
абе ти си зборувай и си пишувай по македонски бе - ке те разберат
даже може да ти одговорат на македонски ако си случил на македонче


Изменето од да бе - 25.Октомври.2008 во 15:09
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 15:23
Koj ќе го разбере, ако зборува македонски бе?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.