IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Каде се наогаат рајот и пеколот?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каде се наогаат рајот и пеколот?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 10:54

Госпел, апсолутно се согласуваме дека рајот и пеколот не се виртуелни, но она што го зборувавме погоре за пекол или рај во душата се однесуваше на земниот живот, т.е. малку зборувавме за душевната состојба и важноста на ведриот дух (кој ги крепи коските). Бидејќи и за овој “земен шатор“ кој е престојувалиште на Св. Дух мора да се грижиме одговорно, а тоа подразбира и физичка и психичка нега. Лошата психичка и физичка состојба на човекот му носи страдање, кое понекогаш е пеколно. 

Во Библијата е многу јасно кажано за Огненото езеро (геената) каде “ќе биде плач и крцкање си заби“ но и за Небесниот Ерусалим каде верниците ќе имаат прилика да “видат се што око не видело“.
 
А дотогаш...не е лошо да бидеме одговорни кон себе и да го правиме она што зависи од нас.
 
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 11:21
...da cuva i da brani..............
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 11:41
Originally posted by anakin anakin напиша:

...da cuva i da brani..............
 
Кој “...da cuva i da brani“ и од што?
Анакин, секој си има право на свое верување. Еден ден иаонака ќе видиме чив коњ ќе победи, а дотогаш-да не се омаловажуваме, нелитрепкање
 
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 11:44
sekoj ima pravo i da kaze ... da cuva i da brani.... neli?

ne go cekam denov toj големо%20гушкање


Изменето од anakin - 27.Јули.2008 во 11:45
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 11:58
Цитатот кој Госпел го наведе е многу поучна приказна содржана во Библијата. Дозволете ми да цитирам објаснение за оваа приказна од книгата „Ова е Мојата Реч Алфа и Омега„(во издание на Универзален живот) објава примена 1989год. преку Габриеле од Вирцбург, каде Христос нам, современите луѓе, ни ги објаснува елементите од приказната која тој некогаш како Исус од Назарет ја раскажал: за богатите, сиромашните и тнр. провалија меѓу рајот и пеколот.

Originally posted by gospel gospel напиша:

Bogatiot covek i Lazar

19 „Si bese eden bogat covek koj se oblekuvase vo porfir i vo svila, i sekoj den ziveese raskosno i se veselese.
20 A eden siromav, po ime Lazar, lezese pred vratata negova siot pokrien so krasti,
21 koj sakase da se nahrani so troskite sto pagjaa od trpezata na bogatiot; i kucinjata doagjaa i gi lizea ranite negovi.
22 Umre siromaviot i angelite go odnesoa vo pazuvite Avraamovi; umre i bogatiot i go pogrebaa.
23 I vo pekolot, dodeka bese vo maki, gi podigna ocite svoi i go vide oddaleku Avraam i Lazar vo negovite pazuvi.
24 Togas toj izvika i rece: ‚Oce Avraame, smiluvaj mi se i prati go Lazar da go nakvasi svojot prst vo voda i
da mi go razladi jazikot, zasto mnogu stradam vo ovoj plamen!‘
25 No Avraam rece: ‚Sinko, seti se deka ti si go dobil svoeto dobro uste dodeka bese ziv, a Lazar zloto; sega, pak, toj se utesuva, a ti se macis.
26 Osven toa, megju vas i nas ima golema provalija taka sto onie koi bi sakale da dojdat kaj vas, ne mozat; a isto taka i onie ottamu - kaj nas.‘
27 A toj pak rece: ‚Togas, te molam, oce, prati go vo tatkovata mi kuka,
28 zasto imam petmina braka, ta da im posvedoci, za da ne dojdat i tie vo ova mesto na makite!‘
29 Avraam mu rece: ‚Tie gi imaat Mojsej i Prorocite; niv neka gi slusaat!‘
30 A toj rece: ‚Ne, oce Avraame, tuku, ako nekoj od mrtvite odi kaj niv, togas ke se pokaat.‘
31 Avraam mu rece: stom Mojsej i Prorocite ne gi slusaat, togas i da voskresne nekoj od mrtvite, tie nema da mu poveruvaat.‘“

(Luka 16:19-31)

"Јас, Христос, ја објаснувам, исправам, и продлабочувам речта:


„... Кој мисли само на себеси, дозволува другите да работат само за него и чесните работници неправедно ги наградува, тој ќе живее толку долго „весело„ додека, било во ова отелотворување или во следните или како душа во чистилишните подрачја, не го стигне она кое тој самиот го предизвикал. Споредбата за богатиот човек и и сиромашниот Лазар ни го кажува следното: Кој во ова отелотворение живее весело на сметка на другите, тој или како душа во чистилишните подрачја или во едно од следните отелотворенија, ќе лежи како просјак пред портите на оние кои, како и самиот тој некогаш, робувале на богатството.

