IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Вести
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вести

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 34>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2011 во 15:15
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by Македон Македон напиша:

А за тоа како непосредно национализмот уништува животи, прочитајте овде..


Не се работи само за национализам, туку и за црковни канони. МПЦ е расколничка црква (отцепена од СПЦ без благослов, без да добие автокефалност) и духовниот отец на момчето согласно неговите верски убедувања го убедувало дека не е добро тој да се венча со жена која е следбеничка на расколничка црква. Доколку жената е вистинска православна верничка, таа треба да се покае за тоа што била следбеничка на расколничка црква и да се врати во семејството на канонски православни цркви па потоа да стапи во брак со гркот.А доколку сето ова им изгледа бесмислено и на двајцата, тогаш воопшто не ни мораат да ги следат овие небиблиски православни обичаи и можат да се венчаат во друга (библиска) црква или пак да стапат само во граѓански брак.



Свештеникот би можел на тоа да се повика на тоа за кое говориш кога би станувало збор за некои кои се крштевани подоцна, но, во периодот кога девојката е крштевана, СПЦ го признаваше крштението од МПЦ, односно тие ги екскомуницираа само свештенослужителите од МПЦ, но не и народот во Македонија, што е секако чудно, бидејќи народот во Македонија доста пред тоа се оддалечи од нив. Крштението во МПЦ беше признавано од СПЦ до пред неколку години, кога ја формираа т.н. ПОА.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Се јави „христијанинот“ во тебе среќа


Јас имам причина и зошто не ги сакам Грците, не е тоа само поради политичкиот спор. Половина фамилија ми беше убиена и затворена од нив...а дали таа за тебе е меродавна или не, воопшто ми е важно. Далеку си од стекнување со авторитет за тие прашања.



Изменето од Македон - 20.Август.2011 во 15:19
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2011 во 16:27
Originally posted by Македон Македон напиша:


Јас имам причина и зошто не ги сакам Грците, не е тоа само поради политичкиот спор. Половина фамилија ми беше убиена и затворена од нив...а дали таа за тебе е меродавна или не, воопшто ми е важно. Далеку си од стекнување со авторитет за тие прашања.


Зарем Христос ги мразеше оние кои го распнаа? Или пак рече „Прости им Татко не знаат што прават“?
Можеби ќе речеш „Ама јас не сум Христос!“, но зарем Христос не ни заповеда нам да ги љубиме непријателите и да ги благословуваме оние кои не гонат?
И што имаат врска овие грци со тие што го направиле тоа злодело на твојата фамилија? Сите луѓе се индивидуи сами за себе.

Originally posted by Македон Македон напиша:



Свештеникот би можел на тоа да се повика на тоа за кое говориш кога би станувало збор за некои кои се крштевани подоцна, но, во периодот кога девојката е крштевана, СПЦ го признаваше крштението од МПЦ...


Тогаш го признавала крштевањето, сега не го признава и тоа е тоа, ќе мора да се помирите со тоа. Тоа што некој порано си сметал за пријател, а сега не го сметаш за пријател не значи дека се уште ти е пријател нели?


Изменето од EvAngelos - 20.Август.2011 во 16:30
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2011 во 00:55
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Јас имам причина и зошто не ги сакам Грците, не е тоа само поради политичкиот спор. Половина фамилија ми беше убиена и затворена од нив...а дали таа за тебе е меродавна или не, воопшто ми е важно. Далеку си од стекнување со авторитет за тие прашања.
Зарем Христос ги мразеше оние кои го распнаа? Или пак рече „Прости им Татко не знаат што прават“?Можеби ќе речеш „Ама јас не сум Христос!“, но зарем Христос не ни заповеда нам да ги љубиме непријателите и да ги благословуваме оние кои не гонат?И што имаат врска овие грци со тие што го направиле тоа злодело на твојата фамилија? Сите луѓе се индивидуи сами за себе.


Сите кои поддржуваат злосторства се еднакви како и оние кои ги сториле. Токму таквите не ги сакам и со таквите сум на она што се нарекува културно "растојание".

А политиката која ја споредуваше Грција во минатото, верувал или не, поддржувана од речиси сиот народ.

Патем, сосема погрешно си ме разбрал, јас не ги мразам нив. Далеку од тоа. Ниту можам да го правам тоа, кога имам зетови и снаи кои се Грци. Но, тие се сосема друга приказна и сосема различни од нивните сонародници.

