IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Градови во Македонија
  Активни теми Активни теми RSS - Прилеп
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Прилеп

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 124125126127128 131>
Автор
Порака
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1690
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 13:28
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1690
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2015 во 08:34
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2015 во 23:21
Што ќе биди на местото на фонтаната во центарот на градот?
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2015 во 19:30
Нова фонтана,таа е застарена...новата ќе музицира,ќе вари кафе,ќе ти прави фризура и ќе вика АјЛавЈу :)
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1690
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2015 во 13:51

ЈУБИЛЕЕН МАКЕДОНСКИОТ ТЕАТАРСКИ ФЕСТИВАЛ, 50 ГОДИНИ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“ ВО ПРИЛЕП

Тетарскиот перформанс „Земјата на Чернодрински“ на Дејан Пројковски, кој се одигра на отворена сцена на плоштадот „Методија Андонов – Ченто“ во Прилеп, го означи почетокот на 50 јубилејно издание на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“.

Јубилеен Македонскиот театарски фестивал, 50 години „Војдан Чернодрински“ во Прилеп - voojdan-chernodrinski-01

Фестивалот започна со Македонската химна, а веднаш потоа следуваше читање на Повелбата - признание кое Претседателот Ѓорге Иванов му го додели на јубилејниот фестивал.

Во официјалниот дел на фестивалската програма и во трката за награди се 13 претстави на македонските професионални театри. Фестивалот ќе трае од 12 до 19 јуни. Годинашни добитници на наградата за животно дело се актерите Мето Јовановски и Благоја Чоревски и театрологот Јелена Лужина.

Јубилеен Македонскиот театарски фестивал, 50 години „Војдан Чернодрински“ во Прилеп - voojdan-chernodrinski-02

Фестивалската програма започна вчера со претставата на МНТ „Електра“, која поради спецификата, публиката ја гледаше во Скопје на нејзината матична сцена. На 16 јуни публиката ќе патува во новиот театар во Велес за да ја проследи претставата „Приказни од шестиот кат“.

Исто така, вчера беше пуштена во употреба и реконструираната сала во ЦК „Марко Цепенков“.



Изменето од Zdravko81 - 15.Јуни.2015 во 13:52
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2015 во 23:45
http://10bez10.com/vesti/opshtina/3950-dino-merlin-glavna-dzvezda-na-godineshniot-pivofest-vo-prilep

П.с. Инспирирана од тоа што го видов денес кај кладилницата
накрши Зегин... Доста сечевте дрва низ градот, доволно е! Цвеќињата, палмите и грмушките
не можат да ги заменат да Нели се виде оти новите што се посадени
тешко и бавно виреат изненадување Не расти дрво преку ноќ.
Пред некој ден поминав низ европскиот влез на градот од бензиската пумпа
до Солидност, и тоа пеш, и ама баш ништо не ми личеше на европско.
Улицата ко улица, од двете страни невидена мизерија.

И уште сакам да изразам најголема благодарност што
паркот кај градскиот саат не изгледа вака




Изменето од Gabriela_S - 16.Јуни.2015 во 23:46
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1690
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2015 во 08:46
http://10bez10.com/vesti/opshtina/3950-dino-merlin-glavna-dzvezda-na-godineshniot-pivofest-vo-prilep

еј, а кажи подобра беше улицата тесна и со дупки до коленазбунетост, а не сега со 4 ленти нов асфалт, нов кружен тек, осветлена и како што Ви доликува во Прилеп...
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2015 во 22:40
Originally posted by Zdravko81 Zdravko81 напиша:

еј, а кажи подобра беше улицата тесна и со дупки до коленазбунетост, а не сега со 4 ленти нов асфалт, нов кружен тек, осветлена и како што Ви доликува во Прилеп...

Улицата не беше тесна, можеше само дупките да се санираат. А што фајде од 1 км. 4 ленти асфалт, околу 100-тина исечени високи дебели дрва кои не само што беа украс на тој дел
од градот, туку нудеа сенка и ги заштитуваа граѓаните од прашина.
Кога би требало да изберам меѓу зеленило и ладовина или асфалт, би го избрала првото.
На крај краева, зошто мора во се да бидеме европски. Да оставиме нешто по кое ќе бидеме свои.

Јас не сум политички определена и моето работно место не зависи од владеачката или од опозициската партија, па поради тоа можам слободно да си кажам што ми е убаво, а што ми пречи во градот од кој и јас сум дел.