Сиромашниот и богатиот ќе постојат се` додека сите души и луѓе не се свртат кон Божјата Светлина и не примат од светлината на вистината, од законот на Животот. Тогаш сите ќе живеат заедно во единство и ќе поседуваат се` што им треба - дури и повеќе од тоа.

Доколку душата е богата со внатрешна светлина тогаш и човекот не е сиромашен. Ако душата е сиромашна со светлина и силата Божја, тогаш додуша е можно во овој живот човекот да биде богат во надворешното - на пример затоа што тој ги искористува луѓето и добивката ја трупа во сосптвениот џеб. Или во царството на душите или во некое друго отелотворение на земјата, душата - или човекот - ќе ја спознаат внатрешната сиромаштија и ќе ги поднесe патилата и маките кои тој некогаш како човек им ги сторил на своите ближни. Тогаш душата во земна облека ќе живее во сиромаштија или болест или обете ќе ги поднесува, а понекој ќе се задоволува со трошките кои паѓаат од масата на богатите - се` додека на трпезата Господова не обедува со луѓето кои се свртуваат кон светлината.
Разликите помеѓу богатите и сиромашните ќе постои се` додека не почнат сите да живеат во Мене, Христа, законот на Љубовта кој обединува се` во вечниот Отец.
Провалијата помеѓу различните степени на свест постои единствено гледано од пониската свест: Таа не може горе, во повисоките подрачја на свест.
Душите од повисоките сфери на свест, напротив, можат да се упатат кон душите во пониските подрачја на свеста. Тоа меѓутоа, се случува само тогаш кога тие спознаваат дека можат да му помогнат на својот ближен со сеуште низок степен на свест, кога тој е отворен за тоа.„


Изменето од Majkl - 27.Јули.2008 во 12:09
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 12:06
Majkl, Христос го рекол ова? И ова? Душите од повисоките сфери на свест, напротив, можат да се упатат кон душите во пониските подрачја на свеста. Тоа меѓутоа, се случува само тогаш кога тие спознаваат дека можат да му помогнат на својот ближен со сеуште низок степен на свест, кога тој е отворен за тоа“?
Кому го рекол тоа? Каде е запишано? Кој е изворот? За Христовите зборови читаме од Библијата. Таа е најверодостен извор. Христос не разликувал никаде души од пониски подрачја на свеста и повисоки души, напротив, за него сите биле еднакви. Неговите апостоли биле токму ПРОСТИ и НЕУКИ рибари...дали тоа значи дека се тоа души со пониски подрачја на свеста?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 12:16
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Majkl, Христос го рекол ова? И ова? Душите од повисоките сфери на свест, напротив, можат да се упатат кон душите во пониските подрачја на свеста. Тоа меѓутоа, се случува само тогаш кога тие спознаваат дека можат да му помогнат на својот ближен со сеуште низок степен на свест, кога тој е отворен за тоа“?

Кому го рекол тоа? Каде е запишано? Кој е изворот? За Христовите зборови читаме од Библијата. Таа е најверодостен извор. Христос не разликувал никаде души од пониски подрачја на свеста и повисоки души, напротив, за него сите биле еднакви. Неговите апостоли биле токму ПРОСТИ и НЕУКИ рибари...дали тоа значи дека се тоа души со пониски подрачја на свеста?

Изворот многу јасно го наведов на почетокот на мојот пост.

Под термините души со ниска свест се мисли на луѓе и души кои се силно оптеретени со нивното сериозно прекршување на заповедите Божји - високоите етичко-морални начела, т.е. станува збор за тешките грешници.

Дали ти Библијата ќе ја држиш за единствена Божја објава и единствено меродавна за Исусовиот живот, тоа е твое право и јас не ти го оспорувам, иако размислувам сосема поинаку. Јас само наведов што е тоа во кое јас верувам дека е вистинито - а само Бог знае што е апсолутно вистинито(сети се на твојата споредба за коњите).

Изменето од Majkl - 27.Јули.2008 во 12:17
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 12:21

Сега разбрав што мислеше, а од се што кажа се сложувам со тебе по однос на ова: “а само Бог знае што е апсолутно вистинито(сети се на твојата споредба за коњите).“намигнување

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2008 во 02:18
Ne mi e jasno, zboruvate za siromasni i bogati - sto znaci da si siromasena a sto da si bogat??
Pari???
Vlast???
Zboruvate za raj i pekol, ne mi e jasno zasto pretpostavuvate kade se naodjaat, kavo e smestuvanjeto i kolku cini, turisticki vodic za toa kako izgledaat imame vo nasite dusi i srca, taka da site nie mozeme da birame kade ce odime ..... a sigurno ce odime i toa besplatno
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2008 во 16:47
patot  do pekolot (gospodoviot!),
vodi niz,


rajot!! zemskiot!

i obratno!,
pa,
koj kako ,
saka!! намигнување
You live only ONCE!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.