Односот кон нивната држава е нешто друго и нејзините проблеми со кризата, пожарите, хулиганствата воопшто не ме засегаат. Дури и кризата да ја распарчи истата, нема да ме засегне, ниту пак поради тоа би настанал промена во мојот однос кон нив. Кој што си надробил, тоа нека си срка и како умее нека се снаоѓа.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Свештеникот би можел на тоа да се повика на тоа за кое говориш кога
би станувало збор за некои кои се крштевани подоцна, но, во периодот
кога девојката е крштевана, СПЦ го признаваше крштението од МПЦ...

Тогаш го признавала крштевањето, сега не го признава и тоа е тоа, ќе мора да се помирите со тоа. Тоа што некој порано си сметал за пријател, а сега не го сметаш за пријател не значи дека се уште ти е пријател нели?


Воопшто не се интересирам дали некој нешто признава или не, се додека сум во право и не сум погрешил ништо никому.

Изменето од Македон - 21.Август.2011 во 00:59
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2011 во 17:03
Кон врв
Panini Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 222
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Panini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2011 во 19:49
A pogledni go samo ova:

http://www.youtube.com/watch?v=z2ju1ZO4QyU&feature=player_embedded#

Изменето од Panini - 25.Август.2011 во 19:53
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2011 во 20:26
Grk najde da govori za chovechki i verski prava ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Panini Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 222
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Panini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2011 во 20:41
Strashno, i toa kolku e samo upaten, saka Vrnaiskovski da bide edinstveniot ahriepiskop na ednistvenata ohrdiska arhiepiskopja, posto nasata bila tvorevin na Tito! E alal da mu e na titulata, kakva bruka!
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2011 во 15:30
Кон врв
Panini Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 222
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Panini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2011 во 01:13
kako BOG gi dozvoluva samo vakivte raboti, strashno!
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2011 во 16:49
Лесновскиот манастир зазема значајно место во македонската црковна, национална и културна историја.

 

Манастирот ја одиграл и својата значајна улога во развојот на духовниот и културниот живот во источна Македонија.

Игуменот Дамаскин заедно со братството се надеваат дека сите верници ќе излезат во пресрет на нивните молби и ќе помогнат во возобновување на манастирот „Св. Гаврил Лесновски“.

Во апелот за помош се наведува дека потребни се финансиски средства или градежни материјали за возобновување на источниот конак на манастирот кој изгорел пред околу 50-тина години, а чија реконструкција е сега неопходна поради проширувањето на монашкото братство.

 

Воедно, манастирот се соочува до недостиг на вода за пиење, но и техничка вода за нормално функционирање на братството и манастирската економија.

Сите верници и хумани луѓе, средствата може да ги донираат во Стопанска Банка за следната жиро сметка, 200001316627067.

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2011 во 22:44
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2011 во 22:46
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2011 во 01:08
Кон врв
evangelist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Bo&#382;e ne znam &#353;ta mi je, pale m

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2011 во 23:26
Уапсени 15 лица за нападот на амбасадата на САД во Сараево
29.10.2011 - 16:28 |

    Балкан

Полицијата во српскиот град Нови Пазар минатата ноќ изврши претрес во домот на Мевљуд Јашаревиќ, кој вчера стрелаше вра згарадата на Амбасадата на САД во Сараево.

Јашаревиќ, кој е припадник на радикалното исламистичко вехабистичко движење, беше ранет при полициска интервенција и сега се наоѓа во болница во Сараево.

Српското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во врска со вчерашниот инцидент во Сараево, полициските и жандармериските сили изминатата ноќ и утрово спровеле акции на 18 локации во Нови Пазар, Тутин и Сјеница, при што се уапсени 15 лица. Од домовите на уапсените биле одземени телефони, компјутери и лаптопи.

Во меѓу време, јавниот обвинител на Босна и Херцеговина, Дубравко Чампара имформира дека кај 23-годишниот Јашаревиќ, кој бил познат под иметот Абдурахман, биле пронајдени две рачни бомби.

Во 2005 година Јашаревиќ бил уапсен во Виена поради кражба и по отслужената тригодишна затвосрка казна во Австрија, бил екстрадиран во Србија. По враќањето во Нови Пазар тој често патувал во боснаското место Горња Маоча, кое е познато како центар на вехабистите во БиХ.

Јашаревиќ вчера околу 16 часот отвори оган од автоматска пушка марка „Калашников“ врз Амбасадата на САД во Сараево, при што рани еден полицаец кој бил ангажиран на обезбедување на објектот.


http://www.sitel.com.mk/dnevnik/balkan/uapseni-15-lica-za-napadot-na-ambasadata-na-sad-vo-saraevo

убаво е човек да создава пријатели не да шири омраза. Но реалноста секогаш е сурова.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 34>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.