IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Веронаука!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Веронаука!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 34>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 16:10
a,jas sum srekjen,..shto ne morav da ,.."biram",...inache,..ke si imashe problemi drzavata so,...mene!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 16:16
...kako rezime na ovaa serija razgovori... (poshto moram da odam na lupenje piperki)... sekoe cudo e za tri dena... i ova pomodarstvo so voveduvanje novi predmeti zaradi vrabotuvanje na diplomiranite teolozi kratko ke trae... kako i so se kaj nas...
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 16:17
hahah,..vikni ,..ako ti treba pomsh,...za piperkite!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 16:44
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

...kako rezime na ovaa serija razgovori... (poshto moram da odam na lupenje piperki)... sekoe cudo e za tri dena... i ova pomodarstvo so voveduvanje novi predmeti zaradi vrabotuvanje na diplomiranite teolozi kratko ke trae... kako i so se kaj nas...

Па право да ви кажам, попрво би поздравил да воведат предмет по лупење на пиперки(за ајвар) отколку вероучение. Секако со соодветни услови(на пр. вода за миење, во сенка не насонце итн.) и предупредувања за важноста на хигиената.

Ајварот потоа би го јаделе самите деца во текот на зимата за ужина. Е сега има еден правен момент, како тоа да не биде протолкувано како употреба на дечиња за работна сила?
Кон врв
NORT PARK Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NORT PARK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 21:00
Originally posted by brza brza напиша:


ne si sama,..ima polno shto sami ,..si kazuvaat,...намигнувањеinache,...ne bi imal nishto protiv popovi ,...ama, koga ke vidam pop so ,..djip,...mi se temni,...za mene pop e samo ,..star pop,...site drugi se,...paraziti,...na koishto im kliknalo ,..kako da ziveat ubavo ,...a, bez nekoj pogolem trud,...
PA USTE VO CRN ILI TEGET GJIP ME MAVA MALER 1 GODINA
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 21:07
Originally posted by NORT PARK NORT PARK напиша:

Originally posted by brza brza напиша:


ne si sama,..ima polno shto sami ,..si kazuvaat,...намигнувањеinache,...ne bi imal nishto protiv popovi ,...ama, koga ke vidam pop so ,..djip,...mi se temni,...za mene pop e samo ,..star pop,...site drugi se,...paraziti,...na koishto im kliknalo ,..kako da ziveat ubavo ,...a, bez nekoj pogolem trud,...
PA USTE VO CRN ILI TEGET GJIP ME MAVA MALER 1 GODINA

Познавам неколку теолози и свештеници(ама не од МК), едниот предаваше веронаука, кои се откажале од удобниот живот на тацна и се фатиле за конкретна продуктивна работа(едниот произведува вегетаријански намази и сосови) бидејќи Исус самиот не завршил теологија, туку бил обичен но вреден столар и го применувал законот „Моли се и работи!„а бидејќи Исус рекол „Следете ме!„ фино лепо ја симнале мантијата...

Ми текна дека познавам и еден православен теолог од македонија (во години е) кој го напушти свештенството но се бави со научно - истражувачка дејност.

Изменето од Majkl - 05.Септември.2008 во 21:09
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 10:03
Па луче јас предлагм од оваа година веронаука да се воведе како изборен преднмет а не како задолжителен
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 10:59
Секако дека треба веронаука. Се надевам кога моите деца ќе тргнат на школо дека ќе има и посебни предмети за творештвото на браќата Грим, Езоп, Лафонтен. И секако, магистерски студии за ЛОТР. ;)
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 12:32
... eh da e samo Veronauka... brzo ke se opravime...ama shto pravime so site onie ostanati falinki... 
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 06:26
... Eve del od intervjuto na profesor Cuculovski od Dnecnik...
Никој умен човек не може да го одрече значењето на религијата, бидејќи не постои ниту една човечка заедница во која нема облик на верување. Од друга страна, ниту едно човечко суштество не е индиферентно пред прашањата како настанал светот и дали еден ден ќе исчезне; дали се раѓаме случајно или имаме одредена смисла и место во овој свет... Се' се тоа метафизички прашања, својствени за секое човечко суштество. Од друга страна, религијата има свое влијание и врз самото општествено случување - целата досегашна историја е во извесна смисла историја на воени конфронтации и војни. Денес се говори за судир помеѓу цивилизациите: исламот и христијанството. Во таа смисла, како да се наоѓаме пред нова крстоносна војна. Според тоа, религијата има големо значење и на индивидуален план и на општиот, историски план. Оттука, повеќе од јасно е дека религиите мора да се изучуваат, меѓутоа никако низ една идеологизирана оптика, каква што е веронауката, бидејќи таа може да одведе до целосно христијанизирање на општеството, односно до негово исламизирање. А тоа веќе не е поврзување, туку индоктринирање и води кон патот на целосно раздвојување. Значи, јас сум за неутрален, научен пристап кон религијата, а не кон нејзино идеологизирање и религионизирање.
Okolu toa koj treba da ja izveduva nastavata...
- На овој план програмата е сосема јасна: наставата треба да ја држат само дипломирани професори по филозофија. Во случај на конк*рсот да не се јави професор по филозофија, може да се избере и професор по социологија. На овој план прикаската, или која било дилема, завршува. Но, слушам дека заради финансиска рационализација наставата по запознавање со религиите би можеле да ја вршат и некои од затекнатите наставници, кои немаат доволен број часови. Се говори дека то би можеле да бидат и историчарите, што е вџашувачки, бидејќи на тој начин, прво Министерството се негира самото себе и, второ, тоа е исто како филозофи да држат настава по историја или по што било друго.
.... a okolu baranjeto da se uci Veronauka dodeka da se obezbedat uslovi za Istorija na religiite...
наку, идејата да се слуша веронаука додека се обезбедат услови за запознавање со религиите ме потсетува на следнава понуда: јадете сега слама, а кога ќе има леб и леб ќе добиете.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 09:00
Се говори дека то би можеле да бидат и историчарите, што е вџашувачки, бидејќи на тој начин, прво Министерството се негира самото себе и, второ, тоа е исто како филозофи да држат настава по историја или по што било друго.

----------------------------------------------------------

kakob komentar moze da se dade na ova , osven uzas , a uste pogolem uzas sto narodot si molci na vakviot uzas....a nekoi uste i go opravduvaat
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 15:48
Се согласувам со ставот на проф.Цуцуловски!

А за молкот на народот можам само да констатирам дека: секој народ си ја креира својата судбина дозволувајќи или НЕ- дозволувајќи да го влечат за нос политичките и верските водачи.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 18:08
...motikata kopa na kaj sebe... opshtinite gledaat da i gi rasporedat nastavnicite shto se tehnoloshki vishok...Fakultetot za teologija zavrshenite popcinja, a  folozofskiot-vo ovoj slucaj profesot Cuculovski agitira da se vrabotat filozofite koi dosega bea mnogu malce zastapeni duri i vo srednoto. Se e interes... samo zalosno e shto surovicata se krshi na grbot na decata,,, a se prazni keseto na roditelite bidejki ako ovaa godina se davaat besplatni ucebnici, koj tvrdi deka istata vlada ke ostane na vlast dozivotno, koj tvrdi deka nema nekoja naredna vlada da ja ukine ovaa odredba... za delenje besplatni ucebnici od ucebnata 2009 i kako shto velat skepticite- Ke veruvame , koga ke gi dobieme.
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2008 во 17:31
Vo ovj moment koga sistemot na vospostaveni vrednosti (moralni normi) e celosno izopachen i pogreshen , milslam deka treba da se vovede veronauka vo obrazovanieto.
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 34>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.