И не гледам ништо лошо во тоа. И еднаш порано ти имав напишано, кој работи и греши.
Затоа народот е тука, да пофали или да критикува, а тие што се власт треба да го
разгледаат тоа, ако сакаат да имаат поголема доверба меѓу своите сограѓани, и да си останат
на местата кај што се сега намигнување

И еве еден статус од фб, за да видиш дека не само мене ми смета тоа
(може и ти го имаш, ако типкава ти е пријател)

Провинцијата(без географска одредница) не проштева успех.Провинцијата не проштева издигнување.Провинцијата не пушта да растат високи дрва, оти тие создаваат дебела ладовина а таму не вирее плевел,тревче или палма.Се што отскокнува мора фино да се сосече од корен.Па сепак ,колку и да се труди провинцијата да сотре се со малцичка слободен дух,таа не сакајќи многу често создава големини од луѓе.Чудо.


И да не речеш дека ништо не ми се допаѓа ќе ти кажам дека ми се допаѓаат
кружните, ми се допаѓаат палмите, ми се допаѓаат парковите, посебно кај судот и Могилата на непобедените, ми се допаѓа паркот кај саатот таков каков што е сега, не ми се допаѓа плоштадот оти ми личи на вжештена тепсија...итн...

Кажав среќа




Изменето од Gabriela_S - 17.Јуни.2015 во 22:41
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1690
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2015 во 10:33
Во ред е секоја критика која држи место, нели. Јас не сум против тоа. Баш доколку се критикува  и сугестира може да се оди напред, нели има една поговорка: повеќе глави - повеќе идеи. 
Според мене, генерално гледано, Прилеп има доста напреднато во последниве 10 год., без да спомнувам имина, партии итн итн... и посебно еве со Гентерм каде веќе 100 лица се праќаат на обука( мислам дека се заврши со процесот за нив) и уште 1900 само тука, ќе се почуствува и некое раздвижување во градот, индустриските зони... парковите, се доста уредени, улиците и тротоарите се мијаат и метат, забавни паркчиња за деца со нишалки итн... знам дека има некое негодување за тоа дека има раскопани улици, ама мора да се смени водовод и канализација, па од тој водовод пиеме вода и ние и нашите најблиски, зарем е во ред да пиеме вода од азбесни цевки кои се предизвикувачи на разни болести. Од аспект на култура се одржуваат повеќе манифестации во текот на цела година, тука се 3 Ноември, 11 октомври, пивофестивал, Театарскиот фестивал ... Значи има нешто... 

Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2015 во 23:59
Мило ми е што се согласуваме среќа
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1690
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2015 во 08:46
ПИВОФЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕСТ 

Забава за паметење со Тржан, Мерлин, Љубојна, Драгоевиќ, Наум Петрески, Коваќевиќ ...... 
Богата програма за време на четирите фестивалски денови ќе имаат можност да проследат посетителите на овогодинешниот тринаесетти по ред „Фестивал на пивото“. Забавата оваа година е резервирана од 16 до 19 јули, а како нејзини водители се Маријана Станојковска и Жарко Димитриоски. 
По тринаесетти пат од 16 до 19 јули Прилеп ќе биде местото каде покрај богатата понуда на пиво и скара, посетителите ќе уживаат во изведбите на естрадните забавувачи од разни жанрови се со цел да се задоволат сите генерациски вкусови. 
Во четврток посетителите ќе ги забавуваат Слаткаристика, Љубојна, Саша Коваќевиќ , DJ Slave, DJ Meto S, DJ Martin Antenna 5 и DJ Sinisa. Во петокот свој настап ќе имаат Radio Activ, ZAA, DNK и Прљаво Казалиште.
Во саботата настапува македонскиот фолк изведувач Наум Петрески, Неда Украден и Оливер Драгоевиќ, додека пак во неделата свои настапи ќе имаат Ален Хасановиќ, Гоца Тржан и Дино Мерлин.
И оваа година нема да изостанат придружни манифестации со кои ќе се анимираат посетителите во градот под Марковите Кули, а за авантуристите предвидено е и бесплатно кампување на Могилата. 
Она што со сигурност може да се гарантира е одлична забава за која ќе се зборува цела година.
НА ЗДРАВЈЕ ПРИЛЕП!
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
Devojcence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Март.2015
Локација: Skopje
Статус: Офлајн
Поени: 497
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Devojcence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2015 во 19:26
Na vremeto imav edna simpatija od tamu.
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2015 во 23:08
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2015 во 04:26
Ти како Гете...најубаво место за живеење на светот е таму каде што сте родени.

Националиста во тебе има сигурно.
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 124125126127128 131>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.